Skocz do zawartości

Zdjęcie

Młody Rolnik 2014

957 odpowiedzi na ten temat

#141 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 21:08

Młody Rolnik 2014 Tylko czy tym "mieszczuchom" będzie lepiej jak przybędzie 1 mln bezrobotnych ze wsi? Wątpię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Młody Rolnik 2014 Dzisiaj, 09:33
  •  

#142 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 21:21

Młody Rolnik 2014 Co to za różnica dzisiaj jak ktoś chce robić w mieście ze wsi robi to teraz... Sporo osób dzisiaj wolało zostać na wsi ze względu na premię i łatwą kasę a nie o to w tym chodzi...

#143 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 21:39

Młody Rolnik 2014 Ponawiam pytanie: jakie korzyści dla rynku pracy przyniesie wzrost bezrobocia o 1 mln?

Zostać na wsi dla premii? Dobrze się pan czujesz? Zostawali na 1 rok. Potem można robić co się komu podoba. Grunt żeby był kwit. Chcesz wyeliminować cwaniaków? Nie da się. W imię sprawiedliwości chcesz dofinansowywać tych którzy i bez dofinansowania sobie doskonale radzą. Tylko po co dawać temu co ma dużo? Nowe miejsce pracy stworzy? To weź przykład gospodarza który ma 200ha. Utrzymuje rodzinę, daje pracę 2-3 osobom za marne grosze. Podziel te 200ha na 7 rodzin. Albo jeden ma luksusy albo kilku może godnie żyć.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 08:11

Młody Rolnik 2014 Jakbyś prześledził obecne problemy z finansowaniem działań z PROW zrozumiałbyś, że obecne zmiany zrobią dużo a nowe zasady dotyczące młodego rolnika dają mu możliwość dalszego rozwoju według nowych zasad...

Problem zaczyna się od modernizacji każdy zarzucał, że MGR dostają tylko więksi gospodarze a małych mają w d*pie, nawet obecna punktacja według ESU małym gospodarstwom nie dawała dużych szans na załapanie się o pomoc... Na dzień dzisiejszy według dokumentu do konsultacji zostały stworzone dwa programy... Jeden z nich to "Modernizacja Gospodarstw Rolnych" a drugi "Restrukturyzacja małych gospodarstw"... Ten drugi daje szanse otrzymania premii wysokości 60 tys. i jest to dla gospodarstw w przedziale wielkości ekonomicznej gospodarstwa od 2 tys. euro do 15 tys. euro (na dzień dzisiejszy od ESU 1,66 do 12,5), według dzisiejszego programu te gospodarstwa nie miałby szansy na żadną kasę z MGR... Nowa propozycja MGR nie będzie wspierać gospodarstw nieekonomicznych ale też nie będzie wspierać sporych gospodarstw powyżej 300 ha i powyżej 100 tys. euro wielkości ekonomicznej gospodarstwa (na dzień dzisiejszy 83,3 ESU) a o pomoc będą mogły się starać gospodarstwa o wielkości ekonomicznej od 15 tys. euro ( na dzień dzisiejszy od 12,5 ESU)...

Wnioskując z tego nowy program Młody rolnik daje szanse na korzystanie z nowego programy Modernizacji Gospodarstw rolnych jeśli obniżymy próg z propozycji aby gospodarstwo na dzień dobry osiągnęło np 5 tys. euro ( czyli na dzisiaj około 4 ESU) zamiast 20 tys. euro ( czyli na dzisiaj 16,6 ESU) spowoduje to, że młody rolnik będzie mógł skorzystać tylko z Restrukturyzacji Małych Gospodarstw a nie z Modernizacji Gospodarstw Rolnych... Tak jak pisałem wcześnie nie będzie praktycznie możliwości za bardzo zmiany, ewentualnie obniżenie progu dla młodego rolnika z wielkości ekonomiczniej gospodarstwa 20 tys. euro do 15 tys. euro...

Edytowany przez danield28, 31 lipiec 2013 - 08:25.

#145 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 09:41

Młody Rolnik 2014 ehh to dowalili konkretnie z tym ESU :unsure:

#146 Share Zetorek6911

Zetorek6911

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 12:05

Młody Rolnik 2014 Napewno nie bedzie tak źle :)

#147 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 16:17

Młody Rolnik 2014

"Restrukturyzacja małych gospodarstw"... Ten drugi daje szanse otrzymania premii wysokości 60 tys. i jest to dla gospodarstw w przedziale wielkości ekonomicznej gospodarstwa od 2 tys. euro do 15 tys. euro (na dzień dzisiejszy od ESU 1,66 do 12,5), według dzisiejszego programu te gospodarstwa nie miałby szansy na żadną kasę z MGR

ESU o wartości 1,66 to wymóg, który spełni prawie każde gospodarstwo, więc każdy we wsi będzie mógł to wziąć, nawet 70-letni dziadek. A program ułatwianie startu młodym rolnikom, stanie się programem o nazwie "ułatwianie życia rolnikom". Sam nie mam nic przeciwko czemuś takiemu, nawet ta restrukturyzacja powinna być przy PROWie 07-13, ale to nie przyniesie pożądanych efektów, nie odmłodzi wsi ani gospodarzy. Jestem pewien, że większość/wielu młodych użytkowników z naszego forum też pożegna się z przepisaniem ziemi i skorzystaniem z MR, bo wymóg jest za wysoki. Duża część liczy na wzięcie tego, bo dzięki temu jakoś wspomogą swoje podwórka i coś się zacznie dziać w ich gospodarstwach. A jeśli nie będzie im to dane to zapewne duża część pójdzie pracować do miasta. 16 ESU to za dużo. Wiedziałem, że rygor wzrośnie, ale aż 4-krotnie? Strzał w stopę dla wielu młodych rolników. Imo 8 ESU powinno być, jeśli już mają zamiar wprowadzić zmiany na "niby lepsze". Chociaż myślę, że nawet te 8 zatrzyma wielu chętnych.

E: Zastanawia mnie jeszcze to, dlaczego nie zmienili wymogów co do ilości ha potrzebnych do wzięcia MR. Jak ktoś, kto ma przykładowo 12-13-14 ha może osiągnąć ESU ponad 16,6? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.

Edytowany przez mlodyhef, 31 lipiec 2013 - 16:21.

#148 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 18:53

Młody Rolnik 2014 Tak dla ułatwienia

Nowe propozycje w programach

Modernizacja Gospodarstw Rolnych dla gospodarstw o wielkości ekonomicznej od 15 tys. do 100 tys euro (lub według ESU od 12,5 do 83,3) i do 300 ha...
Restrukturyzacja Małych gospodarstw dla gospodarstw o wielkości ekonomicznej od 2 tys do 15 tys. euro (lub według ESU od 1,66 do 12,5)
Premia Młody Rolnik gospodarstwo na starcie musi osiągnąć co najmniej 20 tys euro (lub według ESU 16,6)

Jeśli to przeanalizujesz @mlodyhef to zrozumiesz, że zmniejszając tą kwotę osiąganą na starcie z 20 tys. euro (16,6 ESU) na kwotę około 10 tys. euro ( około 8 ESU) sprawisz, że cześć młodych rolników nie skorzysta z Modernizacji Gospodarstw Rolnych a pozostanie im tylko Restrukturyzacja Małych Gospodarstw... Zmiana zakresów wielkości ekonomicznej w programie Restrukturyzacja Małych Gospodarstw znowu spowoduje ograniczenie pomocy dla małych gospodarstw a raczej nikt nie będzie promował jednego programu drugim... Jak już pisałem jest możliwość, że ta kwota może ewentualnie z 20 tys. euro spaść na 15 tys. euro...

Nowe zasady mają ułatwić również otrzymywanie pomocy małym gospodarstwom w województwach gdzie średnia wielkość gospodarstwa była mniejsza od średniej krajowej... Nowe zasady nie zmuszają do zakupu ziemi która obecnie jest trudno dostępna i droga a osiągnięcie ESU wysokości 16,6 jest możliwe nawet z 3-4 ha...

#149 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 20:44

Młody Rolnik 2014 z 3-4ha? chyba konopi indyjskich.. wpisałem nie pełne dane z mojego gospodarstwa 30ha pszenicy 4ha buraków i 6ha qq na ziaro wyszło 14,20ESU z 40 ha. Jak będzie taki próg to pieniędzy na 100% wystarczy dla wszystkich chętnych... ciekawe komu uda sie uzyskać

#150 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 21:08

Młody Rolnik 2014 Trzeba szukać hedera do konopii bo to nic z tego. Ewentualnie 4ha tuneli foliowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 09:30

Młody Rolnik 2014

z 3-4ha? chyba konopi indyjskich.. wpisałem nie pełne dane z mojego gospodarstwa 30ha pszenicy 4ha buraków i 6ha qq na ziaro wyszło 14,20ESU z 40 ha. Jak będzie taki próg to pieniędzy na 100% wystarczy dla wszystkich chętnych... ciekawe komu uda sie uzyskać

Jakbyś był na tyle ogarnięty to byś wiedział, że osiągnięcie 16,6 ESU jest możliwe nawet z 1 ha gruntu rolnego... Jest nadzieja na to że będzie to 12,5 ESU...

Obecnie bywało tak, że rodzice przepisywali na dzieci średnią krajową aby wyciągnąć pieniądze na młodego rolnika dochodziło do rozdrobnienia gospodarstw... Niestety aby coś zmienić na wsi trzeba mocnych zmian... Dodatkowo nie wiadomo jeszcze jaka będzie to kwota pomocy ale można przypuszczać, że nie mała więc warto będzie się wysilić i postarać się o nią...

#152 Share Tomek2213

Tomek2213

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 09:44

Młody Rolnik 2014 Jeśli małe gospodarstwa które prowadzą młodzi rolnicy nie otrzymają
premii itp to raczej rząd na taczkach wyjedzie

#153 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 10:31

Młody Rolnik 2014

Sporo osób dzisiaj wolało zostać na wsi ze względu na premię i łatwą kasę a nie o to w tym chodzi...

No fakt, tylko spójrz na to, że mają już w tym momencie przepisaną ziemię i tak szybko się jej nie pozbędą, co jest równoznaczne z tym, że muszą ją obrabiać. Dodatkowo przecież musieli zakupić za te pieniądze maszyny. Unii chodziło nawet o to, żeby skłonić młodych ludzi do pozostania na wsiach. MR był w swoim rodzaju zachętą.

Jakbyś był na tyle ogarnięty to byś wiedział, że osiągnięcie 16,6 ESU jest możliwe nawet z 1 ha gruntu rolnego...

Podaj przykład wykorzystania 1 ha tak, żeby wyszło te 16. Z 20-30 hektarów jest arcy trudno (chyba, że ktoś ma dużo krów) osiągnąć nawet te 12,5 ESU, nie mówiąc już o 16,6. Kolega @melon10641 z 40 ha nie osiągnął tego pułapu.

Obecnie bywało tak, że rodzice przepisywali na dzieci średnią krajową aby wyciągnąć pieniądze na młodego rolnika dochodziło do rozdrobnienia gospodarstw... Niestety aby coś zmienić na wsi trzeba mocnych zmian..

Tak było z tą średnią krajową, ale przecież po śmierci rodziców, czy w przypadku przejścia rodziców na emeryturę czy rentę ich grunty przejmie dziecko, które wzięło niegdyś MR. Przynajmniej tak powinno być.

Dodatkowo nie wiadomo jeszcze jaka będzie to kwota pomocy ale można przypuszczać, że nie mała więc warto będzie się wysilić i postarać się o nią.

I tu małe pytanko: Wymóg ESU liczy się od ilości hektarów, które przepiszą ci rodzice, czy od całego pierwotnego areału wraz z rodzicami. Przykładowo jest 30 ha. Rodzice przepisują mi jakieś 18. ESU liczone jest z 30 czy 18 na to, zebym mógł wziąć MR? Niestety podejrzewam, że opcja druga. Mam rację?

#154 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 10:32

Młody Rolnik 2014 Premia nie zależy od rządu, a od UE (przecież widzisz jak przebiegają negocjacje). Nie to, żebym faworyzował Donka :-)
Pamiętaj, albo ty jesz, albo Ciebie jedzą. Sam mam 9 ha, jestem młodym rolnikiem, i przekonany że utrzymam się z niego. Rozdrobnienie nie jest zdrowe (chyba, że masz jakąś niszę w której możesz się spełniać). Przecież po coś są LGDy (lokalne grupy działania).

#155 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 13:49

Młody Rolnik 2014

No fakt, tylko spójrz na to, że mają już w tym momencie przepisaną ziemię i tak szybko się jej nie pozbędą, co jest równoznaczne z tym, że muszą ją obrabiać. Dodatkowo przecież musieli zakupić za te pieniądze maszyny. Unii chodziło nawet o to, żeby skłonić młodych ludzi do pozostania na wsiach. MR był w swoim rodzaju zachętą.

No i w Polsce pojawił się taki problem, że posiadamy najmłodszych rolników w UE i taki sam program nie będzie zdrowy... Po drugie wątpię, że jest to wymysł naszego ministra a raczej założenia UE które zapewne opierały się na audycie z aktualnego PROW... Po którym wynika, że cześć młodych rolników siedzi za granicą i pracuje, cześć w kraju, za pozostałych robią rodzice itd...

Podaj przykład wykorzystania 1 ha tak, żeby wyszło te 16. Z 20-30 hektarów jest arcy trudno (chyba, że ktoś ma dużo krów) osiągnąć nawet te 12,5 ESU, nie mówiąc już o 16,6. Kolega @melon10641 z 40 ha nie osiągnął tego pułapu.

Ależ proszę bardzo 0,25 ha pomidorów pod osłonami, 0,25 ha ogórków pod osłonami, 0,25 ha papryki pod osłonami co w sumie daje areał 0,75 ha i ESU z tej produkcji wynosi 19,37...

Tak było z tą średnią krajową, ale przecież po śmierci rodziców, czy w przypadku przejścia rodziców na emeryturę czy rentę ich grunty przejmie dziecko, które wzięło niegdyś MR. Przynajmniej tak powinno być.

Ale człowieku UE nie obchodzi ile ty będziesz miał ziemi w przyszłości masz posiadać realną ilość ziemi i realną wartość ekonomiczną gospodarstwa a może rodzice się wyrzekną ciebie i ci nie przepiszą...

I tu małe pytanko: Wymóg ESU liczy się od ilości hektarów, które przepiszą ci rodzice, czy od całego pierwotnego areału wraz z rodzicami. Przykładowo jest 30 ha. Rodzice przepisują mi jakieś 18. ESU liczone jest z 30 czy 18 na to, zebym mógł wziąć MR? Niestety podejrzewam, że opcja druga. Mam rację?

Tą ziemie która przepiszą musi osiągnąć 16,6 ESU reszta ich nie obchodzi...

#156 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 17:03

Młody Rolnik 2014 Żeby osiągnąć 12,5 ESU trzeba mieć 20 krów - dużo i niedużo. Pewne jest że ów rolnik do końca życia będzie łaził do obory dwa razy dziennie codziennie. Skończyło się - albo jesteś rolnikiem z prawdziwego zdarzenia albo nie dostajesz kasy z UE.

#157 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 18:43

Młody Rolnik 2014 no dobra rozumiem żeby uzyskać premię mr w swoim gospodarstwie muszę 0,5ha "odłogować" gdzie będę "prowadził produkcję" warzyw pod osłonami no dobra poświęcę te 0,5ha i mi sie uda :) ale zobacz moje gospodarstwo nie ma żadnej hodowli i bez kombinowania 40ha mi nie pomoże.

A pod nazwą 'pod osłonami" co się kryje? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?

Aha czyli budowa tuneli foliowych.. hmm to ja już wolę konopie :P

@ dodam że czytałem dziś w Top Agrar że premia jest już ustalona w UE max 75tyś EURO ale kwota zależy indywidualnie od państw członkowskich

Edytowany przez melon10641, 01 sierpień 2013 - 18:52.

#158 Share StaryWyjadacz

StaryWyjadacz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 19:08

Młody Rolnik 2014 takie pytanko wytłumaczy mi ktoś co to jest to ESU czy to obrót gospodarstwa czy zysk?
bo mam (dużą) hodowle tzrody i nie wiem czy wlicza się w to ESU

Edytowany przez StaryWyjadacz, 01 sierpień 2013 - 19:12.

#159 Share rotor32

rotor32

RotoR

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, informatyka

Napisany 01 sierpień 2013 - 21:02

Młody Rolnik 2014 Ściągnij sobie ten kalkulator ESU: www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/408/kalkulator.xls

W żółte rubryki wpisujesz ile czego masz, na górze wybierasz województwo w którym znajduje się gospodarstwo. Na górze wyświetli się także wskaźnik ESU.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 22:09

Młody Rolnik 2014

No i w Polsce pojawił się taki problem, że posiadamy najmłodszych rolników w UE i taki sam program nie będzie zdrowy... Po drugie wątpię, że jest to wymysł naszego ministra a raczej założenia UE które zapewne opierały się na audycie z aktualnego PROW... Po którym wynika, że cześć młodych rolników siedzi za granicą i pracuje, cześć w kraju, za pozostałych robią rodzice itd...

Nie mam pojęcia skąd ludzie tworzący ten audyt wiedzą, ile osób (które wzięły MR) wyjechało za granicę, a ile nie, ale uznajmy, ze tak było. Wydaje mi się tylko, że ta "część młodych rolników" to jakaś mała grupka cwaniaków i nic więcej. A praca w kraju? Rano i po godzinach można przecież wydoić krowy i wielu tak robi.

Ależ proszę bardzo 0,25 ha pomidorów pod osłonami, 0,25 ha ogórków pod osłonami, 0,25 ha papryki pod osłonami co w sumie daje areał 0,75 ha i ESU z tej produkcji wynosi 19,37...

To mi chyba ostatecznie zostaje założenie tych plantacji warzyw pod osłonami, inaczej nic nie wskóram ;)