yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
poosa21    856

Potas zawsze idzie u mnie wczesną wiosną ilość zależna od stanowisku i przedplonu. Na rzepak daje nawet 150kg soli. Na plony nie narzekam. Kilku znajomych też już tak stosuje sól jak ja. 

Np azot w buraku cukrowym po wschodach można zastąpić kizerytem koszt nawet niższy a efekt lepszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1196
11 minut temu, masa24 napisał:

Uwielbiam takich magików. Potas zamias azotu. Niezłe niezle

Nie zamiast tylko w innych proporcjach. Co ci da hu. wie ile azotu jak nie masz potasu żeby go uruchomić. Poza tym składnikiem bardziej plonotworczym jest potas. Jak kolega wyżej napisał średnia zasobność to całe g. W suchym roku 8 ton pszenicy potrafi wybrać nawet 240 kg potasu.  W normalnym wilgotnym 140 160 kg przelicz to na sól potasowa. Następna sprawa każdy wali azot i później huk wie ile grzybowek modusow i innych. Azot w dużej dawce ma efekt przypalania w takim roku jak ten. Ile azotu zadziała danego teraz z saletry 200 kg?  Nic prawie nic chyba że pójdzie dziś ten obiecany deszcz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
53 minuty temu, alfa napisał:

Lepiej dzielić tak mi się wydaje bo on dzieli. Po co dawać potas jak  dobra zawartość? A po to że potasu nigdy za wiele. To tak jak z kukurydza na ziarno daj 350kg mocznika i 250 kg polifoski a w drugim wariancie 200 kg mocznika 250 polifoska i 150 sól gdzie będzie plon ziarna i ładna kukurydza? 

A mówi Ci coś "nawożenie zbilansowane"? W pierwszym wariancie go nie ma, to i plon raczej marny. Drugi wygląda rozsądnie to i efekt lepszy. Powinieneś dodać wariant trzeci: 250 polifoski i 350 soli. Jaki będzie efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
alfa napisał:

11 minut temu, masa24 napisał:

Uwielbiam takich magików. Potas zamias azotu. Niezłe niezle

Nie zamiast tylko w innych proporcjach. Co ci da hu. wie ile azotu jak nie masz potasu żeby go uruchomić. Poza tym składnikiem bardziej plonotworczym jest potas. Jak kolega wyżej napisał średnia zasobność to całe g. W suchym roku 8 ton pszenicy potrafi wybrać nawet 240 kg potasu.  W normalnym wilgotnym 140 160 kg przelicz to na sól potasowa. Następna sprawa każdy wali azot i później huk wie ile grzybowek modusow i innych. Azot w dużej dawce ma efekt przypalania w takim roku jak ten. Ile azotu zadziała danego teraz z saletry 200 kg?  Nic prawie nic chyba że pójdzie dziś ten obiecany deszcz. 

Ale potas podaje się przedsiewnie jesienią, a nie wiosną tak jak azot ! Oczywiste jest, że roślina potrzebuje odpowiednie zbilansowanie makro składników (nie tylko o azot i potas chodzi) ale także fosfor, magnez, wapń, siarkę... Nikt Ameryki nie odkrył, że potas jest ważnym składnikiem, ale nie zastępuje się wiosną azotu potasem 😜

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

O to mi chodziło . Miejsce potasu i fosforu jest jesienią. A pisanie ze ktoś nie daje azotu tylko potas to kompletna glupota

to jak u niego wyglądają konkretnie dawki azotu i potasu w pszenicy wiosna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1196

Pracusia trzeba by zapytać często go widzę po chleb w sklepie mogę zapytać 

Pada u was? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1196
2 minuty temu, damin1 napisał:

U mnie ma koło 17 zacząć. 

A skąd jesteś u mnie już nic nie nadają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965

Jak ktoś ma nadmierny syndrom sypania to może faktycznie przy obecnej suszy  zamiast azotu  to niech sypie sól potasową  to przynajmniej mu nie uleci a jak roślina nie wykorzysta potasu w tym roku to będzie na drugi.😂😂🤓

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3
18 godzin temu, dzikiWschód napisał:

Panowie, w jakiej fazie są wasze pszenicę siane w połowie października, wschodzie tereny kraju? W zeszłym tygodniu zrobiłem dopiero chwasty i chciałem szykować się po świętach na t1 ale kolanka jeszcze nie widać a do tego nadają przymroski i wolne wiatry od wtorku. Pszenica zadziwiajaco mała mi się wydaje, zaraz połowa kwietnia a miedzyrzedzia nie zakryte nawet.

WODA WODA i po STOKROĆ WODA. Żebyśmy tyłkiem na piec wychodzili jak nie spadnie woda , to żadne nawożenie i pryskanie nic nie da.

18 godzin temu, dzikiWschód napisał:

Panowie, w jakiej fazie są wasze pszenicę siane w połowie października, wschodzie tereny kraju? W zeszłym tygodniu zrobiłem dopiero chwasty i chciałem szykować się po świętach na t1 ale kolanka jeszcze nie widać a do tego nadają przymroski i wolne wiatry od wtorku. Pszenica zadziwiajaco mała mi się wydaje, zaraz połowa kwietnia a miedzyrzedzia nie zakryte nawet.

 

Edytowano przez Strazak76
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Sporo osób to się marnuje na tej gospodarce, przy suszy sypanie na wiosnę soli potasowej razem z azotem to bardzo dobry pomysł, wysokie zasolenie powierzchniowe gleby na pewno pobudzi roślinę a dodatkowo chlor odkazi trochę roślinki to będą zdrowsze i może nawet bez fungicydów się obędzie :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

To ja tak sobie tylko napiszę, że gospodarzę troszkę dłużej i pamiętam, jak w czasie suszy na czerwoną koniczynę sypało się sól potasową. Nie pytajcie mnie po co - ważne, że działało. Ale tu widzę sami najmądrzejsi, więc zostawię takie porady dla siebie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3
2 godziny temu, ravoj napisał:

Zaczęło się. Zaraz wszyscy z Agrofoto pojadą i wykupią całą sól bo temu i tamtemu dała 8 ton. 

Logiczne że jak masz gleby w potas ubogie to solą plon nadgonisz. Ale jak macie potas na poziomie chociażby średnim i chcecie sól sypać zamiast saletry to gratuluję wiedzy i doświadczenia 

Co jeden to mądrzejszy , ale pośmiać się można, jak dla mnie przy takiej suszy jaka obecnie panuje to ten potas podany teraz to zadziała , ale na rośliny następcze w przyszłym roku.

2 godziny temu, damin1 napisał:

No tak na chłopski rozum to właśnie w dobie suszy ma to związek z trzymaniem wilgoci może.? 

 

2 godziny temu, damin1 napisał:

No tak na chłopski rozum to właśnie w dobie suszy ma to związek z trzymaniem wilgoci może.? 

 

2 godziny temu, damin1 napisał:

No tak na chłopski rozum to właśnie w dobie suszy ma to związek z trzymaniem wilgoci może.? 

Nie wiem do kogo to pytanie , jestem samoukiem , ale słucham doradców i troszeczkę jeżdżę po szkoleniach i z tego co większość mówi to gleby bogate potas i magnez potrafią więcej wody zmagazynować , ale pod warunkiem , że ta woda pada z nieba , więc jak ktoś zastosował potas i magnez po zbiorach lub przedsiewnie w 19 roku , to jest taka szansa , że trochę wygrał , a sypanie teraz potasu przy takiej suszy jaka jest w moich okolicach równo miesiąc bez deszczu i oprócz tego co niby ma dzisiaj spaść (uwierzę jak zobaczę) bo na następne 3 tygodnie nie nadają opadów , to ten potas zadziała ale na plon główny rośliny następczej w przyszłym roku , taka jest moja teoria , pozdrawiam i wesołych  życzę.

Edytowano przez Strazak76

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
1 godzinę temu, Strazak76 napisał:

WODA WODA i po STOKROĆ WODA. Żebyśmy tyłkiem na piec wychodzili jak nie spadnie woda , to żadne nawożenie i pryskanie nic nie da.

 

obraz.png.ee1a979db1e57760715485e3ea62e890.png

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280
22 minuty temu, taux napisał:

Jedyny prezydent z którego  Polska była dumna odchodził od stołu%%% jako ostatni na własnych nogach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
1 godzinę temu, alfa napisał:

A skąd jesteś u mnie już nic nie nadają 

Na profilu masz kod pocztowy. 

 

1 godzinę temu, Strazak76 napisał:

Co jeden to mądrzejszy , ale pośmiać się można, jak dla mnie przy takiej suszy jaka obecnie panuje to ten potas podany teraz to zadziała , ale na rośliny następcze w przyszłym roku.

 

 

Nie wiem do kogo to pytanie , jestem samoukiem , ale słucham doradców i troszeczkę jeżdżę po szkoleniach i z tego co większość mówi to gleby bogate potas i magnez potrafią więcej wody zmagazynować , ale pod warunkiem , że ta woda pada z nieba , więc jak ktoś zastosował potas i magnez po zbiorach lub przedsiewnie w 19 roku , to jest taka szansa , że trochę wygrał , a sypanie teraz potasu przy takiej suszy jaka jest w moich okolicach równo miesiąc bez deszczu i oprócz tego co niby ma dzisiaj spaść (uwierzę jak zobaczę) bo na następne 3 tygodnie nie nadają opadów , to ten potas zadziała ale na plon główny rośliny następczej w przyszłym roku , taka jest moja teoria , pozdrawiam i wesołych  życzę.

No dla mnie też sypanie soli potasowej teraz to abstrakcja ale może coś w tym jest skoro duże gospodarstwo obok mnie (Gospodarza coś ok na 2000 ha) sypia sól w pszenicy. Może do dwóch tyg wstecz to zrobili.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Jakbyś był zarządca w takim gospodarstwie to tez byś sypał i sól i fosfor i jeszcze npk wiosna. Im więcej zabiegów tym więcej możliwości żeby właściciela na kasę zrobić 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

a myślisz że właściciel to idiota i nie porówna sobie wyników rok do roku czy opłaca mu się to czy nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

To nie te czasy już co kiedyś. A zarządca jak ty to mówisz jest nowy. Drugi rok chyba jest i jest gdzieś z zachodniej czy północnej Polski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

mysle ze mało wiesz o zyciu i nke wiesz jakie są możliwości naciągania w tak dużych gospodarstwach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3
21 minut temu, damin1 napisał:

To nie te czasy już co kiedyś. A zarządca jak ty to mówisz jest nowy. Drugi rok chyba jest i jest gdzieś z zachodniej czy północnej Polski. 

Ja Ci napisałem jak ja to widzę przy obecnych warunkach pogodowo-glebowych. Nie znamy specyfiki gospodarstwa i ich zasobności gleby w makroskładniki , jeżeli ktoś zrobił próby glebowe i jest jakaś tragedia pod względem zasobności to tonący się brzytwy łapie i podaje żeby wyciągnąć plon ile się da. Na glebach lekkich zalecane jest 20-30% stosowanie potasu pogłównie bo gleby są bardzo przepuszczalne i przy bardzo mokrej zimie mogą przemieścić się za głęboko a nadzwyczajnie prze suchej wiośnie zboże tego nie wykorzysta , ale za to później rzepak czy burak się bardzo cieszą , bo mają długie korzenie i są w stanie w większość tych składników które uciekły zbożu pobrać z głębszych warstw gleby . Ale jak ktoś ma gleby średnie lub ciężkie i przynajmniej średnią zasobność w składniki makro to sypanie potasu w taką suszę jak teraz ma się nijak do plonów w danym roku , jak już wcześniej pisałem w większości ten potas będzie dostępny w przyszłym roku dla roślin następczych bądź poplonów.

Edytowano przez Strazak76
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3
2 godziny temu, renovoltage napisał:

Sporo osób to się marnuje na tej gospodarce, przy suszy sypanie na wiosnę soli potasowej razem z azotem to bardzo dobry pomysł, wysokie zasolenie powierzchniowe gleby na pewno pobudzi roślinę a dodatkowo chlor odkazi trochę roślinki to będą zdrowsze i może nawet bez fungicydów się obędzie :D 

Dobre z tym odkażaniem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
15 minut temu, masa24 napisał:

mysle ze mało wiesz o zyciu i nke wiesz jakie są możliwości naciągania w tak dużych gospodarstwach 

Nie mów mi że mało wiem o życiu. Powtarzam Ci ze to juz nie te czasy. Może na niektórych gospodarstwach idzie coś jeszcze przekręcić ale to już wyjątki. A niech oświeci cie też fakt że obok uprawy swojego pola pracuje też na jednym z takich dużych gospodarstw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
damin1 napisał:

1 godzinę temu, alfa napisał:

A skąd jesteś u mnie już nic nie nadają 

Na profilu masz kod pocztowy. 

 

1 godzinę temu, Strazak76 napisał:

Co jeden to mądrzejszy , ale pośmiać się można, jak dla mnie przy takiej suszy jaka obecnie panuje to ten potas podany teraz to zadziała , ale na rośliny następcze w przyszłym roku.

 

 

Nie wiem do kogo to pytanie , jestem samoukiem , ale słucham doradców i troszeczkę jeżdżę po szkoleniach i z tego co większość mówi to gleby bogate potas i magnez potrafią więcej wody zmagazynować , ale pod warunkiem , że ta woda pada z nieba , więc jak ktoś zastosował potas i magnez po zbiorach lub przedsiewnie w 19 roku , to jest taka szansa , że trochę wygrał , a sypanie teraz potasu przy takiej suszy jaka jest w moich okolicach równo miesiąc bez deszczu i oprócz tego co niby ma dzisiaj spaść (uwierzę jak zobaczę) bo na następne 3 tygodnie nie nadają opadów , to ten potas zadziała ale na plon główny rośliny następczej w przyszłym roku , taka jest moja teoria , pozdrawiam i wesołych  życzę.

No dla mnie też sypanie soli potasowej teraz to abstrakcja ale może coś w tym jest skoro duże gospodarstwo obok mnie (Gospodarza coś ok na 2000 ha) sypia sól w pszenicy. Może do dwóch tyg wstecz to zrobili.. 

Może Bogatkę uprawiają... Przedstawiciel z Danko przy każdej okazji powtarzał, że ta odmiana, nie wiedzieć czemu, jest bardzo "potasolubna" 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Mrloyalasfuck
      Steroids, both in animals and humans, have been a topic of controversy and debate for many years. These compounds, which can have various effects on the body, are used for a variety of purposes, including medical treatment, performance enhancement, and in the case of animals, to promote growth in livestock. While steroids can have beneficial effects when used properly under medical supervision, their misuse and abuse can lead to serious health consequences. This article aims to explore the use of steroids in animals and humans, highlighting the potential benefits and risks associated with their use.
      Benefits of Steroids in Medical Treatment
      Steroids are commonly used in medical treatment to reduce inflammation and suppress the immune system. They are prescribed for a wide range of conditions, including asthma, arthritis, and certain skin disorders. In these cases, steroids can help alleviate symptoms and improve quality of life for patients. Corticosteroids, for example, are often used to treat inflammatory conditions such as rheumatoid arthritis by reducing pain and swelling in the joints. In addition, steroids can be used to manage allergic reactions and autoimmune diseases by modulating the immune response.
      While steroids can be highly effective in treating certain medical conditions, they are not without risks. Prolonged use of steroids can lead to a range of side effects, including weight gain, high blood pressure, diabetes, and osteoporosis. Patients who are prescribed steroids for long-term use are typically monitored closely by healthcare providers to minimize these risks and adjust treatment as needed.
      Use of Steroids in Performance Enhancement
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj