Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
14 godzin temu, damianzetor9540 napisał:

Czytam te ceny to lepiej może zamiast doić te krowy to zasiac z 20-30 ha qq i jechać raz w miesiącu w Wasze strony wanną i sprzedać choćby po 700 zł tona, czysty biznes. 😂

Po co siać lepiej kupić i zawieźć więcej na tym zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    567

czy to możliwe  że w 4 dni tak zmieniły się wyniki mleka. Tł z 4,5 na 4,0 białko z 3,6 na 2,8, mocznik z 270 na 340, somatyka z 200 na 90?

Krowy jedzą dziennie około 20 -22 kg kiszonki z kukurydzy, solidny balot sianokiszonki z pierwszego pokosu oraz 4 - 4,5 kg śruty którą sam mieszam z komponentów.

Zmieniłem tylko treściwą tj. wywaliłem całkiem mielone ziarno kukurydzy zamieniając to zbożem (teraz 8 miarek zboża, 3,5 miarki soji, jedna miarka rzepaku i 0,75 miarki witamin, buforów i drożdży a wcześniej 6 miarek zboża, dwie miarki mielonego ziarna kukurydzy, 3 miarki soji, 1 miarka rzepaku i 0,75 miarki witamin , buforów i drożdży).
     Na 22 krowy część zasuszonych a reszta(oprócz 2-óch) w u schyłku laktacji.

Pomyłka w badaniach? Czy raptem za mało energii? Kiszonki z kukurydzy nie badałem ale wygląda(pełno ziarna) i pachnie super

Edytowano przez Troker1979
nie mój tekst

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133
Wypowie się ktoś na temat takiej dawki ? 310 kg zboża 310 kg mielona kukurydza sucha i 375 rzepak, do tego premiks. Pasza dla średnio wydajnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Dla średnio wydajnych zabrałbym 100 kg qq i zastąpił otrębami bo nie ma sensu pakować energii w średnio wydajne krowy bo będą się tuczyć zamiast dać mleko. Weź 310kg zboża 100kg otrąb 210kg kukurydzy i 375kg rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jaki jest sens przepłacać za otręby? Musiałbym sprawdzić, ale ta mieszanka to nawet 18% nie będzie miała. Za dużo z tego nie udoisz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133
Objętościowe mam dobrej jakości a stado genetycznie jest jeszcze na średnim poziomie . Ja liczyłem to wychodziło mi 19.5 ale może trochę za wysokie wskaźniki przyjąłem. Soja przy wydajności poniżej 30 litrów to chyba mało opłacalne. Jeżeli źle mówię to doradzić proszę 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Ja tam objętościowe mam średniej jakości akurat dzisiaj przyszły wyniki z laboratorium. No to za to moja treściwa to na prawdę treściwa. Kupuję gotowa mieszankę z provimi 7.2mj energiibi 23% białka dlatego dla tych wydajnych dostają jeszcze 2kg soi i rzepaku w proporcji 50:50. Mam trochę obdojone stado więc ratuje się jak mogę aby te litry nie spadały i było w miare ekonomicznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

U mnie jak nie dosypywalem otrąb do paszy ze swoich zbóż to zaraz zapalenia łapały. Dopiero jak dosypalem otrąb to się uspokoiło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133
Ale teraz już swojej nie mieszasz tylko gotowa. Soji i rzepaku łącznie 2 kg ? Na ile litrów i ile jeszcze kg tej 23 % stosujesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Żywieniowiec mi wyliczył że 3kg gotowej paszy +2kg soi i rzepaku wystarcza na krowy 35l w zwyż i tak daję. Mam w stdzie nawet takie Sztuki że soja 40+ więc jest spoko. Soja w sensie że 1kg soi i 1kg rzepaku w 3 odpadach razem z gotowa pasza tj. 1kg paszy gotowej +700g soi z rzepakiem i tak 3 razy dziennie

Edytowano przez rolnik115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133

Thomas2135 napisał:

A jaki jest sens przepłacać za otręby? Musiałbym sprawdzić, ale ta mieszanka to nawet 18% nie będzie miała. Za dużo z tego nie udoisz. 

Co byś to dodał/zmienił ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Rolnik115   ciekaw jestem jaki masz mocznik i zdrowotnosc stada przy takiej dawce, i w jaki sposob maja pokryte potrzeby energetyczne , bo bilansu tu nie widze...

Na zdrowa logike to powinno do tego isc conajmniej 2-3 kg zboz badz ziarna qq

Z tego co piszesz to literka K w raportach powinna czesto sie pojawiac w pierwszych 2 grupach

no chyba ze ladujesz im grubo ponad 30kg kukurydzy i kilka kg wloknistej slabej sianokiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@ksiezopolaninTwoja mieszanka 32% zboża, 31% kukurydzy, 37% rzepaku da nieco ponad 20% białka. Jpm 1,03.  Zmniejszając rzepak do 22% i dorzucając 15% soi masz treściwą 22%białka i JPM 1,04. Jako zboże przyjąłem samo pszenżyto. Gdybyś wymieszał na te 32%zboża(pszenżyto, owies 50/50) JPM spada 0.99 a to słabo. Koszt dawki z soją wzrośnie niewiele a masz to jako tako zbilansowane, gdyby mocznik rósł zbyt mocno to zmniejszysz rzepaku a dołożysz pszenżyta i kukurydzy. Wtedy zejdziesz z rzepakiem na 18%, pszenżyta dołożysz do 33% a kukurydzy do 34%. Wtedy masz 21% białka.To tylko propozycje. Nie znamy mocznika i objętościówek to nie wiadomo czy 22%  nie będzie za mocne. 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pewnie koło 250 u mnie przy 9 kg paszy treściwej 21 dochodzi do +-300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

@zetorr6441   Potrzeby energetyczne mają pokryte gdyż dostają około 20kg kukurydzy na dzień + jakieś 7kg mokrych wyslodek z pryzmy. Moja sianokiszonka jest jak pisałem średniej jakości więc ma więcej włókna bo była zbierana w późniejszym terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133
W tym roku kukurydzy jeszcze nie badałem. W tamtym roku było 6.9 MJ skrobia 36 białko 8.2. SM 33.3. W tym roku myślę że wyniki podobne bo w pryzmie zolciutko od ziaren. Przy mojej obecnej dawce będzie za mało białka ? Zboża mam na myśli 50 pszenżyto 50 mieszanka zbożowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bez wiedzy o moczniku nie ma co zgadywać czy będzie tego białka za dużo  czy za mało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a co robicie po porodzie jak krowa nie chce nic do picia??  drink poprodowy??   a wapno jak podajecie  po porodzie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716
9 godzin temu, DamianWilk napisał:

Mokry TMR moze powodować jakieś problemy? 

Zależy jak mokry? Jeśli zbyt mokry to kwasicę bo będzie za mało włókna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133
Dlaczego jak mokry to kwasica ? Jeżeli włókno w normie to będzie ok tylko mokry chyba będzie słabiej pobierany ( nie mam wozu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj