Jefrey

Members
 • Ilość treści

  70
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

7 Neutral

1 obserwujący

O Jefrey

 • Ranga
  Użytkownik

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Wycofujecie podwójnie złożone wnioski czy zostawiacie?
 2. A jak jest z punktami za przejmowanie gospodarstwa w całości i na własność? Punkty są przyznawane tylko osobom, które zamierzają przejąć gospodarstwo, czy także tym które przejęły je w całości wcześniej i w momencie składania wniosku już posiadają gospodarstwo?
 3. 3 ha. Cytat ze strony KRUS: Ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej. Według tego ubezpieczenie w KRUS jako rolnik jest równoznaczne z rozpoczęciem prowadzenia działalności rolniczej. Chyba, że da się udowodnić że jest inaczej?
 4. A co w przypadku osoby ubezpieczonej w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik, która nie rozpoczęła prowadzenia gospodarstwa, tzn. nie składała wniosku o dopłaty i nie wykonała żadnej czynności opisywanej w wytycznych?
 5. Czy przy składaniu wniosku o płatność końcową rzeczywista struktura upraw musi być identyczna z podaną we wniosku o przyznanie pomocy w roku docelowym? We wniosku wykazałem zwiększenie GVA zwiększoną powierzchnią uprawy pszenicy i to się zgadza. Podałem natomiast że będę dodatkowo siał grykę (niewielkie ilości), a posiałem w jej miejsce owies. Czy taka zmiana w strukturze upraw wymaga złożenia aneksu przed wnioskiem o płatność?
 6. @masa24 W jaki sposób można wykazać wzrost powierzchni? Musi być to umowa dzierżawy potwierdzona notarialnie - na jaki okres? Czy może to być wykazane działką, do której przyznano dopłaty bezpośrednie w roku poprzedzającym złożenie wniosku o płatność końcową?
 7. Tak, zakup ciągnika może być kosztem kwalifikowanym.
 8. Ja pisałem. Osoba, która skorzystała z dotacji w ramach programu Młody Rolnik w PROW 2014-2020 może ubiegać się o dofinansowanie Rozwój małych gospodarstw. Nie może natomiast skorzystać z programu osoba, która skorzysta z Młodego Rolnika w obecnym WPR 2023-2027.
 9. Poważnie. Osoby, które korzystały z poprzednich programów nie są wykluczone z dofinansowania. Wykluczone są osoby, którym przyznano pomoc w ramach KPO A1.4.1. na przetwórstwo. Będzie sporo takich przypadków. Zapewne dopiero po ukazaniu się wzorów formularzy wyjaśni się kwestia sposobu wykazania wzrostu wartości sprzedaży.
 10. Rok bazowy to ten, w którym będzie składany wniosek o przyznanie pomocy. Tak, to stwierdzenie zostało użyte podczas ostatniego webinarium "Dotacje dla rolnictwa" i na podstawie tego webinarium powstał artykuł z farmera. Natomiast w wytycznych widnieje informacja, którą podałem powyżej i radzę się trzymać właśnie wytycznych przy przygotowaniach do programu. Choć wiadomo, że ostateczna forma programu może jeszcze ulec zmianie.
 11. Proponuję poczytać wytyczne do programu zamiast artykułu, który wprowadza w błąd. Wytyczne można pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wytyczne-szczegolowe-dotyczace-przyznawania-wyplaty-i-zwrotu-pomocy-dla-interwencji-i105-rozwoj-malych-gospodarstw-w-ramach-planu-strategicznego-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata-2023-2027-w-trakcie-opiniowania
 12. Faktura na minimum 5 tys. zł nie ma nic wspólnego z przychodem bazowym. Ma to stanowić jedynie potwierdzenie faktycznego prowadzenia działalności rolniczej, z której uzyskano przychód. Przychód taki może być udokumentowany fakturą VAT, fakturą RR, wydrukiem paragonu fiskalnego, umową kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu lub informacją z ewidencji sprzedaży i obejmować okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Musi wynosić minimum 5 tys. zł, a czy będzie to 5 tys. czy 50 tys. - nie ma żadnego znaczenia. Wzrost wartości sprzedaży o co najmniej 30% będzie liczony od przychodu bazowego, który wyznaczany jest w następujący sposób: przychód bazowy = 80,86% * wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym * ustalony kurs euro (4,2722). Sprzedaż w roku docelowym musi wynosić co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenia w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy (dla roku 2023 r. 42 540 zł).
 13. Jeśli nie były podane to bym już tak zostawił. Króliki, jeśli tylko dla siebie też nie ma sensu wpisywać. Nie, powierzchnia dzierżaw w roku docelowym nie może być większa niż w roku wyjściowym. Nawet arkusz kalkulacyjny biznesplanu nie wyliczy wielkości ekonomicznej w takim przypadku tylko zgłosi błąd.
 14. Tak, wielkość ekonomiczna w roku docelowym będzie liczona z własności oraz tych 3 ha dzierżaw
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj