Skocz do zawartości
andrewk

Warunki przetrzymywania obornika na polu

Polecane posty

andrewk    72

Piszcie jak przetrzymujecie obornik na pryzmie na polu - gdy np. płyta gnojowa jest pełna, a do 1 marca jeszcze daleko. Można przetrzymywać bezpośrednio na ziemi ? Jak nie to wystarczy dać folię pod spód ? Nie chcę nabawić się problemów z arimr, więc muszę zawczasu się przygotować ;)

romek6340    203

O ile nic się nie zmieniło to do 1 marca na polu, na pryzmie nie powinno się trzymać. Musi być płyta. Jednak nie słyszałem aby ktoś miał z tego powodu nieprzyjemności.

andrewk    72

Rzeczywistość jest różna :D Jak myślicie warto się pchać w folię pod pryzmę ?

Wiadomość z agroFakt.pl

Koledzy jak mnie pamięć nie myli płyta obornikowa jest wymaga powyżej jakiś większych ilości zwierząt ( bodajże 2000 tyś trzody, a krów to nie pamiętam). A co do przetrzymywania to istniał kiedyś ( myślę że nadal obowiązuje ) przepis że obornik na pryzmie można przetrzymywać na polu nie dłużej jak  12 tygodni.

Edytowano przez mateusz1151010

adrian    15

folia się nie sprawdzi bo podczas załadunku dużo zabawy z wyciąganiem i na adapter się nawija. jak masz gdzieś pole daleko od zabudowań a najlepiej za lasem to problem z głowy

andrewk    72

Dokopałem się do przepisów dotyczących składowania obornika na polu bezpośrednio na gruncie. No więc tak, obornik można przetrzymywać na pryzmie bezpośrednio na ziemi od 1 marca do 31 października przez 12tyg ( to jednak najmniejszy problem ). Od 1 listopada do 1 marca nie można przetrzymywać obornika bezpośrednio na gruncie - jedynie płyty gnojowe.

Z folią może i jest więcej zabawy ale na pewno lepiej to niż ryzykować i sobie problemów narobić. Przynajmniej nikt nie zarzuci, że coś przesiąkło do wód gruntowych. Ach ta unia.......

daron64    107

U nas nie spotkalem sie z tym żeby kogoś sie przyczepili o składowanie na polu. Zawsze można folie dać tylko naokolo na brzegu "dla oka". U znajomego kiedyś na kontroli przyczepili sie, ze obornik ma na gruncie kolo obory, ro potem dal tylko folie naokolo. Gnojowka rozlewa sie dalej jak plynela kiedyś, ale już nikt sie nie czepia

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Famer21
      Witam. Mam pytanie odnośnie nawożenia pola obornikiem. Czy mogę zastąpić obornik jeśli sam nie posiadam z braku hodowli? Kiedyś UG wyszedł na rynek, jako oprysk na słome, który robił z tej słomy coś w rodzaju właśnie obornika, ale nie zdał zadania. Potrzebował bym na 20ha żeby rozwieść po polach.
    • Przez Michal2401
      Witam, mam zamiar zainwestować w niewielką uprawę czosnku. Stanowiskiem pod tą uprawę ma być gleba gliniasta. W tym roku są tam rośliny okopowe, wcześniej był to nieużytek. Wiosną wapnowałem przed i po przekopaniu a do tego nawóz i gnojówki, biohumus na rosnące rośliny. Są one w dobrej kondycji, dość ładne, lecz susza i tak twarda ziemia w pierwszym roku zrobiło swoje. Moje pytanie brzmi, czy jest sens sadzić tam czosnek? Czytałem, że lubi gleby gliniasto-piaszczyste. Mam zamiar dać około 60-70 t. obornika przeliczeniowo na ha. głównie bydlęcego z niewielkimi ilościami mieszanki kurzego-gołębiego i od królików. Około 15 % tej mieszanki. Na przygotowaną i przewróconą ziemię mam zamiar dać użyźniacz glebowy ( biohumus ). Jakie nawozy zastosować na zimę i wiosnę oraz w jakich dawkach? Myślałem o siarczanie potasu po około 150 - 200 kg. ha na zimę?  Wiosną 400 kg. ha azofoski lub Yara mila Complex. Chciałbym również zaraz po zasadzeniu ściółkować to słomą? To dobry pomysł i termin? Kiedy najlepiej to zrobić. Co o tym sądzicie? . 
    • Przez dawidursus323
      Co posadzić żeby zwierzyną leśna mi tego nie zjadła? Fasolki szparagowej się chycą?
    • Przez Massey01
      Mam pytanie, kiedy lepiej jest wywozić obornik na pole pod zboże jare?
      Jesienią pod głęboką orkę, czy lepiej wywieźć wiosną i wiosną wykonać orkę.

Pozdrawiam
    • Przez crickmaverick
      Witam serdecznie mam sporo słomy i che sie wymienić z lokalnym gęsiarzem na obornik od gęsi natomiast jako ze pierwszy raz w zyciu bede to robil nie wiem w jakim stosunku sie wymienic słoma do obornika.

przedmiotem wymiany będą bele okrągłe słomy średnica 150 cm po prasie pasowej mocno ubite, wagi bel nie znam

ile obornika powinienem otrzymać za 100 takich bel?

ile obornika gęsiego stosuje sie na hektar? ( pod zboża i kukurydze na ziemi kl 3-5)?

ten człowiek sam ode mnie odbierze słomę a obornik będzie ładowany na naczepę łódkę około 27 ton.

za te 100 belek na ile hektarów powinienem otrzymać mniej więcej obornika?

u nas tez sa kurniki ale tam sprawa wyglada inaczej tam sie zawozi słome na kurnik i to co sie zawiozło sie odbiera a u tego pana on odbera słome od każdego i on nie rodziela na kurniki tylko scieli do bolu i raz do roku czysci gęsnik.

prosze o pomoc.