News
kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

kissmy...    66

od 5 czerwca można składać wnioski o przyznanie pomocy

w ramach działania 311 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”

 

tutaj pojawia się moje pytanie czy w ramach tego działania możliwa jest budowa budynku mieszkalnego przeznaczonego wyłącznie do działalności agroturystycznej (5 pokoi na wynajem)? ja będę w najbliższym czasie ogarniał rozporządzenie oraz opinie doradców z CDR, lecz jeśli ktoś już się nad tym zastanawiał to bardzo proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurant    1
tutaj pojawia się moje pytanie czy w ramach tego działania możliwa jest budowa budynku mieszkalnego przeznaczonego wyłącznie do działalności agroturystycznej (5 pokoi na wynajem)? ja będę w najbliższym czasie ogarniał rozporządzenie oraz opinie doradców z CDR, lecz jeśli ktoś już się nad tym zastanawiał to bardzo proszę o pomoc

 

niestety nie, możesz tylko adaptować na cele agroturystyki budynek oddany już do użytku.


PROW w jednym palcu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

Rolnik może ubiegać się o refundację (zwrot) kosztów kwalifikowalnych poniesionych na budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją niemieszkalnych obiektów oraz na nadbudowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych służących do realizacji danej operacji (projektu), wraz z zakupem instalacji technicznej. W ramach otrzymanej pomocy można wykonać prace związane z zagospodarowaniem terenu, zakupem maszyn, urządzeń, środków transportu z wyłączeniem samochodów do przewozu mniej niż 8 osób, czy też sprzętu komputerowego oraz oprogramowania niezbędnego do prowadzenia działalności nierolniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

kissmy...    66

właśnie ten zapis budzi najwięcej moich wątpliwości, otóż po pierwsze nie wiem kto i jak definiuje budynek mieszkalny tudzież niemieszkalny; wg odnalezionej przeze mnie definicji budynkiem mieszkalnym określa się budynek użytkowany w całości przez właściciela (a już np GUS definiuje go tak: Budynek przeznaczony na cele mieszkalne, zajęty przez lokale mieszkalne w całości, lub budynek zajęty przez lokale mieszkalne co najmniej w połowie, a w pozostałej części przez inne pomieszczenia, z wyjątkiem budynku mieszkalno - inwentarskiego lub mieszkalno - gospodarskiego.) lecz tutaj pojawiają się kolejne wątpliwości co jest lokalem mieszkalnym i czy budynek w stanie surowym (złożony z lokali mieszkalnych w stanie surowym) jest już budynkiem mieszkalnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

Definicje budynków macie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.). Ponadto popatrzcie na Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (rozporządzenie Rady Ministrów z 1999 r. Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) - tam też jest podział na budynki mieszkalne i niemieszkalne np. domki letniskowe to budynki niemieszkalne (dokładnie ro budynki zakwaterowania turystycznego) i takie można będzie budować, o ile nie będą tymczasowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    66

Według wspomnianej Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny, przy czym część "mieszkaniowa'' budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie). Należy jednak zauważyć, iż zawarty w niniejszym rozporządzeniu podział obiektów na grupy klasyfikuje jako budynki niemieszkalne: hotele, motele, gospody, pensjonaty i podobne budynki oferujące zakwaterowanie, z restauracjami lub bez, jak również schroniska młodzieżowe, schroniska górskie, domki kempingowe, domy wypoczynkowe oraz pozostałe budynki zakwaterowania turystycznego. Jestem przekonany, że pod jeden z powyższych obiektów niemieszkalnych można podpiąć właśnie gospodarstwo agroturystyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    1

Jak tam kolejki lub ich brak w waszych województwach? W dolnośląskim ARiMR można powiedzieć, że luzik, bo do połódnia było tylko 40 kilku chętnych, a w całym dniu 60 kilku. A kasy na 120% to 10 baniek.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

CZY KTOŚ WIE COŚ WIĘCEJ...... UWAGA W TYM POŚCIE PISZEMY JAK IDĄ PRACE Z WERYFIKAJI WNIOSKÓW dodając z jakiego województwa jesteśmy i czy ARiMR kontaktowało się w sprawie uzupełnienia wniosku......

 

Rusza program wart ponad 200 mln zł. Rolnicy, którzy chcą różnicować działalność, zamierzają zaoferować pokoje dla turystów, sklepy, bary oraz usługi transportowe czy polowe.

– Na dofinansowanie z tegorocznej puli złożono około 4000 wniosków. To jest program skierowany do przedsiębiorczych, ale i dysponujących własnymi funduszami rolników. Do każdej inwestycji trzeba mieć połowę własnych środków – mówi Marek Kassa, rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja od czerwca zbierała wnioski do programu „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. To oferta unijnej pomocy skierowana do rodzin wiejskich mających pomysł na dodatkową działalność. W ciągu pięciu lat do wydania jest 345 mln euro. W tym roku do podziału było 229 mln zł. We wszystkich województwach poza Łódzkiem limity już zostały wyczerpane.

O maksimum 100 tys. zł pomocy ubiegają się posiadacze gospodarstw do 300 ha i ich rodziny, ubezpieczeni co najmniej rok w KRUS. Kluczowy w ocenie wniosku jest pomysł na dodatkową działalność, jaki przedstawią.

Możliwości dopuszczonych przez prawo jest bardzo dużo – od prowadzenia wesołych miasteczek przez agroturystykę, wiejskie sklepy, bary i restauracje, usługi, doradztwo, produkcję dywanów, obróbkę metali, rodzinne przetwórnie owoców i warzyw, cukiernie, piekarnie po produkcję kosmetyków czy szkła gospodarczego. W niektórych regionach tegoroczny limit został wyczerpany już pierwszego dnia składania wniosków. Np. na Warmii i Mazurach 165 rolnikom zajęło to trzy godziny. Najwięcej gospodarzy chce tam uruchomić usługi dla rolnictwa. – Kupują maszyny rolnicze i oferują wykonanie prac polowych – wylicza Dariusz Kaczmar, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Olsztynie.

Podobnie było na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. Dużo wolniej składali wnioski rolnicy z regionów o najwyższych limitach i małych gospodarstwach – Mazowsza, Lubelszczyzny, Świętokrzyskiego i Małopolski.

W Łódzkiem limit 22 mln zł jako jedyny nie został wyczerpany i agencja wciąż przyjmuje wnioski. Powodem jest duże zainteresowanie gospodarzy innym programem, w którym mogą dostać dofinansowania do modernizacji produkcji rolnej. Ci, którzy w Łódzkiem mają pomysł na działalność pozarolniczą, chcą się zająć agroturystyką. Wnioski opiewają na pomoc na przygotowanie pokoi dla turystów. Działalnością zajmą się żony lub dorosłe dzieci rolników. Urządzając u siebie do pięciu pokoi, rolnicy nie muszą rejestrować działalności gospodarczej i przechodzić z KRUS do ZUS, jak to jest w wypadku pomysłów z uruchomieniem usług czy małego zakładu.

W kilku oddziałach przyjęto dużo więcej wniosków niż dozwolone co najmniej 120 proc. limitu. Np. na Pomorzu złożone wnioski przekroczyły kwotowo 283 proc. limitu dla regionu. W takich wypadkach, jeżeli wszystkie okażą się poprawne, decyduje kolejność złożenia. Te, które pozostaną, będą pierwsze w kolejce przy następnym naborze.

 

 

http://www.ewgt.com.pl/index.php?option=co...&Itemid=156

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

Zespół akredytacyjny przy Ministrze Finansów podjął decyzję, o zarekomendowaniu Ministrowi Finansów Janowi Vincent-Rostowskiemu udzielenie akredytacji na pełnienie funkcji płatniczej przez ARiMR na obsługę działań PROW 2007-2013, które do tej pory Agencja obsługiwała na podstawie akredytacji tymczasowej. Jednocześnie zespół zarekomendował Ministrowi udzielenie ARiMR pełnej akredytacji na obsługę działań „Modernizacja gospodarstw rolnych”, "Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”.

 

Jeśli minister przychyli się do wniosku zespołu akredytacyjnego i podpisze rozporządzenie o udzieleniu pełnych akredytacji na te cztery działania, Agencja będzie mogła zakończyć weryfikację wniosków, podpisać umowy i przystąpić do wypłacania środków pomocowych dla beneficjentów, którzy złożyli wnioski o udzielenie pomocy. W przypadku działań, które dotyczą udzielenia pomocy na inwestycje, wypłata środków nastąpi po zrealizowaniu inwestycji i ich odbiorze przez kontrolerów ARiMR.

 

Podpisanie przez ministra tych rozporządzeń oznaczać też będzie, że spośród 14 działań z PROW 2007-2013, 10 będzie miało już pełną akredytację i do wdrożenia przez Agencję pozostaną jeszcze tylko cztery działania: „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, „Korzystanie z usług doradczych”, „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności”, „Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej i leśnej zniszczonego przez katastrofy i wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych”. Te działania ARiMR planuje uruchomić na początku przyszłego roku.

 

 

 

Biuro Prasowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ducho    0

Czyli z tego wynika, że Minister Finansów ma dopiero dać akredytację dla tego programu? Czy ktoś może zna więcej szczegółów dot. terminu wejścia w życie tego programu, tzn. kiedy będą rozpatrzone wnioski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

Akredytacja jest od zeszłego tygodnia, rozporządzenie weszło w życie od 16 X. Na rozpatrzenie wniosków Agencja ma 7 miesięcy, w większości województw to jest do początku stycznia 2009 (nabór był w czerwcu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

.....Teraz wszystko w rękach rolników – twierdzą urzędnicy. Agencja Restrukturyzacji może już podpisywać umowy i wypłacać pieniądze z programu na modernizację gospodarstw. Agencja Restrukturyzacji nie może wydać ani złotówki z unijnych dotacji bez zgody ministerstwa finansów czyli tak zwanej akredytacji płatniczej.

 

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: agencja 16 października uzyskała stałą akredytację na pełnienie funkcji płatniczej. Oprócz tego dostaliśmy pełną akredytację na 10 działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Jednym z nich jest program modernizacja gospodarstw rolnych, na który wnioski były składane prawie rok temu. Ale zanim Agencja będzie mogła podpisać umowy wnioski muszą być na nowo uzupełnione.

 

Stefan Gora, ARiMR: tak się składa, że wnioski nie są najlepiej zrobione stąd 90 parę procent wymaga takich uzupełnień.

 

Rolnicy mogą także dokonywać zmian we wniosku na własne życzenie.

 

Stefan Gora, ARiMR: w związku z upływem czasu wielu z rolników będzie zmieniać sprzęt i zakres prac budowlanych.

 

Wkrótce ruszy także wypłata środków w programach na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej oraz na modernizację przedsiębiorstw.

 

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: pozostały nam do uruchomienia jeszcze cztery działania. Będą one uruchamiane sukcesywnie z początkiem przyszłego roku.

 

Należą do nich między innymi wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz fundusze na poprawę jakości żywności. Być może Agencja Restrukturyzacji jeszcze w tym roku ogłosi ponowny nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grześ77    0

Chyba zabrali się za rozpatrywanie naszych wniosków bo dzisiaj dostałem polecony z ARIMIR. Niestety nie bardzo rozumiem o co im chodzi bo napisali że odmawiają przyznania mi pomocy na podstawie jakiegoś tam & wynikającego z innego & i mam 14 dni na osobiste odebranie moich dokumentów. Dzisiaj nie mogę się skontaktować z moim odr-owcem ale w środę zobaczę o co im chodzi. Dostał już ktoś jakieś wezwanie w tej sprawie? Ja miałem numer 290 w wielkopolsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

Zgadza się... MASZYNA RUSZYŁA......

 

w związku z Twoją wypowiedzią... to pewnie brakło już kasy na Twój wniosek... wielkopolska 269% wykorzystania limitu ......

 

ja też dziś otrzymałem pismo z ARiMR w sprawie uzupełnień.. :lol:

 

Kujawsko-pomorskie nr około 25..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ducho    0

Tak na marginesie, jeśli można, to się was spytam, na co składaliście wnioski, jakieś agroturystyki itp. czy na "popularne" usługi dla rolnictwa? Czy korzystaliście z pomocy firm obsługujących wniosek? My złożyliśmy na ciągnik 110-130 KM (do firmy usługowej), ale na razie z ARiMR ani widu ani słychu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

W związku z napływającymi do ARiMR wątpliwościami rolników i dziennikarzy, Biuro Prasowe Agencji wyjaśnia, że dofinansowaniem zakupu środków transportu wykorzystywanych przez osoby i firmy prowadzące działalność pozarolniczą z działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” nie mogą być objęte podmioty prowadzące jedynie działalność zarobkową w zakresie przewozu towarów.

 

Jak już informowaliśmy sprawa ta jest uregulowana w § 5 ust. 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 (Dz. U. Nr 200 poz. 1442 z póź. zm.).

 

Zgodnie z tym rozporządzeniem, kosztami kwalifikowanymi mogą być objęte projekty dotyczące zakupu samochodów przeznaczonych do przewozu towarów przez firmy zajmujące się przetwórstwem, handlem, usługami budowlanymi i innymi rodzajami działalności niż zarobkowanie w zakresie drogowego transportu towarów. Dofinansowanie w ramach „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” przewidziane jest również dla beneficjentów, którzy ubiegają się o zakup pojazdów do przewozu osób.

 

Ograniczenie dotyczące finansowania środków transportu w firmach zajmujących się zarobkowo drogowym przewozem towarów wynika z przepisów art. 1 ust. 1 lit. g rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 379 opublikowany 28 grudnia 2006, s.5).

 

Niestety część wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie nie zapoznała się dokładnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa określającym warunki i tryb przyznawania pomocy z „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” i zwróciła się do ARiMR o dofinansowanie zakupu samochodów, które miały służyć wyłącznie świadczeniu usług w postaci przewozu towarów. Takie wnioski niestety nie mogą być pozytywnie rozpatrzone przez Agencję.

 

 

Biuro Prasowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

powiedzcie kiedy kase dawać będą?? nikt nie słyszał nic nowego?? obawiam sie ze kombajnu na żniwa nie będzie....no i znów męczarnia :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

Wstępna preselekcja” zakończona, można rozpocząć podpisywanie umów. Mowa o programie „Różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej”. Jednak część wniosków, na razie nie może być rozpatrzona. O dotacje ubiega się prawie 4 tysiące rolników. Najwięcej chętnych na rozpoczęcie dodatkowej działalności jest na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Wnioski o przyznanie wsparcia składali oni kilka miesięcy temu. Dopiero teraz Agencja Restrukturyzacji rozpoczęła ich sprawdzanie.

 

Monika Kmiecik, ARiMR: w ramach różnicowania działalności w kierunku nierolniczej jesteśmy po wstępnej preselekcji wniosków. Rozpoczynamy etap weryfikacji formalnej zgodności z zasadami z programem z rozporządzeniem.

Część wniosków musiało jednak znowu trafić na półki. Dotyczy to projektów o dofinansowanie zakupu pojazdów do towarowego transportu drogowego.

 

Monika Kmiecik, ARiMR: jest grupa wniosków, które zostały wstrzymane a z tego względu, że konsultujemy w chwili obecnej z ministerstwem umożliwienie tym wnioskodawcą zmiany zakresu tak aby mogli zmienić koszty kwalifikowane.

 

Zgodnie z prawem dofinansowanie przysługuje na zakup samochodów do przewozu towarów przez firmy zajmujące się przetwórstwem, handlem lub usługami budowlanymi. Przewidziane jest również dla działalności związanej z przewozem osób.

 

Wsparcie na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej to zwrot połowy poniesionych kosztów na inwestycję. Maksymalnie może to być 100 tysięcy złotych dla jednego gospodarstwa.

 

Dorota Florczyk/Agrobiznes TVP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ducho    0

Sorki za ten OT, ale to ty pisałeś ten artykuł czy go skopiowałeś z jakiejś strony? Bo jak skopiowałeś to po prostu żal tego, co to pisał : "umożliwienie tym wnioskodawcą" :) Jak można w poważnej informacji popełniać takie błędy !!!?? STRASZNE :angry:. Pewnie pisał to człowiek po "chumanie" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

,,.... :angry: :angry: :angry: :angry:

 

przez ten pi........ kurs EURO (4,15) chyba wyjdzie d*pa z tej mojej inwestycji :angry: gdy umawiałem się z dealerem było 3,35........

 

 

banda .. i złodziejstwo... a jak obliczali dopłaty bezpośrednie to po kursie najniższym w całym roku..... qutfa.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Nom kolego...nie tylko Ty sie tym zamartwiasz widze :):) Też mam dylemat...za Tucano mam 139.000 Euro brutto wybulic, takze konkretna sumka. Ale myśle ze z tak wielkiego wzrostu kursu euro niemiec obniży dla korbanków coś, bo inaczej to popyt do zera im w polsce spadnie :) Także, bądźmy dobrej mysli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

.....

 

Jak będziesz już po negocjacjach, a właściwie po renegocjacjach.... to daj znać czy dało się coś ugrać....

 

normalnie śni mi się już po nocach i boje się rano zerknąć w notowania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romi    0

Witam .Czy umowy z zeszłego roku na różnicowanie były już podpisywane ? , bo moja firma doradcza szuka chętnych do złożenia wniosku w tym roku a jakoś nie słyszałem aby coś się ruszało w zeszłorocznym naborze .Może ktoś na forum wie coś więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • Przez karolr2
   Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
  • Przez lusssak
   3. Działanie
   „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” Pomoc ta adresowana będzie do rolników, członków gospodarstw wiejskich, ubezpieczonych w systemie ubezpieczeń społecznych KRUS, którzy decydują się na podjęcie działalności pozarolniczej. Pomoc będzie wypłacana w formie premii – do 100 tys. zł, co najmniej w dwóch ratach w okresie maksymalnie pięciu lat.
   Zakłada się, że pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli:
   miejsce prowadzenia działalności będzie znajdować się na obszarze wiejskim;
   operacja będzie realizowana poza obszarem miast;
   zaplanowane zostanie utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu średniorocznym (również samozatrudnienie);
   Pomoc będzie mogła być przyznana beneficjentowi tylko jeden raz w okresie realizacji Programu.
   Jednym z warunków przyznania pomocy będzie przedłożenie biznesplanu.
   Wypłacenie ostatniej raty uzależnione będzie od prawidłowej realizacji biznesplanu.
    
    
    
   Witam. Natknąłem się ostatnio na powyższy program. Może zna ktoś więcej szczegółow dotyczących jak to mniej więcej będzie wyglądać. Z tego co sam ustaliłem, będzie to coś w stylu młodego rolnika, tylko że na założenie firmy.
  • Przez rolnik22
   Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
  • Przez kamil1985
   Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
   Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
    
    
    
  • Przez TadzikC360
   Witam, mam kilka pytań dla osób którzy mają jakieś doświadczenie w sprawie dofinansowania Młody rolnik. Problem mój polega na tym że mam 4ha gruntów właśnych (swą one jeszcze na rodziców) i 10ha dzierżaw (umowy są nie spisane ale jest możliwość że w każdej chwili mogę spisać) , ja się uczę w technikum rolniczym (aktualnie 3 klasa) i czy za rok mógłbym ubiegać się o to dofinansowanie? Czy jest sens się starać? Czy nie ma szans? Jeżeli bym dostał to na co najlepiej przeznaczyć pieniądze? Myślałem o jakimś sprzęcie do uprawy (brak jakiegokolwiek hodowli) lub o zakupie ziemi. Z góry dziękuje za odpowiedź! Pozdrawiam
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj