Polecane posty

marcinffff    198

Czyli po zakiszaczu wcześniej można jednak otworzyć ?  

7 godzin temu, RolnikTivi napisał:

Muszę przemyśleć temat ;)

posiej na wiosnę ale trochę, z 0,5 ha . Polecam groch MUZA, nowość z 2016 roku, widziałem na poletku doświadczalnym, rośliny sztywne i nie wylega, rosną na 1- 1,2m 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87
Przeszedlem na nową kiszonke z qq tegoroczną, jest lepiej pocieta i ziarno lepiej zgniecione a wylatuje go więcej w kanał,kiszonka jest przejściowa trzy godnie się kisila. W czym tkwi problem? Jak dorzucę soji to pomoże?Soda,kreda i drożdże idą cały czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194
Bo kiszonka powinnankisić się 6tygodni a najlepiej 3miesiące czym dłużej leży lepsza strawność próbuj dosypywać białka ale stopniowo bo można mieć spory problem z biegunkami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
11 godzin temu, patrykb2736 napisał:

Przeszedlem na nową kiszonke z qq tegoroczną, jest lepiej pocieta i ziarno lepiej zgniecione a wylatuje go więcej w kanał,kiszonka jest przejściowa trzy godnie się kisila. W czym tkwi problem? Jak dorzucę soji to pomoże?Soda,kreda i drożdże idą cały czas.

U mnie jest tak zawsze po zmianie pryzmy. Nawet 3 tygodnie trwa zasiedlanie żwacza dopasowującą się florą bakteryjną. Dawkę trzeba poprawić także. Pod nowe parametry skrobi i sm dopasować białko itp. Na oko tego nie rób. Niestety faktem jest, że w tym suchym i gorącym roku qq w pełni strawna będzie za około 3 miesiące. Wynika to z szybszego dojrzewania kolby na polu, a nie uschnięcia oczywiście. Dojrzalsza jest bardziej wartościowa, ale kiśnięcie trwa bardzo długo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87

przezuwaczka napisał:

11 godzin temu, patrykb2736 napisał:

Przeszedlem na nową kiszonke z qq tegoroczną, jest lepiej pocieta i ziarno lepiej zgniecione a wylatuje go więcej w kanał,kiszonka jest przejściowa trzy godnie się kisila. W czym tkwi problem? Jak dorzucę soji to pomoże?Soda,kreda i drożdże idą cały czas.

U mnie jest tak zawsze po zmianie pryzmy. Nawet 3 tygodnie trwa zasiedlanie żwacza dopasowującą się florą bakteryjną. Dawkę trzeba poprawić także. Pod nowe parametry skrobi i sm dopasować białko itp. Na oko tego nie rób. Niestety faktem jest, że w tym suchym i gorącym roku qq w pełni strawna będzie za około 3 miesiące. Wynika to z szybszego dojrzewania kolby na polu, a nie uschnięcia oczywiście. Dojrzalsza jest bardziej wartościowa, ale kiśnięcie trwa bardzo długo.

W tym roku qq kosilem dość późno kolby były bardzo dojrzałe rośliny od dołu suche, ale stary Green trzymał długo. W takim razie trzeba poczekać aż dobrze się zakisi.Problemem jest też brak wozu, przystosowanej obory i ustalenia dawki, zadaje ręcznie qq daje tak około 22kg ,tresciwa jest zwazona i sianokoszonka niezłej jakości z sianych łąk ile zjedzą.Mam w sumie od zawsze wachania tłuszczu w mleku, ale trzyma się tak na poziomie 4.15 a białko 3.35.Zanim się zakisi kiszonka to można by wprowadzić gniecone ziarno qq i ogólnie je stosować w celu zwiększenia energii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

To że dajesz z ręki nie przeszkadza w tym, żeby tą dawkę mieć dobrze dopasowaną.  Kiszone ziarno to świetna pasza, ale dla najwydajniejszych sztuk i tych po wycieleniu u ciebie powinna być stosowana.

Tłuszcz i białko ogólne to żaden wskażnik. U mnie też skacze przez wycielenia i upały.

Tłuszcz, białko i mocznik porównane w grupach laktacyjnych i względem poprzednich miesięcy mają jakiś sens. Indywidualne u krów to czasem kosmos. Mam 2szt. jedzące to samo i dające podobnie i mają białko o 0,5-0,8 różne. Co ciekawe wyższe ma ta, co daje więcej. Genetka taka widocznie.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xpaxpa    13

nie moglem już dłużej wytrzymać i otworzyłem jedną pryzmę. jak na razie daje dla opasów. kiszonka ma ładny zapach, ale jest sucha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siatka budowlana lub pryzmowa. Srak nie naptaka i wiatr nie podwieje,  ciepło odejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ktoś stosuję premiks z dosshe aroma. Kuzyn przyprowadził żywieniowiec z tej firmy. Pobrała próbki z kiszonek i paszy treściwej. Chce teraz kupować z tej firmy ponieważ będzie miał darmowe badania pasz i pomoc w sprawie żywienia, a to dla mnie kluczowa sprawa. Teraz stosuję z de heus, ale żadnej pomocy nie mam z ich strony.

Widać że pani żywieniowiec ma ogromną wiedzę. Przyjechała do mnie o godzinie 18 00. Od razu poszła zobaczyć kał u krów. W sianokiszonce wyczuła drobinki piasku. Nic z tej firmy nie brałem,ale przyjechała. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie patrz na firmę bo wszystkie są na podobnym poziomie. Dobry doradca to najważniejsza sprawa. Przerobiłem już w uj firm i dobrego doradcy nie znalazłem. Szukam dalej. Teraz trochę biorę z de heus bo ładna pani przedstawiciel przyjeżdża. Tylko nie za bardzo się zna i żona się złości😁

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Najważniejsze to umieć tą krytykę wziąć do serca i się poprawić. Z tym jest ciężko u każdego, ale u hodowców najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Przechodzenie z kiszonki na kiszonkę powoli,ja to robiłem z trybie przyspieszonym. śrutowane ziarno kukurydzy za drobne, muszę kupić większe sita. Niektórym krową przestać dawać pasze treściwe. 

Za dużo śruty rzepakowej dawałem krową zasuszonym i jałówką. 

Złe wybieranie sianokiszonki. Niestety brak wycinaka. 

Próbki zabrała i teraz czekam co dalej . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441
6 godzin temu, leszek1000 napisał:

Ktoś stosuję premiks z dosshe aroma. Kuzyn przyprowadził żywieniowiec z tej firmy. Pobrała próbki z kiszonek i paszy treściwej. Chce teraz kupować z tej firmy ponieważ będzie miał darmowe badania pasz i pomoc w sprawie żywienia, a to dla mnie kluczowa sprawa. Teraz stosuję z de heus, ale żadnej pomocy nie mam z ich strony.

Widać że pani żywieniowiec ma ogromną wiedzę. Przyjechała do mnie o godzinie 18 00. Od razu poszła zobaczyć kał u krów. W sianokiszonce wyczuła drobinki piasku. Nic z tej firmy nie brałem,ale przyjechała. 

U mnie to samo z deheus. Prosiłem żeby przyjechał ktoś pobrać próbki sianokiszonki, za opłatą ile tam będą chcieli ale poza obietnicami i chwaleniem się super laboratorium nic z tego nie wyszło. Na samą paszę nie narzekam ale z drugiej strony wpadło kiedyś dwóch łebków z wipasz, jeden z nich żywieniowiec. Zupełnie odwrotne podejście, pytanie tylko czy opłaca się zmieniać. I ew. co zamiast deheus, z podobnymi cenami i jakością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ten dossche jest drogi,ale kuzyn da mi jakąś zniżkę. Podobny skład jak z de heus. Jest tu kilka osób co bardzo chwalą sobie premiksy z wipasz. U mnie jeszcze nikt z tej firmy się był. Zobaczę co będzie dalej. Kuzyn dzisiaj przywiózł mi te premiksy, ładnie pachną. Za każdym razem kiedy otworzę pryzmę, przyjadą pobrać próbkę za darmo. Jak przyjdą wyniki pani żywieniowiec przyjedzie i zrobimy korektę dawki pokarmowej. Jeżeli tak to będzie wyglądało i będzie widać efekty to jest za. 

Musisz znaleźć firmę co ci za darmo próby zbada. Ja w de heus za badanie kiszonki z kuku zapłaciłem 100zł. I nikt nie powiedział czy trzeba coś skorygować w żywieniu. Wiec stwierdziłem że mi dobrego premiksu jaki mają, nie będzie od nich brać. Niezależny im i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Jeśli chodzi o próbki, po wstepnych rozmowach wipasz i nutrena zrobiłyby je za darmo jeśli bym brał od nich pasze. Z tym że nutrena jest generalnie trochę za droga. Niedługo będzie mi się konczyć zboże i będę przechodził na kupno luzem zamiast worków, myślę że będzie trzeba znowu zastanowić się nad zmianą firmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

U mnie brali,ale nic się nie dowiedziałem. Tylko sam zauważyłem, że skrobi trochę brakuje. Dla mnie strata kasy.

Bierzesz też WRC ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj