yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2021

Polecane posty

misio3p    2146

Można zrobić tak jak @t25a1 napisał, nic złego się nie stanie.

 

Jakoś tak wyszło, że pszenice już posiane, obsada 350-370 szt/m^2, odmiany Euforia i Bosporus. Zostało jeszcze uprawić i zasiać jęczmień.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
t25a1    295

Bo właśnie miałem siać po ścierni granulat,ale sąsiad zamawia patelnię i będę miał 3 tony sypkiego i właśnie chodzi mi o to czy nie pogryzie się z NPK dzień po dniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majster545    15
5 minut temu, misio3p napisał:

Można zrobić tak jak @t25a1 napisał, nic złego się nie stanie.

 

Jakoś tak wyszło, że pszenice już posiane, obsada 350-370 szt/m^2, odmiany Euforia i Bosporus. Zostało jeszcze uprawić i zasiać jęczmień.

Nie za duża obsada na dość wczesny termin siewu ? A jak jest z krzewieniem w eufori? 

Które rozwiązanie wybrać expert met czy trynity? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2146

Euforię mam pierwszy raz, nie znalazłem nigdzie opinii, że jakoś wybitnie się krzewi, a rekord z bosporusa uzyskałem siejąc 380 szt/m^2. Mam nadzieję, że będzie dobrze, co najwyżej nie będę musiał z wiosny gonić pszenicy coraz droższym azotem, da się na pierwszą dawkę 40-45N i tyle.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majster545    15
32 minuty temu, misio3p napisał:

Euforię mam pierwszy raz, nie znalazłem nigdzie opinii, że jakoś wybitnie się krzewi, a rekord z bosporusa uzyskałem siejąc 380 szt/m^2. Mam nadzieję, że będzie dobrze, co najwyżej nie będę musiał z wiosny gonić pszenicy coraz droższym azotem, da się na pierwszą dawkę 40-45N i tyle.

No ja zasiałem ok. 250 sztuk/m2 i nie wiem czy to nie jest za rzadko. 

2 minuty temu, majster545 napisał:

No ja zasiałem ok. 250 sztuk/m2 i nie wiem czy to nie jest za rzadko. 

Ale już jest na wierzchu to może się pokrzewi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaXtzTS    22
odrion napisał:

7 godzin temu, szwagier24 napisał: Widzę 2 opcje: 1.Dać mocną ochronę na jesień, która będzie trochę droższa: Expert met+diff (lub jak ktoś woli gotowce to Bacara Trio)  lub zamiast diff,  pedimentalina + oczywiście coś na samosiewy rzepaku (glean jak ktoś ma albo tribenuron). Alternatywnie można pojechać z wyższej półki np Trynity. 2. Dać opcję budżetową na jesień ze świadomością, że i tak pojedzie się z poprawką na wiosne: Sam Expert met + na samosiewy to co wyżej   Do tej pory stosowałem opcję 2 i na wiosnę była poprawka w ciemo (nawet jak nie było widać tragedii na polu) właśnie pod kątem przytulii -> wtedy szedł fluroksypyr (np starane) albo jodosulfuron (np Sekator 125 OD). Opcji jest dużo, bo można pójść np w florasulam (np Mustang).  Teraz kusi mnie wzmocnienie ochrony jesiennej, ale nie wiem czy jest sens, bo opcja nr 2 działa bez zarzutu i pszenica od lat jest czysta :).  

chcę spróbować 2 opcji jaką dawkę fluroksypyru dajecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    711

Euforię siałem w tamtym roku około 5 października, obsada ok 360-380, ziemia taka pół na pół Rędzina z brunatna lżejszą. Szału nie było, krzewiła się słabo jesienią a wiosną praktycznie wcale, najgorzej z pozostałych odmian. W tym roku jeszcze raz zasieje ale swój materiał, jeśli uda się we wrześniu to postaram się te 380-400 szt. utrzymać, ale to się jeszcze okaże co po próbie kiełkowania będzie.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1297
19 godzin temu, koniu napisał:

Juz nie raz siałem wapno i npk w zasadzie dzień po dniu i osobiście uważam ze temat gryzienia się wapna z nawozami można wsadzić między bajki. Okoliczne przedsiębiorstwo rozsiewa tlenek i zaraz npk, potem uprawa na głęboko kockerlingiem i siew zboża.

Ja również się zgadzam, to "gryzienie"  to teoria laborantów i oczywiście jest to znane zjawisko, ale w polu trzeba zdrowo wapna nasypać żeby zaszkodzić fosforowi. Ile? Kiedy? Jak? Odpowiedzi nie znajdziecie. 

Kilka granulek obok NPKu a potem orka, czy talerz na pewno nie spowoduje spadku plonu, strachy na Lachy. 

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

tak się jakoś złożyło że jestem laborantem. i nie chodzi w tym o czyjeś teorie tylko czystą chemię. tlenek wapnia w kontakcie z wodą daje wodorotlenek wapnia, ten reaguje z fosforanem amonu dając np. nierozpuszczalny fosforan wapnia czyli główny budulec naszych kości. dlatego mieszanie tlenku z npk to czysta głupota, węglanem bym się nie przejmował bo zanim on przereaguje (jeśli w ogóle) to miną lata

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jk1976    67
11 godzin temu, akmaly napisał:

Euforię siałem w tamtym roku około 5 października, obsada ok 360-380, ziemia taka pół na pół Rędzina z brunatna lżejszą. Szału nie było, krzewiła się słabo jesienią a wiosną praktycznie wcale, najgorzej z pozostałych odmian. W tym roku jeszcze raz zasieje ale swój materiał, jeśli uda się we wrześniu to postaram się te 380-400 szt. utrzymać, ale to się jeszcze okaże co po próbie kiełkowania będzie.

Jaki mtz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

noi w tym roku lipa bo zasiac nie mozna taka pogoda , a o pryskaniu po siewie mozna bedzie zapomniec bo pogody nie ma , ewentualnie na 1 3 lisc ale warto wtedy pryskac /? co dac zeby wiosna nie poprawiać ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Ja jutro atakuję z siewem. W zeszłym roku jeden gość czymś pryskał przedwschodowo to pszeniczka bardzo odstawała późną jesienią od reszty w okolicy. Taka jakaś przyduszona była, zero wigoru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25685
22 minuty temu, tommy66692 napisał:

A czym to pryskać zaraz po siewie?

Np expert met.

Ctu I dff też się sprawdza. W starych kalendarzach ctu było bezpośrednio po siewie.

Dwa lata temu pszenżyto siałem 6 listopada, oprysk tego samego dnia. Wszystko było ok. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25685

Robi ktoś zabiegi herbicydowe na dwustrumieniowych eżektorach do 8m/s?

Do tej pory robiłem na dwustrumieniowych Mmat do 6m/s ale już bardzo leją. 

Zamówiłem nowe z agroplast i teraz myślę czy nie będzie za duża kropla. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9260

w zasadzie od 3-4 lat robię wszystko na dwustrumieniowych z MMAT (tzn wszystkie zabiegi) i nie widze problemów

fakt, że już się kończą, w zimie trzeba kupić nowy zestaw, bo to jednak plastik, a nie ceramika

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25685

Czyli robimy na tych samych.  One są do 6m/s, a agroplast do 8, i się zastanawiam czy będzie duża różnica w kropli.

Z drugiej strony nowa dysza z polimerową wkładką pewnie będzie i tak dawała mniejszą i równiejszą kroplę niż wypłukany plastik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    711

Obie dysze to plastik, jeden z wkładką polimerami a drugi nie. Ciekawe jak jest realna żywotność tych z AP bo mi to zajeżdża bełkotem handlowym że niby super wkładka, a może okazać się że żywotność zbliżona do tej bez. Może przelicz czy ceramika nie opłaci CI się bardziej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Przed chwilą, akmaly napisał:

Obie dysze to plastik, jeden z wkładką polimerami a drugi nie. Ciekawe jak jest realna żywotność tych z AP bo mi to zajeżdża bełkotem handlowym że niby super wkładka, a może okazać się że żywotność zbliżona do tej bez. Może przelicz czy ceramika nie opłaci CI się bardziej. 

Ile takie dysze kosztują? te z wkładką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



    • Przez Siwecki97
      Witam, 
      Praktykował ktoś dużą ilość azotu w roztworze na nawożenie dolistne pszenicy po przekwitnieniu? Jeśli tak to jaka ona była i czy nie popaliło to flagowki oraz kłosa. Z góry dziękuję za odpowiedzi ☺️
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj