Aries

Wycinka drzew na własnej posesji już bez zezwolenia

Polecane posty

majkel207    21

A już te przepisy wydawały się takie jasne...

Co do wycinki na użytkach rolnych jest w nowej ustawie jest jeszcze jeden punkt:

(pozwolenie nie jest potrzebne do)... "drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;”

Więc o ile na działce z budynkami jest to dyskusyjne to na "polu" nie powinno być wątpliwości nawet jak rolnik jako przedsiębiorca wycina

 

nie czytałem nowej ustawy, ale skoro jest tam taki zapis to sprawa jest jasna dla wycinki na gruntach rolnych

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

 Ustawodawca dopisał konkretny punkt w ustawie w którym wskazał że przywracanie do użytkowania rolniczego jest zwolnione z pozwoleń więc intencje tej ustawy są jasne - rolnik może wycinać bez pozwolenia w przypadku gdy tnie aby odzyskać pole bądź stworzyć miejsce do rozbudowy budynków służących do działalności rolniczej W przypadku gdy tnie na nieużytku nie potrzeba żadnych pozwoleń gdy nie ma to związku z prowadzoną działalnością rolniczą ( o ile oczywiście rolnik nie zamierza uprzątnąć nieużytku aby w tym miejscu wybudować jakiś zakład do prowadzenia działalności gospodarczej bądź nie handluje pozyskanym surowcem)  Zresztą jeśli zdarzyłoby się że  ktokolwiek się kiedykolwiek przyczepi to wystarczy okazać w sprawie fikcyjną umowę dzierżawy z sąsiadem na grunty na których dokonano wycinki - to oczywisty dowód że wycinka nie była prowadzona w związku z działalnością gospodarczą bo grunty użytkował sąsiad a wycinki dokonał właściciel I nawet jeśli wycinka według wydumanej nadinterpretacji przepisów mogłaby zostać powiązana z prowadzoną działalnością to taka umowa ucięłaby wszelkie dywagacje na ten temat gdyż w momencie wycinki rolnik nie użytkował danego gruntu 

 

Niektórzy interpretują to w ten sposób że rolnik z założenia prowadzi działalność gospodarczą więc wszystko co robi jest powiązane z tą działalnością a to nadużycie Wycinkę należy dopiero powiązać z działalnością gospodarczą a jeśli tego związku nie ma bo tniemy np. na nieużytku który nieużytkiem pozostanie a surowiec pozyskamy na własne potrzeby to jesteśmy wymienioną w ustawie osobą fizyczną która dokonuje wycinki na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą a jeśli nieużytek zamierzamy użytkować rolniczo to ustawodawca jasno też to uwzględnił w ustawie Jedyne pole do nadużyć  w tym temacie to użycie pozyskanego surowca - czyli np. na ogrzanie kurników, obór czy innych budynków gospodarczych bądź użycie go do budowy wspomnianych budynków czy choćby na jakieś ogrodzenia itp. ale kto i w jaki sposób jest w stanie to jednoznacznie udowodnić?

 

 

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

ten tomek73 to ktoś od Tuska chyba bo tylko zamieszanie wprowadza. każdy rolnik jest osobą fizyczną! osoba która prowadzi DG też jest osobą fizyczną tak ciężko wam to pojąć? jak kupujecie grunty orne to ktoś wystawia na to fakturę? u notariusza kto kupuje? gospodarstwo rolne Jan Kowalski czy Jan Kowalski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Czyli na moim polu rosną daw monumentalne (wielkie) dęby to mogę je wyciąć ? powołując się na bieżącą ustawę ? (zapis o przywracaniu do użytku rolniczego)

Dodam że mam je na mapach ,czy po wycięciu muszę wystąpić o wymazanie ich z map.

 

 

P.S 

Nie są pomnikami ,ani nie są wciągnięte na żadna inną listę.

Edytowano przez S-Piotr

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

sprawdź chłopie czy nie są to pomniki przyrody 

druga sprawa sam widzisz jaki cyrk więc musisz i tak pytać w swojej  gminie 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Jeśli usuwałeś drzewo z pasa, które nie należało do ciebie, to nasadzenie na tym pasie uważasz za chore. Uzyskałeś być może opał za darmo, a na kilka drzewek szkoda kasy. U mnie ZDPowiatowych liczy wartość opału z rosnącego drzewa i odejmuje koszt wycinki przez firmę zewnętrzną. Czasem musisz im jeszcze zapłacić, że im wytniesz. Wolałem już nasadzenie. 

Drzewo, które chciałem usunąć rosło ok.400m od drogi, gdzie miałem nasadzić, w rowie melioracyjnym, który jest moją własnością.

Nasadzenie miało obejmować pięć drzewek w gatunku, już nie pamietam, o wysokości ok,1,2m.

Edytowano przez jacek1296

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AoAndrzej    0

Mam pole na którym są 2 stawy, jeden wysechł a wokół rosną drzewa i krzaki, drzewa rosną tam odkąd pamiętam, były tam gdy jeszcze ojciec gospodarzył, więc sa dość stare. Przy drugim stawie to samo z tym, że ten nie wysechł. Trzeci staw jest na granicy z polem sąsiada, jest jakby granicą miedzy nami, też są drzewa i woda. Z którego stawu moge wyciąć wszystko co tam rośnie? Wyschnięty mogę zasypać? Drzewo pójdzie oczywiście na opał- co mi wolno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Z tego artykułu to jest najważniejsze, obrazowo pokazuje co wolno ciąć

http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/galerie/1011076,duze-zdjecie,2,wycinka-drzew-2017-gminy-ratuja-stare-drzewa-przed-wycinka.html

Edytowano przez S-Piotr

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

widzę że osoby typu tomek73 i kgal przestały już się głupio wymadrzac. albo ktoś im wytłumaczył albo sami zrozumieli jakie brednie pisali...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kgal    3

widzę że osoby typu tomek73 i kgal przestały już się głupio wymadrzac. albo ktoś im wytłumaczył albo sami zrozumieli jakie brednie pisali...

Tak się składa że obserwuję forum i tak jak pisałem czekam na interpretację przepisów przez ministerstwo środowiska. Do tego czasu nie chciałem się wypowiadać no ale żebyś się nie cieszył to tylko powiem że w rzeczpospolitej był artykuł o wycinkach, a z niego wynikało dokładnie takie stanowisko jak ja prezentuję. Pozdrawiam

Edytowano przez kgal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

http://www.agrofoto.pl/finanse/ms-usuwanie-drzew-i-krzewow-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania,69184.html


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

 

Rolnik jest przedsiebiorcą według ustawy.

U nas  w gminie odpowiedzialna osoba jest nadgorliwa więc trzeba czekać aż Starostwo wyda opinię.

Nawet jeśli rolnik jest przedsiębiorcą to nic nie zmienia bo później jest zapis że ma prawo przywrócić grunty do użytkowania rolniczego bez zezwolenia i tyle w tym temacie Tak stanowi nowa ustawa i koniec kropka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

No w polu tak, pod grunt rolniczy,  z karczowanie krzaków też nie ma problemu, a jak kolo domu i na przykład jak mam w polu kawałek lasu i chcę na opał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

No w polu tak, pod grunt rolniczy,  z karczowanie krzaków też nie ma problemu, a jak kolo domu i na przykład jak mam w polu kawałek lasu i chcę na opał.

W takim razie wytłumacz mi jaki związek z prowadzoną działalnością ma wycięcie drzewa koło domu? Oczywiście wyłączając takie przypadki jak wycięcie by zbudować coś rzeczywiście związanego z klasyczną działalnością gospodarczą (bo budowa obory itp. to też użytkowanie rolnicze) Lasy na gruntach leśnych to inna ustawa i zostały po staremu a wycinka drzew na nieużytku również nie ma związku z prowadzoną działalnością bo niby jaki? Należałoby udowodnić że opał zostałby użyty do ogrzania budynków gospodarczych lub jako surowiec na budowę  W przypadku ogrzania domu nie ma to związku z prowadzoną działalnością U nas w gminie nie ma z tym problemu - rolnik może wycinać na swoje potrzeby wszystko jak leci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kgal    3

W takim razie wytłumacz mi jaki związek z prowadzoną działalnością ma wycięcie drzewa koło domu? Oczywiście wyłączając takie przypadki jak wycięcie by zbudować coś rzeczywiście związanego z klasyczną działalnością gospodarczą (bo budowa obory itp. to też użytkowanie rolnicze) Lasy na gruntach leśnych to inna ustawa i zostały po staremu a wycinka drzew na nieużytku również nie ma związku z prowadzoną działalnością bo niby jaki? Należałoby udowodnić że opał zostałby użyty do ogrzania budynków gospodarczych lub jako surowiec na budowę W przypadku ogrzania domu nie ma to związku z prowadzoną działalnością U nas w gminie nie ma z tym problemu - rolnik może wycinać na swoje potrzeby wszystko jak leci

Koło domu ok bez pozwolenia. Niestey nieuzytek już nie bo to część składowa gospodarstwa. Zdaje sie ze jak byś mial nieruchomość to za nieuzytek placił byś podateko od m2 i to niezłe kwoty i by się co predzej go pozbył. Wiec N i Lz jest częścią składową gospodarstwa podobnie jak Ws i W. Ale jak już kiedyś pisałem Wasze grunty, Wasza decyzja, Wasza odpowiedzialność i konsekwencje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Czy to coś zmienia?

No, znowu trzeba siebie zacytować... 

 

Co do wycinki na użytkach rolnych jest w nowej ustawie jest jeszcze jeden punkt:

(pozwolenie nie jest potrzebne do)... "drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;”

 

 

Jest jasno napisane w ustawie że na nieużytku można ciąć. Nie jest określone czy cały nieużytek mam przywrócić w ciągu dnia do użytkowania rolniczego. Jak by się ktoś pytał to dziś wyciąłem trochę bo tyle zdążyłem i w przyszłości resztę.

Więc jeśli zadrzewionej części działki nie zaktualizowali i na mapach nie figuruje jako las to legalne można ciąć.

Edytowano przez romek6340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Koło domu ok bez pozwolenia. Niestey nieuzytek już nie bo to część składowa gospodarstwa. Zdaje sie ze jak byś mial nieruchomość to za nieuzytek placił byś podateko od m2 i to niezłe kwoty i by się co predzej go pozbył. Wiec N i Lz jest częścią składową gospodarstwa podobnie jak Ws i W. Ale jak już kiedyś pisałem Wasze grunty, Wasza decyzja, Wasza odpowiedzialność i konsekwencje.

Nawet jeśli rolnik jest przedsiębiorcą  i nawet jeśli nieużytek jest to część składowa gospodarstwa to nic nie zmienia Zezwolenie jest potrzebne na usunięcie drzewa NA CELE ZWIĄZANE z prowadzeniem działalności gospodarczej To że rolnik wytnie drzewo na nieużytku samo w sobie nie można powiązać z prowadzeniem jego działalności Ba - ustawodawca jasno dopisał że może przywrócić grunt do użytkowania rolniczego czyli wyciąć pod budowę lub pod uprawę a więc jedynym związkiem jaki można wykazać między wycinką  a prowadzeniem jego działalności jest użycie surowca pozyskanego w ten sposób do użytku w jego gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kgal    3

Nawet jeśli rolnik jest przedsiębiorcą i nawet jeśli nieużytek jest to część składowa gospodarstwa to nic nie zmienia Zezwolenie jest potrzebne na usunięcie drzewa NA CELE ZWIĄZANE z prowadzeniem działalności gospodarczej To że rolnik wytnie drzewo na nieużytku samo w sobie nie można powiązać z prowadzeniem jego działalności Ba - ustawodawca jasno dopisał że może przywrócić grunt do użytkowania rolniczego czyli wyciąć pod budowę lub pod uprawę a więc jedynym związkiem jaki można wykazać między wycinką a prowadzeniem jego działalności jest użycie surowca pozyskanego w ten sposób do użytku w jego gospodarstwie

Teren na ktorym rośnie drzewo tj. grunt rolny służy działalności rolniczej i dlatego powinnno być zezwolenie, a nie chodzi o przeznaczenie surowca bo z nim możesz robić co chcesz. Oczywiście odrębną kwestią jest przywracanie do uprawy tylko przywracaniem jest usuwanie zadrzewienia na gruncie oznaczonym w ewidencji jako Ps, Ł, R, a nieużytek to nieużytek, a nie grunt rolny. Podobnie usuwanie pojedyńczych drzew na uprawianych gruntach - jakie to przywracanie skoro przez poprzednich 30 lat drzewo nie przeszkadzało i grunt był uprawiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Czytaliście ten artykuł do którego dał link Nikita Bennet? Gmina nie może zawęzić przypadków, w których nie jest potrzebne jest zezwolenie, może tylko je rozszerzyć. 

Budowa obory to działalność rolnicza, a więc i gospodarcza. Chcesz zbudować garaż na maszyny - zezwolenie. Garaż na samochód - brak zezwolenia. Wycinka na nieużytkach i pojedynczego drzewu na polu, jeśli nie związania z działalnością rolniczą - brak zezwolenia. I zdaje mi się, że nikogo nie obchodzi jak spożytkujesz ścięte drzewo, tu jest istotna czynność której ustawa dotyczy czyli usunięcia drzewa z danego miejsca i ponowne zagospodarowanie tego miejsca. I klasyfikacja w ewidencji gruntów też nie ma znaczenia (po za lasem oczywiście), ważne jest to co powstanie po usunięciu drzewa.

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mieszkam i mam gospodarstwo w otulinie parku krajobrazowego to chyba dla mnie nic się nie zmieni?? Czy mogę ciąć na swoim??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Teren na ktorym rośnie drzewo tj. grunt rolny służy działalności rolniczej i dlatego powinnno być zezwolenie, a nie chodzi o przeznaczenie surowca bo z nim możesz robić co chcesz. Oczywiście odrębną kwestią jest przywracanie do uprawy tylko przywracaniem jest usuwanie zadrzewienia na gruncie oznaczonym w ewidencji jako Ps, Ł, R, a nieużytek to nieużytek, a nie grunt rolny. Podobnie usuwanie pojedyńczych drzew na uprawianych gruntach - jakie to przywracanie skoro przez poprzednich 30 lat drzewo nie przeszkadzało i grunt był uprawiany.

Napisz mi jaki sąd uzna że na nieużytku jest prowadzona działalność rolnicza Sam sobie przeczysz- w pierwszym zdaniu piszesz ze drzewo rośnie na gruncie rolnym a później piszesz że nieużytek nie jest gruntem rolnym Ustawodawca wprowadził zapis  " na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej" a nie zapis "osoby prowadzące działalność gospodarczą" bądź "na gruntach służących działalności gospodarczej" więc tą celowość należy dopiero wykazać Jeśli wytniemy na nieużytku który dalej będzie nieużytkiem to jaki tu cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą? Wykaż mi ten cel bo samo to że ktoś prowadzi działalność gospodarczą nie zawsze oznacza że tnie na cel związany z tą działalnością A co do tych pojedynczych drzew to gruntach rolnych to wystarczy że dzięki temu że wytniesz przywrócisz choćby i 1 cm kw do upraw bo nie będziesz musiał omijać drzewa i wystarczy Wskaż przepis który to uniemożliwia a nie jakieś mętne słowa że 30 lat ktoś uprawiał i nie przeszkadzało

I zdaje mi się, że nikogo nie obchodzi jak spożytkujesz ścięte drzewo, tu jest istotna czynność której ustawa dotyczy czyli usunięcia drzewa z danego miejsca i ponowne zagospodarowanie tego miejsca. I klasyfikacja w ewidencji gruntów też nie ma znaczenia (po za lasem oczywiście), ważne jest to co powstanie po usunięciu drzewa.

Źle ci się zdaje bo były w Polsce przypadki gdy wójt próbował łączyć spożytkowanie surowca  np. na ogrzanie budynków gospodarczych jako usunięcie drzewa na cele związane z prowadzeniem działalności  Jak sądy to rozpatrywały to ci nie napiszę bo to indywidualne interpretacje ale można połączyć wykorzystanie surowca z wymogiem celowości jeśli oczywiście da się to udowodnić

A co do artykułu to się nie zgadzam bo budowa np. obory to tez użytkowanie rolnicze gruntu a więc bez zezwolenia

(W rozumieniu ustawy gruntami rolnymi są grunty:

określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne,

  •  
  • pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu,
  • pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych,)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klon31    1

tu jest wszystko napisane
www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/usuwanie-drzew-i-krzewow-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania


PYTANIE

Czy rolnik jest osobą fizyczną i może usuwać drzewa i krzewy na podstawie nowego pkt. 3a w art. 83f ust. 1?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z nowym pkt. 3a w art. 83f ust. 1 ustawy zezwolenie na usuniecie drzewa i krzewu nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie.

Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo/krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony.

Ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza (odpowiada definicji działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Przykładowo, usuniecie drzewa/krzewu w celu budowy domu nie jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Natomiast usunięcie drzewa/krzewu pod budowę stodoły, obory, kurnika albo budowę drogi dojazdowej do pola jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej).

Jeżeli więc rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy domu, korzysta z ww. (pkt 3a) zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia. Jeżeli natomiast rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy stodoły, nie korzysta z ww. (pkt 3a) zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia.

Należy także zauważyć, że nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 grudnia 2016 r. wprowadziła dodatkowe, niezależne od ww. (pkt 3a) zwolnienie rolników z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa/krzewu, jakim jest zwolnienie dotyczące drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego (pkt 3b w art. 83f ust. 1). Rolnik, który może wykazać, że usuwa drzewa/krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, także nie musi występować o zezwolenie na ich usunięcie.

PYTANIE

Czy rolnik, na podstawie nowego pkt. 3b w art. 83f ust. 1 ustawy, może usuwać wszystkie drzewa i krzewy z nieruchomości rolnej?

ODPOWIEDŹ

Nowy pkt 3b wskazuje, że zezwolenie nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Rolnik, bez względu na położenie nieruchomości, gatunek oraz wymiary drzew, może więc je usunąć z gruntu rolnego w celu wprowadzenia na ten grunt upraw rolnych. Jeżeli jednak drzewo jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, to nie może być usunięte. Brak możliwości usunięcia dotyczy również tej części drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub wodzie (są zadrzewieniem przydrożnym lub nadwodnym).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

maroon, przecież tam nie jest napisane, że istotna jest klasyfikacja gruntu przy wycince. Istotny jest cel wycinki. Budowa obory = cel związany z działalnością rolniczą (gospodarczą). Bez względu czy to grunt orny pastwisko czy nieużytek. 

 

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jeśli las sadziło mi starostwo 1.26 ha dokładnie jest to działka rolno leśna i teraz jeśli bym chciał przywrócić to pole do użytku rolnego to potrzebuje jakiegoś pozwolenia od starostwa czy nowe przepisy umożliwia mi wycięcie go bez pozwolenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj