Skocz do zawartości

Proso


marian7k

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
galeria
Żniwa 2024

luz B)

Żeby nie spamować - proso można pryskać czymkolwiek dopiero jak ma conajmniej 15 cm, co - przy długim okresie "przestoju" po wschodzie - następuje dopiero w drugiej połowie czerwca. Dlatego też należy zwrócić ogromną uwagę na mechaniczne zwalczenie chwastów przed siewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie natknąłem się na ten temat - pierwsze słyszę o używaniu w.w. środków - zawsze stosowałem Chwastox i pochodne (np. Dicoherb) kiedy rośliny miały 10-15 cm. Problem polega na tym, że proso zaraz po wschodach ma długi okres przestoju, więc często zostaje zagłuszone przez chwasty - wtedy to już nic nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwastox Extra stosuje się w dawce 1,2-1,8 l/ha; dla Dicoherbu trzeba przeliczyć (chodzi o stężenie) - czyli 0,5 - 0,7 l/ha.

 

Powtarzam jeszcze raz - miotłę, owies głuchy cholernie trudno zwalczyć w prosie - a w zasadzie graniczy to z cudem. Ale w przypadku prosa owies nie stanowi problemu - bardzo łatwo go odsiać na wialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wskażcie mi proszę w jaki sposób i kiedy dokonać zbioru prosa, mam testową plantację o powierzchni 1ha, troszeczkę opóźniony siew i teraz wygląda to bardzo ładnie, ale rośliny są całe zielone, do jakiej wilgotności powinny zejść nasiona, aby możliwy był zbiór (kiedy mniej więcej się go dokonuje?) i czy do zbioru wykorzystać przystawkę do rzepaku czy też wystarczy rozbrojony heder?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskich warunkach klimatycznych proso nigdy nie zaschnie bez pomocy - należy przeprowadzić desykację: glifosat na 14 dni lub Reglone na 3-5 dni przed zbiorem, w dawkach zalecanych dla zbóż.

Co do metody zbioru - bez przystawki, wolne obroty motowidła. Wilgotność rzędu 15% wystarczy do omłotu, chociaż im większa wilgotność tym większe straty ziarna. Swoje proso zebrałem w minioną sobotę, na 4 dni po zastosowaniu Reglone - wiechy były częściowo zaschnięte i zaczęły się osypywać. Niestety zbyt gęsty łan i oprysk przy niewielkim ciśnieniu (2,5 atm) spowodowały, że dolne części wiech pozostały zielone i nie dały się wymłócić. Wilgotność z pewnością przekraczała 20%, a straty przy omłocie oceniam na 25%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest - desykujemy, gdy wierzchołki (czubki) wiech zaczynają zasychać. Lepsze efekty uzyskuje się po glifosacie niż po Reglone.

Zbioru nie odwlekałem, gdyż miałem wolny magazyn, ziarna kilkaset kilo, więc rozsypałem je bardzo cienką warstwą i ładnie schnie. W tym roku zebrałem ok 1,5 t/ha (w warunkach - nazwijmy - poletkowych). Zwykle w naszym gospodarstwie proso plonuje w przedziale 1,5 - 3 t/ha.

Edytowane przez stasiex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś uprawa była opłacalna, teraz trochę gorzej: problemy ze zbytem (kupują tylko nieliczne sklepy zoologiczne i mieszalnie pasz dla zwierzątek domowych), dość duże wahania cen (na przełomie 3 lat 700 - 1500 zł/t - chociaż wiosną byłem w gospodarstwie uprawiającym 200 ha prosa ekologicznego, które sprzedają w cenie 4000 zł/t). Generalnie jeśli nie masz zapewnionego zbytu, to raczej ciężko... Jaka jest obecnie cena prosa - nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja muszę zebrać proso celem uzyskania nasion na kolejny sezon, zamierzam stosować uproszczenia w uprawie, czyli teraz wysiewam poplon i wiosną będę wysiewał proso w mulcz, wcześniej potraktuję go glifosatem, a po już wschodach (10-15cm) zastosuję chwastox extra (1,5l), a co sądzicie o poplonowym zastosowaniu prosa (jeszcze mój dziadek wspominał, iż w okresie wojny w okolicach granicy Francji i Niemiec na polach spotykał proso wysiane na poplon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez lukasz493
      Witam może forumowicze coś ciekawego doradza mam działkę pod lasem niestety jak to w takich miejscach uprawa jest mało opłacalna bo niszczą to sarny dziki łosie... w tym roku zostawiałem tam ugorowanie ale jednak trochę szkoda mi tego kawałka i planuje go na wiosnę czymś obsiac . Dwa lata temu był rzepak trzy pszenica oczywiście plon słabiutki bo zjedzone przez zwierzynę. Jakie rośliny proponujecie których nie czepia się zwierzęta leśne i coś można na tym zyskać (jakąś gryka?) ewentualnie jakieś programy (miododajne itp?) aby uzyskać z tego kawałka większe dopłaty ? gleba dobrej klasy
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez MARTINUS
      Jakie macie poplony? Siejecie rośliny motylkowe? Co najczęściej, oprócz gorczycy? Moim zdaniem poplony, pomijając nawet kwestię programu rolno środowiskowego, mają same zalety! 
    • Przez zelazny
      Wiesiołek-szukam wszelkich informacji na temat uprawy tej rośliny skupu-gdzie po ile wydajność w internecie znalazłem tylko skąpe wiadomości czktoś uprawiał tą rośline ? Z góry dziękuje za info
×
×
  • Dodaj nową pozycję...