odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

yanek_113    16

Ten wariant z wapnowaniem to można tylko raz na 4 lata na danej działce? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25858
16 minut temu, Zapracowany napisał:

Możesz i za miesiąc

Gdzieś czytałem że nie później niż na 25 dni przed końcowym terminem składania wniosków.

 

No i chyba bez wyników planu nawozowego się nie opracuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911
23 minuty temu, Agrest napisał:

Czy wysyłając w tym tygodniu próbki gleby do badań, mogę wpisać ekoschemat nawożenie z wapnowaniem, czy już za późno?

ekoschematu nawożenia z wapnowaniem nie ma , jest opracowanie planu nawożenia podstawowy i z wapnowaniem o ile PH poniżej 5,5 

na uprawy jare się nie załapiesz , ale chyba na  ozime siane jesienią 2024 się załapiesz , bo do 30 września trzeba opracować plan 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    58
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Czy wysyłając w tym tygodniu próbki gleby do badań, mogę wpisać ekoschemat nawożenie z wapnowaniem, czy już za późno?

Czysto teoretycznie możesz, tylko najlepiej zrobić to jak najszybciej, a ze składaniem wniosku bym się wstrzymał bo to chyba jest 25 dni od daty złożenia masz czas na zrobienie planu. Sam czekam na wyniki, a próbki zrobione i zabrane miesiąc temu. W majówkę składałem wniosek, 21ha ornego i 220pkt ekoschematów.... Podobno bardzo dobry wynik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25858
1 godzinę temu, stach12 napisał:

ekoschematu nawożenia z wapnowaniem nie ma , jest opracowanie planu nawożenia podstawowy i z wapnowaniem o ile PH poniżej 5,5 

na uprawy jare się nie załapiesz , ale chyba na  ozime siane jesienią 2024 się załapiesz , bo do 30 września trzeba opracować plan 

Czyli tak jak myślę. 

Dziś pobieram próbki. Wyniki będą pewno za 2-3 miesiące i dopiero w przyszłym naborze będę mógł starać się o 1 pkt. Bo wapnowanie pewno nie przejdzie. Jedynie jakby pobierać próby nie od siebie. Ale to bez sensu choć zasadniczo opłacalne by było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911

Nie tak , dziś pobierasz próbki do 30 września masz mieć wyniki i plan nawozowy zrobiony na oziminy siane jesienią 2024 pod nabór wniosków 2025 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek120    10

Podrzuci ktoś tabelkę które ekoschematy można że sobą łączyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Czyli tak jak myślę. 

Dziś pobieram próbki. Wyniki będą pewno za 2-3 miesiące i dopiero w przyszłym naborze będę mógł starać się o 1 pkt. Bo wapnowanie pewno nie przejdzie. Jedynie jakby pobierać próby nie od siebie. Ale to bez sensu choć zasadniczo opłacalne by było

Albo zrób prawidłowe próbki na "kolęgę" a te pod wapno pod siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911

A fakture na proboszcza  haha i dostanie co łaska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7670
Napisano (edytowany)

To jest to , piękna sprawa , wielki sukces Unii .

Ukraińscy rolnicy otrzymają unijne dopłaty .

Już w maju ukraińscy rolnicy będą mogli składać wnioski o dotacje gruntowe. W budżecie UE zaplanowano na ten cel 20 mln euro – mówi wiceminister polityki rolnej Ukrainy Taras Wysocki.  

“Pomoc mogą otrzymać rolnicy, którzy uprawiają do 120 hektarów .

Wysocki spodziewa się, że liczba różnorodnych programów wsparcia UE dla ukraińskiego rolnictwa będzie rosła. Prawdopodobnie również dzięki temu uruchomiono program “Przystępne kredyty 5-7-9%” w ramach którego rolnicy otrzymali już 15,6 mld hrywien. Jak mówi ukraiński wiceminister, ta kwota prawdopodobnie się potroi, ponieważ program został przedłużony do 31 marca 2025 r. Rząd Ukrainy planuje też wesprzeć hodowlę zwierząt, zwiększając limit kredytowy dla branży mleczarskiej do 150 mln hrywien.

Obserwując dynamiczny rozwój ukraińskiego rolnictwa na terenach nieobjętych działaniami wojennymi można wyciągnąć jeden wniosek – gdy Ukraina zostanie przyjęta do UE, nie będzie rolniczym „kopciuszkiem”, jak Polska w roku 2004, lecz krajem w pełni przygotowanym do rywalizacji z rolnictwem unijnym.

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

To jest zdrowe podejście do integracji z UE, a nie zdeptać rolników przed wejściem i po, jak w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukrolny    3

Na RCL jest projekt rozporządzenia przedłużający termin naboru wniosków do 17 czerwca

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7670

Wielu nie wierzyło , Ukraina nie musi być  prawnie w Unii a otrzyma dopłaty i tak się stało . Przygotowanie Ukrainy do członkostwa .

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25858
58 minut temu, stach12 napisał:

Nie tak , dziś pobierasz próbki do 30 września masz mieć wyniki i plan nawozowy zrobiony na oziminy siane jesienią 2024 pod nabór wniosków 2025 

No tak właśnie rozumuję. A że zrobione będzie dla wszystkich ornych to i pod jare ad 2025. Plus kolejne 3 lata.

Wapnowanie , jeśli wyjdzie pH poniżej 5,5 tylko raz na 4 lata do danej działki

 

Ten nabór stracony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1698

@agrest a można tylko wapnowac? Bez innych nawozów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25858

Jak ja mam wszystko wapnowane regularnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
2 godziny temu, galan99 napisał:

Wielu nie wierzyło , Ukraina nie musi być  prawnie w Unii a otrzyma dopłaty i tak się stało . Przygotowanie Ukrainy do członkostwa .

My to spieprzajmy z tej Uni czym prędzej , bo patrząc na Ukrainę to lepiej być poza Unią , nie stosować się do norm Unijnych wszelakiej maści , a i tak dopłaty brać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    105
5 godzin temu, stach12 napisał:

ekoschematu nawożenia z wapnowaniem nie ma , jest opracowanie planu nawożenia podstawowy i z wapnowaniem o ile PH poniżej 5,5 

na uprawy jare się nie załapiesz , ale chyba na  ozime siane jesienią 2024 się załapiesz , bo do 30 września trzeba opracować plan 

Też zwlekałem jak głupi i będę robił badanie. Ale w całym tym planie nawożenia jest dużo niejasności. Nikt oficjalnych dat nie napisał. I z tych tekstów wynika że plan nawożenia na podstawie wyników ma powstać do 5 mają. Lub może później jak przedłuża. Ale: nikt tego planu nie będzie sprawdzał, jedynie będzie ich interesować faktura za zakup nawozu i wyniki prób gleby. I teraz nie rozumiem dlaczego nasze dopłaty piszemy na zboża ozime siane w 23 roku i jare w 24. A plan nawożenia tyczy się tylko tych w 24 roku. Tak jakby pół z tego wniosku i pol z nastepnego?. Dla mnie bez sensu. Skoro mam zamiar wysiać wapno w sierpniu 24 roku. To dotyczy ono następnych dopłat i zbóż jarych i ozimych

5 minut temu, mysza103 napisał:

My to spieprzajmy z tej Uni czym prędzej , bo patrząc na Ukrainę to lepiej być poza Unią , nie stosować się do norm Unijnych wszelakiej maści , a i tak dopłaty brać 

No. Wtedy na pewno będziemy mieć te dopłaty. A z taką ziemia jaka my uprawiamy to niestety ale zginiemy bez unii

3 godziny temu, galan99 napisał:

 

Ukraińscy rolnicy otrzymają unijne dopłaty. W budżecie UE zaplanowano na ten cel 20 mln euro – 

 

Czyli 1zl do hektara? Gruba pomoc

3 godziny temu, stach12 napisał:

Nie tak , dziś pobierasz próbki do 30 września masz mieć wyniki i plan nawozowy zrobiony na oziminy siane jesienią 2024 pod nabór wniosków 2025 

Czyli podsumowujac. można wnioskować o ekoschemat wapnowanie jeśli zrobimy dzisiaj plan nawożenia? Czy musial być on gotowy już we wrześniu 23 roku by dotyczył tych dopłat.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911
2 godziny temu, Agrest napisał:

No tak właśnie rozumuję. A że zrobione będzie dla wszystkich ornych to i pod jare ad 2025. Plus kolejne 3 lata.

Wapnowanie , jeśli wyjdzie pH poniżej 5,5 tylko raz na 4 lata do danej działki

 

Ten nabór stracony.

robisz plan nawożenia do 30 września dla ozimin sianych  tego roku 2024   a dopłaty bezpośrednie  do nich dostajesz w na wniosek w 2025 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    105

Czyli krótko mówiąc robiąc dzisiaj plan nawożenia wnioskujemy o ten ekoschemat w następnych dopłatach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    504
4 minuty temu, kampl napisał:

Czyli krótko mówiąc robiąc dzisiaj plan nawożenia wnioskujemy o ten ekoschemat w następnych dopłatach. 

Można zrobić dzisiaj plan za poprzedni rok mając badania z ub. lat, max 4 do tyłu i złożyć ekoschemat już w tym rozdaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911

na ozime te które będziemy siać na jesieni można zrobić plan nawożenia do 30 września i też kasa w tym rozdaniu , ale  wyniki badania muszą być do 30 września 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    105

I to jest też ciekawe. Bo jesli wnioskowałem 2 lata temu z tego krajowego programu, to czy to ma związek z dopłatami z ekoschematow.

Zakładam tez że patrzą na numer działki nie na nr producenta który składa wniosek. Więc jeśli poprzedni właściciel czy nawet dzierżawca składał na to pole a wapno wsadził na inne kawalki to jesteśmy wykluczeni na 4 lata z programu. za***iście to skonstruowali. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
20 minut temu, stach12 napisał:

robisz plan nawożenia do 30 września dla ozimin sianych  tego roku 2024   a dopłaty bezpośrednie  do nich dostajesz w na wniosek w 2025 

Ja jeszcze planu nawożenia ne mam , a dzisiaj złożyłem wniosek o dopłaty , i każda działka jest jako ekoschemat ,, plan nawożenia '' , zresztą w tamtym roku tak samo miałem . Inaczej mówiąc robię tak jak  pod spodem napisane 

 

10 minut temu, toooomaszewski napisał:

Można zrobić dzisiaj plan za poprzedni rok mając badania z ub. lat, max 4 do tyłu i złożyć ekoschemat już w tym rozdaniu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    105

Też tak zrobię. Ale nie mam na pewno wszystkich działek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj