odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jedrus2020    207

Jak robocie dywersyfikacje upraw przy produkcji zboża? Wchodzicie w QQ i rzepaki? Czy jeszcze coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7242
6 godzin temu, Roxer napisał:

Czyli dalej jedna wielka nie wiadoma... A co jak buraki będę miał wykopane i odbiór przed 15 października? 

Jak po wykopaniu buraków Ropą resztek będzie na polu bardzo mało, to też zaliczą to do okrywy?

Na razie nie wiadomo, ja tak samo po ziemniakach mam zagwozdke, w pierwotnej wersji z okopowych resztki nie wliczają się do okrywy. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

To nieźle, a dzisiaj ostatni dzień na poprawki. Mam tylko nadzieję że w razie zaakceptowania tych zmian nie będą później robić problemów, że są jakieś różnice między tym co we wniosku, a tym co na polu... Niezły cyrk 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829
15 godzin temu, mf362 napisał:

Zależy jaka roślina, muszą być optymalne warunki, wilgoć itp . We wrześniu też można by ostatecznie 3 tyg przed 1 października i zdąży wykiełkować 

Mieszanka żyta z pszenżytem do tego facelia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    666
2 godziny temu, Roxer napisał:

To nieźle, a dzisiaj ostatni dzień na poprawki. Mam tylko nadzieję że w razie zaakceptowania tych zmian nie będą później robić problemów, że są jakieś różnice między tym co we wniosku, a tym co na polu... Niezły cyrk 

Ta, myslicie ze im bedzie sie chcialo tak sprawdzac wszystko. To tez ludzie co przychodza do roboty na 8h odbembnic i fajrant. Jeden na 20 moze sie trafi sluzbista, ale tacy to siedza u kierownika pod stolem a nie po polach lataja :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494
4 godziny temu, Roki212 napisał:

Mieszanka żyta z pszenżytem do tego facelia

Zagłuszy Ci facelie całkowicie

22 godziny temu, damian12345 napisał:

Ile trzeba kupić wapna na nawożenie wraz z wapnowaniem? Tyle ile zaleca Oschr na wynikach próbek?

Tyle ile Ci przyznali to max na ile dofinansowanie dadzą. A ile kupisz to bez znaczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829
15 minut temu, Pitraszek napisał:

Zagłuszy Ci facelie całkowicie

Wszystko możliwe pierwszy raz będę siał taką mieszankę a z poplonami/międzyplonami zbytnio doświadczenia brak :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156
toooomaszewski napisał:

4 godziny temu, mds212 napisał:

jutro jest ostatni dzień na zmianę wniosku bez kar? można dodać działkę czy tylko zmienić coś na obecnych?

Można dodać działkę. 

 

Poleci ktoś jakiś przejrzysty program do opracowania planu nawozowego? Albo jakiś skoroszyt excel? Bo ten inter naw mi nie podchodzi. Wprowadziłem działki, zasobność, ale nie wiem gdzie dodać nawożenie p i k. A dla nawożenia azotem trzeba po kolei klepać nr działek, powierzchnie itp. I nie można odnieść się do danej działki, i wpisywać co się na niej robiło.

Również mam problem z inter naw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Niesamowicie nieintuicyjny program z czasów średniowiecza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kada2k    18
Dnia 16.07.2023 o 22:30, toooomaszewski napisał:

Można dodać działkę. 

 

Poleci ktoś jakiś przejrzysty program do opracowania planu nawozowego? Albo jakiś skoroszyt excel? Bo ten inter naw mi nie podchodzi. Wprowadziłem działki, zasobność, ale nie wiem gdzie dodać nawożenie p i k. A dla nawożenia azotem trzeba po kolei klepać nr działek, powierzchnie itp. I nie można odnieść się do danej działki, i wpisywać co się na niej robiło.

Jak chcesz w excelu to od Kiedrowskiego mogę polecić, wszystko opisane wyjaśnione i przejrzyste a w razie jak czegoś nie wiesz to wyjaśni i sprawdzi Ci cały plan. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer345    3

Panowie mam pytanko doszło mi w tym roku trochę pola (powyżej 15ha) ornych  i czy będę musiał 5% powierzchni zasiać poplonem między ścierniskowym ?. Dodam że spełniam normę ENP 1 ugór z uprawą. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
6 godzin temu, kada2k napisał:

Jak chcesz w excelu to od Kiedrowskiego mogę polecić, wszystko opisane wyjaśnione i przejrzyste a w razie jak czegoś nie wiesz to wyjaśni i sprawdzi Ci cały plan. 

Dzięki 👍 dziś wieczorkiem coś potestuję

40 minut temu, Farmer345 napisał:

Panowie mam pytanko doszło mi w tym roku trochę pola (powyżej 15ha) ornych  i czy będę musiał 5% powierzchni zasiać poplonem między ścierniskowym ?. Dodam że spełniam normę ENP 1 ugór z uprawą. 

 

Ma być 80% pod okrywą na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer345    3
15 minut temu, toooomaszewski napisał:

Dzięki 👍 dziś wieczorkiem coś potestuję

Ma być 80% pod okrywą na zimę.

A jeśli tego nie spełnię ? Będą jakieś sankcje?  Zazwyczaj zostawiałem dwie działki bez orki jesiennej lecz teraz nie ukrywam 80% to dużo co za głupi wymóg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80

A po gruberku sciernisko po pszenicy liczy sie jako okrywa? Jak nie to co zasiac tak zeby aby aby uroslo i skadowac w marcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
5 godzin temu, Farmer345 napisał:

A jeśli tego nie spełnię ? Będą jakieś sankcje?  Zazwyczaj zostawiałem dwie działki bez orki jesiennej lecz teraz nie ukrywam 80% to dużo co za głupi wymóg

 

Ale do okrywy, do tych 80% wliczają się też oziminy. Jeżeli siejesz tylko jare, no to albo międzyplony ozime, albo zostawić ściernisko.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Czy groch siewny z roslina podporowa w postaci np pszenżyta bedzie traktowany jako zboże czy jako straczkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
16 godzin temu, Cheesburger napisał:

A po gruberku sciernisko po pszenicy liczy sie jako okrywa? Jak nie to co zasiac tak zeby aby aby uroslo i skadowac w marcu?

Słynny wymóg min30% resztek na powierzchni po gruberowaniu, talerzowaniu czyli śliski temat w praktyce

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7242

Prawda, że po qq na kiszonkę liczy się ściernisko do okrywy? Nawet można przetalerzować albo mulczer


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Coś ktoś wie o dopłatach w związku z suszą? Bo miały być komisje żniwa idą i coś słychać o jakiejś aplikacji pewnie jak w zeszłym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    666

wiecej nic sie nie dowiesz na razie:

https://www.agrofoto.pl/finanse/suszowe-2023-jakie-sa-warunki-otrzymania-pomocy,133788.html

jutro rusza apka , warunki jak w poprzednich latach + komisje dla chcacych. Można kosić, komisja susze wywróży ze rżyska.  (tak teletubiś gada). stawek nie ma poki co.

Edytowano przez Celownik07
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

U mnie nawet komisja nie wróżyła i wypłacili. Podejrzewam, ze z racji wyborów nikt nie będzie się za bardzo przyglądał tylko coś tam rzucą każdemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

@hubertusswypłacili Tobie za 2022r?

3 godziny temu, pedro2 napisał:

Prawda, że po qq na kiszonkę liczy się ściernisko do okrywy? Nawet można przetalerzować albo mulczer

 Rżysko się zalicza sie do okrywy , z tym talerzowaniem ostroznie bo obowiązuje minimalna ilość resztek na powierzchni,mulczowanie ok

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207
Celownik07 napisał:

wiecej nic sie nie dowiesz na razie:

https://www.agrofoto.pl/finanse/suszowe-2023-jakie-sa-warunki-otrzymania-pomocy,133788.html

jutro rusza apka , warunki jak w poprzednich latach + komisje dla chcacych. Można kosić, komisja susze wywróży ze rżyska.  (tak teletubiś gada). stawek nie ma poki co.

ale to tylko dla tych co maja ubezpieczenie zbóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Wypłacili ta niższą stawkę choć jak dobrze kojarzę i w papierach decyzji nie widzę. Bo to była typowa kiełbasa wyborcza. Nikt się nie chce przyznać do wypłaty za susze jak do wypłaty za nawozy bo tez zdaje się decyzji nie było. Dlatego podejrzewam, że w tym roku będzie podobnie straty oszacują bez komisji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj