adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Gość   
Gość
18 godzin temu, Matixd napisał:

Musisz z blachy zaślepic ten wylot i wstawić w to rurę 100. Ja dyfuzory zrobiłem sam bo 5 lat temu ciężko było to dostać a jak było to cena kosmos. Rura melioracyjna bo najtańsza i śmiga. Ja miałem mosiężny łuk z dyszami to pocielem i zamontowalem na dyfuzor. Wszystko teejeta także porządne. 

 

Pamiętasz ile ci tej rury 100 poszło ? widzę że rozstaw rządków masz zbliżony do moich (100-70-100).

Końcówki teejet a jakieś konkretne ? jedna, dwie ?

 

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, jaro86 napisał:

Dawno brałeś ten opryskiwacz? Jak to wychodziło cenowo w porównaniu z innymi firmami? Brałeś na PROW czy kupowałeś za swoje?

W 2019. Powiedzmy że policzyli mi cenę Z 2017. Strasznie długo czekałem na niego, nie mogłem się doczekać, już miałem wątpliwości czy mi w ogóle go zrobią. Cena jakoś 52 tys. Ale taka cena teraz to nierealne, sami mówili że wiele na nim nie zarobili. Teraz za takie coś musisz dać ponad lekko 70-80. Tak brałem na młodego rolnika. Dla mnie ważna była belka łamana, a nie każdy ją oferował, tylko krakowiak i właśnie mam taką belkę i przystawkę z krakowiaka  octopus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lok125    7

No teraz to taki 16 dyfuzorow z Argo to cena około 75 tys netto a bury 14 dyfuzorow też okolice 75 netto mówię oczywiście o full wyposażeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ile macie tych truskawek że taki drogi sprzęt potrzebujecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lok125    7

Niespełna 10 ha Po drugie to nie potrzebuje drogiego sprzętu poprostu potrzebuje dużego i nie awaryjnego sprzętu z PSP żebym mniej czasu tracił na opryski tylko ceny są spore za te maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tym opryskiwaczem wjeżdżam też w inne uprawy typu zboża/ rzepak . Jest mega uniwersalny dzięki tej łamanej belce,duża beczka i 7 ha zrobione. Wszystko mam na elektrozawór ach hydraulikę i oprysk po 5 sekcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przecież w truskawkch inne dysze inna wydajność cieczy na 1ha w zbożach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5637

@racyl tylko w truskawkach jeździsz z prędkościami rzędu 3-5km/h, a w zbożach 8-12km/h.

Licząc dalej, jeżeli przy 4km/h masz 600l/ha(taki standard w opryskiwaczach z nadmuchem) to przy 12km/h będziesz miał 200l/ha(ilość odpowiednią dla zbóż) ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zbożach ładuje 250-300.

Truskawki systemiczne środki 300-350. Kontaktowe i akarcydy wystarczy 500l. Mowa o PSP oczywiście. Ja mam truskawki sadzone jednorzedowo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to co ile te rzędy masz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5637

@Małomiasteczkowy podałem takie standardowe liczby, u mnie jak mam system w tzw. systemie dwurzędowym tej cieczy roboczej daje się trochę więcej. Ja dostroiłem sobie pod biegi ciągnika i jadę albo 3,4 km/h albo 4,7km/h, w ten sposób regulując sobie wydatek cieczy, mam albo 600l/ha albo 450l/ha. Klasycznym opryskiwaczem pryskałem od 400l/ha do 800l/ha.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

znam takich co 200l zboża pryskają a potem łomatko grzyb bo zapierdalałem za szybko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

są środki systemiczne w truskawkach a wymóg psp żeby były skuteczne. także z tą systemicznościa nie ma tak dobrze że wymagane jest dobre pokrycie cieczą

 

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7702

Ale nie pokryjesz odpowiednio rośliny czyli zabieg został spierdolony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5637

Ja tam pryskam 200l/ha ZBOŻA i nie mam problemów z chorobami grzybowymi w zbożach. Nie mówię o truskawce, bo to zupełnie inna bajka.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, racyl napisał:

to co ile te rzędy masz ?

120cm, a vibrant co 135. 

Truskawki prędkość 4-6, zboża 5-6. Z tą prędkością nie ma co szaleć im mniejsza prędkość tym lepsza penetracją łanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Małomiasteczkowy

dokładnie wolniej to i lepiej pokryje

to na płasko czy na redlinach ?

w takich rozstawach to kurcze jak na mateczniki czy sadzisz rządek a potem nie usuwasz sadzonek i ten rząd robi się szeroki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na płasko, ale od tamtego roku już robię na zagonach na razie włóknina, ale folię też wypróbuję. Szerokość? Vibrant tak ale on tego wymaga. Reszta nie uważam. Rzadki mają szerokość 40cm. Tak ustawiam glebogryzarkę. Wydaje się że duże przerwy, ale jak zaczyna owocować i owoce się wykładają to jest w sam raz. Lepiej się zbiera i dzięki temu nie mam problemu z pracownikami, lepsza zdrowotność roślin i jakość.

IMG_20200508_202916.jpg

Edytowano przez Małomiasteczkowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matixd    9

Ja mam rozstaw 110 70 110, po jednej dyszy mam na dyfuzorze ale chce dołożyć po jeszcze jednej. Ogólnie podlewam truskawki deszczownia szpulowa z konsolą. Więc muszą być dobrze zabezpieczone. Widzę różnice pomiędzy zwykłym a tym opryskiwaczem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też dołożyłem drugi rozpylać na dyfuzor bo jeden to za mały wydatek cieczy. Z PSP jest różnica. Na przędziorka tylko raz wystarczyło opryskać, udało mi się wstrzelić i potem cały rok spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Te rozpylacze w którym miejscu są ?, przed czy za dyfuzorem ?, dwa to po bokach ?

zdradźcie jakie tam są konkretnie dysze ?

 

 

3 godziny temu, Małomiasteczkowy napisał:

Na płasko, ale od tamtego roku już robię na zagonach na razie włóknina, ale folię też wypróbuję. Szerokość? Vibrant tak ale on tego wymaga. Reszta nie uważam. Rzadki mają szerokość 40cm. Tak ustawiam glebogryzarkę. Wydaje się że duże przerwy, ale jak zaczyna owocować i owoce się wykładają to jest w sam raz. Lepiej się zbiera i dzięki temu nie mam problemu z pracownikami, lepsza zdrowotność roślin i jakość.

IMG_20200508_202916.jpg

 

w takim rozstawie to może i więcej lat taką truskawkę można trzymać. chociaż chyba nie ma takiej co by po 3 roku nie była drobna

to fakt przy tym rozstawie 120-135 to łatwiej utrzymać zdrowotność i zadbać o jakość truskawek. u mnie 100-70-100 z rwaniem nie ma problemu a też mam odmiany krzaczaste

 

widzę tu masz i końcówki to innych upraw, te do psp są z tyłu dyfuzora ? co to za końcówki ?

 

 

1 godzinę temu, Matixd napisał:

Ja mam rozstaw 110 70 110, po jednej dyszy mam na dyfuzorze ale chce dołożyć po jeszcze jednej. Ogólnie podlewam truskawki deszczownia szpulowa z konsolą. Więc muszą być dobrze zabezpieczone. Widzę różnice pomiędzy zwykłym a tym opryskiwaczem

jakieś konkretne te rozpylacze ?

to jasna sprawa że jest różnica, przy zwykłym to przy 5 nie wtłoczysz cieczy do środka krzaków .

będę taki zawieszany z wentylatorem przerabiał a takiego z nadmuchem nie widziałem z bliska

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5637
7 godzin temu, racyl napisał:

Te rozpylacze w którym miejscu są ?, przed czy za dyfuzorem ?, dwa to po bokach ?

zdradźcie jakie tam są konkretnie dysze ?

U mnie są dwie dysze, zamontowane za dyfuzorem, odstęp między dyszami około 15-20cm(mówię o dyszach przypadających na jeden dyfuzor). Dysze u mnie to ceramiczne wirówki, coś w tym stylu https://www.olx.pl/oferta/rozpylacz-wirowy-opryskiwacza-pusty-stozek-aps80-ceramiczny-dysza-CID757-IDH2dCe.html#6f6b323356.

Na 10m belkę, pryskającą 12 rządków mam 24 dysze, ciśnienie robocze 10-15 bar. W opryskiwaczu z nadmuchem musisz mieć bardzo drobną kroplę cieczy roboczej, żeby była łatwo zabierana przez powietrze.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, racyl napisał:

widzę tu masz i końcówki to innych upraw, te do psp są z tyłu dyfuzora ? co to za końcówki ?

 Opryskiwacz ma dwa obiegi cieczy. Mogę sobie przełączyć na dyfuzory albo klasycznie rozpylacze na belce co 50cm do zboża, albo dwa naraz. Za dyfuzorem są dwie głowice sadownicze, a w nich rozpylacze wirowe o pustym stożku, u mnie akurat lechler TR niebieskie i/albo czerwone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Tomasz0611 napisał:

U mnie są dwie dysze, zamontowane za dyfuzorem, odstęp między dyszami około 15-20cm(mówię o dyszach przypadających na jeden dyfuzor). Dysze u mnie to ceramiczne wirówki, coś w tym stylu https://www.olx.pl/oferta/rozpylacz-wirowy-opryskiwacza-pusty-stozek-aps80-ceramiczny-dysza-CID757-IDH2dCe.html#6f6b323356.

Na 10m belkę, pryskającą 12 rządków mam 24 dysze, ciśnienie robocze 10-15 bar. W opryskiwaczu z nadmuchem musisz mieć bardzo drobną kroplę cieczy roboczej, żeby była łatwo zabierana przez powietrze.

 

to na czym one są zamontowane te dysze ? jeden przed drugim ? czy obok siebie

Rozpylacze_AW_1.jpgRozpylacze_AW_4.jpg

 

 

czy takie coś

wpx_f263b30e752afd7ec23a3f9661bd1ddc.JPG

 

 

To w ślęży też takie wysokie ciśnienie 10-15 było  ? dysze z pustym środkiem nie problem kupić tylko pytanie jeszcze z jakim wydatkiem, ten niebieski to akurat największa wydajność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj