kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
donborys    3

co do realizacji przez 2 lata to się nie wypowiem bo mnie to nie interesowało i nie wiem. Z ofertą od dealera nie ma problemu, większość nawet przyjeżdża do domu i tu prowadzimy rozmowy na temat tego co nas interesuje. Oferty wystawiają od ręki lub prawie od ręki i jest to oczywiście zupełnie bezpłatne. Co do ciągnika to taki problem się nie pojawi w różnicowaniu, bo nie składamy wniosku na konkretny model, a tylko na ciągnik o określonym przedziale mocy (np. w moim przypadku jest to 70-90KM, a jaką markę i model wybiorę to zdecyduję później). Jeśli coś pokręciłem to proszę poprawcie mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

Ok dziękuje za odpowiedź z ofertami już sobie poradziłem wzielismy od dilera na agropolusa 315 siewnik i redliniarkę więc z tym sprawa się wyjaśniła pozostaje pytanie jak z realizacją 2 lata wcześniej tak było teraz ktoś napisal że można przenieśc o 3 miesiące gdyby tak bylo raczej nie bylibysmy zainteresowani bo żadne kredyty raczej nie wchodzą w gre zwłaszcza że mój tatuś nigdy nie brał. Mówisz że masz przedział 70-90 koni mnie raczej interesuje 70 mamy nie duże gospodarstwo ale może się okazać że bedzie potrzebny większy więc mówcie żeby w wniosku uwzględnic przedział mocy i jak to jest z tą realizacją.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

badyl321, http://www.arimr.gov...cja_WoPP_II.pdf

tam na str 18 znajduje się taki zapis :

 

,,4) fakt, iż planowany okres realizacji całej operacji nie może być dłuższy niż: 24 miesiące od planowanej daty podpisania umowy przyznania pomocy w przypadku operacji realizowanych w jednym etapie; 36 miesięcy od planowanej daty podpisania umowy przyznania pomocy w przypadku operacji realizowanych w dwóch etapach; 60 miesięcy od planowanej daty podpisania umowy przyznania pomocy w przypadku realizacji w ramach operacji, inwestycji polegających na nabyciu przedmiotu umowy poprzez leasing.

z zastrzeżeniem jednakże, iż zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność ostateczną, w każdym z wymienionych powyżej przypadków, musi nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca 2015 roku.,,

 

A przedział mocy w ofercie uwzględnij jak największy. Z delerem się dogadaj aby ci przedstawił ofertę na to co cię aktualnie interesuje. Ale zapytanie może przecież być na 70-90 hp, bo jak teraz napiszesz że tylko 70 to za 3 lata możesz żałować że nie masz furtki z możliwością zmiany mocy ciągnika. Zwłaszcza gdyby to miała być na usługi maszyna, no bo przecież ten program na tym polega...

 

jopi1991 autolaweta na pewno podchodzi pod transport, sama nazwa wskazuje ,,auto,, ale nie koniecznie to powoduje brak możliwości ubiegania się o pomoc finansową przy jej zakupie. Jeśli chcesz ją wykorzystać w transporcie drogowym towarów to może być ciężko, a jeśli np. planujesz zakup minikoparki bądź już ją posiadasz to wtedy może być oczywistym że zapragniesz także do niej auto lawety aby móc nią kopać zarobkowo w promieniu co najmniej 30 km, że chyba masz u sąsiadów roboty przez 3 lata, ciągle po 10 m-cy rocznie, reszta to ciężko wypracowany urlop by był. Wtedy i bez tej lawety byś się obył bo robota koło nosa.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

Dzięki kolego za informacje odnośnie zapytania do dilera pojechalismy do dilera po oferte a on na to czy mamy zapytanie i spowrotem do pani robiącej wniosek która twierdzi że w tym naborze nie jest potrzebna ja nie wiem jak to jest nie mieliśmy narazie styczności z modernizacją itp. Teraz jak to jest na ofercie mam deutz far agroplus 315 72 km kimatyzacja itd cena 170 tyś brutto czyli gdybym np za te dwa lata chciało agrpolusa 320 lub coś innego bo np 315 nie będą już produkować to co wtedy.? Ciągnik oczywiście może swiadczyć usługi gdyby ktoś chciał ale raczej jest kupowany z myslą o pracy w swoim gospodarstwie.Bendę wdzieęczny za jakie kolwiek odpowiedzi.

Edytowano przez badyl321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/wnioski/Roznicowanie/10_09_2010/Zapytanie_ofertowe_wzor.pdf

Tam masz wzór zapytania ofertowego. Nie wiem dla czego twój doradca twierdzi że zapytanie jest nie potrzebne. Skoro jest w załącznikach do wniosku to za pewne wypadało by go wykorzystać. Już się nie zagłębiałem w te informacje, ale być może jest tak że jeśli maszyna kosztuje mniej niż powiedzmy 50 000 zł (bynajmniej tak jest w innym programie) to wtedy faktycznie może być zbędne posiadanie trzech takich ofert. Ale jedna powinna być zawsze. W każdym bądź razie mieć go nie zaszkodzi. Na tym zapytaniu właśnie dlatego musisz uwzględnić parametry maszyny (w twoim przypadku moc ciągnika) w bardzo szerokim przedziale. Bo jak sam zauważyłeś, gdyby przestali produkować tego 72km, to co wtedy? Musisz w zapytaniu napisać że zwracasz się z prośbą o przedstawienie oferty na ciągnik rolniczy o mocy silnika w przedziale od 70 do 90 km, z standardową opcją wyposażenia lub dla bardziej wymagających. Czym mniej konkretów tym szersze pole możliwości w trakcie realizacji projektu. A dilerowi powiedz aby nie zważał na to zapytanie tylko się podpisał na nim i tyle. A ofertę niech ci przygotuje na ciągnik wskazany przez ciebie. To że jest kupowany do pracy w swoim gospodarstwie nie interesuje mnie. Ale nie musisz publicznie tego oznajmiać. Napisałem ci że maszyna zakupiona ze wsparciem tego programu nie ma prawa być wykorzystana w własnym gospodarstwie od tak sobie. Jest pewna furtka aby móc tego dokonać ale na tym etapie jest to nie istotne po za tym jest zbyt zagmatwane, a także nie posiadam dokładnych informacji co i z której strony trzeba by ugryźć aby świadczyć te usługi u samego siebie.

A tu:

http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/ronicowanie-w-kierunku-dziaalnoci-nierolniczej.html

znajdziesz wszystkie odpowiedzi na twoje do tych czasowe i kolejne pytania w sprawie różnicowania. Jak coś lub ktoś będzie bardzo zawiłe/ły to pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

Dobra sprawa się troche wyjaśiła mam jeszcze pytanie czy jak będziemy składać to zapytanie to wpisać w zapytaniu tylko ciągnik czy siewnik i redliniarkę też i czy wystarczy po jednej z ofert na wszystko. Tak jak pisałem posiadm już te oferty ale teraz to one są zdaje się nie ważne skoro nie ma zapytania.Czyli wychodzi na to że w zapytaniu ma to wyglądać tak zwracam się z proźbą o przedstawienie mi oferty na ciągnik rolniczy o przedziale mocy 70-90 km z wysposarzeniem standardowym lub bardziej zaawansowanym, oraz agregat do formowania redlin oraz siewnik punktowy do warzyw. Czy to ma mniej więcej tak wyglądać czy to musi być profesionalnie podane wszystkie dane kw/km czy coś w tym stylu sorry ze zadaje takie dziwne pytania ale po raz pierwszy ma do czynienia z czymś takim.? Dzięki za poświęcony mi czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A jeśli będę chciał legalnie pracować maszyną z różnicowania we własnym gospodarstwie to wystarczy wystawić sobie fakturę? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

A będąc rolnikiem na wacie będzie można sobie wystawić fakturę? Czy w ogóle nie ma możliwości pracowac tym sprzętem u siebie? na jakiej zasadzie by to kontrolowali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dobra sprawa się troche wyjaśiła mam jeszcze pytanie czy jak będziemy składać to zapytanie to wpisać w zapytaniu tylko ciągnik czy siewnik i redliniarkę też i czy wystarczy po jednej z ofert na wszystko. Tak jak pisałem posiadm już te oferty ale teraz to one są zdaje się nie ważne skoro nie ma zapytania.Czyli wychodzi na to że w zapytaniu ma to wyglądać tak zwracam się z proźbą o przedstawienie mi oferty na ciągnik rolniczy o przedziale mocy 70-90 km z wysposarzeniem standardowym lub bardziej zaawansowanym, oraz agregat do formowania redlin oraz siewnik punktowy do warzyw. Czy to ma mniej więcej tak wyglądać czy to musi być profesionalnie podane wszystkie dane kw/km czy coś w tym stylu sorry ze zadaje takie dziwne pytania ale po raz pierwszy ma do czynienia z czymś takim.? Dzięki za poświęcony mi czas.

 

zapytanie na ciągnik: o przedziale mocy 70-90 KM z standardowym wyposażeniem. Lub jakie tam sobie wybierzesz.

zapytanie na agregat: o szerokości roboczej w przedziale od do czy ilość redlin np.:od 4 do 8 i jakieś inne bardzo istotne parametry od do. Nie wiem jakie bo w życiu nie widziałem i nie używałem takiego.

zapytanie na siewnik: o przedziale szerokości roboczych od do, ilość wysianych nasion czy coś w tym stylu od do czy co tam jest bardzo istotne bo też nie wiem.

I domyślasz się że to ,,od do,, nie może jakoś znacząco od siebie odbiegać. Na przykładzie ciągnika nie powinno to być od 70 do 200 KM. Każda z tych ofert a na pewno już na ciągnik od 3 dilerów. Ale lepiej nie ryzykować i na pozostałe maszyny zdobyć po 3 oferty. U dilerów mów konkretnie na co mają przygotować ofertę i żeby się podpisali na tym zapytaniu ofertowym, postawili pieczątkę firmy i napisali: otrzymałem i data. Ofertę podpisaną z pieczątką niech wyślą pocztą do ciebie.

czyli:

* przygotować po 3 identyczne zapytania ofertowe na każdą z maszyn

* pojechać do dilera pokazać mu zapytanie ofertowe, niech podpisze i od razu mu zabrać najlepiej (co by nie zapomniał póżniej wysłać razem z ofertą) , następnie poprosić go o przygotowanie ofert na każdą z maszyn konkretnie opisując mu co cię interesuje. Czynność tą powtarzać jeszcze razy 2 tylko u innych dilerów

 

 

Arek, wystarczy wystawić sobie fakturę i zapłacić podatek Vat... Albo dopuścić się przestępstwa i w księgowości zaniżyć koszt usługi aby obniżyć wartość podatku. Ale to wszystko jest do wykrycia, chociażby porównać ilość mtg z danymi z faktur.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Mam takie pytanie :)

W moim rejonie tzn. objetym ONW znajmuje sie MNÓSTWO łak a dokładniej jest to dolina nadnotecka objeta Naturą 2000 gdzie wiekszość dzierżawców sa to mieszkancu miast mający łaki tylko pod dopłaty /ptaszki itd. rozmumiecie/ bez ŻADNEGO SPRZETU !! a wiec co za tym idzie była by mozliwosc zrobienia na koszeniu owych łak :)

A wiec jeśli bym złożł wniosek o pomoc z w/w programu na zakup:

 

nowego ciągnika o mocy ok 80-100KM

-kosiarki dyskowej

-i jakiejs prasy

 

mam szanse na odtrzymanie takiego dofinansowania i to w jakim stopniu? bo z tego co czytalem to jedno miejsce pracy to 100tys. 2 to 200tys no tak ale jak to dokladniej jest

 

czyli musze mniec 50% własnych środków TAK?

i przez okres 2lat utrzymac miejsce pracy

 

A dokladniej jestem studentem na studiach technicznych i w tym roku skladalem wniosek o Młodego Rolnika ale jestem poza listą w Wielkopolsce jak myslicie mam jakies szanse?? nigdy nie oplacalem KRUSu obecnie mam rente KRUS po zmarłym ojcu

pozdrawiam

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pomyliłeś programy dofinansowania. Myślisz o ,,różnicowaniu w kierunku działalności nierolniczej,, a pytasz o ,,mikroprzedsiębiorstwa,, A więc na różnicowanie możesz dostać max 100000 zł zwrotu i nie więcej niż 50% inwestycji. Możesz skorzystać z tego programu jeśli nie opłacasz osobiście KRUS, ale jesteś np domownikiem w gospodarstwie.

tu:

http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski.html

masz opisane różne działania. 2 pierwsze to te o których mówisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabione    0

Witam

Wraz z ojcem prowadzę małe gospodarstwo(uprawa zboża i fasoli)12ha swoich i 6ha dzierżawy.Chcielibyśmy skorzystać z jakiegoś dofinansowania na zakup nowego ciągnika. Niestety ani ojciec ani ja nie opłacamy składki KRUS.Ojciec opłaca składkę zusowską ja natomiast jestem pracownikiem mundurowym. Słyszałem o programie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw-osoba fizyczna" który daje możliwość takim osobom jak my skorzystania z dofinansowania na zakup ciągnika.Niestety słyszałem też że nie bedzię to mocno opłacalne dla nas gdyż wzrosną nam jakieś składki itd. Czy ktoś mógłby mi coś na ten temat powiedzieć, wyjaśnić? Dodam, że nigdy nie korzystaliśmy z żadnych programów unijnych(niestety).Gospodarstwo stoi na ojca który ma 59 lat. Z góry dziękuje za wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

O dzięki już mi się trochę rozjaśniło w główce jednak mam jeszcze pewne pytanie oferty raczej bende odbierał osobiście nie pocztą więc to zapytanie jak będziemy wypełniać to tam jest data tam trzeba podać date kiedy będzie pisane czy wtedy jak pojedziemy do dilera tam w tym zapytaniu jest jeszcze coś takiego termin składania ofert upływa w dniu i chyba trzeba tam podać date i niżej Wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi w oparciu o następujące kryteria:. Ale to chyba już nie dla nas tam mi się wydaje że tam coś agencja wypełnia czy jak to jest.? Aha i czy muszą być po 3 oferty nie wystarczy np po 2 bo akurat tylko dwóch dilerów mam w okolicy.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

 

Arek, wystarczy wystawić sobie fakturę i zapłacić podatek Vat... Albo dopuścić się przestępstwa i w księgowości zaniżyć koszt usługi aby obniżyć wartość podatku. Ale to wszystko jest do wykrycia, chociażby porównać ilość mtg z danymi z faktur.

 

A czy ktoś miał już kontrolę z agencji lub us, która sprawdzała stan licznika?

Na fakturach chyba nie trzeba pisać stanu licznika? Przy prasie moge sobie pisać ilość sprasowanych bel a czas przy prasowaniu 1 beli bywa różny bo przecież mogę jechać np. 50km żeby sprasować 3ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

ok. ale czy jak dostane Młodego rolnika tzn 75tys. (obecnie jestem poza listą wlkp.)to chyba musze byc ubezpieczony w KRUSie i chyba jedno z drugim programem sie wyklucza :(

to moge to wliczyc do kosztów poniesionych na rozwój przedsiewziecia jak juz w/w w moim poscie

mam na mysli zakup ciagnika za kwote z MR i zwrot z mikroprzed. na 50% jest to realne czy nie za bardzo.

 

A jeszcze jedno wowczas jak złoże wniosek o dotacje z mikro.. to bede musiał przejść na VAT?? czy moge pozostac na ryczałcie?

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

badyl321. Na górze datę z dnia wypełnienia zapytania. Termin składania ofert upływa w dniu, wpisz np 2 dni przed rozpoczęciem naboru (dokładną datę). Wybór nastąpi w oparciu o następujące kryteria, musisz sam to wypełnić, albo doradca to zrobi. Na ciągnik potrzebujesz 3 oferty, a na resztę maszyn nie wiem, ale bym nie ryzykował i też bym załatwił po 3 ofert na każdą z maszyn.

Co do tego zapytania zrób tak jak ci wcześniej napisałem. Powiedz dilerowi aby się na nim podpisał, postawił pieczątkę i napisał: otrzymałem i datę. A ty nic tam nie wypełniaj, żadnych dat i niczego tylko od razu mu to zabierz i weź do domu. Jak przyjdzie oferta pocztą to razem z tym zapytaniem zawieź to wszystko do doradcy. On będzie wiedział jak to wypełniać. A diler to raczej od ręki nie da ci tych ofert. Pewnie wyśle pocztą.

 

Arek Tu chyba wcale nie chodzi o kontrolę z agencji. A wpisać można wszystko nawet nie zgodnie z prawem, lecz wszystko jest do sprawdzenia. Chyba komuś wystawiasz tą fakturę, to on też może być sprawdzony czy faktycznie ma 3ha pola oddalonych od ciebie o 50 km. Po za tym o czym my tu rozmawiamy. Nie można i tyle. Jak nie wierzysz to zadzwoń do US. Wtedy się dowiesz czy można takie bajki w księgowości pisać aby zaniżyć wartość podatku.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

chce składać wniosek na różnicowanie ale wyczytalem żę trzeba być mieszkancem wsi a ja jestem zameldowany na stałe w mieście a nie chce mi sie wymeldowywać bo ciagnie to ze sobą zmiane danych w kilku urzedach itp.

 

do sie składac wniosek mieszkając w mieśćie lub da sie to jakość obejść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

Byliśmy dzisiaj u pani robiącej wniosek ta pani jest całą kierowniczką odru znam wielu co u niej wniosek i wszystko podobno przechodziło opinia jest taka ze jak ta pani zrobi to wniosek przejdzie i ta pani twierdzi ze to zapytanie jest nie potrzebne i że przedział mocy zostanie uwzględniony w wniosku więc teraz już zgłupiałem bardzo prosiłbym też innych użytkowników o pomoc jak się z tym uporali.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli ta pani się zajmuje wypełnianiem tych wniosków oraz pełni funkcje kierowniczą w odr to na pewno ma racje. Właśnie o to chodzi, musisz sobie znaleźć konkretnego doradce, który ci to wszystko wypełni i wyjaśni co, kiedy i gdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Co do zapytania to najwyżej wezwą do uzupełnienia w trakcie rozpatrywania wniosku.

Jeśli chodzi o us to nie wiem czy będzie chciało im się sprawdzać licznik itd. Więcej wątpliwości mogą wzbudzić faktury miedzy fiormą a gospodarstwem należącymi do jednej osoby. Chociaż to chyba nie jest niezgodne z przepisami. Nigdzie nie jest napisane, że ten biznes ma wypalić. Można prowadzić prace w swoim gospodarstwie i nic nie pisać. Oczywiście gdy nie będzie dochodów nie można też wykazywać żadnych kosztów.

Endurak 91 można by chyba zadać sobie choć troszkę trudu i o tym poczytać.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Dzisiaj byłem u dwóch różnych dilerów i bez żadnego zapytania napisali oferty i dali do ręki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

Brałem prasę i ładowacz i brałem po jednej ofercie na każdą maszynę, nie wysyłałem żadnych zapytań ofertowych i nikt o nie nie pytał, oferty są wystawiane od ręki, jeśli nie, należy zmienić dealera :) Moim zdaniem oferty do wniosku brać na maksymalne wyposażenie, w zasadzie na ofercie najlepiej jak będzie tylko maszyna np ciągnik marki NH 5060 o mocy 100KM lub agregat uprawowy marki Unia KOMBI o szerokości 4m, nie wpisywać wyposażenia na ofertę tylko żeby cena je uwzględniała, bo potem przy rezygnacji lub stwierdzimy że przydało by się coś jeszcze będą się czepiać. Najlepiej zrobić dwie oferty dla Agencji na osobę która składa wniosek, a drugą na ojca, matkę lub kogoś innego szczegółową co ma być i za ile, i wtedy zadatek można zrobić i maszynka poczeka pół roku ale cena będzie już teraz ustalona :) (na prasie opłaciło się) Niech dealer najlepiej trochę zawyży ofertę. Przy zakupie to co było na ofercie musi być słowo w słowo napisane na fakturze inaczej będą poprawki.

Edytowano przez Rider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj