Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5379 odpowiedzi na ten temat

#1921 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 28 maj 2014 - 23:15

Nawożenie kukurydzy Panowie oplaca sie dawac tytanit w qq na ziarno?? malo koztuje w sumie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:53
  •  

#1922 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 28 maj 2014 - 23:26

Nawożenie kukurydzy

a co roku nie mieliście problemu? bo ja już się nauczyłem żeby prysnąć przed siewem i wymieszać z ziemią środek od robactwa

Ja nie mam doświadczenia w kukurydzy bo dopiero drugi sezon ją uprawiam, ale w poprzednim nie miałem takiego problemu. Też opryskałem tylko że pyrynex-em, wymieszałem agregatem i prawdopodobnie jutro będę siał.

@ Kobra89 to współczuję, u Ciebie widać że całkiem po bandzie. W jednym miejscu Polski nawałnice ulewy powodzie, gdzie indziej grad, a u ciebie susza. Dobrze że chociaż u mnie pogoda sprzyja. Niby była raz ulewa z gradem ale to jeszcze kukurydze nie powychodziły. A teraz to raz na tydzień przychodzi obfity deszcz ale bez gradu i wichur.

#1923 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 29 maj 2014 - 05:38

Nawożenie kukurydzy u mnie znowu kukurydza na jednym kawałku ładna i widać jak rośnie a na drugim jak po posianiu zlało bo porządny deszcz poszedł tak miejscami szkoda gadać
damianzdr to dopiero będziesz siał? ja myślałem że u mnie w okolicy ze względu na region sieje się późno a tu już wszystkie kukurydze mają chociaż 4 liście, deszcze popadują co parę dni, jak były przymrozki to kiełkowała ale jeszcze nie wychodziła także ogólnie nie ma co narzekać, no i jak na razie dziki ją oszczędziły

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1924 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 29 maj 2014 - 21:14

Nawożenie kukurydzy

polecam foliQ koszt około 150zł na 4 ha

Moim zdaniem zamiast tego mocznik+siarczan mg+chelaty zn,mn,cu+bor i ewentualnie Tytanit- podobno uodparnia na choroby i działa stymulująco w trudnych warunkach.
Foliq używałem kiedyś ale składniki w bardzo małym stężeniu w porównaniu do chelatów.

#1925 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 30 maj 2014 - 07:10

Nawożenie kukurydzy a po jakim czasie od oprysku na chwasty Milagro Extra mogę zastosować mocznik pogłównie ?

#1926 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 30 maj 2014 - 08:25

Nawożenie kukurydzy Ja sypalem w zeszlym tyg mocznik poglownie i dzisiaj bede na chwasty pryskał i w kolejny weekend pierwsza odżywka

#1927 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 30 maj 2014 - 21:54

Nawożenie kukurydzy

a po jakim czasie od oprysku na chwasty Milagro Extra mogę zastosować mocznik pogłównie ?

Moim zdaniem na następny dzień możesz bo chwasty już wchłonęły oprysk i będą zastopowane czyli nie powinny pobierać nawozu który posypiesz ale zawsze możesz zaczekac i sypnąć przed deszczem.

Ja sypalem w zeszlym tyg mocznik poglownie i dzisiaj bede na chwasty pryskał i w kolejny weekend pierwsza odżywka

Szkoda że najpierw nie prysnąłeś na chwasty i dopiero mocznik,bo w ten sposób dałeś papu chwastom.

#1928 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 31 maj 2014 - 10:45

Nawożenie kukurydzy wolę jeszcze poczekać bo wg mnie trochę nie bardzo, z jednej strony chęć zniszczenia chwastów, a z drugiej strony je dożywiać, w zbożach najpierw pozbywam się chwastów a potem daję azot tylko zbożu a nie zbożu o chwastom. A ile dać moczniku na ha pogłównie jak przedsiewnie dałem 300kg moczniku ? Dodam, że kukurydza będzie na kiszonkę.

#1929 Share makowiaczek

makowiaczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 31 maj 2014 - 11:19

Nawożenie kukurydzy wychodzi na to, że nic ,bo już dałeś wystarczająco azotu, tym bardziej ,że pewnie sypałeś też jakieś polifoski lub siarczan amonu, które też mająN.

#1930 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 31 maj 2014 - 16:42

Nawożenie kukurydzy teoretycznie nic :) w praktyce to coś można sypnąć pole przyjęło by i drugą taką dawkę :D ale obliczyć czy się opłaca :) jak kukurydza się słabo rozwija (widna jest) to ja daję, jak widać że ma kolor i rośnie to nie sypię dodatkowo
dodam że stosuję trochę wyższą dawkę startową przedsiewnie, jednakże czasami straty azotu (wypłukiwanie) są dość pokaźne to i trzeba sypnąć pogłównie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1931 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 10:03

Nawożenie kukurydzy ja narazie jest ładna, przedsiewnie dałem 300kg moczniku, 250kg polifoski 6 i 150kg soli potasowej, ostatnio dużo deszczu padało to i N trochę wypłukało więc jutro przed wieczorem sypnę jeszcze z 200kg moczniku

#1932 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 07:00

Nawożenie kukurydzy Witam mam takie pytanie otóż w tym roku zaczynam stosować RSM i nie bardzo wiem jak ustawić węże do rozlewania czy tak aby lały blisko kuku czy wystarczy aby lało tylko na środek pomiędzy rzędami kuku
http://nawozyplynne.pl/kukurydza.wmv
tutaj jest fajny filmik

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

#1933 Share robertmoczko

robertmoczko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 07:34

Nawożenie kukurydzy

ja narazie jest ładna, przedsiewnie dałem 300kg moczniku, 250kg polifoski 6 i 150kg soli potasowej, ostatnio dużo deszczu padało to i N trochę wypłukało więc jutro przed wieczorem sypnę jeszcze z 200kg moczniku

230 czystego N to mega dawka Lepiej było dać więcej potasu i fosforu

#1934 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 10:12

Nawożenie kukurydzy 230?
300kg moczniku - 138 kg N
250kg "6" - 15 kg N
200kg moczniku - 92 kg N
wszystko daje 245 kg N
kukurydzę w sumie ciężko przenawozić i ona przetrwa i przyjmie wiele- główna kwestia w ekonomii
dawka niby duża ale nie powiem że sam czasami taką stosuję bo i mam dość kiepskiej jakości ziemie (bardziej na łąki) i muszę podegnać nawozami, zwłaszcza przy trochę ograniczonym nawożeniu organicznym.co do fosforu to fakt trochę go mało ale i ziemia może być w niego zasobna.

#1935 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 17:06

Nawożenie kukurydzy jak narazie dałem 153kg N więc nie jest dużo, a teraz cały czas pada i mokro więc nie dałem mocznik a do jakiej fazy można sypać mocznik, a fosforu może i mało bo tylko 50kg czystego składnika, a jakie będzie lepsze wapno weglanowe pod kukurydzę na przyszły rok bo zastanawiałem się nad kredą granulowaną lub sypkim z firmy nordkalk, po zbiorze zrobię badania gleby to zobaczymy bo jak narazie mam 6,2-6,5 pH

#1936 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 02 czerwiec 2014 - 18:14

Nawożenie kukurydzy Czym polecicie dokarmić kukurydze dolistnie ?? Co sądzicie o Kristalon niebieski 3kg na ha + 5% roztwór siarczanu magnezu, a może zwyczajnie mocznik + siarczan magnezu + jakies mikroelementy. :huh:

#1937 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 18:41

Nawożenie kukurydzy

jak narazie dałem 153kg N więc nie jest dużo, a teraz cały czas pada i mokro więc nie dałem mocznik a do jakiej fazy można sypać mocznik, a fosforu może i mało bo tylko 50kg czystego składnika, a jakie będzie lepsze wapno weglanowe pod kukurydzę na przyszły rok bo zastanawiałem się nad kredą granulowaną lub sypkim z firmy nordkalk, po zbiorze zrobię badania gleby to zobaczymy bo jak narazie mam 6,2-6,5 pH

a ja bym polecił magnezowe wapno- oczywiście w zależności od zasobności gleby, chociaż zauważyłem że ostatnimi laty rośliny wykazują wyjątkowo braki magnezu...
mocznik to możesz nawet sypać jak się kukurydza zacznie łamać pod ciągnikiem xD

#1938 Share Alfaholik

Alfaholik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 18:46

Nawożenie kukurydzy Co polecacie na nawożenie dolistne?
Myślałem o programie z intermagu.A może macie inne ciekawsze pomysły na nawozenie doliste kukurydzy dla poczatkujecego

#1939 Share Leonardo1

Leonardo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 19:09

Nawożenie kukurydzy ostatnio badałem odczyn gleby na której mi już wschodzi kukurydza i wykazało coś powyżej 4 pH czyli bardzo bardzo kwaśna ;/ co mogę teraz zrobić by podwyższyć zasadowość gleby ? dodam że kukurydza jest już w fazie 3-4 liścia.

Edytowany przez Leonardo1, 02 czerwiec 2014 - 19:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1940 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 19:23

Nawożenie kukurydzy wg mnie kreda granulowana szybko podnosi pH koszt ok 500zł/ t dawka od 0,5 do 1t/ha