AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

maniekc360    120

Ciekawe czy zwiększa plon czy zmniejsza. Bo może być konkurencja między bakteriami. Trzeba kontrole zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
9 godzin temu, andrzej1988 napisał:

z doświadczenia widzę że trzeba siać odmiany późniejsze żeby był plon. Miałem jednego roku anuszke i ceres. Anuszka dała 2.2 t z ha a ceres 3.4 tony z ha przy tym samym nawożeniu i ochronie

problem jest taki, że przy obecnych cenach energii nikt nie chce mokrej, późno zbieranej soi i często skup się kończy, zanim zdążysz ją zebrać i dosuszyć

po drugie, durne wymogi ekologiczne zmuszają do szukania wcześnie schodzących odmian, żeby po zbiorze soi zasiac zboże, bo przecież unia wymysliła 80% okrywy na zimę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Okrywa na zimę to jedno ale ekonomia i chęć obsiania działki na zimę to drugie nawet bez tych wymogów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
jahooo napisał:

9 godzin temu, andrzej1988 napisał:

z doświadczenia widzę że trzeba siać odmiany późniejsze żeby był plon. Miałem jednego roku anuszke i ceres. Anuszka dała 2.2 t z ha a ceres 3.4 tony z ha przy tym samym nawożeniu i ochronie

problem jest taki, że przy obecnych cenach energii nikt nie chce mokrej, późno zbieranej soi i często skup się kończy, zanim zdążysz ją zebrać i dosuszyć

po drugie, durne wymogi ekologiczne zmuszają do szukania wcześnie schodzących odmian, żeby po zbiorze soi zasiac zboże, bo przecież unia wymysliła 80% okrywy na zimę

takie odmiany jak ceres czy adelfia wychodzą po koniec września ta druga to tak początek października więc to nie jest aż tak późno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
6 minut temu, andrzej1988 napisał:

takie odmiany jak ceres czy adelfia wychodzą po koniec września ta druga to tak początek października więc to nie jest aż tak późno

początek październik a - modlisz się, żeby wyskoczyło 2 dni ładnej pogody i był kombajn do zbioru, w tym czasie jest juz problem, bo usługodawcy zajęci siewem albo właśnie przekładają klepiska do kukurydzy, w skupie chcą wilgotności poniżej 13% albo nie biora wcale

wole sprzedać 2,5t/ha na początku września niż bujać się z mokrą soją w połowie czy pod koniec października, zwłaszcza na rędzinach, gdzie w październiku nie idzie często zaoorać i uprawić pod siew jak spadnie większy deszcz, a jak udepczesz mokre pole, to pszenicy będzie ze 2t/ha mniej i na drugi rok rwiesz skałę głęboszem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

z kombajnem nie mam problemu bo kolega też ma soje i ma swój kombajn więc luzik. Ze zbytem też nie mam problemu nawet i wilgotną. Chociaż nie powiem że mam chęć spróbować Magnolii albo Abaca są wcześniejsze i niby bardzo dobrze sypią. Abelina odpada. Strasznie się osypuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

też mam swój kombajn , ale to czekanie w październiku jest dobre dla tych, co siedzą w gospodarstwie na d.... i mają czas zebrac się po południu ze słoneczkiem i jechac kosić, jak robisz coś jeszcze dodatkowo, to odpada takie łapanie soi jak się słońce pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Też pracuje w sklepie ze środkami ochrony roślin i nawozami. Tylko jak potrzebuje wolne to bez problemu dostaje i działam w gospodarstwie. Adelfia to może i trochę późniejsza ale ceres to wcale nie jest poźny. minimalnie późniejszy od Abeliny. W ostatnim roku przy wilgotnym roku Ceres wyszedł 27 września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789
jahooo napisał:

też mam swój kombajn , ale to czekanie w październiku jest dobre dla tych, co siedzą w gospodarstwie na d.... i mają czas zebrac się po południu ze słoneczkiem i jechac kosić, jak robisz coś jeszcze dodatkowo, to odpada takie łapanie soi jak się słońce pokaże

Siejesz w tym roku? Ja miałem nie siać i swoją sprzedałem ale chyba zasieję, muszę znaleźć jakieś nasiona. Co polecasz na nasze rejony? miałem abeline to pierwszy rok była słaba drugi rok był super(jak dla mnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

nie sieję w tym roku, to co miałem obsiać soją, będzie facelia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
Przed chwilą, Roxer napisał:

Masz jakiś plan na zbyt facelii?

nigdy nie miałem z tym problemu  z 1 czy 2 ha - ludzie sami przyjeżdżali i kupowali całe worki po 40-50kg, z 1ha będzie ze 400-600kg jak dobry rok, na poplony wszyscy chętnie biorą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Facelia jest strasznie chimeryczna, na 4-5 lat raz wyjdzie dobrze. Chyba, że ktoś ma patent na tą uprawę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
Napisano (edytowany)

nigdy nie miałem z nią problemu, nie lubi tylko dobrych gleb, na IV klasie wychodzi dość dobrze co roku

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Siałem ją dwa razy, z perspektywy czasu, uważam, że problemem było ph. Za dużo wody i azotu też nie lubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413
Napisano (edytowany)

Facelia fajnie i bezbłędnie mapuje pole pod względem ph :)

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

zboże i soja też, tylko trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789

To jaką odmianę polecacie na 3klasę tak żeby jakiś plon był i żeby we wrześniu zebrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Setik    556

Abaca fajna i plon też. W 2022r susza, zbierałem ją 7 września ponad 2,5t/ha, w 2023r były anomalie pogodowe (zimno i deszczowo) i zbierałem ją chyba w drugim tygodniu październiku, plon 3,5t/ha, na niektórych działkach było jeszcze pełno zielonych liści i zielone łodygi ale obyło się bez potrąceń. Na ten sezon będę jeszcze brał Magnolię ale czekam na wyniki PDO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Setik    556

1.05.23r. i 2.05.22r. Podkarpackie, ok. Dukli.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1993michal    14

czym szczepicie soję na brodawki? nitragina nada się czy lepiej dołożyć drugie tyle $$ do histick lub turbosoy? będę siał soję pierwszy raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj