yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

kamil2963    39

Z tym N3 to trochę przesadzacie co niektórzy. Zawsze daje N3 w fazie liścia podflagowego, w tym roku dałem nawet wcześniej bo bałem się, że pożniej już nie przyjdą deszcze, a 180 musiałem co najmniej dać. Zawsze sypałem, nawet w susze, aby spadło po tym chodź kilka litrów deszczu, niegdy nie miałem problemu ze ,,spaleniem,, czy ,,zasuszeniem,,. Owszem, jeśli mamy łan w którym widać miedzyrzędzia, kiedy pszenica jest na prawdę słaba, porażona grzybem i do tego gospodarujemy na słebej glebie to można ją ,,przypalić,,. Osobiście widziałem takie coś ale na piachu, wtedy rośliny przyspieszają wegetację i jest kicha. Ale żeby nie sypać trzeciej dawki na pszenice bo spadło tylko 10 -30 l w czasie kiedy mamy okres na N3 ? dla mnie to nonsens. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Jeśli dajesz N3 w takim terminie, jak N2, to co to za różnica ? Po prostu niepotrzebnie dzielisz dawki na 3 a nie na 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
Napisano (edytowany)

Nie, w normalnych warunkach N3 zastosowałbym wtedy kiedy trzeba, nie przyspieszałbym, ale pogoda była jaka była. Teraz się zastanawiam czy nie dosypać około 30 kg N bo potencjał i warunki są bardzo dobre. 

20200523_124852.jpg

Edytowano przez kamil2963

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

W takim razie zastosowałeś klasyczne N2 bez N3, czyli tak jak ja. Gdybyś poczekał 2 tygodnie, pewnie efekt byłby odwrotny i o tym piszemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
5 minut temu, jahooo napisał:

W takim razie zastosowałeś klasyczne N2 bez N3, czyli tak jak ja. Gdybyś poczekał 2 tygodnie, pewnie efekt byłby odwrotny i o tym piszemy.

nie byłby, przez ostatnie 2-3 tygodnie spadło u mnie okoł 70 l. Spokojnie można byłoby poczekać. Ale w tym roku nie ryzykowałem. Zmierzam do tego, że uważam, że jeśli damy na podflagowy N3 i spadnie choćby 5 l to nie będzie problemu z tym o czym piszecie. Bynajmniej u mnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539
Napisano (edytowany)

Mylisz się. 5l na 40kg N to cale nic. Chyba że masz ziemię 1-2 klasy. I z tego co piszesz masz cały czas spore opady. Przyszedł by rok gdzie nie padaloby w tym okresie prawie 2 miesiące i wysoka temp to wtedy byś zobaczył jak to jest.

Ja w tym roku też skończyłem na N2 i nie zamierzam sypać n3 

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
2 minuty temu, XTRO napisał:

Mylisz się. 5l na 40kg N to cale nic. Chyba że masz ziemię 1-2 klasy. I z tego co piszesz masz cały czas spore opady. Przyszedł by rok gdzie nie padaloby w tym okresie prawie 2 miesiące i wysoka temp to wtedy byś zobaczył jak to jest.

Ja w tym roku też skończyłem na N2 i nie zamierzam sypać n3 

Akurat w moim rejonie często mam długotrwałe susze bez opadów. 2 rok się trafił, że w maju mamy deszczowo. W tym roku deszczowałem pietruszkę i marchew 3 krotnie, żeby zrobić wschody więc wilgoci było co kot napłakał. Jeśli chodzi o czerwiec to tak jak u wszystkich opadów prawie brak. Oczywiście pola na których gospodaruje to od 1 - 4, więc też dużo wybaczają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Uziu92 napisał:

sporo osób tu pisało że pryskali fluroksypyrem w różnych fazach od podflagi poprzez flagę i na kłosy i nic się nie działo , okaże się za jakiś czas co z tego wyjdzie . Może dawałeś mieszanka ? ja w 17 pryskalem 9 czerwca dołki bo wcześniej wejść nie dało mustangiem i kłosy były ale czarne , pszenica na pewno już flagowy miała

Ja to myślę, że Panowi Zarządcy Tego Folwarku przypaliło i pogubiło kłosy nie od fluroksypyru a od pospolitego chwastxa lub czegoś podobnego jednak. A skoro nie pamięta to chyba melanż wtedy miał nie ziemski na wsi... 🤪

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Ostatni azot był w kwietniu, w sumie 210 czystego N, w tym większość w moczniku (RSM). Każdy przed deszczem poza ostatnim, na który spadło 2 litry i długo nic.  Azot dawałem od lutego i dzielony był  po 70kg. 

W moim wypadku dawanie azotu na tzw. kłos byłoby nonsensem, bynajmniej tak uważam. Nie było warunków żeby azot wypłukało do maja ani gazowało z uwagi na niskie temperatury. Niewiele się go zmarnowało, to też zasługa tej dziwnej wiosny.

W czasach niedoboru dostała też sporo dolistnie i teraz odwdzięcza się wigorem. Drugą rzeczą jest fakt, że kompletnie nie widzę plusów podania azotu na kłos na moich glebach. Na parametry wystarczy mi dodać dobrych nawozów do oprysku i fasola za przedplon. 

Trzeba dostosowywać technikę do siebie i brać wiele czynników pod uwagę. Na pewno azot podany teraz przed deszczem nie zaszkodzi pszenicy, tylko trzeba rozważyć czy  oby na pewno jest to zabieg potrzebny. 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

U mnie dolewa ostro co parę godzin od trzech dni, więc praktycznie opieka zakończonana ten sezon, bo do pola się prędko nie wjedzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

Jak długo utrzymuje się N z RSM przy intensywnym wzroście tak jak teraz przy opadach? Bo rozważam N3 na chwilę obecną poszło 180N w dwóch dawkach+ N z dokarmiania dolistnego 3x10kg/ha, 80N ostatnia 7.05 RSM jeszcze nie jest w pełni liścia flagowego i nie wiem czy nie za wcześnie podam N3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Witam panowie co myślicie żeby dać na T2 diety ultra 0.5l na hektar do tego 1l Proteus i 5km siarczanu.tylko pytanie o ten Proteus bo mam takie czarne ropaczki na pszenicy chyba to skrzypionka nie wiem czy ten Proteus to bierze proszę o porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

Szkoda proteusa na skrzypionke ,zwykły cyperkil za 10 zł

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Śmiejecie się z chłopaka. Czy każdy z was jak zaczynał, to wiedział wszystko najlepiej.? 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539

Ale etykietę raczej od początku się czytało :)

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

No i co na tej etykiecie wyczytałeś.? Że nie warto stosować drogiego oprysku na skrzypionke? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Agrest napisał:

Prawdopodobnie że dawka to 0,6l/ha

nie ma rejestracji dla pszenicy koledzy, proteus odpada ;)... jakby Perun się dowiedział co najmniej wykluczenie społeczne by nałożyli i dopłaty zabrali..., a jaki wstyd we wsi by był... 😜

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Mnie takie pytania nie dziwią, jak sobie przypomnę, o jakie głupoty ja się kiedyś dopytywałem na tym forum to wtedy rozumiem, że każdy kiedyś musi zacząć i na początku nie wie zazwyczaj nic.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66
Napisano (edytowany)

A mnie dziwią, bo jakby miał kupić za swoje 1l proteusa a kupić cyperkill za 10 zl na ha to by moment się dowiedział co i jak 🤣

Poza tym proponował bym jakąś azoksystrobine dołożyć do tego duetu i było by zdecydowanie lepiej 

Edytowano przez Mareg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszt135    11

W pszenicy wyłazi sporo przytuli pomimo jesiennego oprysku Snajperem . Czy jest jeszcze jakiś środek, który można zastosować przy fazie początku kłoszenia? To co znalazłem to można stosować do 2 kolanka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539
1 godzinę temu, damin1 napisał:

No i co na tej etykiecie wyczytałeś.? Że nie warto stosować drogiego oprysku na skrzypionke? 

Początki się czytało teraz nie muszę  bo praktycznie wszystko wiem na pamięć i wiem też że proteus nie ma rejestracji w pszenicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj