Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5873 odpowiedzi na ten temat

#5241 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 08:40

Wapnowanie pola

To z morowicy działa stopniowo także w pierwszym roku kilkadziesiąt procent pójdzie napewno. W tym roku kreda u znajomego po rozładowaniu wygląda słabo objętościowo w porównaniu do 2 lat wstecz jak brałem. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 12:13
  •  

#5242 Share szymon91

szymon91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 08:43

Wapnowanie pola

witam panowie mam takie pytanie  mogę dać wapno magnezowe na ściernie tam gdzie ma być rzepak? 

#5243 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 08:56

Wapnowanie pola

na ogół wapnuje si e pod przedplon rzepaka by uregulować odczyn ziemi  ba rzepak jest wrażliwy na niskie hp

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5244 Share szymon91

szymon91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:07

Wapnowanie pola

czy lepiej nie sypać na ściernie gdzie ma być rzepak?

#5245 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:10

Wapnowanie pola

oczywiście że sypać jak się nie sypało pod przedplon

#5246 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:32

Wapnowanie pola

Proszę o radę, na dniach będę brał wannę kredy z Mielnika, tylko czekam na kilka dni słonecznych żeby mi glajchy nie przywieźli. Mam stanowiska gdzie teraz będę siać rzepak. Muszę niestety przez ostrożeń pola opryskać glifosatem. Teraz pytanie, ścierniska nie uprawiać ścierniska, opryskać glifo a następnie wapno po czym orać koło 25go sierpnia pod rzepak ?   Czy ztalerzować ściernisko przed glifo a po wapnowaniu ? Tylko martwię mi się że wtedy mi chwasty nie odrosną a wiadomo że od pryskania glifo do uprawy potrzebny jest odstęp chociaż 10dni...

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#5247 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:39

Wapnowanie pola

Pryskaj a potem siej wapno kiedy chcesz

#5248 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 12:04

Wapnowanie pola To jak wkoncu jest z tym działaniem wapna z Morawicy działa w pierwszym roku cokolwiek czy dopiero w kolejnych latach ? Ma ktoś jakieś pewne info ? Bo jak nie działa wogole to do d*py z taką robota jak mam kwaśne gleby ale jak działa chociażby w 20 procentach to zawsze coś. Kredy z Mielnika nie chce mi się brać bo na pewno od groma wody będzie a za wodę to już wystarczy ze wodociągom place.

#5249 Share szymon91

szymon91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 13:22

Wapnowanie pola

szczeże mówiąc nigdy nie stosowałem wapna 

#5250 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 13:33

Wapnowanie pola

Jakie dobre wapno magnezowe polecacie? Polecacie z kopalni Laskowa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5251 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 14:24

Wapnowanie pola

Z tego co jest napisane tutaj: http://polcalc.pl/pytania-opinie/

wynika, że nie warto brać wapna magnezowego i że lepiej magnez wprowadzać w osobnych nawozach mineralnych. Więcej info w linku.

#5252 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 15:27

Wapnowanie pola

Z tego co tam piszą to magnez faktycznie w postaci kizerytu można podać( ale moim zdaniem tylko żeby zaspokoić potrzeby rośliny)

bo pognieść jego ilość w glebie dość drogo by to wyniosło. Najtańszy sposób żeby podnieść Mg w glebie to właśnie sianie wapna magnezowego.

Tylko spokój może nas uratować....

#5253 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 16:10

Wapnowanie pola

To jak wkoncu jest z tym działaniem wapna z Morawicy działa w pierwszym roku cokolwiek czy dopiero w kolejnych latach ? Ma ktoś jakieś pewne info ? Bo jak nie działa wogole to do d*py z taką robota jak mam kwaśne gleby ale jak działa chociażby w 20 procentach to zawsze coś. Kredy z Mielnika nie chce mi się brać bo na pewno od groma wody będzie a za wodę to już wystarczy ze wodociągom place.

Reaktywność tego wapna według producenta wynosi 93% także na pewno to wapno działa. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to kreda i w pierwszym roku nie podniesie ph o jeden punkt, ale na pewno ta najdrobniejsza frakcja w pierwszym roku będzie już ,,odkwaszała". Jest też pewna frakcja która dopiero po pewnym czasie zacznie działać bo jest stosunkowo grubsza ale to przecież o to chodzi, żeby rozłożyć ten proces w czasie. To jest moja własna opinie na temat tego wapna bo stosowałem je w ubiegłym roku. W tym roku mam już zamówiony samochód Radkowit-u Premium.

#5254 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 18:11

Wapnowanie pola

To co napisałeś to i sam wiem. Tylko jak mam ph na poziomie nie całe 5 to na cholere mi rozkładanie działania wapna w czasie. Mi trzeba z 30 proc w tym roku i kolejnych latach zeby co roku odkwaszało a nie za 4 czy 5 lat. Wszystko by było proste zeby nie padało tyle deszczu i wapno w Mielniku było suche a tak przywioza patelnie wody i rób z tym co chcesz za 2,5 koła. 
Naprawde nikt nie wie ile w poszczególne wapno działa w pierwszym roku? A jak jest z tym radkowit albo kujawit?

#5255 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 18:21

Wapnowanie pola Jak zależy Ci na szybkim i pewnym podniesieniu ph, to dawaj tlenek. W mojej okolicy tylko to wapno jest stosowane. Wszelkie węglany tylko przeorujesz co roku, raz płycej raz głębiej, a ph podnosi się tak jakby mu sie nie chciało..

#5256 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 19:20

Wapnowanie pola

Z tego co jest napisane tutaj: http://polcalc.pl/pytania-opinie/

wynika, że nie warto brać wapna magnezowego i że lepiej magnez wprowadzać w osobnych nawozach mineralnych. Więcej info w linku.

Wierutna bzdura !!

tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia (1 t MgO powoduje taki sam efekt odkwaszający w glebie jak 1,4 t CaO).

#5257 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 20:08

Wapnowanie pola

A co powiesz w takim razie o dolomitach? W linku co podałem, również bardzo krytycznie odnoszą się do tego rodzaju wapna twierdząc iż w ogóle nie jest skuteczne i prawie nie posiada właściwości odkwaszajacych.

Sam nigdy nie stosowałem wapna i planuję sie przyłożyć do tego w tym roku. Jutro zawożę próbki do OSCHR. Poznam zasobnosć i pH gleby ale jakie wapno wybrać? Granulat jest drogi ale nie mam po prostu sprzętu aby wysiewać pyliste. Dlatego wolę kupić poworkowane, które wsypię sobie spokojnie do kosa i rozsieje. Pytanie tylko, jak droga będzie taka impreza? W dodatku szukam takiego wapna, które zadziała dość szybko, bo niemal wszystkie pola to dzierżawy a dzierżawy jak wiadomo to rzecz nie pewna, w tym roku uprawiasz w następnym powiedzą, abyś schodził z pola. Dlatego preparaty działające po kilku latach mnie raczej nie interesują.

#5258 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 20:33

Wapnowanie pola

Każdy swoje chwali, byłe pieniądz się kręcił. Polcalc w detalu po 450zł za 1 tonę. Za tyle masz 10 ton "słabszego" wapna loco kopalnia. Chyba nie muszę nikomu sugerować co sprawdzi się na dłuższą metę. 

Są i tacy co wychwalają granulowane wniebogłosy. W tym wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. 

Ostatnio widziałem koszelowskie w tonowych bigach po 230zł/t loco producent przy całym aucie. 

Wapniak Jurajski luzem 120 zł/t, bb 190zł/t loco producent

Edytowany przez ziomal_one, 31 lipiec 2016 - 20:37.

#5259 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6743 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 21:59

Wapnowanie pola

Panowie, a czy konieczne jest mieszanie kredy z ziemią po rozsianiu?

W 2013 wapnowałem kredą wziętą luzem, ale pojedyncze bryłki kredy jeszcze wiosną leżały. Częściowo może przez to, że po przywiezieniu poszła ulewa i na pryzmie zrobiła się skorupa, a talerz rcw nie rozdrobni tego idealnie.

Ktoś tu na forum jakiś czas temu pisał, że myśli o rozsianiu jesienią po orce, a wiosną wymieszaniu agregatem przy uprawie. Przez te kilka mokrych miesięcy woda skutecznie rozpuściłaby wszystkie granulki.

Miałoby to sens?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5260 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 22:34

Wapnowanie pola

Daniel, przy kredzie która sama w sobie od wilgoci się zgranulowała ma to jak największy sens.

knoro93 nie wiem ile ty potrzebujesz tego wapna, ale na twoim miejscu ja zrobił bym tak:

Albo bym zamówił patelnię kredy i jeśli była by lipa, czyli zbyt wilgotna, odpuścił bym sobie (ja potrzebuję na ten sezon minimum 100t wapna)

albo bierz ten radkowit premium, dobre wapno, odkwasza i ma Mg w sobie wiem bo stosowałem.