Polecane posty

dabrowskit    231

u mnie najwydajniejsze dostają za ok.19zl paeze treściową

Adwokat1105 napisał:

Widzę że podobnie myślimy jeżeli chodzi o reakcje hfow na zmiany paszy ale właśnie nie rozumiem tego że genetyka to planowanie na lata i jak ktoś używa raz mięsno mlecznych to najczęściej Ci którzy nienastawiaja się na super dobre zywienie, (najczęściej co się spotkałem to są krowy niedożywione wręcz które tracą wagę, mleko ale przynajmniej się zacielaja i żyją) A jak ktoś ogarnia żywienie i zarządzanie stadem to idzie w Hfa. Wychodzi z tego co piszesz że nastawiona jesteś ze z ta pasza nie będziesz miała stabilizacji i dlatego tak krzyżujesz... Juz nie żartuj z ta wydajnoscia 12-13 tys. Jeżeli chodzi o opłacalność to to co widzę to jeżeli chodzi o sprzedaż a nie to co w ocenie użytkowości to 9 tys sprzedazy, max 10zl na treściwa na dzień. kukurydza sianokiszonka. pilnować rozrodu i to w zupełności wystarczy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6913

Kiepscy zootechnicy, moja ostatnio sama przywiozła taką kiełbasę 😂

Dnia 16.10.2019 o 21:25, przezuwaczka napisał:

 

Słyszałam, że są wredne. To prawda?

Dnia 13.10.2019 o 23:52, danielhaker napisał:

Dawno nie badaliśmy, ale jakoś 20-40zł

Za jeden pierwiastek chyba😉

 

Znalazłem wyniki. Trójglicerydy, fosfor, magnez, wapń i G-GT (?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Słyszałam od zootechnika o bakteriach do zakiszania, które karmią się białkiem i energią i osłabiają parametry.

Jak dla mnie to bzdura. Karmić się muszą, ale chyba nie aż tak😜

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@semos tu ci odpowiem😉

Zboża to dla krów bardzo dobre żródło skrobi. Ta trawiona w jelicie jest najcenniejsza.

 Konserwacja zbóż również wpływa na stopień rozkładu skrobi w żwaczu. Największe różnice odnotowano w przypadku kiszonego ziarna kukurydzy w stosunku do ziarna suszonego. Kiszone, wilgotne ziarno kukurydzy rozkłada się w ok. 82 %, ziarno suche w ok. 70%. Pozostałe zboża rozkładane są w ponad 90% w żwaczu, przez co możliwość dostarczenia przez nie skrobi jelitowej jest znikoma.

Wynika z tego, że pszenica przegrywa z kukurydzą. Ogólnie wśród zbóż lepszy od pszenicy jest jęczmień.

Tyle teorii. W praktyce dajemy, to co mamy i wychodzi ekonomicznie, czyli wszystkiego po trochu jak np. u mnie😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja tylko dodam że można też spasać żyto. A zwłaszcza żyto hybrydowe. Zwłaszcza jak ktoś gospodaruje na słabych ziemiach 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Ja mam 1,5 kg żyta w dawce, a bywało że miałem i 2kg. Nie wiem tylko dlaczego żyta hybrydowego w dawce można stosować więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

Chyba ma mniej substancji antyżywieniowych

Edytowano przez Xawier
literówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Właśnie nikt na studiach mi o tym nie wspominał, a teraz u każdego żywieniowca słychać "hybrydowego można dać więcej" Przecież hybryda to pokolenie F1, to w takim wypadku któraś odmiana populacyjna też może być ze zmniejszoną ilością substancji antyżywieniowych,, a tu każdy do jednego worka populacja- nie hybryda - tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

Jak to z tymi żywieniowcami ?. Ile kosztuje i jakiego polecicie Mazowieckie/Podlaskie. Co do zbóż śrutowanie czy może gniecenie będzie lepszym rozwiązaniem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Żywieniowcy żywieniowcami u mnie chyba z 7 doradzało i co? 5 trawieńców w krótkim czasie. Musiałam sama z pomocą Forum i internetu ogarnąć temat ostatnie 3 wycielenia spokojne, ale ile ja sztuk przez nich straciłam i kasy na rożne wynalazki. 👇

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

No więc tak kolega Krzysiek naprowadził mnie, że moje krowy miały zasadowicę, za mało energii na żwacz (skończył się rękaw z kukurydzą, a dostawały za mało zboża) nikt tego nie zauważył, mocznik niby nie wysoki, ale amoniak w qq był, bo dzik po pryzmie szalał. Do tego doszła pasza z Noack z mocznikiem miała pomóc na rozród i nogi zrobiła dokładnie odwrotnie, wszelkie bufory i kredy przewaliły chyba, bo zasuszona krowa mimo soli gorzkich z Sano miała ph moczu 8. I tu pojawiła się hipokalcemia, bo dostawały przed porodem pół na pół tmr zasuszeniowy z laktacyjnym. Wlewki z Kalemphosa i niedodajanie siary uratowały mi ostatnie sztuki. Do tmr doszedł 1 kg śruty i zmieniła się pasza startowa na robioną na zamówienie. I to tyle. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to sporo się narobiło :) Teraz bedzie lepiej :)

Aczkolwiek nie spychałabym tak na margines roli żywieniowców. Dobrze, ze jest forum to można niektorych sobie polecić, nawet takich z firm paszowych, oni tez mają świadomość tego, że pracują na nasze wyniki. 

Ale tych z federacji tez sporo tutaj ludzi polecało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

NIe wiem czemu ale u mnie ph moczu mają 8 dużo krów. Chociaż mocznik 200 białko 3,3. A co do żywieniowcówto i tak trzeba samemu pomyśleć czy zmiany wprowadzone przez nic  nam pomogą czy nie  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nie patrzyłabym na wyniki z mleka ogólnego w takim wypadku. Jeśli pH takie wysokie to zawsze niepokojące...więc pH dla zarodków w macicy też może być złe...czytaleś trochę o zasadowicy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Tak. I niby to jest za wysoki poziom. Ale dołożyłem wysłotek suchych po 1,5kg na paszowóz. I rano te to zacielenia dostają ziarno kuku. 

Ja badałem miesiąc temu jak dostawały kiszonkę z żyta które miało 11% białka ale łatwo strawnego. 

Musze w tygodniu zbadać i zobaczę co i jak. Krowy chodzą teraz na polonach z owca i gorczycy. Musze zrobić zdjęcie bo jak leżą to prawie ich nie widać. 

Dostają już marchew ale ruję jakoś się nie pojawiają chociaż są krowy które jeszcze nie były kryty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niby... :) a teraz badaleś ? jak ja bym miała taki problem to badalabym pH pod koniec kazdego tygodnia. To naprawdę wplywa na krowy. 

Najważniejsze co mozemy to krowom nie przeszkadzac w produkcji mleka i reprodukcji. Czyli dac zbilansowaną dawkę.

Odkąd my przestaliśmy truć krowy zepsutym mlotem ( jakies 14dni) mam 0 zapaleń (wiadomo, ze zawsze cos w koncu sie pojawi) zadnych dziwnych niestrawności, na oborze ruje codziennie, lożyska pieknie odchodzą, nie ma zalegania, somatyka spadła z 280 na 230 na zbiorniku (oczywiscie mozna lepiej, ale przy 300szt to niezle). Dla mnie to dużo, po prostu przestaliśmy im przeszkadzać.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

pytanie skąd jeszcze energie brać? . Zboże pół na pół że śrutami białkowymi. 

U mnie też mniej zapaleń się pojawia. 

Zbadam w tygodniu bo wiadomo nie zawsze z paskiem zdążę jak krowa nie wysusia :) 

Mam w stadzie karakana. Mała krowę która była za szybko pokryta przez byka. Ma mocznik <1000. Ciekawe co to ma być 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

No u mnie teraz też niema nowych zapaleń ruja codziennie i nawet moja rekordzistka po zakończeniu laktacji pokazała wreszcie normalną ruję bez cyst. Zaryzykuję i ją zacielę. A i jeszcze generalnie mam za dużą obsadę. 95 dojnych na 82 legowiskach niby natłoku nie widać, ale ciężko je zegnać do dojenia, bo jak dorwą dobre miejscówki to szkoda opuszczać. xD

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to nie jest problem. Pytanie ile miejsca przy stole :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@Krowiarka zasadowica ogólnie dość rzadko jest diagnozowana i mało który weterynarz, czy żywieniowiec w nią wierzy, jeśli brak typowych, ostrych objawów. Sama ją kiedyś zdiagnozowałam w swoim stadzie i leczyłam roztworem octu i drożdżami. Potem zaczęłam współpracę z Krzyśkiem z federacji i tak już 8 lat będzie.

Teraz mam kociokwik w głowie, bo od tygodnia nowa qq, a od wczoraj II pokos sianokiszonki zaczęty. Sucha masa przeliczona, qq zbadana i w środę będzie Krzysiek. Narazie po apetycie i zapachu paszy widzę, że jest nieżle. Będzie słabsza skrobia i białko przez suszę, no i wyższa sm oczywiście. Mleko spadło o 1,5 l na krowie i podniosła się somatyka o 100, więc coś jest do poprawy konkretnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6726

Ja właśnie otworzyłem pryzme z pierwszym pokosem 🙂 nigdy nie miałem takiej mokrej aż w nosie zatyka jak wchodzę do obory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj