Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#1461 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 26 luty 2013 - 21:55

Wapnowanie pola kolego Milanreal1
Można mierzyć po rozpuszczeniu w wodzie destylowanej i dejonizowanej .
Można także wetknąć sondę bezpośrednio w towar i sonda pokazuje pH
Tak czy owak odczyn pH powinien być ten sam. Zaznaczam że pomiar pH nie ma nic wspólnego z właściwością nawozu w odkwaszaniu gleby.
To tylko mówi o pewnym potencjale pH . Wiadomo bowiem że coś co jest kwaśne z natury nie może powodować odkwaszenia gleby tak jak wap-mag.
Dlatego nie twierdzę że dolomit po 200 latach zalegania w szklance nie będzie miał pH np. 8 , tym bardziej że widać że dolomit zmielony wykazywał pH obojętne , a kruszonka nie wykazywała żadnego działania pH lub pH było identyczne jak wody destylowanej.
Jeszcze muszę trochę się tym urządzeniem pobawić i rozgryźć kilka kwestii.
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:11
  •  

#1462 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 26 luty 2013 - 22:30

Wapnowanie pola Zamówiłem tlenek 60% po 100 zł/t
Wapno sprawdzone, dobre.

#1463 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 luty 2013 - 22:42

Wapnowanie pola

kolego Milanreal1
Można mierzyć po rozpuszczeniu w wodzie destylowanej i dejonizowanej .
Można także wetknąć sondę bezpośrednio w towar i sonda pokazuje pH
Tak czy owak odczyn pH powinien być ten sam. Zaznaczam że pomiar pH nie ma nic wspólnego z właściwością nawozu w odkwaszaniu gleby.
To tylko mówi o pewnym potencjale pH . Wiadomo bowiem że coś co jest kwaśne z natury nie może powodować odkwaszenia gleby tak jak wap-mag.
Dlatego nie twierdzę że dolomit po 200 latach zalegania w szklance nie będzie miał pH np. 8 , tym bardziej że widać że dolomit zmielony wykazywał pH obojętne , a kruszonka nie wykazywała żadnego działania pH lub pH było identyczne jak wody destylowanej.
Jeszcze muszę trochę się tym urządzeniem pobawić i rozgryźć kilka kwestii.
pozdrawiam

Bezpośrednio w towarze? Ale chyba mimo wszystko musi być te wapno czy gleba wilgotne bo w np suchym piasku wątpię aby odczytało poprawne pH.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1464 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 26 luty 2013 - 23:11

Wapnowanie pola czyli odczyt odczynu gleby jest możliwy do uzyskania w czasie rzeczywistym? są już urządzenia przeznaczone do skanowania pól w tym zakresie? można w ten sposób badać przewodnictwo elektryczne gleby, ale dla zbadania odczynu chyba konieczne jest przeprowadzenie jakiejś reakcji chemicznej, czy się mylę?

#1465 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 26 luty 2013 - 23:16

Wapnowanie pola Mam taki sam miernik jak Agronom_kujawy i jestem z niego zadowolony. Prosty w obsłudze i szybko się zwraca :)

#1466 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2013 - 23:17

Wapnowanie pola .

Edytowany przez e1leex, 19 luty 2014 - 23:48.

#1467 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 26 luty 2013 - 23:19

Wapnowanie pola Ja daje mu margines błędu na poziomie 0,2 -0,3 pH
Jak firma mi robiła badania to o tyle była różnica na niektórych wynikach z tego samego miejsca.

#1468 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 27 luty 2013 - 09:39

Wapnowanie pola Kolego Milanreal1
Jak towar jest wilgotny to można mierzyć od razu, a jak jest suchy to trzeba zrobić roztwór w wodzie destylowanej i dejonizowanej.

Zamówiłem tlenek 60% po 100 zł/t
Wapno sprawdzone, dobre.

To nie możliwe kolego !
Wapno tlenkowe to koszt minimum 500zł za tonę co wynika z procesu produkcyjnego w którym żeby uzyskać tonę tlenku trzeba uprażyć 2 tony węglanu.
tu miałem na myśli tlenek 90% a faktycznie grupa Lhoist ma w ofercie 60% tlenek w cenie 162zł luz

Koledzy nie przesadzajmy z dokładnością badania pH wystarczy przedział 0,5 stopnia w tej skali.
Na jednym i tym samym polu różnice mogą być nawet jedno, dwu stopniowe , i teraz w zależności od miejsca pobrania próbki wynik może być różny.
Nigdy nie będzie to pH idealne w każdym miejscu i na każdej głębokości, jest tu zbyt dużo czynników które mają na to wpływ.
Tak samo jest z tabelami potrzeb wapnowania , nie należy ich traktować sztywno, bo do odkwaszenia pola może przyczynić się kilka parametrów takich jak miąższość humusu, kąt nachylenia , podłoże, wilgotność, melioracja itp.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 luty 2013 - 18:42.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1469 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 27 luty 2013 - 15:46

Wapnowanie pola To mają przywieść tlenek 60%, cena na kopalni 218 zł, mi teraz za 100zł + transport. Pytam dlaczego tak tanio. To mówił że bierze do 15 tyś ton i tak wychodzi dla niego . Dawałem ci link do niego kiedyś i pisałeś ze bardzo dobre. http://www.blajar.pl/oferta.html

#1470 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 27 luty 2013 - 17:42

Wapnowanie pola Kolego tomek73 nie wiem czy dobrze rozumiem tabelę owego Blajar'a ale to nie chyba wapno tlenkowe tylko wapno węglanowe o zawartości min. 60 CaO. Tak wynika z mojej dedukcji i ich tabelki.
Jeśli tak jest, to cena 100 zł + transport szału nie robi.
Ja kupuję Kujawita z certyfikatem na 48% CaO za 90 netto z transportem na pole.

Co do miernika pH też miałem zamiar kupić ale i tak co dwa lata przeprowadzam badania gleby w stacji chemiczno rolniczej, więc jak dla mnie zbędny.
No i jeszcze margines błędu dosyć spory, a ziemię i tak wapnuję co roku i tak.

Edytowany przez dyczko0, 27 luty 2013 - 17:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1471 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 27 luty 2013 - 18:27

Wapnowanie pola

To mają przywieść tlenek 60%, cena na kopalni 218 zł, mi teraz za 100zł + transport. Pytam dlaczego tak tanio. To mówił że bierze do 15 tyś ton i tak wychodzi dla niego . Dawałem ci link do niego kiedyś i pisałeś ze bardzo dobre. http://www.blajar.pl/oferta.html

Kolego Tomek
Które konkretnie z tej tabelki ? Widze że to asortyment z grupy Lhoist a to faktycznie dobre wapno za 216zł tona big-bag i 162 zł luz
Bo węglan maksymalnie może mieć 55% CaO wtedy wychodzi przeliczeniowo 98% węglanu wapnia
Tlenek to coś za tanio mi się wydał ! :blink:
Ale faktycznie zwracam honor, może być taka cena o ile cie na czymś nie oszuka bo gdzie tu jego zarobek ?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 luty 2013 - 18:37.

#1472 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 27 luty 2013 - 18:38

Wapnowanie pola ja w zeszłym roku kupiłem tlenek odmiane 01 z magnezem razem 91%tlenków za 155zł z transportem na pole więc 100zł/t to jest bardzo realna cena, gdzies w tym wątku powinien być link do strony sprzedawcy a kolega Silva robił badania tego wapna i wszystko było OK

#1473 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 27 luty 2013 - 18:41

Wapnowanie pola To jest typowy tlenek. Nie raz dusiłem się przez niego i zasilałem pole sąsiada. Certyfikaty posiada, i od nie pamiętnych lat tu je stosujemy.
Zobaczyłem że zły link dałem, bo to jest firma transportowa. To jest z kopalni i pisze że kosztuję 216 zł. nawóz wapniowy tlenkowy odmiana 03 zawartość CAO 60% http://www.lhoist.pl...wojcieszow.html

Jestem ciekaw co to jest ta kreda pastewna{węglan wapnia]

#1474 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 27 luty 2013 - 18:49

Wapnowanie pola No tak, jest to w zasadzie węglan lekko palony bo węglan ma około 50 % a tu tylko 10 % więcej CaO.
Więc tak naprawdę to tlenku jest w tym wapnie jak dobrze liczę około 10-20% a reszta to węglan wapnia. Myślę że jest to dobra mieszanka dla gleby.
A jak twoje doświadczenia z tym wapnem? Chodzi o skuteczność?

Kreda pastewna to to samo co kreda nawozowa o ile jest to mączka a nie kruszonka.

Znowu zaczynasz cytować poprzedniego posta.

Edytowany przez milanreal1, 27 luty 2013 - 19:41.

#1475 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:35

Wapnowanie pola Pewnie coś działa, ale rzadko robię badania gleby.
Kupię teraz sobie taki miernik jak ty.
Mam płyn Helliga ale to różnie.
Bynajmniej jak nic nie rodziło mi się na jednym kawałku dzierżawy, to po zastosowaniu na jesieni, na wiosnę zboże nie zgineło i normalnie kosiłem, a przez 2 lata nic nie było.
Po wapnie z Nord Calcu standart czekałem 2 lata żeby zboże nie gineło.

#1476 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów

Napisany 27 luty 2013 - 20:07

Wapnowanie pola Tylko wiesz trochę podejrzane jest to, że w kopalni kosztuje wapno 216 zł a ty kupujesz za 100 zł.
Przy takich obniżkach ja bym dał próbkę do zbadania albo bym pojechał tira zważyć.

Takie przeceny to tylko w erze mieli :)

#1477 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 27 luty 2013 - 21:17

Wapnowanie pola Luzem 160, ale też mnie to zastanawia. Zapytałem się dlaczego tak jest, to odpowiedział że kupuję od nich 15 tyś ton rocznie i dlatego teraz tak może.

#1478 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów

Napisany 28 luty 2013 - 06:44

Wapnowanie pola nie mówię, że tak nie jest ale jeśli jest to znaczy, że dostaje ponad 60% rabatu, bo jeszcze przecież musi na tym zarobić.
A przy zakupie tak jak mówisz 15 tyś. ton rocznie kopalnia traci na tym prawie 2 mln zł rocznie a w to już nie uwierzę aby ktoś działał na własną szkodę i dał jeszcze komuś zarobić.

Wiesz nie znam człowieka i nie chcę nikogo oczerniać ale ja bym sprawdził to wapno, kosztuje to parę złotych ale spałbym spokojnie.

#1479 Share maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 28 luty 2013 - 14:23

Wapnowanie pola Mam pytanko - czy można wapno węglanowe rozsiać na trawę (tzn. w sadzie), pewnie nigdy nie było wapnowane, a dość często jest nawożone gnojowicą (nie wiem jakie PH, ale można się domyślać)
trawa, była zasiana kilkanaście lat temu (bym przeorał, ale drzewa się rozrosły i nie ma jak). Co o tym sądzicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1480 Share adiss

adiss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 28 luty 2013 - 15:12

Wapnowanie pola Agronom krajanie . W związku że jestem z okolic Inowrocławia Interesuje mnie twoje zdanie na temat wapna posodowego bo do takiego mam dostęp .Nabyłem działkę ziemia drugiej klasy pH 4,8 do 5,6 . Jakie dawki proponujesz i co sądzisz o tym wapnie .