danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Gość   
Gość

sianokiszonkę masz zbadaną? moze ma mało białka. Widać, ze latwodostepnego bialka brakuje, wiec albo pelnoporcjowa o wiekszej ilosci bialka albo dodac rzepaku jeśli jest taka mozliwość. To jest też szansa na zwiekszenie ilosci mleka i "dokrecenie śruby" do momentu az mocznik nie wejdzie na 240, ale takie rzeczy niech zywieniowiec ustala.

Przeddój?? co przez to rozumiesz ? zdojenie pierwszyh strug mleka?? to nalezy do rutyny doju. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@Dodi

Mykosan za drogi ? 1kg kosztuje chyba 14zl. Stosuje sie go 2kg. Tylko, ze jakos "roboty" nie robi.

Preparaty na mykotoksyny i komorki ktorych stosuje sie 20-25kg kosztuja 150-200.

 

Co do cisnienia doju, to jakie powinno dokladnie byc i czy zbyt niskie czy zbyt wysokie jest gorsze pod katem somatyki ? Co do gum to wszystko bylo zmieniane chyba 3msc temu wiec raczej nie to. 

@Paulina1985

Sianokiszonka nie zbadna, jest kilka "rodzai" wiec tez byloby trudno. Napewno nie uwazam jej za wysoce bialkowa i tez to bralismy pod uwage ukladajac dawke z zywieniowcem. Wiem, ze tego bialka brakuje i wiedzialem to przed probnym udojem, ale zawsze przy probie podania jakiejs "premi" byly problemy, dlatego sam juz zwatpilem czy nie mam jednak za wysokiego mocznika. Nie wiem dlaczego tak na bialko reagowaly, a podawalem stopniowo.

Najlepszy bedzie rzepak? Wiadomo, ze najtanszy i bialko zwaczowe, ale jednak jakos mam zle doswiadczenia z rzepakiem? Soja raczej za duzo mocznika nie podniesie? A moze Protamilk Complete dodadtkowo podawac? Tylko to znowu najdrozej wychodzi.

Przeddoj, gdzie o tym czytalem, chodzi mi o konkretne zdajanie kilku ladnych strug mleka, bo w pierwszych strugach jest najwiecej komorek somatycznych.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

2kg na tonę paszy. Wrzucasz dwa worki na paszowoz jeśli miałbyś zagrzane kiszonki? W preparatach za 150-200zl jest mniejsze dawkowanie i w efekcie końcowym wychodziło czasem 3/4 razy taniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co do odrobaczania to poczytaj na forum, lupka i "odrobaczanie". Dla dojnych moze być Eprinex , dla jalowizny taniej np.MaximecPlus, sztuki podejrzane o tasiemca Valbazen.

 

9 minut temu, asus921 napisał:

 

 

Co do cisnienia doju, to jakie powinno dokladnie byc i czy zbyt niskie czy zbyt wysokie jest gorsze pod katem somatyki ? 

@Paulina1985

 

Przeddoj, gdzie o tym czytalem, chodzi mi o konkretne zdajanie kilku ladnych strug mleka, bo w pierwszych strugach jest najwiecej komorek somatycznych.

Białko do zwiększenia bezwzględnie i kontrolować ciągle mocznik. Rzepak, ewentualnie mocznik paszowy. Żywieniowiec pewnie bedzie miał jakies pomysły. Pelnoporcjowka o wiekszej ilosci bialka jak mowileś bedzie drozsza, Twoja decyzja..Chociaz jak kolega jakis wyzej wspomniał Sano i racjonalne zywienie jak dla mnie się wykluczają,za duzosię czlowiek nasłuchał :)

Zbyt małe jak i zbyt duze podcisnienie dzialają negatywnie. 

Przedzdajanie w celu zmniejszenia somatyki to oszukiwanie samego siebie.

Jesteś pewny swojej higieny poudojowej ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

No taaa, bo ten protamilk to jest cód miut i orzeszki :D Najtańsze i najprostsze rozwiązania są najlepsze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@Paulina1985

Czy pewien jestem to nie wiem :) Bakterie na poziomie 10-20tys, wiec myslalem, ze nie jest zle. Ale zawsze mozesz troche opisac co i jak. Moze akurat jakies nawyki sie wyeliminuje. Stosuje diping poudojowy, ale nie stosuje przed, moze akurat tutaj blad?

Wiem, ze przedzdajanie nie wyeliminuje problemu, ale czy rzeczywiscie komorki w zbiorniku obnizy ? Bo jest zmuszony dzialac w ten sposob rownoczesnie. Przeszedlem do innej mleczarni i w starej chyba nic nie bylo badane, bo zawsze mleko extra, a teraz wszystko wychodzi. Narazie udaje sie jakos przechodzic na granicy.

@tumiwisizm

Uwierz mi jakbym juz tego Sano nie stosowal od lat, to bym uciekl moze, ale krowy przyzwyczajone, diler daje fajne ceny jak na Sano + dowoz.

Protamilk Complete, zawsze te witaminy + dosc duza ilosc drozdzy jak na koncentrat, rzepak w fomie zwyklej i tez chronionej, wiec nie bylo by takiego szoku jak rzepak na zwacz. Ale skoro wszyscy zgodnie za rzepakiem, to moze jeszcze raz dam mu szanse.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
25 minut temu, Paulina1985 napisał:

sianokiszonkę masz zbadaną? moze ma mało białka. Widać, ze latwodostepnego bialka brakuje, wiec albo pelnoporcjowa o wiekszej ilosci bialka

@asus921 tutaj koleżanka napisała w czym problem

25-28kg kuku

10-12kg sianokiszonki

4.5kg tresciwej 19-20% bialka 

za mało białka, mocznik będzie poniżej 150. podkwaszenie jest na bank, zero rui

Możesz się nie sugerować ale mam w podstawie treściwą 25 % białka, kukurydza ma 38 % skrobi po miesiącu otwarcia, trawy 17-18 % białka w pierwszym pokosie. Tak po prostu wychodzi w bilansie

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przed musisz tylko wymię wyczyscic jednorazowa mokrą chustką (papierem z rolki zanurzonej w płynie). Po doju najwazniejsze to dobry dipping, a jeszcze wazniejsze to pozostawić krowę stojącą co najmniej kilka minut do zamknięcia się kanałow strzykowych. Unikać pustodoju, czyli sciagać aparat nie jak jest juz sucho, tylko jak widac jeszcze delikatne strugi mleka.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Hej mam taki problem z krową, właśnie kończy 1 laktację i nie wiem, chyba jest za chuda? Ale za nic nie mogę jej upaść, jest w 234 dniu ciąży, zacieliła się po 46 dniach od wycielenia. Cielak jest żywy, ciąża nie zagrożona tylko wg weterynarza płód jest mniejszy niż zazwyczaj w tym dniu ciąży.

Próbować jakos ją dopaść czy raczej się nie przejmować? Zawsze miałem raczej odwrotnie, ulane krowy i problemy po porodzie przez to.

79385181_2584564211650760_4127010740169080832_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

asus921 jak masz wóz poziomy to najpierw do niego wrzucasz treściwe potem słomę, jak już jest pocięta to sianokiszonka, musisz odczekać aż potnie sianokiszonkę i dopiero wtedy sypiesz kukurydzę. Napewno przed sianokiszonką nie sypie się kukurydzy bo wtedy dłużej będzie ciąć 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@criskp86

Co dokladnie masz za woz? Jeden walek czy dwa? 

U mnie jest jeden i naprawde slabo to tnie przy samej slomie. Owija sie na walki, a jak nie owija to i tak to jest takie "pierze", ze nawet docisniete przez walek do sciany jest po prostu za mieka. Wiadomo cos tam sie utnie, ale to nie jest to. Wrzucenie sienokiszonki juz troche pomaga, bo jednak sianokiszonka ma te mase, ale dopiero po wrzuceniu kuku wszystko sie ladnie docisnie i tnie, ale wtedy juz moge zapomniej o sieczce. Czesc jest oczywiscie ponizej 5cm, ale duzo jest za dlugich lub poszarpanych.

Wlasnie zywieniowiec z Sano mowil, ze w poziomym zasada najpierw sloma za bardzo sie nie sprawdza.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@tumiwisizm wygląda bardzo źle. Odrobaczałeś? wątroba w porządku? wyglada jakby odstawiała łokcie (ciało obce)? serce w porządku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Nie odrobaczałem, może to być tego wina? Akurat na fotce tak stoi, nogi są ok ale trzeba będzie zrobić korekcję po ocieleniu. Wątroba i serce... nie wiem, nie robiłem żadnych badań... Chyba po prostu za wcześnie zacieliłem, ciągle dawała mleko i nie dałem rady dobić białka >3,2 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To ile ona dawała?? 70 litrow dziennie, ze tak wyglada? 😁  

Ja bym ją na pewno odrobaczyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mimo wszystko nie powinna tak wyglądać. Pogadaj z lekarzem, może Valbazen do odrobaczania. Po podaniu obserwuj kał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Pogadam jutro. A co można tu zrobić poza odrobaczeniem? Dać jej w zasuszeniu więcej np. kiszonki z kukurydzy i jakoś próbować ją poprawić? W ogóle są jakieś negatywne skutki za niskiej kondycji?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Podpowiedzcie mi czym "ruszyć" krowę po porodzie. Poród ciężki, duże bliźniaki(po około 40kg) krowa nie zadbana odpowiednio bo oczywiście wet badając usg sprawdził tylko czy cielna i nie zauważył ciąży bliźniaczej. Zasuszenie za długie, ale pomijając to prawie wcale nie pobiera paszy, po porodzie wypiła tylko trochę wody bo nie chciała, dzień po porodzie dostała do pyska drożdże na pobudzenie apetytu, po 12 h energia na bazie glikolu do pyska i nie ruszyła. 3-go dnia wet bo trawieniec wybierał się do góry, ale dostała sondą 30l wody z lekami rozkurczowymi + na apetyt jakiś specyfik, ale lekarz sypał i nie znam nazwy, trawieniec opadł, ale na 4 dzień dalej bez poprawy, żwacz niby pracuje, ale słabo, trawieniec słabo "zgazowany" wg lekarza. Kolejnego dnia jeszcze bovibuff i rumicor z firmy bovicor niestety nic nie pomaga. Miałem sprzedać ale stoi bo delikatnie paszę pobiera, tj sianokiszonkę bo tmr nie bardzo za to melasa jej smakuje(mam tą z gliceryna) jak cos poleje to chętniej przychodzi jesc, ale ile można? Dziś już tydzień po porodzie i nie ruszyła jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 minuty temu, tumiwisizm napisał:

Pogadam jutro. A co można tu zrobić poza odrobaczeniem? Dać jej w zasuszeniu więcej np. kiszonki z kukurydzy i jakoś próbować ją poprawić? W ogóle są jakieś negatywne skutki za niskiej kondycji?

 

Ewidentnie krowa jest niedożywiona, pociechy z cielaka albo w ogole nie bedziesz miał, albo krótko, albo bedzie chorował, a w najlepszym ukladzie dlugo bedzie nadrabiał niedobory okresu ciażowego. 

@czesio1612 szczerze? lekarz powinien zrobić trawieńca. Przedłuzanie i ratowanie na siłę sytuacji tylko osłabia krowę. 

Idę spac 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Ale co zrobić z trawieńcem skoro jest na swoim miejscu?

Za długie bo stała pól roku🤣 Ogólnie to krzyżówka z simetalem, raczej bardziej miesnym. Jest po 3 laktacjach, a w ostatniej problem z zacieleniem za długa laktacja i jak spadła z mleka to ją zasuszyłem bo nie było sensu doić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
56 minut temu, tumiwisizm napisał:

Hej mam taki problem z krową, właśnie kończy 1 laktację i nie wiem, chyba jest za chuda? Ale za nic nie mogę jej upaść, jest w 234 dniu ciąży, zacieliła się po 46 dniach od wycielenia. Cielak jest żywy, ciąża nie zagrożona tylko wg weterynarza płód jest mniejszy niż zazwyczaj w tym dniu ciąży.

Próbować jakos ją dopaść czy raczej się nie przejmować? Zawsze miałem raczej odwrotnie, ulane krowy i problemy po porodzie przez to.

79385181_2584564211650760_4127010740169080832_n.jpg

Na tym zdjęciu widac 3 zebra czyli tj powinno byc. U mnie duzo ma podobna kondycję z tym ze sierść jest gładka i blyszczaca a to = sie bezproblemowy start w następną laktacje. Jezeli ma dobry apetyt zrob trochę dłuższe zasuszenie np 50dni obiedzie ok

Co do wielkośći płodu to bez komentarza. Jeden jest duzy drugi maly itd.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

No i masz odpowiedź. wątroba jej siada . Sprzedaj ją jak najszybciej. Można jeszcze leczyć ale czy pomoże. Glukoza dożylnie i lek na wątrobę o ile jeszcze ma wątrobę. 

W wyniku długiego okresu odpoczynku. Nabrała tłuszczu który nagromadził się w narządach. Wątroba już przed porodem zaczęła spalać tłuszcz. 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Zasusze ja jutro, spróbuję dokarmic w zasuszeniu i kupię jakiś lepszy premiks dla niej. Nie widać na zdjęciu ale ma dosyć ładna błyszcząca siersc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj