Marioboss

Oryginalne naklejki Ursus C-360/C-330 i pochodne

Polecane posty

Marioboss    39

Witam. Nie wiedziałem, gdzie umieścić temat, więc daję w dziale ogólnym, a to bardziej pytanie na szybko. Ktoś może wie, czy można jeszcze gdziekolwiek dostać naklejki takie, jak wychodziły na ciągnikach z fabryki, które jeszcze niedawno (z tego co wiem) były normalnie w sprzedaży, a teraz wszędzie widzę te "podróby' jak ja to nazywam. Chodzi o naklejki takie,jak tutaj.

https://sklep.mizar.com.pl/naklejki-ursus-c-360-kpl-dzielone-p-23694.html

Mam w domu jeden komplet właśnie takich, które kupiłem kilka lat temu, ale w obecnej sytuacji, gdy nigdzie tego nie widzę, to nawet szkoda je naklejać. Nigdzie tam nie widzę żadnego logo producenta, czy coś, stąd pytanie, czy ktoś nie wie, kto to produkował? Czemu nagle zmieniono wzór na taki niezbyt fabryczny? Te szablony, które można kupić w celu odtworzenia fabrycznych napisów, są widzę zrobione według oryginału i mają identyczne literki, jak fabryczne, takie same, jak na tych naklejkach. Czy pozostaje jedynie opcja dorabiania u kogoś takich naklejek? Znajduję stare aukcje z allegro, z 2020 roku, gdzie te naklejki jeszcze były.

Z naklejkami do reszty modeli jest tak samo

https://sklep.mizar.com.pl/naklejki-ursus-c-330-kpl-dzielone-p-23693.html

Dziwię się, że ludzie, którzy chcą mieć ciągniki po remoncie w jak najbardziej zbliżonym do fabrycznego wyglądzie, nie zwracają uwagi na takie szczegóły. Z tego co widziałem, to są już zdaje się w sprzedaży naklejki w fabrycznym wzorze, na maski starego typu, te okrągłe, wiec dziwię się, że nikt nie produkuje tych nowszych naklejek z lat 80-90 w fabrycznym wzorze.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

Być może ktoś jest w posiadaniu praw do wersji w oryginalnym wyglądzie i ściga jak ktoś próbuje wypuścić wersję zbyt podobną do oryginału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588

Fabryczne to były napisy malowane , a naklejki to już ostatnie lata produkcji.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588
Napisano (edytowany)
44 minuty temu, Marioboss napisał:

(...) dziwię się, że nikt nie produkuje tych nowszych naklejek z lat 80-90 w fabrycznym wzorze.

Sprawdzałeś na Alle...,....?

Edytowano przez andrzej78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marioboss    39
3 godziny temu, robert1226 napisał:

Fabryczne to były napisy malowane , a naklejki to już ostatnie lata produkcji.

Wiem o tym, dlatego wspomniałem o "matrycach" do malowania emblematów. Mój ciągnik jest z 79 roku i fabrycznie miał właśnie czarne napisy na masce. Późniejsze modele miały naklejki, co mi osobiście bardziej odpowiada. Ja przy poprzednim remoncie nakleiłem naklejki i wtedy właśnie normalnie w sprzedaży były te "oryginalne" jak z fabryki. Kupiłem sobie później jeszcze jeden komplet "na zapas" ale gdybym wiedział, że tego kiedyś nie będzie, to bym kupił z 10. Tak samo jak i do innych modeli, to zawsze byłby dzisiaj wzór do dorobienia.

andrzej78, patrzę właśnie na allegro i jakby tak przymknąć jedno oko, to można uznać te za oryginalne

https://allegro.pl/oferta/naklejki-ursus-c-360-3p-szary-komplet-14531938476

Ale niestety, nie są. Porównaj sobie z oryginałami, to zobaczysz różnice. Nieco inny kształt liter, są jakby grubsze, szczególnie P na końcu, trójki maja środkową, dzielącą linię, znacznie krótszą itd. Tu oryginały.

https://sklep.mizar.com.pl/naklejki-ursus-c-360-3p-kpl-dzielone-p-25817.html

Te, które sprzedają jako niedzielone, są jeszcze całkiem inne. Mam teraz w rękach moje i nic z allegro nie wygląda tak samo. Te, które podałem w pierwszym linku, są najbardziej zbliżone do oryginału, ale nim nie są. Złośliwi by powiedzieli, że się czepiam, ale płacąc 40 pln za naklejki, wolałbym mieć takie, jakie być powinny. A zresztą myślę, że niejeden by kupił takie, gdyby były dostępne, bo ludzie naprawdę ciężką kasę pakują w te ciągniki, więc to by było takie dopełnienie dla miłośników oryginału.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4136
Napisano (edytowany)
47 minut temu, Marioboss napisał:

Wiem o tym, dlatego wspomniałem o "matrycach" do malowania emblematów. Mój ciągnik jest z 79 roku i fabrycznie miał właśnie czarne napisy na masce. Późniejsze modele miały naklejki, co mi osobiście bardziej odpowiada.  A zresztą myślę, że niejeden by kupił takie, gdyby były dostępne, bo ludzie naprawdę ciężką kasę pakują w te ciągniki, więc to by było takie dopełnienie dla miłośników oryginału.

 

To wg ciebie od którego roku prod. w C-360 były te niby oryginalne naklejki?  :P

Naklejki mają być dopełnieniem oryginału, a prądnica na złomie tylko alternator, oryginalny rozrusznik w krzakach a jakiś szybkoobrotowy, kabina blaszak wywalona a założony jakiś plastik w raz z błotnikami, przedni ekran nowy typ, o maskach rodem z piekła już nie wspomnę, ale muszą być oryginał naklejki, bo tam cyfra lekko zgrubiona to zniewaga.   :P

Edytowano przez Desperado
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek1992    145

na eksport były przeważnie naklejki przez całą maskę


Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marioboss    39
30 minut temu, Desperado napisał:

To wg ciebie od którego roku prod. w C-360 były te niby oryginalne naklejki?  :P

A skąd ja mogę wiedzieć? Trafiały się na necie roczniki nawet powyżej 90 roku i już takie naklejki miały. Perkinsy 89 miały itd. To nie do mnie pytanie. Mieszasz dwie sprawy. Ja pytałem po prostu o to, czy ktoś gdzieś takich naklejek nie widział, bo były "do niedawna" w sprzedaży i tyle. To, co napisałem przy okazji o "oryginalności" to tylko takie luźne uwagi. Napisałeś swój post w prześmiewczym tonie i rozumiem, masz do tego prawo, ale naprawdę, nic tym do tematu nie wniosłeś. Porównałem te naklejki do kupowania przez niektórych tych szablonów, żeby sobie zrobić napisy na masce takie, jak z fabryki wychodziły, a ty się czepiasz, że chcę kupić takie naklejki, jak fabryczne? Opisałem problem i szukam odpowiedzi, a tu mi ktoś wyjeżdża z takimi tekstami. Myślałem, że to jest poważne forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4136
Napisano (edytowany)

Słuchaj, jeżeli wychodziły 60-tki z naklejkami na masce to dosłownie w końcowym okresie produkcji i ja takich nie spotkałem nigdy z naklejkami, same naklejki weszły do sprzedaży już lata temu, nie wiem kto to produkował, po prostu miały napisy bliźniaczo podobne to napisu malowanego szablonami na masce fabrycznie i to wszystko i fakt, sam lata temu, pewnie początki lat 90-tych, dokładnie już nie pamiętam, miałem kupione takie naklejki na masce i jeszcze gdzieś się walają zapasowe, były wtedy i do innych typów 355, gdzie dawno tych ciągników nie produkowali już i błędem jest mówić że to były naklejki fabryczne, to że gdzieś spotkałeś w ogłoszeniach ciągniki z lat 90 to z naklejkami to nie znaczy że ktoś później nie nakleił naklejek, jak maska była nie malowana, to żeby sprawdzić trzeba by zerwać naklejki czy pod spodem nie ma napisów.

To jest milionowy ciągnik z 1983r gdzie 86 i nowsze miały napisy nie naklejki, gołym okiem widać że lakierowany z naklejką całościową nie taką jak te początkowe, siedzeniem nieoryginalnym, siatek z przodu maski wtedy takich nie produkowali, kierownica nie od niego,, tłumik nie od niego, reflektory przednie też bodajże jeszcze w masce nie były i taki to oryginał na pokaz dla dzieci, to co tu się podpierać że wychodziły z naklejkami, powtarzam, dużo widziałem nowych ciągników z różnych roczników przed 90 rokiem, ale żaden nie miał naklejek.

 

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marioboss    39

No dobra, nie czepiajmy się szczegółów rocznikowych. Powiedzmy zatem, że szukam naklejek właśnie takich, które kiedyś tam ktoś robił i były oparte na fabrycznie malowanych napisach. A jeszcze wracając na sekundę, u mnie we wsi, od zawsze jeden gościu miał (ma) 3P, od nowości, 89 rok i miał właśnie takie naklejki. Nikt tego nie naklejał, bo ciągnik był w stanie fabrycznym, jedynie dokupił zaraz po kupnie kabinę Sokółka, która nawet wytarła z czasem naklejkę w miejscu, gdzie przylega uszczelka na masce. W latach "dwutysięcznych" robił mu remont, malowanie itd i sam nawet przy tym trochę robiłem i zdzieraliśmy te naklejki i nie było tam nigdzie żadnych napisów, wiec to była fabryka. Dlatego właśnie nazwałem je "oryginałami, z jakimi C-360 wychodziło z fabryki". Na pewno w latach 80 zaczęto naklejać naklejki zamiast malowanych napisów, a czy było to już u schyłku, czy wcześniej, to mało ważne. C-330 bliżej 90 roku, też takie miały. Dlatego można ten wzór uznać za oryginalny i z niewiadomych powodów, dzisiaj nigdzie tego nie można dostać. Stąd ten temat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4136

Może i kto tam robił dla fabryki ale to na pewno w końcówce jak już, duża seria i MF wychodziły z naklejkami, to ktoś dla nich robił, części też robił ktoś a nie robi teraz oryginalnych, a ty się pytasz dlaczego naklejek nie ma tych z początku. Robi ktoś te dzisiejsze to jakby chciał to co za problem odtworzyć z napisem jaki był malowany na masce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marioboss    39

Czyli wiadomo, że nic nie wiadomo. Zostaje dorobienie, na szczęście, mam na wzór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588

Z pewnością naklejki posiadały wersje eksportowe,czyli C335 i to z całą pewnością od lat 70 tych . Widziałem też czerwoną 60-tke z początku lat 80-tych z naklejkami  na całej długości maski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4136
30 minut temu, andrzej78 napisał:

 Widziałem też czerwoną 60-tke z początku lat 80-tych z naklejkami  na całej długości maski. 

Pytanie czy to była oryginał w tym lakierze? w latach z początku 80-tych były jasny orzech, a jak brakowało tego koloru to cały kość słoniowa z szarym silnikiem.

Coś tu znalazłem z tymi naklejkami, tylko pytanie który to był rok produkcji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marioboss    39

A te naklejki na całej długości maski, to nie były czasem na tych wersjach bardziej "exportowych"? Na necie są zdjęcia z prospektów, zdjęcia z placu przyfabrycznego i stoją tam "krajówki" z napisami malowanymi i właśnie takie wersje z naklejkami na całej długości, czyli jakby exportowe. Pewnie później po prostu wprowadzili naklejki zamiast malowania napisów, tylko na kraj zrobili dzielone. Jak pisałem, 3P 89 rok i fabrycznie naklejane naklejki, a kiedy dokładnie to weszło, to nie wiadomo. Może chcieli to trochę "ujednolicić" z MFami? Tam przecież chyba od początku były naklejki na masce? Albo po prostu powód był prozaiczny: za dużo pierdzielenia z malowaniem napisów, przykładaniem szablonów itd. Szybciej było nakleić naklejkę. Napisy mogli zrobić sami, a naklejki trzeba było zamówić, więc jakiś powód był. Rozrzutniki obornika i inne maszyny, na początku również miały wszystkie napisy malowane, a później wprowadzili naklejki. Można powiedzieć, że technika poszła do przodu i unowocześnili kwestię oznakowania. Wyobraźcie sobie że dzisiaj ktoś maluje oznaczenia, napisy itp na maszynach. Zamawia się partie naklejek i jazda. Ale swoją drogą, te naklejki na całej długości przetłoczenia maski, też mają swój urok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12380

Ciapek wjechał nowy na podwórko w lutym roku Bożego 1988 i miał naklejki nie żadne malowanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

3p z samego początku 89 - naklejki dzielone

Późniejsze roczniki w okolicy też miały.

Zwykła C360 sąsiada koniec 88 - naklejki 

Jak jeden z kolegów wspomina wersje eksportowe prawdopodobnie miały dużo wcześniej naklejki.

A co do właścicieli podejście mają różne. Jeden jeździ, bo koła się kręcą, a jak przestaną to młotkiem postuka, drugi ma zrobiony pod siebie unowocześniony, trzeci trzyma sprawny w pobliżu oryginału, a inny ma jak najbliżej oryginału łącznie z zakładaniem używanych opon najbliższych oryginałowi najlepiej z roku produkcji ciągnika.

Były czasami mniej znane wersje w stylu maski zamykanej na magnesy w c350. 

A po co autorowi naklejki to mniejsza z tym. Poprostu szuka najbliższych fabrycznym.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marioboss    39
Napisano (edytowany)

No i chyba autor znalazł coś, co może odpowiadać jego potrzebom, a przy okazji, coś jeszcze, co może zainteresować co poniektórych. A mianowicie, przewertowałem ogłoszenia na różnych stronach i widzę takie coś:

https://www.olx.pl/d/oferta/naklejki-ursus-c-328c-330-c-355-c-4011-c-360-3p-4p-CID757-IDzGZrA.html

Jak widać, naklejki wydają się zgodne z oryginałem. Jedyna różnica, to może trochę inne wymiary naklejek z oznaczeniem modelu, bo o ile w C-330 jest chyba ok, to C-355 widzę ma trochę mniej "srebrnego" pola po obu stronach,a le to już szczegół. Litery są takie same itd, więc ktoś chyba robi na wzór oryginału. Nawet do 4P sprzedaje. No i jak widzę, gość ma w ofercie długie exportowe naklejki, a tego, to nigdzie nie widziałem, w żadnej formie. Nie brakowało tu chyba osób, którym te naklejki się podobały, a skoro gość to ma, to chyba ktoś to kupuje. Cena spora, ale za przyjemności się płaci, nie? Ale te długie, to naprawdę fajnie wyglądają, ktoś się przyłożył.  Jedynie chyba napisy z oznaczeniem modelu, powinny być bardziej przy końcu, nie wiem, trzeba by porównać z prospektami, ale tak, to jest naprawdę zacnie zrobione. Komuś się chciało.

EDIT: Napisałem do Mizara i odpisali mi, że mają kontakt z producentem tych naklejek i że wiedzą tyle, że nie produkuje, bo mu się nie opłaca. Czyli pewnie nawet by paru sztuk nie zrobili, gdyby zamówić, bo im się "nie opłaca".

Edytowano przez Marioboss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Ale dyskusja się rozpoczęła głównie o naklejki.... Naklejki weszły od 1988,co ciekawe Mki produkowane od 86 roku miały naklejki a c-330 oraz c-360 w tych latach napisy malowane.Eksportowe wersje głównie miały naklejki na całą maskę ale zdarzały się eksporty że były napisy malowane,może zależało na jaki kraj szło.Kiedyś jeden gościu sprzedawał komplet naklejek jak na eksport do c-360 na cała maskę,szkoda że nie kupiłem.C-360 znak był nie zmieniony na takich naklejkach ale napis "URSUS" wydawał się większy na naklejkach niż ten co był malowany na krajowe wersje z szablonu.Według mnie szablony miają swój urok i lepiej to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marioboss    39

Tam wyżej wrzuciłem link do takich naklejek exportowych. Co prawda, to nie jest kropka w kropkę takie samo, jak fabryczne, bo litery i cyfry się troszeczkę różnią, ale jest to jedyny najbliższy oryginałowi produkt, jaki znalazłem na dzień dzisiejszy na necie.  Tam w aukcji pokazane były do C-330, ale pewnie ma do wszystkich modeli. Jak będę chciał takie, jak oryginalne, to pozostaje napisać do Fabryki Naklejek, ogłaszają się na allegro i tam wszystko pewnie dadzą radę dorobić.

A co do napisów malowanych, to co kto lubi. Może i mają swój urok, ale dla mnie osobiście, maska z naklejkami jest ładniejsza, a jeszcze jakby nakleić exportowe, to już się robi całkiem ciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adikpl1
      Chyba Ursus zostanie do końca rozsprzedany :angry:


      Aż się serce kraja co te skur... zrobili:
      ZPC URSUS
    • Przez Pawel197890
      Witam...Mam problem z C 385 nie wyłącza womu ...Panowie co może być za przyczyną.
    • Przez adikpl1
      Silnik powstały z uwielokrotnienia S-312 (w C-325)
      Dane techniczne które znalazłem:
      moc: 58 KM przy 2000 obr/min
      ciężar: 403 kg
       
      Wspomniano o nim w książce XX lat produkcji ciągnków w Polsce Ludowej Zakłady Mechaniczne Ursus 1893-1967 na 41 stronie.
       
      Czy wiecie coś więcej o tym silniku???
       
      Na stronie 43 pisze że Polska utrzymując produkcję ciągników Ursus C-328 zrezygnowała z uruchomienia produkcji następnych ciągników z rodziny Ursusów i przyjęła do własnej produkcji ciągnik Zetor 4011.
       
      Czyli były jeszcze inne prototypy oprócz tych z rodziny U (U 710-U 310)???
    • Przez Kamil_N
      Witam,
      zabrałem się za wymianę oleju i okazało się, że do korka miski olejowej mam przyklejone 3 kawałki metalu jak na zdjęciach, jakiś pomysł co to może być zanim ściągnę miskę?
       
      Z góry dziękuję za odpowiedzi



    • Przez Jasioodtraktora
      Witam. We wcześniejszym forum miałem problem ze szczelnością zaworu hamulca pneumatycznego w c330 i ktoś polecił mi kupić zestaw uszczelnień, ale jak rozebrałem mój zawór to tam nie ma miejsca na takie uszczelki chyba że ja nie wiem gdzie to wsadzić. Proszę o pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj