Skocz do zawartości

Zdjęcie

Produkcja paliwa po 2.34zł.


27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 22 sierpień 2014 - 18:36

Produkcja paliwa po 2.34zł. Witam. Na wstępie chciałbym powiedzieć że jeśli temat jest w złym dziale to proszę o przeniesienie. Zakładam nowy temat ponieważ na innych tematach nie mogłem otrzymać odpowiedzi.

Policzmy cenę oleju rzepakowego własnej produkcji za litr.
Nakład zł na hektar rzepaku powiedzmy 3000zł plon 4t, a więc 3000/4=750zł za tonę
z 1000kg mamy 350l oleju czyli 750/350=2.14zł za iltr bez sprzedaży makuchu.
Teraz prąd do prasy.
Prasa ślimakowa [PS-400] 1.5kw wydajność 12kg rzepaku na godzinę.
1.5kw razy 0.65zł [cena prądu] =0.975=1zł
przez tą godzinę przerobimy 12kg rzepaku czyli mamy około 5l oleju
1zł/5=0.20zł koszty prądu na 1l oleju
2.14zł za olej + 0.20zł =2.34zł za litr
Czyli wychodzi że 1l oleju bedzie nas kosztować 2.34zł. Jeśli mielibysmy większą prasę to koszty prądy na 1l by zmalały.
Do tego dochodzi jeszcze parę czynników takich jak amortyzacja, zakup prasy, ale nie wiem jak to by rozsądnie policzyć.
Co prawda na samym rzepakowym pojedziemy c-360, c-330, mf 255, bizonem, ale nie wiem czy nowe silniki by to przepaliły. Można by zakupić reaktor do produkcji biodiesla ale w tedy koszty drastycznie wzrastają. Warto też zaznaczyć że jeśli byśmy kupowali też rzepak to cena za sam olej wzrośnie do około 4.5zł,a w tedy oszczędności minimalne, a więc cenę 2.34zł otrzymamy tylko przy własnym produkowaniu rzepaku.
Myślę że moje wyliczenia są dość sensowne. Jeśli ktoś coś zauważył to proszę o uwagi w komentarzu.
  • 0


Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Produkcja paliwa po 2.34zł. Dzisiaj, 19:37
  •  

#2 Share nunu85

nunu85

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 sierpień 2014 - 18:49

Produkcja paliwa po 2.34zł. na samym oleju nawet wiekowe ursusy za długo nei pojeżdzą.

Jeden rok tak jeździłem.wnioski
-ponizej 10stopnii traktor ma trudnosci z odpaleniem, trzeba krecic kilkanascie sekund, a wiec byłoby to paliwo typowo letnie. Nawet nie jesienne

Po przepalonych 3-4 tysiacach litrów (jakieś 400mtg, bo to był u1014) silnik zaczał mocno kopcić na czarno.
Okazało sie, ze wtryski szlag trafił (a były dośc nowe i markowe WZM)

Krótko-nie polecam

Edytowany przez nunu85, 22 sierpień 2014 - 19:54.


#3 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:12

Produkcja paliwa po 2.34zł. 4tys litrów razy oszczędność na litrze 3zł=12000zł-oszczędność przez 4tys litrów
końcówki wtrysków do c-360 40zł razy 4 =160zł
nunu85-uszkodzeniu uległy tylko wtryski?

#4 Share GoRAL1

GoRAL1

    mlody rolnik

  • Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:13

Produkcja paliwa po 2.34zł. Jeden rok jeździłem 1 cześć ropy i 2 oleju tak zamuliło silnik gliceryna tak że ledwie było widać klawiaturę po zdemontowaniu pokrywy

#5 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:15

Produkcja paliwa po 2.34zł. GoRAL1-a jakby zrobić biodiesla i wytrącić glicerynę. Postaram się policzyc koszty biodiesla i napisac.

#6 Share nunu85

nunu85

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:30

Produkcja paliwa po 2.34zł.

nunu85-uszkodzeniu uległy tylko wtryski?


Wtryski uszkodziły sie doszczętnie. Żadnej mgiełki, tylko siknięcia, tak, ze traktor kopcił nawet przy niewielkim obciążeniu, a przy wiekszym to juz lokomotywa. Siły też ubyło.

Po wymianie wtrysków i przejsciu na oranżadke wszystko wróciło do normy, wiec pompa sie nie uszkodziła (ewentualnie uszkodziła sie w niewielkim stopniu)

Edytowany przez nunu85, 22 sierpień 2014 - 19:35.


#7 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:37

Produkcja paliwa po 2.34zł. nunu85- więc tylko wtryski, wymiana to nie sa znów takie koszty. A można wiedzieć po ile kupujesz ''oranżade''?

#8 Share romek6340

romek6340

    Zetor Team

  • Members
  • PipPipPip
  • 2431 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Ryki- Lubelskie
  • Zainteresowania:Lotnictwo, motoryzacja, sport
    a rolnictwo jako hobby ;)

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:41

Produkcja paliwa po 2.34zł. Teraz tylko wtryski, a nie wiadomo kiedy pompa by padła...

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook...razospbrzeziny/


#9 Share nunu85

nunu85

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:42

Produkcja paliwa po 2.34zł. z tym olejem i oranzadą to bawiłem sie zanim rzeszedłem na vat.

teraz sie nie opłaca.
ostatnio np kupiłem ON po 4,99*, od tego odliczy sie vat, oddadzą akcyze i wyjdzie niewiele powyżej 3zł.

PS
Nie wiem jak w twoich stronach, ale u mnie jest sporo firm, które dowożą paliwo do rolnika cysterkami juz od 1000l i jest miedzy nimi spora konkurencja tak, ze mozna na serio niezłe ceny osiagnać, jak np to moje 4,99 (przy cenach na stacjach koło 5.30-5,40) przy zamówieniu 2500.

#10 Share romek6340

romek6340

    Zetor Team

  • Members
  • PipPipPip
  • 2431 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Ryki- Lubelskie
  • Zainteresowania:Lotnictwo, motoryzacja, sport
    a rolnictwo jako hobby ;)

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:45

Produkcja paliwa po 2.34zł. Ale to są koszty samego wytworzenia, a jaki będzie cena prasy i innych potrzebnych urządzań?

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook...razospbrzeziny/


Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Produkcja paliwa po 2.34zł. Dzisiaj, 19:37
  •  

#11 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:48

Produkcja paliwa po 2.34zł. nunu85-czyli kupiłes paliwo za 4.99 przy cenie na stacji 5.30? to spora róznica
a jak mówisz że wychodzi cię to koło 3zł za l to jest poniżej kosztów produkcji biodiesla za ile kupowałeś orenżadę i ile teraz kosztuje?
Ps.Jak zeszłeś na vat i jakie są warunki oddania akcyzy i vat?
romek6340-prasa 5tys i nic wiecej nie trzeba, ale jak można mieć diesel po troche pona 3 zł to się nie opłaca nawet o tym myśleć

Edytowany przez dawidursus323, 22 sierpień 2014 - 19:50.


#12 Share aro1975

aro1975

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:bezwola/biała podlaska/lubelskie

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:53

Produkcja paliwa po 2.34zł. to normalna cena w hurcie przy duzych ilościach, w lipcu kupilem 1000l po 5,10zł bez zadnej łaski przyjechała cysterka i spóściła, również vat do zwrotu i akcyza.

#13 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:00

Produkcja paliwa po 2.34zł. aro1975-i ile cię by wyszło to paliwko po zwrocie akcyzy i podatku i na jakich to jest zasadach?

#14 Share nunu85

nunu85

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:00

Produkcja paliwa po 2.34zł.

nunu85-czyli kupiłes paliwo za 4.99 przy cenie na stacji 5.30? to spora róznica
a jak mówisz że wychodzi cię to koło 3zł za l to jest poniżej kosztów produkcji biodiesla za ile kupowałeś orenżadę i ile teraz kosztuje?
Ps.Jak zeszłeś na vat i jakie są warunki oddania akcyzy i vat?
romek6340-prasa 5tys i nic wiecej nie trzeba, ale jak można mieć diesel po troche pona 3 zł to się nie opłaca nawet o tym myśleć



Gadalem z kolesiem z cysterki i to jeszcze jest nic.
tacy na serio dużi odbiorcy, co biora po pare tysiecy na tydzien, to osiagają ceny koło 4,80-4,85.

Oranzade kupowałem ostatni raz ze 3 lata temu i była tańsza o 1,50 od ropy. Ile teraz kosztuje, nie mam pojecia.

Po przejsciu na vat z akcyza nic sie nie zmienia.
vat atomiast odzyskujesz dopiero po paru miesiacach, ale to mało istote. ważne, ze w końcu zwrócą.

Powiem tak, o ile co roku cos kupujesz do gosodarstwa, to opłaca sie być na vacie.
jesli natomiast nie inwestujesz i sie nie rozwijasz, to opłaca sie pozostac ryczałtowcem (wszak wówczas drożej sprzedajesz. Ja jak sprzedaje swiniaka czy zboze, to dostane do kieszeni tylko cene netto. reszte czyli vat oddaje skarbówce)

Edytowany przez nunu85, 22 sierpień 2014 - 20:02.


#15 Share aro1975

aro1975

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:bezwola/biała podlaska/lubelskie

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:11

Produkcja paliwa po 2.34zł.

aro1975-i ile cię by wyszło to paliwko po zwrocie akcyzy i podatku i na jakich to jest zasadach?

wychodzi w moim przypadku: 5,10 - 23% - 0,95zł (akcyza) = 3,2zł (jak dobrze policzyłem :) )
aby odliczyć VAT musisz zmienic sposub rozliczania gospodarstwa z formy ryczałtowej na VAT (przy produkcji roślinnej opłaca i dużych inwestycjach opłaca sie, przy produkcji zwierzęcej jest gorzej), a zwrot podatku akcyzowego dostajesz na podstawie:
http://ksiegowosc.in...a-w-2014-r.html

#16 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:16

Produkcja paliwa po 2.34zł. a na vat i akcyze jest jakis limit na hektar?
Jak to jest z tymi akcyzami i vatami mogłbyś mi wytlumaczyć? Z góry dzięki.

#17 Share ptaszyna

ptaszyna

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:powiat toruński

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:26

Produkcja paliwa po 2.34zł.

Warto też zaznaczyć że jeśli byśmy kupowali też rzepak to cena za sam olej wzrośnie do około 4.5zł,a w tedy oszczędności minimalne, a więc cenę 2.34zł otrzymamy tylko przy własnym produkowaniu rzepaku.
Myślę że moje wyliczenia są dość sensowne. Jeśli ktoś coś zauważył to proszę o uwagi w komentarzu.

  • 0


Wg. mnie w twojej kalkulacji nie wziołeś pod uwagę że możesz sprzedać rzepak ok, 2x drożej od Twoich kosztów produkcji i będziesz miał pieniądze na ON.
Szkając oszczędności założełem gaz do ciągnika ( koszt 5k) i mam taniej bez skutków ubocznych i dodatkowo wzrost mocy. Do większych ciągników naprawdę polecam.

#18 Share aro1975

aro1975

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:bezwola/biała podlaska/lubelskie

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:32

Produkcja paliwa po 2.34zł. o akcyzie przeczytaj link - przysługuje kazdemu rolnikowi, a sposób rozliczania jest dobrowolny i poczytaj tutaj
http://www.agrofoto....t-w-rolnictwie/

Wg. mnie w twojej kalkulacji nie wziołeś pod uwagę że możesz sprzedać rzepak ok, 2x drożej od Twoich kosztów produkcji i będziesz miał pieniądze na ON.
Szkając oszczędności założełem gaz do ciągnika ( koszt 5k) i mam taniej bez skutków ubocznych i dodatkowo wzrost mocy. Do większych ciągników naprawdę polecam.

to jest taka sama instalacja jak np. w osobówkach?

#19 Share nunu85

nunu85

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:36

Produkcja paliwa po 2.34zł. osobówki są na benzyne (te zagazowane), wiec na pewno inna.

niemniej ja tz jestem zainteresowany tematem, moze kolega powie cos wiecej:

-ile kosztowała go instalacja
czy spalanie wzrosło
kto to zakładał i za ile

itp

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Produkcja paliwa po 2.34zł. Dzisiaj, 19:37
  •  

#20 Share aro1975

aro1975

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:bezwola/biała podlaska/lubelskie

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:42

Produkcja paliwa po 2.34zł. myslę że instalacja jest podobna i koszt zależy od ilości cylindrów
http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/instalacja-dwupaliwowa-on-lpg-w-ciagniku-rolniczym,41139.html

Edytowany przez aro1975, 22 sierpień 2014 - 20:55.


Podobne tematy paliwo ciągniki prasy olej