yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

soltys48    19725
2 godziny temu, king12 napisał:

N1 w połowie kwietnia a i tak z 11t da

dt

1 godzinę temu, jajonasz napisał:

Pamiętam z poprzednich lat że koza sieje po 280kg na ha zbiera po 10 ton i sprzedaje po 1100 za tone xD 

Bo tam wszystko naj i gość też naj😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Panowie, w jakiej fazie są wasze pszenicę siane w połowie października, wschodzie tereny kraju? W zeszłym tygodniu zrobiłem dopiero chwasty i chciałem szykować się po świętach na t1 ale kolanka jeszcze nie widać a do tego nadają przymroski i wolne wiatry od wtorku. Pszenica zadziwiajaco mała mi się wydaje, zaraz połowa kwietnia a miedzyrzedzia nie zakryte nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
1 godzinę temu, jahooo napisał:

Żadne zabiegi z wapnem nie pomogą w takiej pszenicy. Jedyna rada to ograniczyć nawożenie azotowe , dac odżywkę P+K plus troszkę kredy posypowo i ograniczyć inne zabiegi chemiczne. Żadne T2 i T3, bo to po prostu strata kasy. Taka pszenica może dać około 4t/ha z tym że paradoksalnie, im więcej wsypiemy azotu, tym niej z niej wyciągniemy. N2 i N3 jest wysoce niewskazane, maks 250kg saletrzaku wiosną, dobre T1 plus potem odżywka. Nic więcej jej nie pomoże. Ani kreda w większej dawce, ani wapnowanie.

No i złe mówisz. Na bazie obserwacji i praktyki mogę stwierdzić ze na 4 klasie z pH 4.5 - 5 można osiągnąć 6-7 ton. Takie mam pH na działkach które kupiłem wziąłem do dzierżawy. Wymaga to właśnie innego podejścia fo agrotechniki niż wszystkie zalecane postępowania. Po żniwach będę mógł powiedzieć czy mam racje. U mnie gęstszy siew , dawki saletry konkretne po 250-300 kg saletry i rezygnacja z ccc podniosła plon znacznie. Siew obsada 450-500 wiec wszystko na opak

pomijam fakt ze pH to podstawa i od tego powinno się zaczynać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Ja przed Wisłą, ale pszenica stanęła zupełnie. Międzyrzędzia świecą się jak psu jaja. Witaj Euforio 😕 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

U mnie z każdym dniem coraz ładniej pszenice się prezentują, oby jutro popadało tak jak zapowiadają to by jeszcze w górę wystrzeliły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Może na bardzo zasobnym, ale kwaśnym gruncie tak. Jak brak innych składników, a w każdym razie nie za bogato, to tak jak wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
1 godzinę temu, kabajo6 napisał:

Na drugi raz oddziel skracanie od fungi z zasilaniem i nic Ci nie zżółknie.Piszą o tym na tym forum od lat. Środki te wymagają odmiennych warunków atmosferycznych. Skracanie najlepiej przy słonecznej pogodzie, fungi i zasilanie tylko przy pochmurnej pogodzie lub wieczorem.

ja pryskam fungucyd z skracaniem + siarczan i troche boru i nic się nie dzieje ,kontrola zostawiona ,wszystko równe końcówki sine ,ale to wina zimna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

No właśnie zasobności tez tragiczne. Potas i fosfor nisko. Ten rok pokaze czy to był jednorazowy wyskok czy może metoda na takie gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294
1 godzinę temu, danielhaker napisał:

Oto jestem B|

Ale jakie wapno i ile już nie napisał. 

Jak nie liczyć pomiędzy badaniami dwa lata różnicy, ale efekt jest, nie ma co narzekać. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589

Tylko ci co wczesną wiosną tak to nazwę a był to styczeń tego roku zastosowali wapno nie podpala na ta suszę ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
2 godziny temu, ravoj napisał:

Nie znam wapna, które działa od razu po rozsianiu, a nawet miesiąc albo pół roku. Podniesienie Ph od 1 punkt to minimum 3 lata od porządnego wapnowania. Ale w sumie zaraz zapewne poznam... 

@kabajo6 spokojnie, da się to zrobić tanmixem, tylko trzeba z głową, umiarkowanie. Tych końcówek za 2 tyg. nie będzie widać i zborze się pozbiera, a jak coś popada to szybciej nawet. Czasami trzeba polecieć zupą jak pole od bazy 15 km, nic tu nie jest proste. 

   Przez 4 lata siałem na działkach  po 500 kg kredy granulowanej  i ph  średnio z 4.5 bardzo kwaśnego  podniosło  się do 7.3-7.8 zasadowy  tak że w tym roku odstąpiłem od wapnowania  bo bym więcej szkody wyrządził niż pożytku. ps. ktoś kiedyś pisał że takie dawki to są  na bieżący rok  dla danej rośliny   wspomnę że próbki byli robione  rok po wapnowaniu tak ze się z tym nie zgodzę ps. ziemie średnio węglanowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Jaki granulat stosowales? Ja jesienią pod pszenice zrezygnowałem z NPK i dałem po 1t Nordkalkd Atrigran

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
Agrest napisał:

Ja przed Wisłą, ale pszenica stanęła zupełnie. Międzyrzędzia świecą się jak psu jaja. Witaj Euforio 😕 

robiłeś już skracanie i T1? będę musiał jechać oddzielnie t1 a oddzielnie skracanie bo grzyby widać na polu a jakbym czekał do pierwszego kolanka to nie było do czego jechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
kamil255 napisał:

U mnie z każdym dniem coraz ładniej pszenice się prezentują, oby jutro popadało tak jak zapowiadają to by jeszcze w górę wystrzeliły

To trza było regulatory wzrostu zapodać, a nie czekać aż wystrzeli w górę 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
39 minut temu, Zbyszek3939 napisał:

   Przez 4 lata siałem na działkach  po 500 kg kredy granulowanej  i ph  średnio z 4.5 bardzo kwaśnego  podniosło  się do 7.3-7.8 zasadowy  tak że w tym roku odstąpiłem od wapnowania  bo bym więcej szkody wyrządził niż pożytku. ps. ktoś kiedyś pisał że takie dawki to są  na bieżący rok  dla danej rośliny   wspomnę że próbki byli robione  rok po wapnowaniu tak ze się z tym nie zgodzę ps. ziemie średnio węglanowe.

Jakie wapno? Na ściernisko dawałeś? Kiedyś tu na forum ktoś pisał ze najlepszy efekt granulowanego jest jak się da go na rosnąca tosline

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
39 minut temu, kamil255 napisał:

Jaki granulat stosowales? Ja jesienią pod pszenice zrezygnowałem z NPK i dałem po 1t Nordkalkd Atrigran

różnie w danym roku ostatnio chyba wapniak kornicki  wcześniej chyba koszelowski jakoś tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
20 minut temu, masa24 napisał:

Jakie wapno? Na ściernisko dawałeś? Kiedyś tu na forum ktoś pisał ze najlepszy efekt granulowanego jest jak się da go na rosnąca tosline

Bezpośrednio pod siew zbóż  na jesieni pod agregat razem z nawozami . nić się nie dzieje . ps kreda granulowana rożne wapniaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4067
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Ja przed Wisłą, ale pszenica stanęła zupełnie. Międzyrzędzia świecą się jak psu jaja. Witaj Euforio 😕 

Czy  tylko Euforia tak żle  wygląda  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Oby tylko nie wystrzeliła tak jak ta ze zdjęcia u mnie w galerii 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637
47 minut temu, dzikiWschód napisał:

robiłeś już skracanie i T1? będę musiał jechać oddzielnie t1 a oddzielnie skracanie bo grzyby widać na polu a jakbym czekał do pierwszego kolanka to nie było do czego jechać

Nie robiłem.

Po świętach pójdzie T1. 

Dostała około 180kg N, kolor ma bardzo intensywnie zielony, niedoborów nie widzę, a rosnąć się jej nie chce. 

Pędom głównym nie wiele brakuje do pierwszego kolanka, a wysokość roślin to może z 15 cm.

Ze skracaniem czekam. Możliwe że nie będzie w ogóle, jak nie popada.

6 minut temu, Wicherek napisał:

Czy  tylko Euforia tak żle  wygląda  ?

Mam tylką tą odmianę. Niestety stanowiska w monokulturze. 

Dwie działki są po porzeczce i agreście. Tu jest dużo lepiej, ale nie widzę szału we wzroście. Tu siewu późne z 15 października, w nieco zwiększonej obsadzie, ale gleba także nie jest zakryta.

Wychodzi że chyba taki urok tej odmiany.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Ja podniosłem pH w ciągu 5 lat z 4,1 na 7, 1...  U mnie pszenice tez strasznie nierówne ale to przez nierówne wschody i też mieszanki które robiłem. Teraz widać odmianowo która bardziej wytrzymalsza. Ale to nie o to w tym chodzi. Może być niepozorna a na żniwa sypac jak głupia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Mrloyalasfuck
      Steroids, both in animals and humans, have been a topic of controversy and debate for many years. These compounds, which can have various effects on the body, are used for a variety of purposes, including medical treatment, performance enhancement, and in the case of animals, to promote growth in livestock. While steroids can have beneficial effects when used properly under medical supervision, their misuse and abuse can lead to serious health consequences. This article aims to explore the use of steroids in animals and humans, highlighting the potential benefits and risks associated with their use.
      Benefits of Steroids in Medical Treatment
      Steroids are commonly used in medical treatment to reduce inflammation and suppress the immune system. They are prescribed for a wide range of conditions, including asthma, arthritis, and certain skin disorders. In these cases, steroids can help alleviate symptoms and improve quality of life for patients. Corticosteroids, for example, are often used to treat inflammatory conditions such as rheumatoid arthritis by reducing pain and swelling in the joints. In addition, steroids can be used to manage allergic reactions and autoimmune diseases by modulating the immune response.
      While steroids can be highly effective in treating certain medical conditions, they are not without risks. Prolonged use of steroids can lead to a range of side effects, including weight gain, high blood pressure, diabetes, and osteoporosis. Patients who are prescribed steroids for long-term use are typically monitored closely by healthcare providers to minimize these risks and adjust treatment as needed.
      Use of Steroids in Performance Enhancement
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj