Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5380 odpowiedzi na ten temat

#3881 Share slawekr6

slawekr6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 12:25

Nawożenie kukurydzy

Rozumiem, chodzilo mi poprostu o to czy ten Korn kali + Polidap jest lepszym rozwiazaniem niz  Yara corn.  W zeszłym roku przed orką zimową poszła gnojówka 16tyś l/ha  i obornik ok 60 t/ha. Na wiosne robiłem badanie gleby bo była to akurat dzierżawa w pierwszym roku mojego użytkowania i wyszło ze; pH 7,2  , fosfor wysoki, potas sredni , magnez wysoki. Przedsiewnie poszło 270 kg/ha yara corn i 150 kg/ha mocznika , a w podsiewacz 110 kg/ha yara corn. Powschodowo  w fazie 8 liści 90 kg/ha mocznika + dodatkowo oczywiście 2 razy nawożenie  dolistne odżywki + biostymulator +siarczan magnezu+ mocznik.  Pierwszy raz siałem kuku z podsiewaczem i nie wiem czy popełniłe jakiś błąd bo na piaszczystej ziemi kuku po wschodach zaczęła ginąc i nie wiem czy czasem nawóz nie palił.  Na tegorocznych polach pod kuku dopiero bede robił badanie gleby. Na jednym robiłem  badanie dwa lata temu i pH 7,3 , fosfor wysoki , potas niski, magnez sredni a na drugim wogole  nie badałem jeszcze.  Jesienne nawożenie było takie same jak w zeszłym roku tylko nie wiem jakie nawozy zastosowaćczy tez yara i mocznik czy dać Ten Korn Kali + mocznik przedsiewnie a w podsiewacz polidap bo z tego co czytałem to wiekszosc osób tak robi. No a powschodowo oczywiście tez mocznik i dokarmianie dolistne.I jeszcze pytanieczy to że wwysiewam nawozy dzień przed uprawą może być przyczyna tych wyginiec czesci roślin poniewz chlorki sie nie zdaża wypłukac i pala? Stoje przed zakupem nawozów i dlatego pytam bo nie wiem jakie zakupić. Mysle z eteaz wszystko dokładniej opisałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:36
  •  

#3882 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 20 grudzień 2015 - 16:53

Nawożenie kukurydzy

Głównie siewki zamierają od nadmiaru azotu , u mnie w okolicy w podsiewacz dają polifoske 6 350 kg i kukurydza jak sie patrzy . z tym ze jeden nawóz poprawi znacząco plonowanie , mało realne , każdy powie to co ma na placu i chce sprzedać ,

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3883 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 19:14

Nawożenie kukurydzy

Sławek

Jak się boisz, że nawóz będzie szkodził na wczesnym etapie rozwoju kukurydzy, to rozsiej sól czy korn kali 

jakiś miesiąc przed siewem qq. Potas nie wyparuje ci z gleby, a w dodatku wypłuczą się szkodliwe chlorki. 

Wiadomo, że jak sypniesz 900 kg wszystkiego przed siewem, to może coś poszkodzić, szczególnie na piaszczystych glebach. U mnie jest o tyle dobrze że mam ciężkie ziemie i wschody zawsze były dobre mimo dużych dawek nawozów. 

Zawsze dawałem sól potasową, ale w tym roku zaryzykowałem zakup korn kali. Zawsze był bardzo drogi, a w tym roku dostałem go po 1210 zł brutto, więc w stosunku do soli wychodzi drożej 40-50 zł/ha przy założeniu 120 P/ha. Moim zdaniem to niewiele a ma do tego dużo mg i siarki, której nie muszę już stosować z drogiego stosunkowo saletrosanu, a mam mocznik, który z azotowych jest najtańszy. Dodatkowo korn kali nie zawiera chlorków z tego co słyszałem, a  więc i przedsiewnie nie zaszkodzi. Pomny tegorocznych doświadczeń

miesiąc przed siewem rozsiewam na oranine 350-400 korn kali zmieszane z 100 kg superfosfatu, do dozownika 80-100 kg polidapu,a azot w formie mocznika 300-320 kg w dwóch dawkach .Na niektórych polach w 1 dawce rsm i pogłównie saletre(odmiana n86) a gdzie qq w typie stay green to 100 kg mocznika. I wracam do starej szkoły rozsiewając mocznik 10-14 dni przed siewem. Z tego co pamiętam to wtedy miałem najlepsze wschody i plony zarazem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3884 Share lisek

lisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 22 grudzień 2015 - 16:11

Nawożenie kukurydzy Korn kali to taki sam chlorek potasu jak w soli tylko jest w nim 40 % a nie 60% jak w soli.

#3885 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 23 grudzień 2015 - 18:31

Nawożenie kukurydzy

Korn Kali robiony jest na bazie soli potasowej, więc także zawiera chlor.

#3886 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 25 grudzień 2015 - 20:41

Nawożenie kukurydzy

Czy można rozrzucić wiosną pomiot kurzy na zaorane pole jesienią, a następnie wymieszać agregatem i zasiać kukurydzę? Dawka 18t/ha

#3887 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 26 grudzień 2015 - 07:26

Nawożenie kukurydzy

można

#3888 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 485 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 grudzień 2015 - 11:26

Nawożenie kukurydzy

Praktykuje ktoś z was nawożenie RSM przedsiewnie pod kukurydzę? Tak sobie myślę czy nie lepiej rozlać RSM przedsiewnie niż bawić się później z wężami i dzieląc dawki. Na glebach zwięzłych powinno być OK chyba?

Wiem, że nic nie wiem.

#3889 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 28 grudzień 2015 - 11:10

Nawożenie kukurydzy

Panie i panowie ma pytanie , w zeszłym roku widziałem kukurydze nie pamietam nazwy odmiany , jakaś francuzka , wysokość to około 180 cm , chude badyle i bardzo duże kolby , może ktoś z was miał taką odmiane która tak wygląda ? jeśli tak prosił bym o nazwe tej odmiany ;)

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3890 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 28 grudzień 2015 - 20:55

Nawożenie kukurydzy Panowie ile rozwiać obornika krowiego na V kl stanowisko po lubinie żółtym kukurydza na ziarno...myślałem o 30t a może dać te 60t/ha no i co wtedy z N przedsiewnie to już chyba nic a co z dawką pogłównie ze względu że kukurydza u mnie siana jest tylko na największych piachach dzielę ją na dwie dawki 50/50....?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3891 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 28 grudzień 2015 - 21:46

Nawożenie kukurydzy

Ja dałem 18x3,5 tony na 1,60 ha i pierwszy raz zaorałem na zimę pod kukurydzę. Na ten kawałek pójdzie jeszcze 500kg soli 300kg polidapu w podsiewacz i 500kg mocznika przedsiewnie w jednej dawce. Zobaczymy czy orka zimowa tak zachwalana na forum jest lepsza  od wiosennej 3 razy siałem kuku i zawsze wiosną dawałem obornik i orałem i było ok. Na drugi 2ha takie samo planuje nawożenie pole też nagnojone i zaorane. Dawek azotu nie dzielę bo raz podzieliłem to kuku w październiku jeszcze nie za bardzo się nadawała do koszenia.

#3892 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 28 grudzień 2015 - 22:05

Nawożenie kukurydzy

To ładujesz tego nawozu kolego :unsure:  Według mnie niczym nie odbiega QQ na orce wiosennej od orki zimowej, ja praktykowałem obydwie. No ale sam się przekonasz, pewnie znaczenie ma też klasa ziemi i od roku czy mokra wiosna czy nie.

#3893 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 28 grudzień 2015 - 22:21

Nawożenie kukurydzy

W mojej okolicy w 80% wykonuje się wiosenną. Klasa od IV do VI, A ty ile byś rozsiał i czego.

#3894 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 20:14

Nawożenie kukurydzy

Z tą orką wiosenna to nie ma reguły kiedyś zaorałem wiosną pod owies i był ładniejszy niż ten siany po orce zimowej, kukurydzę siałem raz na zimowej orce i różnicy nie widziałem. Wszystko zależy od roku i rodzaju gleby.

Tylko spokój może nas uratować....

#3895 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 22:11

Nawożenie kukurydzy

panowie jaka Polifoska najlepsza pod kukurydze ?

#3896 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 23:13

Nawożenie kukurydzy

W mojej okolicy w 80% wykonuje się wiosenną. Klasa od IV do VI, A ty ile byś rozsiał i czego.

Ja mam podobną klasę ziemi lV i miejscami V., To twoja sprawa ile siejesz ale żeby nie za dużo utopić hajsu a ładnie zebrać, dla tego ja nie przesadzam z nawożeniem a QQ zawsze ładna. Dał bym na 1 ha 250 kg soli  150 kg polidapu i moczniku 150 kg jak jest nawożenie obornikiem bo u mnie jest co roku to nie widzę potrzeby ładowania kasy, dawki które wymieniłem to max, zdarzały się mniejsze, i też było ok.

Karol jakie odmiany marz zamiar siać krajowe czy inne?

#3897 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 23:31

Nawożenie kukurydzy

To dał byś prawie tyle co ja bo ja piszę o działce 1,60ha. Na tym polu miałem przez 3 lata Silvestre z kws u mnie się sprawdza i jedną jednostkę Amamonte różnicy nie było a sporo droższa. A na drugiej miałem Danubio i kws eco,ale to inna działka i nie ma co porwónywać. Najbardziej podoba mi się Silwestre dużo masy niezła kolba i jedna z tańszych zachodnich. Mam chęć w tym roku na subito albo ułana ale jeszcze nie zdecydowałem.  

#3898 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 23:43

Nawożenie kukurydzy

O w mordę sorki źle odczytałem, myślałem że na ha tyle ładujesz :lol:  i trochę się zdziwiłem. Jak zależy ci na ilości to to weź ułana jest tani a rośnie z ułańską fantazją tak jak piszą w reklamie, lecz subito droższe ale i kolba jest lepsza jak w ułanie, siałem ułana na dwóch hektarach wyrósł na prawie 4 metry każdy pytał czyj to las, z 4 ha przywiozłem chyba 97 przyczep, było towaru.

Edytowany przez Piotrek1975, 29 grudzień 2015 - 23:43.

#3899 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 11:18

Nawożenie kukurydzy

A co można posiać wysokiego zamiast ułana na Mazurach, tutaj jego nie zalecają..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3900 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 12:40

Nawożenie kukurydzy Nie polecają, bo rzekomo Fao wysokie i nie dojrzeje. Na piaskach dojrzewa równie szybko co odmiany na lepszym stanowisku z fao 240-250. Jak suchy rok to nie ma obawy, że będzie długo dojrzewał. Miałem i mam porównanie, ale posieję coś innego.