danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

krzychu121    3921
1 godzinę temu, slawek74 napisał:

w dziewiędziesiątych latach chlop zwolnił się z slabej pracy w skr i dokupił drugą krowę i z tego utrzymywał rodzinę 🙋‍♂️😁

Zgadza się. Kiedyś z tych 5-10 krówek budowali domy, obory , garaże a i na sprzęt jakiś starczyło. Wartość naszej pracy była inna. 

57 minut temu, kampl napisał:

Też tak uważam. Dlatego boli mnie że nie możemy na tym stanąć i lada moment takie wyniki będą tym co teraz jest 4000 l. To właśnie nasza wina. Już teraz każdy rolnik bardzo dużo potrafi i wie. A zaraz i to braknie i profesora będzie trzeba. Napedzilismy sobie sami bata ta wydajnością itd. 

Już nie przesadzaj. Każdy musi znaleźć złoty środek u siebie. Nie kazdy ma dobre ziemię żeby robić dobre objetosciowki. Jak nie ma dobrej objętościowki to trzeba dużo dokładać treściwej. Jak treściwa to i bufor, drożdże i witaminy itd itd. I tak można rozłożyć wszystko na czynniki pierwsze. Nie sztuką jest doić dużo. Sztuka jest mieć dużo w portfelu i jak najmniej kłopotów w stadzie. Każdy ma inne zwierzęta. Jednemu z dobrej objetosciowki i trochę treściwej doją 9-10 tys bez problemu a inny na tej samej paszy 8 nie udoi bo krowy poprostu nie są w stanie tego oddać. Więc to ze niedługo trzeba będzie doić 10 tys bo inaczej nie będzie się opłacało można między bajki włożyć. Może się okazać że rolnik który wypasa krowy na w miarę ogarniętych tuzach i sypie trochę osypki ma 5-6 tys wydajności i zostanie mu tyle samo kasy co temu który ma 10 tys ale musi na głowie stanąć żeby to osiągnąć. Mając różne duże koszta. 

Wylicz mi to jak najem przyczepy wyjdzie taniej niż swoją prasa ?

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196

lepiej sieczkarnią 😁 raz stabilna i jednolita pasz z pryzmy dwa krótsze kręcenie wozu mniej foli owszem zapierdziel przy koszeniu i grabieniu ale dwa dni i zrobione to co inni przez tydzień 😛


swój ciągnik przy zbiorze i paliwo też trzeba liczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109
26 minut temu, slawek74 napisał:

lepiej sieczkarnią 😁 raz stabilna i jednolita pasz z pryzmy dwa krótsze kręcenie wozu mniej foli owszem zapierdziel przy koszeniu i grabieniu ale dwa dni i zrobione to co inni przez tydzień 😛

 

swój ciągnik przy zbiorze i paliwo też trzeba liczyć

 

 

26 minut temu, slawek74 napisał:

lepiej sieczkarnią 😁 raz stabilna i jednolita pasz z pryzmy dwa krótsze kręcenie wozu mniej foli owszem zapierdziel przy koszeniu i grabieniu ale dwa dni i zrobione to co inni przez tydzień 😛

 

swój ciągnik przy zbiorze i paliwo też trzeba liczyć

 

Nie ma jednolitej paszy z kilku kawałków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1592
Napisano (edytowany)

Zapierdziel przy robieniu pryzmy , okrywaniu i odkrywaniu w mrożną zimę też trzeba liczyć i ze nie zawsze robota kiedy ty chcesz tylko kiedy komus pasuje też trzeba brać pod uwagę.

Bardziej jednolita kiszonka to jedyny plus pryzmy.

Edytowano przez robert1226

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3921
1 godzinę temu, slawek74 napisał:

lepiej sieczkarnią 😁 raz stabilna i jednolita pasz z pryzmy dwa krótsze kręcenie wozu mniej foli owszem zapierdziel przy koszeniu i grabieniu ale dwa dni i zrobione to co inni przez tydzień 😛

 

swój ciągnik przy zbiorze i paliwo też trzeba liczyć

 

Już nie przesadzaj. Idę o zakład że twoje hektary jednego dnia bym prasoowijarka ogarnął 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196

nie pozwoliłbym na to 😁 mógłbyś się zdziwić i jeszcze to zwozić 🤦

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5035
1 godzinę temu, robert1226 napisał:

Zapierdziel przy robieniu pryzmy , okrywaniu i odkrywaniu w mrożną zimę też trzeba liczyć i ze nie zawsze robota kiedy ty chcesz tylko kiedy komus pasuje też trzeba brać pod uwagę.

Bardziej jednolita kiszonka to jedyny plus pryzmy.

Koszt folii niższy. Czas chyba też. Prasoowijarka może przyśpieszy robotę, ale potem trzeba to zwozić, a jeszcze ptaki dziurawią bele na polach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1592

A i tak wolę robić jak mi pasuje nie jak komuś pasuje i bez ozora do pasa i zapieprz by jednego dnia zrobić to już fo tej foli wolę trochę dołożyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    758

Dokładnie jak kto woli. Dla mnie gdy sam wszystko robie pryzma jest mniej pracochłonna i szybsza. 3 dni pracy i pryzma uwalona a baloty 2tyg robilem bo całości na raz nie dałbym rady i partiami szlo. Do tego nornice i ptaszyska. Przy pryzmie problem z krukami wronami nawet przykryte ziemia. Ale na nie już sposób mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105
17 godzin temu, slawek74 napisał:

to dzieci może by mu dołożyły 🤔 majątki pewnie pobrali a mógł sprzedać 🤔🤭

Jak mogli pobrać jak na czymś musi gospodarzyć żeby te krowy trzymać. Trzeba trochę pomyśleć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek91p    79

Witam, będę zakładał użytek zielony i zastanawiam się nad trawą z lucerną, bądź trawa z koniczyną czerwoną, z uwagi ze jest tam mały dołek z torfem lepiej by było z koniczyną, ziemia dość dobra ale z pH może być różnie, bo dzierżawa. I jeszcze się Zastanawiam nad mieszanką trawa,  lucerna, koniczyna- praktykował ktoś taką mieszankę czy nie ma sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256
3 godziny temu, piotrek91p napisał:

Witam, będę zakładał użytek zielony i zastanawiam się nad trawą z lucerną, bądź trawa z koniczyną czerwoną, z uwagi ze jest tam mały dołek z torfem lepiej by było z koniczyną, ziemia dość dobra ale z pH może być różnie, bo dzierżawa. I jeszcze się Zastanawiam nad mieszanką trawa,  lucerna, koniczyna- praktykował ktoś taką mieszankę czy nie ma sensu?

Zastanów się czy warto żeby ta trawa się tam męczyła a tym bardziej lucerna czy koniczyna, ja bym doprowadził do odpowiedniego ph i dopiero bym siał tam trawe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109
21 godzin temu, ubogiwladek napisał:

Nie ma ? Pomyśl dobrze. Z pryzmy po przyczepie tez nie ma ? 

Rozumiem że masz jeden gatunek trawy my wszystkich kawałkach oraz że masz zbliżone klasy ziemi

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1592
2 godziny temu, pawlak2507 napisał:

Zastanów się czy warto żeby ta trawa się tam męczyła a tym bardziej lucerna czy koniczyna, ja bym doprowadził do odpowiedniego ph i dopiero bym siał tam trawe

Ale mi rada nic nie siej tylko doprowac do odpowiedniego pH ugor .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256

Chyba logiczne że trzeba posiać zboże lub kukurydzę przez rok czy dwa ale widać nie dla wszystkich, no po kim jak po kim ale po Tobie to się nie spodziewałem że się nie domyślisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1592

No tak ale nie wiemy czy tak jest np możliwość dojazdu kombajnem .

I mi się wydaje że jak będzie trawa rosła będzie mógł wapnowac i poprawi pH najwyżej za dwa lata przesieje jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196

za mało szczegółów podał 🙋‍♂️ najpierw niech zbada glebę jak chce być dokładny


Eliot napisał:

21 godzin temu, ubogiwladek napisał:

Nie ma ? Pomyśl dobrze. Z pryzmy po przyczepie tez nie ma ? 

Rozumiem że masz jeden gatunek trawy my wszystkich kawałkach oraz że masz zbliżone klasy ziemi

.

właśnie na pryzmie idzie wymieszaćrozsypując warstwy z różnych łąk bo nawet na jednej łące może być różnie z belami z różnych końców...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944
7 godzin temu, piotrek91p napisał:

Witam, będę zakładał użytek zielony i zastanawiam się nad trawą z lucerną, bądź trawa z koniczyną czerwoną, z uwagi ze jest tam mały dołek z torfem lepiej by było z koniczyną, ziemia dość dobra ale z pH może być różnie, bo dzierżawa. I jeszcze się Zastanawiam nad mieszanką trawa,  lucerna, koniczyna- praktykował ktoś taką mieszankę czy nie ma sensu?

Ja tak zrobiłem ale poszedł owies osłonowo bo możesz mieć sporo chwastów jak pole zaniedbane. Mieszanki traw z lucerna solidnie plonują ale jak podmokłe to lucka  może nie wytrzymać i bardziej czuła na niskie pH. Daj obornik jak masz orka , później polifoska i od razu jakiś azot na start doglebowo i będzie dobrze. A wapno możesz nawozić po pokosie jak będą dobre warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256

Kwestia właśnie jakie te ph jest bo jak jest to dzierżawa która nigdy wapna nie widziała to szkoda ponosić koszty na lucernę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    604

I ja teraz mam dzierżawę, myślę po dobrym gospodarzu i po kukurydzy będzie ok, lucernę się rzuci, ziemia 3/4 klasa. Zachodzę, a tam perz, nie tylko przy miedzach :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WitekRolnik    3144

Ja to śię tak zastanawiam jak w kukurydzy można mieć perz, jak właśnie w kukurydzy najłatwiej go się zwalcza... no ale są gospodarze i gospodarze ;)

A tak z czystej ciekawości na jakich warunkach dzierżawa i ile doszło?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj