odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Celownik07    673

 w tym artykule powyzej masz raczej wszystko, nic innego (więcej) nigdzie nie pisza

5 minut temu, hubertuss napisał:

Ja robiłem swoje dopłaty kilka dni temu w zasadzie nic nie dało się łączyć z ekoschematów. Miałem na liście odznaczone między polony obornik słomę i bez orkę i naprawdę mało co dało się połączyć. To jest tak zrobione by rolnik nie dostał za dużo kasy i tyle. Tym bardziej, ze i tak ma być korekta jak będzie zbyt dużo chętnych tj punktów. Więc nie liczcie na jakieś zmiany pozwalające uzyskiwać jeszcze więcej tych punktów.

punktów to wiecej uzyskasz - bo tam gdzie mialem WSG (2pkt/ha) dorzuce obornik jesienny na oswiadczenie (+2pkt/ha). z tym ze pewnie juz nie bedzie 100pln/1pkt tylko o wiele mniej. Chociaż wypłata zaliczki pokrywa sie z wyborami wiec w tym roku moze sie pisiory postaraja i dosypia do wora z czegos innego.

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4680

MI to akurat szału nie robi od dwóch koni obornika mam nie wiele. Ale nie którym naleci. Ogólnie zmiany nie są jakieś szałowe. I tak jak piszesz przy zmniejszonej stawce za punkt może nic to nie dać A najlepsze jest w zmianach dla małych gospodarstw że to będzie realizowane tylko w roku 2023 czyli kiełba wyborcza.

No i przeraża ten cały bałagan poprawianie już po złożeniu wniosków zmiany w przepisach bo idą wybory a z zapowiadanego zwiększenia dopłat wyszła kicha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1845
4 godziny temu, Celownik07 napisał:

 w tym artykule powyzej masz raczej wszystko, nic innego (więcej) nigdzie nie pisza

punktów to wiecej uzyskasz - bo tam gdzie mialem WSG (2pkt/ha) dorzuce obornik jesienny na oswiadczenie (+2pkt/ha). z tym ze pewnie juz nie bedzie 100pln/1pkt tylko o wiele mniej. Chociaż wypłata zaliczki pokrywa sie z wyborami wiec w tym roku moze sie pisiory postaraja i dosypia do wora z czegos innego.

Ponoć w skali kraju temat ekoschematów zakończył sie kompletną porażka , wiec skąd to pesymistyczne stwierdzenie w temacie przelicznika punkty na kasę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
Celownik07 napisał:

 w tym artykule powyzej masz raczej wszystko, nic innego (więcej) nigdzie nie pisza

5 minut temu, hubertuss napisał:

Ja robiłem swoje dopłaty kilka dni temu w zasadzie nic nie dało się łączyć z ekoschematów. Miałem na liście odznaczone między polony obornik słomę i bez orkę i naprawdę mało co dało się połączyć. To jest tak zrobione by rolnik nie dostał za dużo kasy i tyle. Tym bardziej, ze i tak ma być korekta jak będzie zbyt dużo chętnych tj punktów. Więc nie liczcie na jakieś zmiany pozwalające uzyskiwać jeszcze więcej tych punktów.

punktów to wiecej uzyskasz - bo tam gdzie mialem WSG (2pkt/ha) dorzuce obornik jesienny na oswiadczenie (+2pkt/ha). z tym ze pewnie juz nie bedzie 100pln/1pkt tylko o wiele mniej. Chociaż wypłata zaliczki pokrywa sie z wyborami wiec w tym roku moze sie pisiory postaraja i dosypia do wora z czegos innego.

na niektórych działkach dasz obornik na oświadczenie, a w rzeczywistości go nie dasz? jeżeli chciałbym połączyć międzyplon z obornikiem, to moge ten obornik dać przed wysiewem międzyplonu? czy to już musiało być na wiosnę 2023 przed uprawą główną?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik039    137

Jakie te międzyplony najlepiej wysiać myslalem nad grochem ale trzeba jeszcze coś i się zastanawiam co byłoby najlepsze? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
15 godzin temu, damian12345 napisał:

na niektórych działkach dasz obornik na oświadczenie, a w rzeczywistości go nie dasz? jeżeli chciałbym połączyć międzyplon z obornikiem, to moge ten obornik dać przed wysiewem międzyplonu? czy to już musiało być na wiosnę 2023 przed uprawą główną?

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/doplaty-bezposrednie/ekoschematy-jak-rolnik-musi-wymieszac-obornik-z-gleba-aby-dostac-doplaty-uwaga-nowe-wytyczne-2445950

odpowiedz nr 1 w drugiej czesci artykulu. "bezpośrednio" to pojęcie względne wiec daj chociaż 1 dzień róznicy w papierach żeby w oczy nie raziło urzędasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    175

Panowie takie ostrzeżenie we wniosku. Na działce x wyrysowano zgłoszono uprawy których łączna powierzchnia jest mniejsza niż max kwalifikowany obszar uprawniony do płatności. Działki wokół zabudowań. Zaznaczyć że użytkuje część działki czy coś z tą rozbieżnością piszecie w takich przypadkach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    966

Mam ekoschematy  uprawa bezorkowa i wymieszanie słomy z glebą czy muszę  prowadzić rejestr upraw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anja79    20
3 minuty temu, Andpol napisał:

Mam ekoschematy  uprawa bezorkowa i wymieszanie słomy z glebą czy muszę  prowadzić rejestr upraw?

tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    966
1 minutę temu, anja79 napisał:

tak

Na jedno i drugie i od kiedy do kiedy? Po żniwach część działek wymieszanie słomy z glebą oddaje bo to dzierżawy to co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anja79    20
Przed chwilą, Andpol napisał:

Na jedno i drugie i od kiedy do kiedy? Po żniwach część działek wymieszanie słomy z glebą oddaje bo to dzierżawy to co wtedy?

od 1 stycznia do 31 grudnia, a co do dzierżawy to się upewnij czy możesz wnioskować o ten ekoschemat jeśli masz pole tylko do sierpnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Mam pytanie odnośnie rejestru zabiegów ze strony agencji. Czy w tym rejestrze muszę wpisywać każdy zabieg agrotechniczny np. oprysk lub nawożenie? Jakby to miało wyglądać dla uprawy uproszczonej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36

Rodzaj zabiegów jakie mają być wpisane do rejestru zależy od konkretnej praktyki. Dla uproszczonych systemów uprawy należy wskazać wszystkie zabiegi agrotechniczne w gospodarstwie od 1 stycznia do 31 grudnia. 

Dokumentów i terminy_ekochematy.xlsx

Edytowano przez NevPro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Czyli muszę wpisać wszystkie zabiegi wykonane na działce gdzie będzie USU od początku 2023 r do końca 2023?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36

Dokładnie, w komentarzu powyżej załączyłem plik, w którym są opisane zabiegi jakie trzeba wykazywać do poszczególnych praktyk oraz wymagane dokumenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Da się jakąś usunąć załącznik w oświadczeniu o wymieszaniu obornika? bo przez przypadek załączyłem zły plik i wysłałem. Nowego załącznika też nie można dodać.

20230627_132634.jpg

20230627_132534.jpg

Edytowano przez damian12345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    442

Czy na oświadczenie(bez zdjęcia) do ekoschematu ,,Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo" mogę podpiąć uprawę żyta(nawożenie gnojówką pogłównie na wiosnę)? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

czy rolnik rr może jakiś rachunek wystawić innemu rolnikowi re na sprzedaż Obornika. sąsiad chce się wymienić za słomę więc wymieszanie słomy mi wypadnie ale za to chciałbym wykorzystać wymieszanie Obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

Czy w miedzyplonie ozimym tez musze skladac to oswiadczenie o dacie zbioru rosliny uprawnej w przeciagu 7 dni czy to jest tylko potzrebne gdy realizuje wsiewki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    29

Opłaca się wchodzić w uprawę bezorkową po rzepaku czy więcej zachodu będzie z tym rejestrem zabiegów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    859

Mając np 25 ha rzepaku robisz bezorkowo po 4pkt i masz 10tys a wpisanie do rejestru to 5 minut roboty. Więc odpowiedz sobie sam czy warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj