odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mysza103    2462
Dnia 20.04.2023 o 13:30, Bogdan_ja napisał:

mylisz się nie musisz ...robisz to dla dodatkowej kasy                                                                                                                                                                      druga sprawa to ci co robią bezorke nie mają z tym problemu ..problem mają ci co chcą udawać że nie oraja 🤷‍♂️

A nie dochodzi to do ciebie że ktoś ma uprawy mieszane , np po rzepaku , grochu czy innych roślinach które się lekko uprawią któś wykonuję bezorkę , a np po zbożach gdzie będzie się siało chociażby rzepak , będzie orane , i załóżmy że w 2022 roku po rzepaku była zasiana pszenica bez orkowo , , a po tej pszenicy będą np warzywa gdzie trzeba będzie to zaorać w 2023 roku , to defakto mam deklarować bezorkę automatycznie na następny sezon ? albo drugi przykład jeśli teraz podam że na jesień będzie bez orkowo zasiana pszenica , i idąc tym tokiem myślenia że liczy się rok kalendarzowy , a nie agrotechniczny  to do tej samej działki pszenicy zasianej i zgłoszonej jako bez orkowa , będzie można się jeszcze ubiegać w następnym roku kalendarzowym , np pocięcie i wymieszanie słomy . Przecież to wszystko to się kupy nie trzyma i jeśli ktoś chce zasiać coś bezorkowo po rzepaku , a na drugi rok już znowu tą działkę orać , to wychodziło by z tego że tak się nie da , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35

Chyba, że rzeczywiście liczy się rok kalendarzowy to w podanym przykładzie na rzepaku zaznaczasz USU bo po nim nie orzesz a na pszenicy nie bo po niej będziesz orał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
1 godzinę temu, mysza103 napisał:

A nie dochodzi to do ciebie że ktoś ma uprawy mieszane , np po rzepaku , grochu czy innych roślinach które się lekko uprawią któś wykonuję bezorkę , a np po zbożach gdzie będzie się siało chociażby rzepak , będzie orane , i załóżmy że w 2022 roku po rzepaku była zasiana pszenica bez orkowo , , a po tej pszenicy będą np warzywa gdzie trzeba będzie to zaorać w 2023 roku , to defakto mam deklarować bezorkę automatycznie na następny sezon ? albo drugi przykład jeśli teraz podam że na jesień będzie bez orkowo zasiana pszenica , i idąc tym tokiem myślenia że liczy się rok kalendarzowy , a nie agrotechniczny  to do tej samej działki pszenicy zasianej i zgłoszonej jako bez orkowa , będzie można się jeszcze ubiegać w następnym roku kalendarzowym , np pocięcie i wymieszanie słomy . Przecież to wszystko to się kupy nie trzyma i jeśli ktoś chce zasiać coś bezorkowo po rzepaku , a na drugi rok już znowu tą działkę orać , to wychodziło by z tego że tak się nie da , 

przestań pierdaczyc bo to naprawdę kupy się nie trzyma ...chcesz kasę masz spełnić warunki ,chcesz se orac to oraj ale nie ma kasy do bezorki ...proste 🤷‍♂️

Ja tego nie wymyśliłem ale jak coś jest wymagane to jest i po co z tym walczyć jak masz określony co i jak 😜

masz się dostosować jak chcesz dodatkowe kaskę i tyle ...😜

To jest temat o dopłatach i przepisach i normach jakie mamy wypełnić i jak to zrobić ...biadolenie co się komu podoba a co nie niczego nie zmienia ,od tego są inne tematy ...🤷‍♂️

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
Dnia 21.04.2023 o 10:38, kros napisał:

Ja się tak zastanawiam czy robienie badań w ogóle nie mija się z celem. U mnie badania na działkach przylegających świeżo nawożonych i nie nawożonych nie za bardzo to odzwierciedlają. Wapń i magnez gdzie były przez ostatnie lata stosowane  w dużej mierze potwierdziły się w wynikach, potas to już nie koniecznie a fosfor to bardziej odzwierciedla strukturę ziemi niż jej nawożenie.

Jak by mi ktoś zrobił quiz jaka to  działka po wynikach badań to nie wiem czy bym za wiele trafił.

A sam robiłeś próby, czy zlecałeś firmie? Mam podobne wnioski. Przebadaliśmy w tym roku prawie 200ha na makro, ph i azot. I niektóre wyniki są co najmniej zaskakujące. Już nie mówię, że powtórzyliśmy jedno pole, na którym były robione badania w trakcie wzrostu kukurydzy (sierpień, tylko makro) i potem w lutym na ścierni (azot + powtórka z makro). Inaczej zaklasyfikowali glebę (średnia, a potem ciężka), najpierw mniej fosforu, a później więcej, a z potasem na odwrót (najpierw więcej, a potem mniej). Ph się różniło o 0,4, tzn. zwiększyło się, ale może to kwestia ogólnie większych opadów od lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Jeśli we wniosku zgłoszę do miedzyplonu ozimego np łubin + jęczmień jary, a zasieje groch + owies to mogą mi nie uznać miedzyplonu? Drugie pytanie. Jeśli zaznaczę na działce lub dwóch miedzyplon ozimy ale go nie zasieje to jakieś potrącenia będę miał? Trzecie pytanie. Obornik który będę rozwoził np pod rzepak w sierpniu lub zboża ozime we wrześniu i będę chciał skorzystać z ekoschematu to zaznaczam już teraz na potencjalnej działce gdzie będzie obornik ten ekoschemat i później robię sobie fotki aplikacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Wracając do ugoru z uprawą, można uprawę traktować jak zwykłą z SOR i nawozami, czy musi być "goła"?


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630, Axion 850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJ30    5

Czy grunty nieprodukcyjne ( wymagane 4 %) mogą być na tym samym miescu dwa lub więcej razy po sobie.

 

Edytowano przez PanJ30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    29

Robiłem w odr wniosek i chciałem wejść w uprawę uproszczoną po rzepaku ale zrezygnowałem bo to jest roczna uprawa i kiedy po pszenicy też trzeba bezorkowo robić mądrze to wymyślili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
2 godziny temu, PanJ30 napisał:

Czy grunty nieprodukcyjne ( wymagane 4 %) mogą być na tym samym miescu dwa lub więcej razy po sobie.

 

mogą ..

11 godzin temu, dzikidaniel napisał:

Wracając do ugoru z uprawą, można uprawę traktować jak zwykłą z SOR i nawozami, czy musi być "goła"?

można 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Czy wyjaśniona jest już sprawa utrzymywania bydła mlecznego na ściółce w oborze uwięziowej ? Czy ta płatność kwalifikuje się tylko do obór wolnostanowiskowych? I jak wygląda czas utrzymywania sztuki, wystarczy miesiąc od złożenia płatności czy taką sztukę trzeba trzymać do 15 marca 2024 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Też za tym czekam. 

Czyli muszą automatycznie przedłużyć przyjmowanie wniosków o 1,5 miesiąca? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35
7 godzin temu, PanJ30 napisał:

Czy grunty nieprodukcyjne ( wymagane 4 %) mogą być na tym samym miescu dwa lub więcej razy po sobie.

 

Mogą ale nie będzie do nich płatności UPP.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzupełniająca płatność podstawowa przysługuje do gruntów ugorowanych, jeżeli na gruntach tych, w roku poprzednim nie występował ugór."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pytanie do osób którzy samodzielnie wypełniają ewniosek: wytłumaczy mi ktoś po chłopsku jak podejść  do tego GAEC8 Elementy NieProdukcyjne? Mam niecałe 20 ha ile muszę przeznaczyć na co ? Rok temu było łatwo bo dałem EFA gorczyca + jęczmień jary, w tym roku jakieś procenty mi wyskakują raz 4 raz 7 % ? z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

policz 4 % z 20 ha i juz bedziesz wiedzial 😂, nawet liczyc nie trzeba -samo  sie liczy

bawilem sie rano- internet sie zawiesil i cala robota poszl w pis-du.

czytajcie dokladnie komunikaty-tam sa odpowiedzi na kazde wasze pytanie..

przy kazdym ekoschemacie jest dokladnie wyjasnione co ,jak i kiedy..

wiem chwile trzeba poswiecic ....

 

Edytowano przez jacus

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

@fcbarcelonacule

W tym roku głowy sobie nie zawracaj zaznaczasz ugór z uprawą. Później 4 % z gruntów ornych (z 20 ha gruntów ornych 4 % to 0,8 ha ) zostawiasz (w tym możesz uwzględnić inne elementy nieprodukcyjne), druga opcja 3 % ugoru + 4 % międzyplon lub uprawa wiążąca azot, no chyba że się mylę to niech ktoś poprawi.

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a co jesli na drugi rok ktos nie zaznaczy tego ugoru jakie sankcje beda ? bo moze lepiej sie oplai zeby odcieli sankcje niz pole zostawiac odlogiem 

bo ogolnie jest głod ziemi jak pojawi sie cos w okolicy zaraz wykupuja lub biora dzierzawy , wiec to co jest jest nie za duzo sie obrabia i wez z tego jeszcze ugór zostawiaj 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy żeby w tym roku nie zawracać sobie głowy ?? mam cztery działki które by mi "w miarę" pasowało zaznaczyć jako nieprodukcyjne o ile dobrze rozumiem. 1=1,19ha. 2=1,17ha. 3=0,15ha. 4=0,26ha . Jak do tego podejść ? Dopiero jak zaznaczyłem wszystkie te cztery działki jako ENP 14a międzyplon ścierniskowy to przekroczyło 4 % ale nadal było coś odnośnie tych "gruntów ugorowanych"  ? czyli musi być jakiś ugór ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

@fcbarcelonacule Ugór z uprawą (u góry na mapie masz do wyboru, uprawa, eko i coś od ekoschematów nie pamiętam dokładnie, klikasz i masz ugór z uprawą, możesz cała 1 działkę zaznaczyć), wybierasz jedną działkę i zaznaczasz ugór z uprawą a następnie wpisujesz uprawę, nie musisz na każdej mieć po trochu.

Edytowano przez Norman
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak wgl rozumieć to określenie "ugór z uprawą" ? najpierw uprawa potem ugór w następnym roku czy jak ? bo jeśli ktoś ma zasiane wszystko załóżmy zbożem to przecież to się mija z rzeczywistością żeby nagle ugór mu powstał.. może trochę tępe moje myślenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

@fcbarcelonacule Jeśli chcesz te pojęcie zrozumieć w sposób normalny to się da ( nawet śro nie można stosować niby, wprowadzili coś w trakcie rozpoczętej gry), po prostu zrobili odstępstwo realizowana w ten sposób i tyle, jeśli tak zrobisz np. na zasianym na jesieni pszenżycie min. 0,8 ha (może być więcej) będzie wymóg spełniony w tym sezonie. Więcej nie ma co pisać.

IMG_20230425_203040.jpg

IMG_20230425_195450.jpg

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8984
39 minut temu, fcbarcelonacule napisał:

a jak wgl rozumieć to określenie "ugór z uprawą" ? najpierw uprawa potem ugór w następnym roku czy jak ? bo jeśli ktoś ma zasiane wszystko załóżmy zbożem to przecież to się mija z rzeczywistością żeby nagle ugór mu powstał.. może trochę tępe moje myślenie

W czym masz problem? Dostałeś w tym roku możliwość zgłoszenia ugoru na uprawie. Stąd ta nazwą.

3 godziny temu, Norman napisał:

@fcbarcelonacule

W tym roku głowy sobie nie zawracaj zaznaczasz ugór z uprawą. Później 4 % z gruntów ornych (z 20 ha gruntów ornych 4 % to 0,8 ha ) zostawiasz (w tym możesz uwzględnić inne elementy nieprodukcyjne), druga opcja 3 % ugoru + 4 % międzyplon lub uprawa wiążąca azot, no chyba że się mylę to niech ktoś poprawi.

Te elementy nieprodukcyjne to tylko tam gdzie pokaże Ci mapka,  i weź tu nazbieraj 0.4ha z 10ha u mnie nie realne mimo wielu pasów drzew i działek przy lesie itp.

9 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

mogą ..

można 

To mnie doradca w błąd prowadził, w przyszłym roku mu wypomnę 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049
1 godzinę temu, fcbarcelonacule napisał:

a jak wgl rozumieć to określenie "ugór z uprawą" ? najpierw uprawa potem ugór w następnym roku czy jak ? bo jeśli ktoś ma zasiane wszystko załóżmy zbożem to przecież to się mija z rzeczywistością żeby nagle ugór mu powstał.. może trochę tępe moje myślenie

https://wiescirolnicze.pl/pomoc-unijna/ugor-z-uprawa-mozna-stosowac-na-nim-srodki-ochrony-roslin/


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj