Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

krzys_675    0

Miałem napidać to samo co przedmówca! Ma ktoś z was doświadczenie jak znosi takie prxymrozki łubin? Mam wsianego zeusa a czytalem że on raczej kiepsko znosi mróz !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

U mnie w zeszłym roku od przymrozku (-5) trochę owiędł ale odbił.

W tym tygodniu zapowiadają przymrozki-zobaczymy jak je zniesie.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Temperatura -5 nie zaszkodzi,ale jak będzie zimniej to kto wie. Mój ma obecnie dwie pary liści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Witam stosowałem na łubin stomp aqua łubin już powschodził ale widać że przebijają się miejscami chwasty np rzodkiew świrzepa czy ten oprysk ich zniszczy czy raczej poprawka ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    57

ja miałem też dać stomp aqua ale cena mnie odstraszyła i dałem zamiennik afalonu a jak się ociepli i nie zmarznie oskarek to dam trochę stokato

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak89   
Gość podlasiak89

afalon dyspersyjny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

podlasiak89 umiesz czytać ze zrozumieniem - kolega pytał o środek po wschodach, a Ty mu proponujesz typową doglebówkę na groch i łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

U mnie -5 Lubin kiełkuje leży miejscami po wierzchu zobaczymy jaki twardziel z tego Tango ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

u mnie też -5 z niedzieli na poniedziałek łubiny ok

problem tylko z lucerną i rzepakami trochę ich pochyliło ale powinno się podnieść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74

@d4rek

 

przeprowadzam u siebie dokładnie taki sam test tylko u nas nie ma aż takich przymrozków - max -2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan34533    26

afalon dyspersyjny

 

do każdej odpowiedzi powinno się podchodzić z dystansem bo niektórzy piszą głupoty albo celowo wprowadzają w błąd  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak89   
Gość podlasiak89

Sorki nie doczytałem ,mój błąd. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

W jakiej fazie mogę zastosować Legato 0,2l/ha, 2-3 liście łubinu?

4 liscie wlasciwe ponoc bezpiecznie Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomorskie Łubiny do przesiania te wczesnie siane Zmarzły 

 

Czy aby na pewno łubin zmarzł? Jestem z pomorskiego, siałem jeszcze w marcu i mimo - 5 jest OK. Często zgorzel siewek i inne kompleksy chorób grzybowych są mylone z uszkodzeniami mrozowymi. Aby upewnić się czy na pewno uszkodzenia są spowodowane mrozem należy starannie obejrzeć korzenie roślin. W uszkodzeniach od zimna korzenie winny być zdrowe, w uszkodzeniach grzybowych z reguły korzenie są nadgniłe, mają brunatny kolor. Tej wiosny, zimnej i mokrej, grzyby mają pole do popisu, szczególni na polach gdzie łubin był siany bez zaprawienia. Ja polecam mieszaninę zapraw MAXIM 025 FS (100 ml/100 kg) i Certicor (50 ml/100 kg) + donasiennie nawóz z molibdenem. Bardzo skuteczny MIX przeciwko grzybom z rodziny fusarium. No i tanio, co też ma duże znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Czy aby na pewno łubin zmarzł? Jestem z pomorskiego, siałem jeszcze w marcu i mimo - 5 jest OK. Często zgorzel siewek i inne kompleksy chorób grzybowych są mylone z uszkodzeniami mrozowymi. Aby upewnić się czy na pewno uszkodzenia są spowodowane mrozem należy starannie obejrzeć korzenie roślin. W uszkodzeniach od zimna korzenie winny być zdrowe, w uszkodzeniach grzybowych z reguły korzenie są nadgniłe, mają brunatny kolor. Tej wiosny, zimnej i mokrej, grzyby mają pole do popisu, szczególni na polach gdzie łubin był siany bez zaprawienia. Ja polecam mieszaninę zapraw MAXIM 025 FS (100 ml/100 kg) i Certicor (50 ml/100 kg) + donasiennie nawóz z molibdenem. Bardzo skuteczny MIX przeciwko grzybom z rodziny fusarium. No i tanio, co też ma duże znaczenie.

tą mieszankę zapraw od dawna stosujesz ?? 

zazwyczaj stosowałem vitavax lub zamiennik

w poprzednim roku zrobiłem próbe bez i z zaprawą nie było róznicy, ale wiosnna dużo bardziej sucha i ziemia piaszczysta kl VI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tą mieszankę zapraw od dawna stosujesz ?? 

zazwyczaj stosowałem vitavax lub zamiennik

w poprzednim roku zrobiłem próbe bez i z zaprawą nie było róznicy, ale wiosnna dużo bardziej sucha i ziemia piaszczysta kl VI

 

Mieszaninę zapraw Maxim i Certicor stosuję od 2 lat. Szczerze już nigdy do Vitavaxu czy też Saroxa T 500 nie wrócę, choć od nich zaczynałem. Jakość pokrycia, wybarwienie nasion jest nieporównywalna. Spróbuj sam. A pomysł na mieszaninę tych zapraw z Syngenty nie jest żadnym wielkim odkryciem. Bardzo dobrą zaprawą w łubinach jest MAXIM XL 0,34,7 FS. Ma rejestrację w Czechach i zachodniej europie. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu grzybów z rodziny fusarium. Jest też zarejestrowany i dostępny w Polsce. Rejestracja tylko w kukurydzy i kupisz go ale tylko w beczce 200 l. Więc mieszanina zapraw jest samodzielnym skomponowaniem Maxima XL z dwóch innych zapraw plus tebukonazol gratis. Skład fludioksonilu i metalaxylu-M sam porównaj. Zaprawianie jest absolutną koniecznością. W ubiegłym roku po prostu miałeś szczęście. Miałeś dość zdrowe nasiona i sprzyjała pogoda. W tym roku wszystkie nasiona są silnie zarażone zarodnikami grzybów. Ubiegły rok był wyjątkowo mokry co sprzyjało porażeniem nasion już w strąkach. Wszystkich swoich znajomych przestrzegałem przed siewem niezaprawionych nasion nie tylko łubinu ale i zbóż jarych. Podsumowując: siew łubinu niezaprawionego jest bardzo poważnym błędem agrotechnicznym, bo w niekorzystnym roku możesz stracić całą uprawę, ewentualnie doprowadzić ją do żniw bardzo poważnie porażoną przez choroby. A od uprawiania hazardu jest Lotto we wszystkich wydaniach, a nie moje pole. Szczególnie gdy łubinu uprawiam kilkadziesiąt ha. Nie stać mnie, bo łubin jest moją najbardziej dochodową uprawą.

PS. Jeszcze nigdy nie musiałem chronić uprawy łubinu interwencyjnie opryskiem fungicydowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Mieszaninę zapraw Maxim i Certicor stosuję od 2 lat. Szczerze już nigdy do Vitavaxu czy też Saroxa T 500 nie wrócę, choć od nich zaczynałem. Jakość pokrycia, wybarwienie nasion jest nieporównywalna. Spróbuj sam. A pomysł na mieszaninę tych zapraw z Syngenty nie jest żadnym wielkim odkryciem. Bardzo dobrą zaprawą w łubinach jest MAXIM XL 0,34,7 FS. Ma rejestrację w Czechach i zachodniej europie. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu grzybów z rodziny fusarium. Jest też zarejestrowany i dostępny w Polsce. Rejestracja tylko w kukurydzy i kupisz go ale tylko w beczce 200 l. Więc mieszanina zapraw jest samodzielnym skomponowaniem Maxima XL z dwóch innych zapraw plus tebukonazol gratis. Skład fludioksonilu i metalaxylu-M sam porównaj. Zaprawianie jest absolutną koniecznością. W ubiegłym roku po prostu miałeś szczęście. Miałeś dość zdrowe nasiona i sprzyjała pogoda. W tym roku wszystkie nasiona są silnie zarażone zarodnikami grzybów. Ubiegły rok był wyjątkowo mokry co sprzyjało porażeniem nasion już w strąkach. Wszystkich swoich znajomych przestrzegałem przed siewem niezaprawionych nasion nie tylko łubinu ale i zbóż jarych. Podsumowując: siew łubinu niezaprawionego jest bardzo poważnym błędem agrotechnicznym, bo w niekorzystnym roku możesz stracić całą uprawę, ewentualnie doprowadzić ją do żniw bardzo poważnie porażoną przez choroby. A od uprawiania hazardu jest Lotto we wszystkich wydaniach, a nie moje pole. Szczególnie gdy łubinu uprawiam kilkadziesiąt ha. Nie stać mnie, bo łubin jest moją najbardziej dochodową uprawą.

PS. Jeszcze nigdy nie musiałem chronić uprawy łubinu interwencyjnie opryskiem fungicydowym.

No nie kolego trochę Cię poniosło i to 2x, używam vitawaxa od dawna i nigdy nie mialem problemu ze zgorzelem siewek a jeśli u Ciebie najbardziej dochodową uprawą jest łubin to coś jest zdecydowanie nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

W przypadku zaprawy Vitawax - pokrycie nasion zaprawą nawet przy mniejszej dawce cieczy/roztworu niż z etykiety (350 ml/100kg nasion z dodatkiem 700 ml wody) jest całkowite. Jeżeli tylko w zaprawianych nasionach nie ma ziemi, piasku, kurzu, połówek, jakichś śmieci - fragmentów chwastów, słomy, etc. Sam to spraktykowałem. Na zabarwienie nasion nie zwracam uwagi - czy to będzie róż jak w przypadku Vitavaxa czy np. kolor żółty, zielony, niebieski - dla mnie to bez znaczenia.

A fludioksonil wcale też nie jest jakoś bardzo skuteczny w zwalczaniu fusarium oxysporum lupini. Niestety.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2402

Bylem dzisiaj na polu lubin wychodzi. Chwastow po stompie aqua narazie nie ma oby tak dalej


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    57

Czy aby na pewno łubin zmarzł? Jestem z pomorskiego, siałem jeszcze w marcu i mimo - 5 jest OK. Często zgorzel siewek i inne kompleksy chorób grzybowych są mylone z uszkodzeniami mrozowymi. Aby upewnić się czy na pewno uszkodzenia są spowodowane mrozem należy starannie obejrzeć korzenie roślin. W uszkodzeniach od zimna korzenie winny być zdrowe, w uszkodzeniach grzybowych z reguły korzenie są nadgniłe, mają brunatny kolor. Tej wiosny, zimnej i mokrej, grzyby mają pole do popisu, szczególni na polach gdzie łubin był siany bez zaprawienia. Ja polecam mieszaninę zapraw MAXIM 025 FS (100 ml/100 kg) i Certicor (50 ml/100 kg) + donasiennie nawóz z molibdenem. Bardzo skuteczny MIX przeciwko grzybom z rodziny fusarium. No i tanio, co też ma duże znaczenie.

 

czy tak tanio to bym nie powiedział

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez kamilrolnik18
      witam. miał ktoś doczynienia z odmiana paribus od mhr. ? jak się sprawdza na gorszych/lepszych stanowiskach?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez marian7k
      Jakich używacie herbicydów w uprawie prosa? Do tej pory praktycy głownie używali Azoprim. Czy ktoś próbował zastosować Dual? Będę wdzięczny za wypowiedzi.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj