Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kr9292    950

Wrzuć dobre zdjęcie tego tmru. 

Zbyt dużo zbóż, nie dociety tmr, mykotoksyny i może dlatego masz w stadzie sraczkę. Przez internet ciężko stwierdzić cokolwiek. Długo już to się dzieje? Od kiedy masz tą dawkę i czy stało się to z dnia na dzień czy stopniowo? Jak noże w paszowozie?

Jeżeli to faktycznie kwasica to trzeba Zrobić korektę dawki i odkwaszac jak najszybciej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

2.5ha na dzień . Ciężko policzyć. Bo awarie są. Teraz zostało 3,8ha pola. Jest po życie,ale ziarno  jest ok więc nie czekamy. Dzisiaj tylko dookoła kosiliśmy i jeden 1ha pozostały z tamtego pola. Brat mówił że teraz idzie szybko bo jest cienka. Jutro zobaczymy. 

Większości ziarno posiekane, trochę jest całych ziaren a reszta uszkodzona. Potinger robi ładną sieczkę,ale miejscami kukurydza była sucha na wiór i ziarno twarde jak kamień. Najważniejsze że ubiję tak mocno że gablami się nie da wbić :) 

Średnio miała 2,5m Byłem w szoku bo w jednym dołku miała 3.5m ale na górkach 2m 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
11 godzin temu, Primula94 napisał:

Co może iść za grzejącym i kawalącym się rzepakiem w big bagu , bo przywieźli mi ze 2,5 tygodnia temu świeży i kolejne torby się grzeją.. straci na wartości???

Niech to zabierają spowrotem. Nie powinno się grzać. Towar, który kupujesz musi być świetnej jakości. Nie płacisz za to grubej kasy, żeby ci krowy po tym chorowały. Jak dla mnie to nadmiar wody albo tłuszczu jest powodem.

11 godzin temu, marcinffff napisał:

nie sortują, dolewam wodę, mają sodę, pocięte na 5-7 cm, wyłączam tmr od jutra

Mało nam mówisz o paszach składowych. Sianokiszonka ma jakieś badania zrobione albo qq? Jakie zboża dajesz? Poproś weterynarza o zbadanie kilku sztuk na kwasicę, bo dla mnie to coś innego. Przez suszę możesz mieć przeazotowane sianko i jeśli dajesz go tyle, a sm jest wysoka, to wody tam może brakować i to sporo. Jeśli sianko ma powyżej 60% sm, to razem ze słomą jest ich za dużo w stosunku do qq, która zgaduje ma mniej niż 35% sm. Widać białko w sianku ubogie. Qq się nie grzeje chociaż? Zejście z TMR nic ci nie pomoże. Chyba że przemieszany jest. Kombinuj, szukaj pomocy i ucz się, a nie od razu odpuszczasz. Myślisz, że my nie mieliśmy takich momentów zwątpienia w system TMR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Panowie i panie, prosba o pomoc. Moglby ktos wytknac bledy w zywieniu lub ulozyc chociaz wstepna dawke zywieniowa? Zaznaczam, ze stado ojca, wiec nie obserwuje ich codziennie. Pamietam, ze krowy po ocieleniu dawaly po 30-32 litry. Teraz jest moim zdaniem tragedia. 7 sztuk aktualnie w laktacji,

jedna swiezo po ocieleniu 22-24l,

3 krowy okolice 100 dni laktacji jedna 22l,  dwie okolo 15litrow

3 krowy powyzej 100dni, nawet powyzej 150dni - dwie okolo 14 litrow, jedna okolo 10-12 litrow

Zywienie

Brak TMR. Pofatygowalem sie zwazyc mniej/wiecej

Kiszonka z kukurydzy - 20kg sztuka

Kiszonka z traw (laka raczej srednia, dlugo nie przesiewane) - 9kg sztuka

Sloma

Tresciwa 3-4kg sztuka.

Tresciwa 500-600kg zboza (zyto + pszenzyto + mieszanka jeczmien/owies) + 100kg koncentratu Sano Protamilk Complete 42% bialka + 12.5kg Multisan Nektar (Cukry) + 15kg Kredy

Moim zdaniem tresciwa wola o pomste do nieba, ale czy tylko tresciwa?

Wydaje mi sie, ze te litry powinny doic z samej kiszonki z kuku + sianokiszonki.

Baza paszowa pozwala na dodanie kilku kg kiszonki z kuku, gorzej z sianokiszonka, ale jezeli bedzie taka potrzeba mozna dodac 3/4kg na krowe

Kupilem kwasny weglan sodu, poniewaz moze sa zakwaszone?  Duzo zboza w tresciwej + ten multisan cukry. Nie ma TMR, tresciwa jest podawana na kiszonke z kukurydzy, ale czasami zdaza juz kiszonke z kukurydzy zjesc i wtedy tresciwa jest podawana bezposrednio w koryto.

A moze odwrotnie, jakas ketoza? To juz pytanie do was.

Jaki mam obecnie mniej wiecej stosunek energii do bialka? Podejrzewam, ze za duzo energi, a za malo bialka, czy sie myle? Lub za malo tego i tego ?

Krowy maja tendencje do lekkich biegunek, podajac wiecej tresciwej, ta tendecja sie lekko zwieksza. Probowalem podawac srute rzepakowa w celu zwiekszenia bialka, to tendecja do biegunek sie mocno nasilala, chyba, ze byl to zbieg okolicznosci.

Planuje zamowic zywieniowca, mysle, ze to najrozsadniejsza opcja, ale chce poznac przed tym wasze opinie i wstepnie juz cos poprawic.

P.S

Najswiezsze badania. Tluszcz 3.79, bialko 3.02

Poprzednie badania Tlusz skacze od 3.1 do 3.8, bialko prawie zawsze okolice 3.00

O ile mozna wierzyc tej mleczarni, niestety nie podaja nawet mocznika.

Niskie bialko wskazuje na brak energii, a mi sie wydaje, ze w tej dawce wlasnie brakuje bialka. Z drugiej strony tluszcz, tez jest dosyc niski.

Sam juz nie wiem co o tym myslec

 

 

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716

Primula94 napisał:

Co może iść za grzejącym i kawalącym się rzepakiem w big bagu , bo przywieźli mi ze 2,5 tygodnia temu świeży i kolejne torby się grzeją.. straci na wartości???

w agrovecie taki maja? jak rzepak z grudkami to zawsze wydawalo mi sie ze jest lepszy od takiego sypkiego


leszek1000 napisał:

Większości ziarno posiekane, trochę jest całych ziaren a reszta uszkodzona. Potinger robi ładną sieczkę,ale miejscami kukurydza była sucha na wiór i ziarno twarde jak kamień. Najważniejsze że ubiję tak mocno że gablami się nie da wbić   ostatnio widzialem jak nowa sieczkarnia robila sieczke, ziarno to wygladalo jakby przelecialo przez srutownik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, asus921 napisał:

Panowie i panie, prosba o pomoc. Moglby ktos wytknac bledy w zywieniu lub ulozyc chociaz wstepna dawke zywieniowa? Zaznaczam, ze stado ojca, wiec nie obserwuje ich codziennie. Pamietam, ze krowy po ocieleniu dawaly po 30-32 litry. Teraz jest moim zdaniem tragedia. 7 sztuk aktualnie w laktacji,

jedna swiezo po ocieleniu 22-24l,

3 krowy okolice 100 dni laktacji jedna 22l,  dwie okolo 15litrow

3 krowy powyzej 100dni, nawet powyzej 150dni - dwie okolo 14 litrow, jedna okolo 10-12 litrow

Zywienie

Brak TMR. Pofatygowalem sie zwazyc mniej/wiecej

Kiszonka z kukurydzy - 20kg sztuka

Kiszonka z traw (laka raczej srednia, dlugo nie przesiewane) - 9kg sztuka

Sloma

Tresciwa 3-4kg sztuka.

Tresciwa 500-600kg zboza (zyto + pszenzyto + mieszanka jeczmien/owies) + 100kg koncentratu Sano Protamilk Complete 42% bialka + 12.5kg Multisan Nektar (Cukry) + 15kg Kredy

Moim zdaniem tresciwa wola o pomste do nieba, ale czy tylko tresciwa?

Wydaje mi sie, ze te litry powinny doic z samej kiszonki z kuku + sianokiszonki.

Baza paszowa pozwala na dodanie kilku kg kiszonki z kuku, gorzej z sianokiszonka, ale jezeli bedzie taka potrzeba mozna dodac 3/4kg na krowe

Kupilem kwasny weglan sodu, poniewaz moze sa zakwaszone?  Duzo zboza w tresciwej + ten multisan cukry. Nie ma TMR, tresciwa jest podawana na kiszonke z kukurydzy, ale czasami zdaza juz kiszonke z kukurydzy zjesc i wtedy tresciwa jest podawana bezposrednio w koryto.

A moze odwrotnie, jakas ketoza? To juz pytanie do was.

Jaki mam obecnie mniej wiecej stosunek energii do bialka? Podejrzewam, ze za duzo energi, a za malo bialka, czy sie myle? Lub za malo tego i tego ?

Krowy maja tendencje do lekkich biegunek, podajac wiecej tresciwej, ta tendecja sie lekko zwieksza. Probowalem podawac srute rzepakowa w celu zwiekszenia bialka, to tendecja do biegunek sie mocno nasilala, chyba, ze byl to zbieg okolicznosci.

Planuje zamowic zywieniowca, mysle, ze to najrozsadniejsza opcja, ale chce poznac przed tym wasze opinie i wstepnie juz cos poprawic.

P.S

Najswiezsze badania. Tluszcz 3.79, bialko 3.02

Poprzednie badania Tlusz skacze od 3.1 do 3.8, bialko prawie zawsze okolice 3.00

O ile mozna wierzyc tej mleczarni, niestety nie podaja nawet mocznika.

Niskie bialko wskazuje na brak energii, a mi sie wydaje, ze w tej dawce wlasnie brakuje bialka. Z drugiej strony tluszcz, tez jest dosyc niski.

Sam juz nie wiem co o tym myslec

 

 

Twoje krowy za mało jedzą. Jaka sucha masa kiszonek ? Mleko możesz zawieź do laboratorium pfhipm wyniki na 2 będziesz miał, możesz od tej krowy po wycieleniu, każda krowa zjada tyle samo paszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
42 minuty temu, Takisobierolnik napisał:

Twoje krowy za mało jedzą. Jaka sucha masa kiszonek ? Mleko możesz zawieź do laboratorium pfhipm wyniki na 2 będziesz miał, możesz od tej krowy po wycieleniu, każda krowa zjada tyle samo paszy ?

Jestem tego swiadomy. Ale patrzac na przykladowe dawki zywieniowe, to kiszonki z kukurydzy z reguly wpisuja 22-25kg, a moje dostaja okolo 18-20kg, wiec niewiele mniej, ale to rozumiem musze poprawic. Przykladowe dawki sianokiszonki z reguly 8-9kg i tyle mniej wiecej moje tez dostaja.

Co konkretnie bys zwiekszyl w objetosciowych i o ile? Jakie wedlug ciebie powinny byc dawki kuku/sianokiszonka

Jezeli ci sie chce mozesz tez poprawic tresciwa, ale tam jest raczej potrzebna calkowita zmiana, a nie poprawa

Kiszonki niestety niebadane, wiec nie znam nawet s.m. Kiszonka z kuku delikatnie wilgotna, ale to tylko jak wybiore ze srodka pryzmy, obrzeze lub ze sciany to sucha, sianokiszonka w tym momencie raczej, az za sucha, wiec w tych 9kg jest ladna "sterta"

Krowy raczej jedza podobnie, delikatnie mniej dostaja te w pozniejszej fazie laktacji. Obora przed modernizacja, wiec i tak jedna drugiej cos podbierze, tak samo niestety pierwsza jalowka z lewej jak i prawej podbierze cos pierwszej krowie. (To dotyczy tylko dwoch krow, pozostale 5 stoja razem, wiec jedynie silniejsza moze podebrac troche tresciwej slabszej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373
4 godziny temu, radekz200 napisał:

 

w agrovecie taki maja? jak rzepak z grudkami to zawsze wydawalo mi sie ze jest lepszy od takiego sypkiego

 

 

 

 

Biorę od Skłodowskiego, zawsze było ok, a teraz jakaś świerza dostawa i taka du...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Przyszły klasy mleka z wczoraj najnowsze: tłuszcz 4,3 białko 3,5 mocznik 154,

Dziś mućki na łące były, kukurydza w silosie się skonczyła, pożyczyłem  od sąsiada jednorzędówke :D do kukurzydzy ależ to wechikuł, mengele jakiś  krowy po powrocie z łąki zjadły  jedną taczke na 2 sztuki, biegunki ustępują, ta z kwasicową kał ma stały ale nie wiele to jelita puste ale apetyt ma i żuje uffff , tak 3 czy 4 dni na złym TMR -rze  i można krowy wywozić wiadomo gdzie, kupiłem inne droźdze , z SANO kristal kefe jakos tak, co mnie zdziwiło że chętnie je jedzą !! pachnie trochę wywarem a trochę i otrębami

39 minut temu, Primula94 napisał:

Biorę od Skłodowskiego, zawsze było ok, a teraz jakaś świerza dostawa i taka du...

polecam z ROL POL u uścikowo, zielony i bardzo smaczny drobny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Dorzuc białka żeby mocznik dobił do 250 to trochę lepiej mleko poleci i apetyt się poprawi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

przy 200 przez tydzień miałem 5 zapaleń,aaa  przy 260 .... nawet nie chce wspominać co sie działo, obecnie było 154 mocznik przy 2kg poekstrakcyjnej. ABy osiagnąć mocznik 200 i wiecej czyli musiał bym sypać 2,5 do 2,7 kg na sztuke, ekstremal,  Dziwne mam te stado na to wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@asus921 jeśli chcesz coś poprawić, zacznij od odsiania traw. Qq zbierz, gdy kolba będzie dojrzała, a trawy wcześnie nie za stare. Wtedy dawka będzie łatwa do ogarnięcia i 30 l na dzień bez drogich dodatków do ogarnięcia. Myślę, że sianokiszonka ma słabą strawność i jest długa, więc pozamiatane. Można ograniczyć jej ilość, dodać qq i białka.

Mocznik przy średniej 15-20 l dziennie od krowy może być 150. Przy wyżych wydajnościach świadczy o dawce głodowej dla grupy do 100 dni od wycielenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ja bym nie odpuszczał. Gdy przejolem gospodarstwo mocznik w stadzie był 100-200 Sr dzień laktacji grubo ponad 200 dni, po zbilansowaniu dawki jako tako przy słabych objetosciowkach skoczyło średnio 3 litry od sztuki. Więc wg mnie warto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
2 godziny temu, przezuwaczka napisał:

@asus921 jeśli chcesz coś poprawić, zacznij od odsiania traw. Qq zbierz, gdy kolba będzie dojrzała, a trawy wcześnie nie za stare. Wtedy dawka będzie łatwa do ogarnięcia i 30 l na dzień bez drogich dodatków do ogarnięcia. Myślę, że sianokiszonka ma słabą strawność i jest długa, więc pozamiatane. Można ograniczyć jej ilość, dodać qq i białka.

Mocznik przy średniej 15-20 l dziennie od krowy może być 150. Przy wyżych wydajnościach świadczy o dawce głodowej dla grupy do 100 dni od wycielenia.

Sianokiszonka dluga, bo zwijana bez nozy. Nie az taka stara, ale troche spozniona byla

"Zacznij od odsiania traw" Rozumiem, zamierzam cos z tym zrobic, ale wydaje mi sie, ze od tego nie nalezy zaczac, bo efekty beda widoczne minimum za rok, teraz trzeba jakos dawka zywieniowa ustawic z tym co sie ma.

Powaznie mowisz, zeby zamiast zwiekszyc tej sianokiszonki mam zmniejszyc i dodac bialko w tresciwej?

Jezeli zwieksze ilosc protamilk complete na 6 workow czyli 150kg koncentratu na 500kg zboza (okolo 18% bialka wychodzi taka pasza liczac 44% koncentrat, ktory jest na moczniku i srednio 12% bialka zboze) i podam 10kg powiedzmy sredniej sianokiszonki, to ile wedlug ciebie wtedy podac kiszonki z kukurydzy oraz ile podac tej 18% tresciwej.

Oczywscie celuje w srednia, gora dobra srednia mlecznosc. Odrazu dawka na 10 000 litrow od krowy nie ma sensu

 

Nastepna kwestia kolejnosci zadawnia pasz bez TMR.

Kiszonka z kukurydzy, za 15 minut tresciwa na resztki kiszonki z kuku i za 1/1.5h  koncze sloma i odrazu sianokiszonka na slome.

Jeden uzytkownik podpowiada mi, zeby dac czesc sianokiszonki jako pierwsza, za chwile kuku + tresciwa i na koniec reszte sianokiszonki.

Mozesz sie obiektywnie wypowiedziec na ten temat. Tego, ze nie mozna zaczynac od samej tresciwej to wiem, ale czy w tym przypadku to cos zmieni ?

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam mam problem z krowa... od 3 dni  walcze o apetyt niby cycek chory  zapalenie  e coii  wg weta  przeszlo ale nadal nie je wczoraj 2kg  drozdze dzis podobnie a od lekarza domisniowo dostalana watrobe i cos jescze   co mozna jeszcze podac    jak sie ją zmusi to wstanie  ale o mleku nie ma juz mowy  cycki sa luzne  goroczki nie bylo i nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
8 godzin temu, asus921 napisał:

Sianokiszonka dluga, bo zwijana bez nozy. Nie az taka stara, ale troche spozniona byla

"Zacznij od odsiania traw" Rozumiem, zamierzam cos z tym zrobic, ale wydaje mi sie, ze od tego nie nalezy zaczac, bo efekty beda widoczne minimum za rok, teraz trzeba jakos dawka zywieniowa ustawic z tym co sie ma.

Powaznie mowisz, zeby zamiast zwiekszyc tej sianokiszonki mam zmniejszyc i dodac bialko w tresciwej?

Jezeli zwieksze ilosc protamilk complete na 6 workow czyli 150kg koncentratu na 500kg zboza (okolo 18% bialka wychodzi taka pasza liczac 44% koncentrat, ktory jest na moczniku i srednio 12% bialka zboze) i podam 10kg powiedzmy sredniej sianokiszonki, to ile wedlug ciebie wtedy podac kiszonki z kukurydzy oraz ile podac tej 18% tresciwej.

Oczywscie celuje w srednia, gora dobra srednia mlecznosc. Odrazu dawka na 10 000 litrow od krowy nie ma sensu

 

Nastepna kwestia kolejnosci zadawnia pasz bez TMR.

Kiszonka z kukurydzy, za 15 minut tresciwa na resztki kiszonki z kuku i za 1/1.5h  koncze sloma i odrazu sianokiszonka na slome.

Jeden uzytkownik podpowiada mi, zeby dac czesc sianokiszonki jako pierwsza, za chwile kuku + tresciwa i na koniec reszte sianokiszonki.

Mozesz sie obiektywnie wypowiedziec na ten temat. Tego, ze nie mozna zaczynac od samej tresciwej to wiem, ale czy w tym przypadku to cos zmieni ?

Zacznij od trawy, bo na to najlepsza pora😊

Efekty zbilansowania dawki widać najlepiej po kilku miesiącach. U mnie na wszystkich krowach dopiero po roku było widoczne.

Treściwe super, że mieszasz sam, ale czemu z gotowców. Spróbuj część rzepaku i soi dodać. Tak myślę, że około 20-21 % białka trzebam, bo sianokiszonka ma mało.

Jeszcze 3 lata temu karmiłam tradycyjnie. Przed każdym dojem zadawałam qq, na to treściwą, po doju sianokiszonkę i na to II treściwą rozdojeniową. Jedno rozdanie to max 1,5-2 kg na raz. Słoma szła mi tylko jako sieczka, ale rzadko króra się skusiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

.Krowy nadal mało jedzą tmr z tą sianokiszonką z 2 pokosu. Może warto kupić drożdże i dodać do paszowozu. Bo z melasą raczej je zakwasze bo dużo kiszonki z kuku dostają. 300kg mniej robimy jak wcześniej. Mleka też spadło o 100l na 20szt. Sianokiszonka była koszona pod koniec czerwca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Badanie tej sianokiszonki pomogłoby wyjaśnić sprawę. Przydałoby się chociaż wiedzieć, ile ma suchej masy. 

10kg sm o 35% sm to 39kg paszy

10kg sm o 70% sm to 14kg paszy

Jeśli wziąść poprawkę na strawność, to zjedzą nawet 30% mniej.

Uwzględniając treściwe krowa powinna 25 kg sm zjeść. Przy wysokiej strawności da się osiągnąć więcej. Przy karmieniu TMR 30 kg jest do osiągnięcia. Właśnie z tego wysokie wydajności są, a nie z wydumanych dodatków.

Edytowano przez przezuwaczka
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Na oko ma 40%. Jest trochę wilgotna. Zbierana była w czerwcu dzień koszenia dzień zwożenia. Rok temu mi jadły a wtedy nie miałem kiszonki z kuku. 

Dzisiaj 7kg na sztukę wrzucę. Pytanie ile mogę kukurydzy dać. Teraz ponad 30kg daję 

Łąki są powoli przesiewane,ale to długa droga. Z pierwszym pokosem nigdy problemu nie było. Zostawiliśmy sobie go na zimę . mniej strat. To nie warto kupować drożdży 

Musze miesiąc przeboleć aż wysłodki będą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Wyślij do laboratorium to grosze kosztuje albo naciagnij jakiegoś typa z firmy paszowej. Mi kukurydzę z 5 razy badali. Albo chociaż zbadaj SM w mikrofali tylko nie spal niechcący😀   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj