mtz_820

Bronowanie-->Podsypywanie ziemniakow

Polecane posty

grala13    7

kiedys wałowałem tego dnia co sadziłem a kiedys po kilku dniach,niewiem jak lepiej?,i czy jest wogóle sens wałować czy szkoda paliwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja mam walec zrobiony zaraz za sadzarką i nie trzeba zbędnych przejazdów robić póżniej i ugniatać międzyrzędzi


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Moim zdaniem "wałuje" się po to aby rozbić bryły ,wiec jeżeli odpowiednio przygotujesz glebę pod sadzenie to wałowanie będzie zbędnym zabiegiem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

a według mnie wałuje się po to aby oprysk trzymał sie lepiej na redlinie bo jest płaska a po drugie redlina z sadzeniakiem sie szybciej nagrzewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

aha,wiec raczej będe nadal wałował,tylko musze coś dorobić zebym 2 razy nie jeżdził,bo szkoda kasy na paliwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wałowanie jest niepotrzebne i tylko przyspiesza kiełkowanie chwastów. na podkiełkowanych bronujemy nie długo po posadzeniu jak kiełki zaczna się ukorzeniać zeby zgarnąć ziemie i jak najszybciej krzak wyszedł z ziemi nie można tez przesadzić zeby brony nie uszkadzały kiełków. pielacz po tym idzie jak krzaki mają z 5 cm dla likwidacji ewentualnych chwastów jeśli wilgotność na to pozwala. pielacz z radłem lekko podsypuje i jak krzaki nają 15-20 cm samo redlenie. ziemniaki lubią napowietrzoną glebe ale trzeba uważac zeby nie wysuszyć jej za bardzo.

ziemniaki póżne: sadzenie- formowanie redlin jak kiełki zbliżają się do powierzchni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A po trzecie szybciej będą na wierzchu i równe wschody.

 

Po 4 ziemniak zależnie od fazy wzrostu bulwa musi być na rożnych głębokościach, po posadzeniu na ok 6 cm, a każde następne redlenie ma powodować że bulwa znajdzie się głębiej. Bez wałowania ziemniak jest głęboko, nie ma dostępu do nagrzanej gleby czyli same -


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

wiec co powiesz na formowanie redlin?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kiedyś się wałowało dziś formuje więc łatwo wyciągnąć wnioski co lepsze. Ale funkcje spełnia podobna.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

pytanie szczególnie do @pawel6485 ale opinie innych też mile widziane :)

Jest jakaś różnica między sadzeniem i późniejszym obsypywaniem a sadzeniem i formowaniem redlin podczas sadzenia.

Oczywiście nie chodzi mi o spalanie i czasochłonność. Zawsze mówią że ziemniaka lekko przykryć żeby ziemia się nagrzała ale wydaje mi się że redlina zrobiona na gotowo od razu także w miarę szybko się nagrzeje. A nawet może szybciej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

wydaje mi sie ze napewno wiecej wilgoci zostanie w redlinie uformowanej od razu po sadzarce z formownicą.

a wałowanie właśnie po to było, żeby jak najwiecej wilgoci zostało w redlinie (zagęszczenie), zwłaszcza że kiedyś sadziło się w maju ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

witam,ziemniaki wsadziłem ponad 2 tyg temu od tego czasu nic nie robiłem,powinienem już coś robić??myśle o bronowaniu w poniedziałek i obsypywanie ,ale kiedy 1 tydz od bronowania?

ile razy powinno sie bronować i obsypywać?? i co ile?? czy jeśli nie będe stosował oprysku na chwasty powinienem cześciej stosować te zabiegi??

prosze,doradzcie ,bo jestem zielony w tych sprawch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

1. jaka sadzarka sadziles - z radłami czy talerzami?

2. smialo po tygodniu mozna rozbronowac

3. ile razy i jak czesto to juz zalezy tez od pogody - obserwcja

4.na kiedy planujesz zbiór tych ziemniaków? kiełkowane? jesli wczesny zbiór to trzeba 'pomóc' im szybciej wyjść z ziemi, jeśli pozny to wszystko robisz mniej intensywnie, zeby wiecej wilgoci zostało w redlinie.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

1.sadziłem czeską sadzarką z radłami

4.ziemniaki nie kiełkowane ,kilka redlin lorda wsadzone kilka dni wczesniej i przykryte agrowłókniną.zbiór raczej wczesny,dlatego też przykryłem tą włóknina.

to co teraz najlepiej robić?? bronowanie?? czy obsypywanie?

miałem zamiar kupić pielnik i walczyć z chwastami ale myśle ,żeby troche bronami i jakiś orysk dać,czytałem na forum że pryska sie po wsadzeniu,przed wschodami i po wschodach,który najlepiej działa?

Edytowano przez grala13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jesli sadziles czeską z radłami, to zapewne masz duze, wysokie redliny. Teraz trzeba rozbronowac zeby ziemia nagrzewala sie szybciej, szkoda ze wczesniej tego nie zrobiles bo mowisz ze zalezy Ci na wczesnym zbiorze - dlatego tez polozyles włóknine.

Gdy ja jeszcze bawilem sie z przykrywaniem, to robilem tak: sadzenie, rozbronowanie max 7 dni po sadzeniu, polozenie włókniny. I tak rosly sobie do momentu kiedy włóknina robila sie wąska, czyli okolo miesiaca. Pozniej pielenie, redlenie itd. Czyli normalne zabiegi. Wczesnych nie pryskalem od chwastu.

Mozna przed i powwschodowo. NIektorzy jadą glifosatem przed wschodami, wtedy skutecznosc jest rzeczywiscie bliska 100%. Ja nie pryskalem, balbym sie pozniej to sprzedawac. A powschodowo polecam drogi ale skuteczny zabieg titus + mistral/sencor. Mozna jednorazowo, lub dawka dzielona. Pryskasz kiedy ziemniaki osiągną mx 15-20cm i najlepiej zeby chwasty tez byly wyksztalcone.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Jeśli zwalczasz chwasty mechanicznie, osobiście też tak robię od wielu lat i bronuję na 2 tydzień po posadzeniu, zabronowane zostawiam na tydzień potem je ponownie obsypuje. I znów mijają dwa tygodnie wtedy ponownie rozbronowuje, po rozbronowaniu widać już długie kiełki nad ziemią i tak je zostawiam. Po paru dniach robią się one zielone. Następne zabiegi pielnikiem ilość uzależniona od zachwaszczenia. Gdy ziemniaki już podrosną 10 - 20 cm dopiero je obsypuje i tu się kończą zabiegi mechaniczne. Po pojawieniu ponownie ziela idzie Titus w dzielonej dawce i po chwastach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

podsumowując formowanie redlin bezpośrednio po sadzeniu spowoduje ewentualnie opóźnienie wschodów i pozwoli na zgromadzenie większych zasobów wody w redlinie, a macie jakiś pomysł na zawieszenie sadzarki na przednim TUZ, czy konieczne będzie wykonanie ramy pomocniczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

chcesz w jednym przejezdzie sadzić i formować?

formownica na sadzarce jest, nie widzialem sadzarki na przednim tuzie.

Edytowano przez pawelec

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

taki luźny koncept, bo mam sadzarkę i formownicę na dwa rzędy, a nie mam małego ciągnika i do tego formownica jest za ciężka i za długa, aby sprzęgnąć ją z sadzarką, więc jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydało mi się zawieszenie sadzarki z przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jaki ciagnik, sadzarka i formownica?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

to rzeczywiscie w takim wypadku ciezko bedzie spiąć oba sprzety do takiego ciagnika, choc nie mowie ze to niemozliwe. Wazne jest jak najkrotsze ramie.

kolega @mikad ma w swojej sadzarce, krotkie ramie i caly zestaw wcale nie jest taki dlugi.

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/285539-grimme-vl20klsa/

 

a czemu chcesz tak zrobic? oszczednosc czasu? paliwa?

Edytowano przez pawelec

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj