yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
danielhaker    6950
Dnia 12.04.2020 o 16:49, marluk napisał:

@danielhaker

co dokładnie i w jakiej dawce wsypales na tą działkę?

Dnia 12.04.2020 o 17:59, ravoj napisał:

Ale jakie wapno i ile już nie napisał. 

Jak nie liczyć pomiędzy badaniami dwa lata różnicy, ale efekt jest, nie ma co narzekać. 

Sorry, miałem nagłą awarię i musiałem wyjść z domu a później zapomniałem tu zajrzeć. Odnośnie tej działki ze skokiem pH z 4,5 na 5,7 w ciągu 2 lat to poszła tam tona kredy + za rok 2t Radkowit

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102

mam pszenice sianą 12 września, w obsadzie 260 roślin/m2 i nie ma żadnych oznak chorób,

5 minut temu, monstrer napisał:

kotek12321 pryskał w optymalnych warunkach więc była podstawa do obniżenia. 

 

skoro miał i tak zrobił, ale efekt jaki... ano taki jak na zdjęciach, gość nie zadowolony bo dalej ma problem... niektórzy ponad miesiąc temu robili t0 na septoriozę, mieli podstawę czekać do T1??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    983

 A odnośnie  pryskania od chwastów w takich warunkach jak teraz  to może zależy czym ja po lancecie już 2 krotnie poprawiałem w inne lata  na początku wydaje się że ładnie bierze a póżniej przytulia i miotła z powrotem odbili. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
14 minut temu, monstrer napisał:

Po prostu taki rok brak opadów. Z moich zapisków wynika że w 2018 r. T1 i skracanie było 28 kwietnia. Pszenica siana w optymalnym terminie. 

w 2018 był po połowie marca nawrót zimy...., pamiętam, bo jako jedyny w okolicy siałem 2 marca saletrosan na rzepak i pszenice, a nie tak jak w tym roku przynajmniej 5-6 tygodni wegetacji ze słabymi opadami, przerywanymi nocnymi przymrozkami...

Edytowano przez taux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

ja mam jeszcze t1 do zrobienia na ostatnich kawałkach, przymrozek mam z poniedziałku na wtorek więc jadę w środę capalo 1.6 + 1l yara zboża bez skracania, nie mogę dłużej czekać bo grzyb się pokazuje coraz bardziej. na t2 kupiłem priaxor 0.8l ale chyba się za bardzo pospieszylem bo prognoza na 10 dni pokazuje brak opadów tylko ciepło i wiatr

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110
8 minut temu, Zbyszek3939 napisał:

 A odnośnie  pryskania od chwastów w takich warunkach jak teraz  to może zależy czym ja po lancecie już 2 krotnie poprawiałem w inne lata  na początku wydaje się że ładnie bierze a póżniej przytulia i miotła z powrotem odbili. 

U mnie też lipa lancet + fluoksypyr, w poprzednie lata czyścił pięknie a teraz słabo, maki trochę pokrzywione ale żyją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawek393    20
18 minut temu, dzikiWschód napisał:

pytanie od znajomego, czy podwójna dawka axiala czyli 2l/ha zaszkodzi pszenicy, coś popiepszyl 3 dni temu

Musi poczekać i obserwować. Teraz już tego nie naprawi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    983
33 minuty temu, dzikiWschód napisał:

pytanie od znajomego, czy podwójna dawka axiala czyli 2l/ha zaszkodzi pszenicy, coś popiepszyl 3 dni temu

 W normalnych warunkach nic by jej nie było nieraz  lancet szedł na zakładkę  a to coś w podobie trochę przetrzyma czytaj tydzień  ale póżniej wszystko wracało do normy i plon był taki sam. Ale w dzisiejszych warunkach  to hgw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junak19    14

U mnie na zakladach po axial trochę bardziej popalone koncowki.. Mróz wszystko potęguje... 

Edytowano przez Junak19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1332
5 godzin temu, lukasz493 napisał:

Czemu taka opinia ? Rozwiń bo mnie to ciekawi, mondatak polecało tutaj mnóstwo osób w dawce 0.6 l . Andros i Domnic pozytywne opinie od sąsiada który uprawia na 100 ha. Cenowo wychodziło całkiem ok, wydawać 400 zł na ha to mija się z celem :)

Ja t1 nie robiłem od dwóch lat tylko zabieg na kłosa i  bez tego plon w okolicach 6-7 ton w tamtym roku łapałem, myślę że zaszkodzić nie zaszkodzi...

 

prochloraz (związek z grupy imidazoli) - 450 g w 1 litrze środka (43,9%)

fenpropidyna (związek z grupy morfolin) – 750 g/l (80,04%)

tebukonazol (związek z grupy triazoli) – 250 g/l (24,18%) 

 

Źle mnie zrozumiałeś. To taka najlepsza mieszanka w porównaniu cena/jakość kiedy nie masz dużej presji powiedzmy septoriozy, ale fenpropidyna z triazolami nawet septoriozę przyhamuje. Idealne rozwiązanie budżetowe - zdroworozsądkowe. Nie jest jednak tak dobre jak np  mieszanka w Boogie Xpro. 

Sam taką stosuję, chociaż teraz na uśpienie septoriozy poszedł Prochloraz+fenpropidyna+propikonazol (oczywiście w terminie) 

Na liść flagowy Solatenol + tebu 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    983
1 godzinę temu, dzikiWschód napisał:

ja mam jeszcze t1 do zrobienia na ostatnich kawałkach, przymrozek mam z poniedziałku na wtorek więc jadę w środę capalo 1.6 + 1l yara zboża bez skracania, nie mogę dłużej czekać bo grzyb się pokazuje coraz bardziej. na t2 kupiłem priaxor 0.8l ale chyba się za bardzo pospieszylem bo prognoza na 10 dni pokazuje brak opadów tylko ciepło i wiatr

 U mnie  grzyb też atakuje na potęgę  a zwłaszcza tam gdzie jest pszenica po pszenicy mam kupiony gotowiec  WIRTUOZ ALE TO PRAWIE 200 STÓWY NA HEKTAR  i przy obecnej temperaturze to szkoda wylać wytrzymała tak długo to musi jeszcze 2 /3 dni wytrzymać ,ps hyba nawet do czwartku.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
monstrer    27
2 minuty temu, ravoj napisał:

Źle mnie zrozumiałeś. To taka najlepsza mieszanka w porównaniu cena/jakość kiedy nie masz dużej presji powiedzmy septoriozy, ale fenpropidyna z triazolami nawet septoriozę przyhamuje. Idealne rozwiązanie budżetowe - zdroworozsądkowe. Nie jest jednak tak dobre jak np  mieszanka w Boogie Xpro. 

Sam taką stosuję, chociaż teraz na uśpienie septoriozy poszedł Prochloraz+fenpropidyna+propikonazol (oczywiście w terminie) 

Na liść flagowy Solatenol + tebu 

Czyli Elatus Era czy może Plus (solatenol w czystej postaci)  choć nigdzie nie znalazłem oferty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1332
2 godziny temu, galan99 napisał:

Tak pilno wszystkim ja jeszcze nic nie pryskałem dopiero pod koniec kwietnia ma być cieplej .

bo nie masz spetoriozy :)

1 godzinę temu, kotek12321 napisał:

Co do kwestii właściwych warunków, pryskane było akurat w ostatnim oknie pogodowym, temperatura dodatnia około 20 stopni w dzień a nocą około 8-10 przez dwie noce. Środek na chwasty zadziałał bardzo dobrze i widać było efekty już kilka dni po aplikacji. 

Niestety główny błąd to zaniżenie dawki Duett'u, ale co zrobić człowiek się zawsze uczy na swoich błędach najlepiej. 

Ja widząc septoriozę w marcu, dałem 1,33 L/ha Duett star i efekt za***isty, żadnych mieszanin nie robiłem, bo w chłody tylko  morfoliny benzymidazole i chinazoliny sobie dobrze radzą.  Epksy w sumie też, bo było powyżej 12 w czasie zabiegu. Gdybym jechał 3 środkami, obniżyłbym dawki do bezpiecznych. Żadnym nie jechałbym zgodnie z etykietą, to samobójstwo. W chłody trzeba wybrać środki odpowiednie i dać maks dawkę. Triazole potrzebują ciepła i trzeba o tym wiedzieć. 

Edytowano przez ravoj
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1207

Byłem jeszcze raz na lustracji powiedzcie jaka mam fazę bbch jest klosek 12 14 pietetek zależy w którym zdzble za nim kolanko i jakby drugie kolanko między nimi 1.2 cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
18 minut temu, ravoj napisał:

Źle mnie zrozumiałeś. To taka najlepsza mieszanka w porównaniu cena/jakość kiedy nie masz dużej presji powiedzmy septoriozy, ale fenpropidyna z triazolami nawet septoriozę przyhamuje. Idealne rozwiązanie budżetowe - zdroworozsądkowe. Nie jest jednak tak dobre jak np  mieszanka w Boogie Xpro. 

Sam taką stosuję, chociaż teraz na uśpienie septoriozy poszedł Prochloraz+fenpropidyna+propikonazol (oczywiście w terminie) 

Na liść flagowy Solatenol + tebu 

w jakiej cenie solatenol?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1332
1 godzinę temu, Zbyszek3939 napisał:

 na Zamojszczyżnie  póki co jeszcze to tragedii z suszą nie ma  więcej spustoszenia robi roślinie stres  codzienny przymrozek niż brak wilgoci   a zabiegi wykonywane też dodatkowo ją obciążają ,  moja pryskana 7 kwietnia do tej pory nie może się  wyzbierać i dodatkowo zaczął ją atakować grzyb a u sąsiada przez miedzę gdzie nic nie robił jest ładna zielona fakt że póżniej siana  po buraczysku no i może inna odmiana  ale wam powiem że kto do tej pory nie robił żadnych zabiegów  nic na tym nie stracił .Takie jest moje zdanie czy się z tym zgodzicie czy nie.

Oj nie wiem,  gdybym nie wyleczył swojej z septoriozy w marcu  to na pewno Zbychu nic bym nie stracił :(  Nie byłoby po co skracać i jeździć na pole. Każdy dopasowuje zabiegi do swojej odmiany i trzeba sprytnie wybierać i dobierać. Ja o dobry plon walczę do końca i robię co mogę żeby bardziej pomóc aniżeli zaszkodzić. 

Obecnie zakończyłem zabiegi i czekam. W fazie  krzewienia i strzelania w źdźbło dostałą co mogła, na tydzień mam spokój. Później już dokarmianie efektu wielkiego nie daje i nie zamierzam nic więcej robić poza ochroną liści. Azot sobie z fasoli weźmie, tak jak było w ubiegłym roku, gdzie parametry bez azotu na kłos były najlepsze jakie miałem. 

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek12321    1

Proszę mi jeszcze podpowiedzieć jeżeli obecny stan z spetoriozą się utrzyma to czym polecieć najlepiej przy T2? Mając wcześniej na uwadze, że poszedł już duet star. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1332

@losktos kupiłem Elatus Era za 235zł/litr, niestety nie znalazłem nigdzie Elatus Plus. Do zabiegu zgodnego z etykietą brakuje mi 200ml do hektara, to dorzucę Tebu, albo strobilurynę, muszę jeszcze rozważyć, chyba bardziej strobi, niż dwa triazole. 

13 minut temu, alfa napisał:

Byłem jeszcze raz na lustracji powiedzcie jaka mam fazę bbch jest klosek 12 14 pietetek zależy w którym zdzble za nim kolanko i jakby drugie kolanko między nimi 1.2 cm 

jak Ty te pietetka policzyłeś? mikroskop na pole zabrałeś? 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Ja tez mam Euforię, zabieg w świetnych warunkach, ale żółte liście też sa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kawałek z PH 3.8.  Wapniowane w tamtym roku i teraz wiadomo co roku będzie. Jesień totalna susza. Zima bez śniegu właściwie. Teraz marzec i kwiecień do tej pory jeden 3 godzinny deszcz. Jak na te czynniki nie jest najgorsza uważam. 

Screenshot_20200419-192235_Messenger.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    983
1 godzinę temu, ravoj napisał:

Oj nie wiem,  gdybym nie wyleczył swojej z septoriozy w marcu  to na pewno Zbychu nic bym nie stracił :(  Nie byłoby po co skracać i jeździć na pole. Każdy dopasowuje zabiegi do swojej odmiany i trzeba sprytnie wybierać i dobierać. Ja o dobry plon walczę do końca i robię co mogę żeby bardziej pomóc aniżeli zaszkodzić. 

Obecnie zakończyłem zabiegi i czekam. W fazie  krzewienia i strzelania w źdźbło dostałą co mogła, na tydzień mam spokój. Później już dokarmianie efektu wielkiego nie daje i nie zamierzam nic więcej robić poza ochroną liści. Azot sobie z fasoli weźmie, tak jak było w ubiegłym roku, gdzie parametry bez azotu na kłos były najlepsze jakie miałem. 

U mnie też jakoś wychodzi co roku.

IMG_20200419_193038[1].jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1207

1 godzinę temu, ravoj napisał:

@losktos kupiłem Elatus Era za 235zł/litr, niestety nie znalazłem nigdzie Elatus Plus. Do zabiegu zgodnego z etykietą brakuje mi 200ml do hektara, to dorzucę Tebu, albo strobilurynę, muszę jeszcze rozważyć, chyba bardziej strobi, niż dwa triazole. 

jak Ty te pietetka policzyłeś? mikroskop na pole zabrałeś? 

Wyjmij klosek powiększ i policzysz a jak dobry wzrok to i tak dasz radę albo telefonem przybliz i też będzie ok. Tutaj przybliz i masz z prawej 10 reszta zakryta po lewej było 13 mogę jutro zrobić zdjęcie z całym widocznym tu akurat prawa z strona przykryta 

IMG_20200419_181724.jpg

Edytowano przez alfa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    983
2 godziny temu, alfa napisał:

Byłem jeszcze raz na lustracji powiedzcie jaka mam fazę bbch jest klosek 12 14 pietetek zależy w którym zdzble za nim kolanko i jakby drugie kolanko między nimi 1.2 cm 

Ale dziewczynki czy chłopczyki to już nie zobaczy . ps. żart oczywiście🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1332

nie no, fachura, ma oko, nie ma co. 12 Pięterek (ok 52 ziarna)  przy MTZ 40,  i 800 kłosach, = 10 t. 

  • Haha 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam,
      Planuję dożywić pszenicę ozimą. Kupiłem dożywić na bazie mikroelentow: azot, cynk, mangan, miedz, Milena, cynk, siarka, magnez.
      Czy można mieszać w jednym opryskiwaczu powyższą dożywić z płynnym nawozem fosforowym?
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj