pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

Ot jo, w skrócie tak powiedział.

A ile zazwyczaj dajesz i jakie parametry łąpiesz? Bo jak masz dobre parametry to zostań przy swoich dawkach. Z azotem III dawce trzeba uważać. Plonu nie zwiększysz a z parametrami możesz przedobrzyć.


Plon przy III dawce też można zwiększyć poprzez większą MTZ.
Na III dawkę dam napewno ok 40kg N, więcej nie planuje, no chyba, że warunki będą wybitnie sprzyjające.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

@Kula07 może pamiętasz w jakiej dokładnie fazie zalecał stosować taką dawke N3? W sumie przeglądając broszury to w większości zachodnich odmian zalecają nawet 70-80 kg N, z tym że należy podać je jeszcze przed kłoszeniem.  

U siebie w tym roku stosowałem 50 kg N na w pełni rozwinięty liść flagowy i z białkiem szał nie było bo mieści się w przedziale 13-13,6. Napewno tak wczesna dawka była w większym stopniu wykorzystana (od połowy maja i w czerwcu susze) i chyba znacząco wpłynęła na MTZ :)

Edytowano przez JD1188

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Niestety nie zanotowałem sobie tego. Ja III dawke podaje zazwyczaj gdy na pierwszych źdźbłach kłos zaczyna się pokazywać. Chyba,że jest sucho to jadę wcześniej.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Mam pola średniej klasy od 3-5kl ziemi i chcę jak największy plon w ton nie zależny mi aż tak na parametrach do pszenicy konsumpcyjnej, z czego mogę zrezygnować  3 dawka, t3 bez pryskania na mszyce na kłosie??? Jak sprawa ma się w praktyce

Edytowano przez Artis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

witam mam pole 1,5 ha pszenicy gdzie ph jest 4 jakie wapno i w jakiej ilości zastosować żeby coś zebrać stosowałem dolomit 3 t na ha ale on szybko nie działa a ph zmierzone po siewie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Mam pola średniej klasy od 3-5kl ziemi i chcę jak największy plon w ton nie zależny mi aż tak na parametrach do pszenicy konsumpcyjnej, z czego mogę zrezygnować 3 dawka, t3 bez pryskania na mszyce na kłosie??? Jak sprawa ma się w praktyce

Ja zrezygnowałbym z III dawki N na rzecz wyższej II. Zwalczania szkodników napewno bym nie odpuścił, prędzej zamias klasycznego T3 zrobiłbym silniejszy i późniejszy T2 czyli takie T2/T3.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Niestety nie zanotowałem sobie tego. Ja III dawke podaje zazwyczaj gdy na pierwszych źdźbłach kłos zaczyna się pokazywać. Chyba,że jest sucho to jadę wcześniej.

Mnie uczyli, przy N3 na każdą tonę spodziewanego plonu należy podać 8-10 kg N, i pewnie dlatego ta 3 dawka w takiej ilości. 

 

Moim zdaniem 3 dawka w tym terminie jest trochę spóźniona jeżeli chodzi o MTZ. Lepiej na pod flagowy podać jeżeli chcemy poprawić ten parametr. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

Koledzy proszę was o pomoc.Zakupiłem rozsiewacz diadem fs 60 ale sprzedający nie miał zielonego pojęcia o ustawianiu dawek w nim. Przekopałem już chyba wszystko i nigdzie nie ma informacji jak ustawiać dawkowanie na poszczególne  nawozy. Może ktoś z forumowiczów posiada takiego lub posiadał i wie jak go ustawiać?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
K100    98

U mnie pszenica 3 dawki azot

1. 250kg saletrosan  

2. 200kg saletrosan

3. 150kg saletra ''na kłos''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Koledzy proszę was o pomoc.Zakupiłem rozsiewacz diadem fs 60 ale sprzedający nie miał zielonego pojęcia o ustawianiu dawek w nim. Przekopałem już chyba wszystko i nigdzie nie ma informacji jak ustawiać dawkowanie na poszczególne  nawozy. Może ktoś z forumowiczów posiada takiego lub posiadał i wie jak go ustawiać?

 coś mi się wydaje że najprędzej dojdziesz do tego metodą prób i błędów.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Rozkładasz folię i "próba kręcona". Mierzysz czas na poszczególnych otworach, na przykład wsypując 30kg saletry, jak szybko przeleci. Albo w czasie 30 sekund ile kilogramów wysiejesz na poszczególnych otworach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

U mnie pszenica 3 dawki azot

1. 250kg saletrosan  

2. 200kg saletrosan

3. 150kg saletra ''na kłos''

Ale będzie dawał Saletrosan 26 z siarką czy ten 30?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Pewnie tradycyjnie RSM 32 1. ponad 200l, 2. prawie 200l i trochę mocznika dolistnie. Co daje około 180N/ha i styknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

massa1994


 

szerokosc rozsiewania x dawka x predkosc całosc podzielić przez 600 i wyjdzie ci ile powinno wylecieć kg z dwóch otworów. jak chcez zmierzyć z jednego talerza to dzielisz przez dwa a drugi ustawiasz na taką samą skale co pierwszy z próby kręconej.

 

Ja wsypuje w jedną komorę. Chce wysiac 200 kg saletry. Predkość 5 km/h a szerokość np 12m czyli 200kg x 5 x 12 / 600 = 20 kg z dwóch talerzów podzelić na 2 = 10 kg z jednego talerza a jak ustawisz te 10 kg to na drugim talerzu ustawiasz tyle samo na skali i już

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ot jo, w skrócie tak powiedział.

 

 

Plon przy III dawce też można zwiększyć poprzez większą MTZ.

Na III dawkę dam napewno ok 40kg N, więcej nie planuje, no chyba, że warunki będą wybitnie sprzyjające.

No zgadzam się, może się zwiększyć ale niewiele. Statistica pewnie wykazałaby że nie ma istotnej różnicy w plonie między badanymi obiektami.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Statistica może i tak, ale waga po zwiezieniu z całego areału może pokazać coś zupełnie innego.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Statystycznie to ja i mój pies mamy po trzy nogi. Z trzeciej dawki N już dawno się wyleczyłem u mnie się nie sprawdza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Ja dokładnie tak samo. Wolę już paszówkę w planie oszczędnym , niż paszówkę w planie "na bogato, bo miała być jakościowa". Zwłaszcza, że u mnie różnica w cenie 20-30 zł na tonie nie poraża, a koszta na 1ha przekraczają ewentualny zysk. Jeśli różnica w cenie osiągne około 100zł to zacznę się zastanawiać. W  tej chwili idzie u mnie po 250kg  na I i II dawkę

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

ww.agrofoto.pl/forum/gallery/image/491172-wladimirec-t-25-i-diadem-fs-60/   tutaj znalazłem na AF identyczny egzemplarz ale niestety nie  udało mi się nawiazać rozmowy z tym forumowiczem..

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

ja rowniez rezygnuje z trzeciej dawki. W ubieglym roku 250 kg+150 kg saletry w dwóch dawkach i białko 14,5%, reszta parametrow również wysoka. Linus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Ja dokładnie tak samo. Wolę już paszówkę w planie oszczędnym , niż paszówkę w planie "na bogato, bo miała być jakościowa". Zwłaszcza, że u mnie różnica w cenie 20-30 zł na tonie nie poraża, a koszta na 1ha przekraczają ewentualny zysk. Jeśli różnica w cenie osiągne około 100zł to zacznę się zastanawiać. W  tej chwili idzie u mnie po 250kg  na I i II dawkę

 

 

Przy 4t już jesteś na zero przy cenie wyższej o 30zł. O ile łapie parametry. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja 3 sezonu temu zacząłem sypać 3 dawkę i nie zamierzam przestawać. Fakt faktem pierwszy raz się nie udał (mocznik) ale przy saletrze było ok. Nawet w susze pod warunkiem przypilnowania fazy nie miałem problemu z jakością.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj