danield28

Members
 • Ilość treści

  680
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

35 Excellent

9 obserwujących

O danield28

 • Ranga
  Zaawansowany
 • Urodziny 11/28/1989

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

4861 wyświetleń profilu
 1. Ugorowanie najkorzystniej zrobić za pomocą "ugór z roślinami miododajnymi" gdyż jest wtedy większy współczynnik ważenia na poziomie 1,5. Co oznacza ze gospodarstwo 100ha musi mieć 4% obszarów nieprodukcyjnych co odpowiada 4 ha ugoru ale wykorzystując rośliny miododajne wystarczy wtedy 2,7 ha ugorów z roślinami miododajnymi (4ha/1,5).
 2. Piszesz głupoty. W proponowanym działaniu "Rozwój Małych Gospodarstw" beneficjent zobowiązuje się w szczególności do: "osiągnięcia w wyniku realizacji biznesplanu wzrostu wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa/produkcji rolnej co najmniej o 30% (w stosunku do wartości bazowej), przy czym nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości minimalnego wynagrodzenia w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy oraz utrzymania osiągniętego poziomu przychodu co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;"
 3. Jest propozycja zmiany w GEAC 7. Dotyczy ona, że jeśli w gospodarstwie w danym roku następuje zmiana na każdej (100%) działce uprawy w plonie głównym to nie dotyczy takich gospodarstw dywersyfikacja upraw (procentowy podział). Oznacza to tyle, że siejąc na przemian soje z pszenicą ozimą czyli 50% i 50% spełniałbyś tą normę zgodnie z proponowana zmianą. Druga sprawa jest taka, że skoro posiadasz taki duży udział roślin strączkowych to warto sięgnąć w tym wypadku po praktykę zróżnicowana struktura upraw w ekoschemacie Rolnictwo Węglowe. Przy czym w tej praktyce trzeba uprawiać 3 uprawy. Również w tej praktyce pojawia się proponowana zmiany aby uznać za odrębne uprawy formy ozime i jare. Dodatkowo 3 uprawa lub 3 i kolejna uprawa muszą stanowić co najmniej 10%. Oznacza to tyle, że po wprowadzeniu proponowanych zmian będzie można np. uprawiać 50% soi, 40% pszenicy ozimej i 10% pszenicy jarej. Warto się nad tym zastanowić gdy będą za to dodatkowe pieniądze ok 300 zł/ha i to do każdego ha gruntu ornego.
 4. Trochę mieszasz dwie rzeczy. Normę GAEC 7 z ekoschematem Rolnictwo węglowe i praktyką zróżnicowana struktura upraw. W Normie GAEC 7 jest mowa, że główna uprawa nie może stanowiśc więcej jak 65%. Uprawą osobną jest klasyfikacja botaniczna, a zaproponowane zmiany rozróżniają formę jarą i ozimą tanego gatunku. Oznacza to, że pszenica ozima i pszenzyto zome będą odrębnymi uprawami czy też pszenica ozima i jara. Zgodnie z normą GAEC 7 będziesz mógł mieć w uprawie np. 65% pszenicy ozimej, 25% pszenicy jarej i 10% jęczmienia jarego. Jeśli natomiast chodzi o ekoschematem Rolnictwo węglowe i praktyką zróżnicowana struktura upraw tam sprawa wygląda trochę inaczej. Tam jednym z warunków jest, że żboża nie mogą stanowić więcej jak 65% co oznacza, że wszystkie gatunki i formy ozime i jare zbóż będą się sumować.
 5. Materiały zawierają stare informacje które są już nieaktualne.
 6. Nie musisz ugorować 4% gruntów rolnych, masz inne opcje takie same jakiej do tej pory przeznaczałeś 5% na zazielenienie. Problem będzie dotyczył tylko tych gospodarstw które do tej pory obowiązek 5% zazielenienia spełniały tylko i wyłącznie za pomocą roślin strączkowych lub poplonów. Co do programów rolnośrodowiskowych to będzie to zapewne zależało konkretnie od danego programu. Na pewno nie będzie można korzystać z ekoschematów które pokrywają się z realizacją w programie rolnośrodowiskowym.
 7. Tylko połączenie kilku ekoschematów nie będzie takie proste z drugiej strony mowa jest o stawce minimalnej. Możesz rozbić tylko czy to ma sens. Z norm GAEC tylko dwie nie obowiązują wypadku gospodarstw do 10 ha gruntów ornych. Poza tym jak chce się otrzymywać płatności bezpośrednie na obecnym poziomie to i tak trzeba realizować jakieś ekoschematy.
 8. Niestety to jest nieaktualny plik. Na dole poniższej strony masz aktualny KPS. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/plan-strategiczny-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata--2023-2027 Tam już niema takich zapisów o których mówiłeś wcześniej. Może nastąpić spadek finansowania na dany ekoschemat lub praktykę ale nie ma mowy o spadku finansowania wyniku łączenia dwóch lub więcej ekoschematów lub praktyk na jednej działce.
 9. Z jakiego konkretnie dokumentu pochodzi ten fragment który wkleiłeś?
 10. Póki co to tylko KPS. Biologiczna uprawa dopuszcza tylko środki biologiczne w ostateczności chemiczne. Sens jej stosowania będzie dotyczył raczej upraw specjalnych inaczej będzie nieopłacalny.
 11. We wniosku o płatności będziesz odnzaczał na jakiej działce rolnej będziesz stosował jaki ekoschemat czy też praktykę z z ekoschematu "rolnictwo węglowe" to następnie będzie przeliczone na punkty (ilośc ha*pkt za daną praktykę).
 12. Masz konkretnie napisane, że nie możesz orać w uprawkach i przedsiewnie.
 13. Na dzień dzisiejszy zgodnie z KPS dotyczy to wszystkich gospodarstw składających wnioski o płatności gdyż wynika to z obowiązkowej normy GAEC 6.
 14. Jest od 2019 roku ale od modelu Arion 500 w arionach serii 400 jest wielowachacz
 15. Teraz tylko czekać na wprowadzenie kontroli spalin przez policję lub ITD.
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj