wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

ejczbio    82

To jest łąka. W sobote poszedł glifosat i trzeba odczekac 3 tyg z jakakolwiek uprawka. Gdyby nie to, zrobilbym tak jak piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jakie wapno polecacie na ph 4,5-5, gleba średnia(ani żaden piach ani czarnoziem, w niektórych miejscach pojawia się glina), zasobne w składniki, kukurydza jedna z lepszych w okolicy.

 

Lepiej węglanowe czy tlenek? nigdy nie stosowałem tlenkowego, jest jakiś dopuszczalny limit ile tego się sypie? Węglanowego 50% zawsze sypałem około 8 ton/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    33

Na to pole też dawałeś węglanowe?  :o Według tych danych http://iung.pl/dpr/wapnowanie1.html maksymalna jednorazowa dawka to 3t CaO/ha, a całkowita potrzeba dawka do optymalizacji odczynu to 4,5t CaO, więc należałoby to rozłożyć na dwa lata. Forma tlenkowa powinna się sprawdzić, o ile nie masz w planach zbóż ozimych? Wapnowanie podobno przesusza glebę, nie wiem jak z wodą u Cb.  

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

8 ton na ha ? I masz tak niskie ph ? To musiało być złej jakości.Chyba że nie na tym polu. Jak chcesz podnieść ph daj dobre tlenkowe.Nic nie zadziała lepiej tylko mądrze zastosuj. Tlenkowe 90% CaO max 1 tona na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arekpl3    9

8 ton na ha ? I masz tak niskie ph ? To musiało być złej jakości.Chyba że nie na tym polu. Jak chcesz podnieść ph daj dobre tlenkowe.Nic nie zadziała lepiej tylko mądrze zastosuj. Tlenkowe 90% CaO max 1 tona na ha.

1 kg weglanu wapnia (CaCO3) odpowiada 0,56 CaO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Ja tlenkowego sypię po 2-3 tony przy PH 5,5.

 

z jakiek kopalni bierzecie wapno tlenkowe . i jak z przechowywaniem tego wapna tlenkowego musi byc przechowywane gdzies pod dachem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Mi przywozi z okolic Opola a  przewoźnik i handlarz jest z pod Jeleniej Góry.

W tamtym roku miałem na polu z 4 miesiące nic nie przykrywałem i było super, nic nie kurzyło się, troche wilgotne, super się wysiewało, to co mi przywozi to nie jest takie pylące, powiedział bym ze to jest po części granulowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    33

Jaka cena tego wapna, dostałeś jakiś certyfikat? Mielony dolomit się kawali jak poleży pod chmurką, dziwne, że z tym nic się nie dzieje. Rośnie coś tam gdzie była kupka wapna? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

8 ton na ha ? I masz tak niskie ph ? To musiało być złej jakości.Chyba że nie na tym polu. Jak chcesz podnieść ph daj dobre tlenkowe.Nic nie zadziała lepiej tylko mądrze zastosuj. Tlenkowe 90% CaO max 1 tona na ha.

 

oczywiście że nie na tym polu, dawka 8 ton podnosi spokojnie z 4 do 5,5-6

 

z wodą nie ma problemu na moich polach, w 90% niedrynowane, na wiosnę zawsze się topimy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

Panowie wapniak koszelewski warto kupic za 370 zł tona  do podniesienia ph?  Czy dać sobie spokój

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIGAGRO    14

Drodzy rolnicy,

promocyjna oferta WAPNA na wrzesień 2016: http://big-agro.pl/wp-content/uploads/2016/09/Wapna-nawozowe-promocja-na-wrzesie%C5%84.pdf


Zapraszamy na zakupy online 24/7 w e-sklepie www.big-agro.pl

Szeroka oferta - atrakcyjne ceny - szybkie i w większości darmowe dostawy w całej Polsce!

Zapraszamy do śledzenia większości naszych działań na Instagramie i Facebooku: MAZURSKI GOSPODARZ (Armand / ASZv3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2695

Rozsiałem dziś wapno z Siewierza magnezowe, na pole po zebranej qq na kiszonkę. Koniczne jest szybie jego wymieszanie z glebą czy może poleżeć z 1-2 tygodnie bo póki co nie mam za bardzo czym tego zrobić. Na tych polach co posiałem to wapno będzie dopiero siana qq wiosną. 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

dziś sia łem wapno z mielnika bardzo suche dobrze że nie było wiatru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siedlce ponoć się kopią ciągnikami w polu a mówisz że mielnik suchy. To dobrze bo po niedzieli myślałem zamówić parę ton, z tym zamiarem noszę się już od sierpnia ale każdy gadał że mokre i tak czekam i czekam.

 

A z której kopalni bo ponoć mielnik (OMYA) od nie dawna ma drugą kopalnię pod Bugiem, gdzieś w okolicach Łosic, To z której takie suche?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to już bliżej Siedlec oby tam nie pływało. Bo dla mnie tańszy transport byłby z koszelówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Czy wg was lepiej jest zapłacić 120 zł\t nordkalka czy nie warto przepłacać i kupić wapno z mielnika 95 zł\t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem co to za wapno nordkalk, ale mielnik to jedno z najlepszych wapn w Polsce, do tego mówisz że taniej cię wyjdzie więc bierz kredę z mielnika.

Chyba że to na jakieś podtrzymanie pH to nie wiem co ci powiedzieć, ale jak straszny kwas to mielnik a za rok popraw magnezowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Siedlce ponoć się kopią ciągnikami w polu a mówisz że mielnik suchy. To dobrze bo po niedzieli myślałem zamówić parę ton, z tym zamiarem noszę się już od sierpnia ale każdy gadał że mokre i tak czekam i czekam.

 

A z której kopalni bo ponoć mielnik (OMYA) od nie dawna ma drugą kopalnię pod Bugiem, gdzieś w okolicach Łosic, To z której takie suche?

 

 

Drugą kopalnie ma w Koszelówce

 

w  Starej Kornicy  dokładnie , kupowałem  kilka  tyg  temu  [poczatek sierpnia] i było  suche .

zgadza się to  ta  sama  grupa . 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj