TomZet

Młody rolnik po nowemu - od 2023

Polecane posty

robertrolnik27    226

Myślałem że jest inna tą już przerabiałem. Czyli składając na młodego jak będę miał te 11.5 ha to w sumie praktycznie nic nie dostanę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedni twierdzą, że ta tabelka jest bardziej dla modernizacji obszar d niż na młodego rolnika a inni, że te same zasady...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Panowie jak to jest z dzierzawami. Będę składał na Młodego mam 12ha i mam do wzięcia dzierżawy . To trzeba wydzierżawić przed złożeniem wniosku na młodego?

Dodam ,że ta ziemię cały czas obrabiam ale w papierach ja nie widnieje bo to jest ziemia od szwagierki i teściowej. Czy trzeba dopiero po zbiorach wydzierżawić?

Edytowano przez Marcin_1992_2008

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolniik122    113
Dnia 28.05.2023 o 13:27, Marcin_1992_2008 napisał:

Panowie jak to jest z dzierzawami. Będę składał na Młodego mam 12ha i mam do wzięcia dzierżawy . To trzeba wydzierżawić przed złożeniem wniosku na młodego?

Dodam ,że ta ziemię cały czas obrabiam ale w papierach ja nie widnieje bo to jest ziemia od szwagierki i teściowej. Czy trzeba dopiero po zbiorach wydzierżawić?

Rozmawiałem z doradcą bo też się interesuje młodym rolnikiem to nawet jak jeszcze nie masz tej działki w dzierżawie to we wniosku musisz wpisać że zobowiążesz się wziąc tę działke, bądź inną o takim samym areale (musi się areał zgadzać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    571

Z tymi dzierżawami to Możesz zrobić taki myk że przepiszesz na siebie później i w ten sposób przez powiększenie gospodarstwa a z tym ESU załatwisz sobie ten co najmniej wzrost ESU o 10 %. Chyba że nie masz ESU na start albo składasz na dopłaty na te działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

Jak to jest w końcu z ta wymagana powierzchnia gospodarstwa bo z tego co widzę powierzchnia ma mieć 50 % średniej krajowej lub wojewódzkiej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36

Żeby ubiegać się o pomoc, w biznesplanie należy wskazać gospodarstwo o powierzchni co najmniej średniej krajowej lub wojewódzkiej albo wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 000 euro.

W obu przypadkach własność, dzierżawa z KOWR lub jst musi stanowić co najmniej 50% średniej krajowej lub wojewódzkiej. Reszta może być dzierżawą długoterminową zawartą na okres co najmniej 8 lat lub krótkoterminową, do której Wnioskodawcy przyznano płatności bezpośrednie w poprzednim roku.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

To jak ma powyżej 15 tys euro to nie musi mieć tej średniej krajowej/wojewódzkiej? 

Edytowano przez Ksawery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36

Nie musi, w takim przypadku wystarczy posiadanie na własność, dzierżawę z KOWR lub jst co najmniej 50% powierzchni krajowej lub wojewódzkiej.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349
Dnia 15.07.2023 o 09:41, WojtekBuawski napisał:

50% własności a kolejne 50% dzierżawy z kowr lub jst

50 % własności lub dzierżawa z kowr lub jst a nie ze kolejne 50 z kowr

Dnia 2.04.2023 o 20:32, Marcin_1992_2008 napisał:

Cześć wszystkim. Może wy mi powiecie jak to jest. Moja żona odziedziczyła spadek po zmarłym ojcu prawie 12ha. (To było po naszym ślubie). Minęło już prawie od dostania spadku 3 lata. Moje pytanie brzmi czy możemy wziasc na Młodego Rolnika?podobno nie bo minęły 2 lata , o dopłaty my nie składaliśmy. A co jeśli by mnie do tego wszystkiego dopisała i ja bym wziął ?Można tak czy też nie bo ten czas minął?

Bo mam możliwość wzięcia jeszcze prawie 30ha w dzierżawę . I czy mógłbym to wszystko wziasc przed złożeniem wniosku na młodego rolnika?czy musi być po ?sprawa wygląda tak że za tydzień idziemy do notariusza i ta dzierżawa to od żony sióstr by była. A później to się mogą rozmyślić 

Udowadniasz ze gospodarstwo nie było prowadzone , szansa jest . Sam fakt bycia właścicielem niż 2 lata nie przekreśla 

Dnia 5.03.2023 o 22:07, WINORED napisał:

Witam, pozwolę sobie zadać luźne, może lekko desperackie pytanie. W połowie kwietnia stuknie mi 40-tka. Z informacji jaki znalazłem  na "młody rolnik" nie ma naboru. Czy jest  obecnie jakiś inny program na który mogę składać do 40 roku życia? 

Jeżeli nie ukończyłeś 41 roku życia możesz składać w nadchodzącym naborze , oczywiście jeżeli spełniasz pozostałe warunk 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jefrey    7

A co w przypadku osoby ubezpieczonej w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik, która nie rozpoczęła prowadzenia gospodarstwa, tzn. nie składała wniosku o dopłaty i nie wykonała żadnej czynności opisywanej w wytycznych? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

To jest dobre pytanie , myske ze dyskwalifikacja ale pytanie jeszcze jaki areał miał zgłoszony w krus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jefrey    7

3 ha. Cytat ze strony KRUS:

Ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej.

Według tego ubezpieczenie w KRUS jako rolnik jest równoznaczne z rozpoczęciem prowadzenia działalności rolniczej. Chyba, że da się udowodnić że jest inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

W tym przypadku nie da się . Może jakby to było poniżej 1 ha użytków rolnych to by jakaś furtka byla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jefrey    7

A jak jest z punktami za przejmowanie gospodarstwa w całości i na własność? Punkty są przyznawane tylko osobom, które zamierzają przejąć gospodarstwo, czy także tym które przejęły je w całości wcześniej i w momencie składania wniosku już posiadają gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

Wcześniej za takie przejęcie uznawano tez te które były do 24 mc przed złożeniem wniosku , jak w tym będzie nie wiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak wziąłem młodego rolnika rok temu to mogę iść do roboty bo mi w kwietniu tego roku wypłacili 

Dnia 19.07.2023 o 13:24, Rolniczek2070 napisał:

Czy na 15 ha przejdzie mi ciągnik 117km? Będzie coś trzeba uzasadniać?

A co ty nim będziesz robił. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj