Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5903 odpowiedzi na ten temat

#2001 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 24 lipiec 2013 - 08:49

Wapnowanie pola Witam :) Mam zamiar kupić wapna magnezowego i sie zastanawiam nad tym wapnem http://allegro.pl/wa...3389402585.html Ponieważ cena przyciąga. Ale sie zastanawiam czy te wapno będzie dobre ?
I jeszcze chciałem sie zapytać czy można zamówić transport np tak 16 ton ?
Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 00:03
  •  

#2002 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 24 lipiec 2013 - 14:39

Wapnowanie pola

do Agronom_kujawy czy można pod agregat rozsiać wapno i polifoskę 2 przed siewem ?

Jeżeli azot jest w formie amonowej to nie .

Witajcie rolnicy :P

Wapnowanie jest nieuniknione po 40 latach przerwy i tu pytanie jakie wapno wybrać na ziemie 5 i 6 klasy po tak długim okresie bez wapnowania?.
2 pytanie to gdzie kupić wapno na Podkarpaciu w małych ilościach?.

Mała ilość ponieważ potrzebuje wapno na 60 arów. :P

w składzie nawozowym ;)

Post pod postem
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2003 Share TheEnd

TheEnd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 24 lipiec 2013 - 20:24

Wapnowanie pola Agronom_kujawy Gdybym nie sprawdził to bym nie pytał... Jest tylko Wap-Mag ale to chyba nie to czego szukam.

Edytowany przez TheEnd, 24 lipiec 2013 - 20:25.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2004 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 24 lipiec 2013 - 22:01

Wapnowanie pola Ja położyłem obornik zaorałem za kilka dni wapno węglanowe agregat i na to nawozy suprofos,potafoska magnezowana mocznik i siew kuku razem z polidapem. Gleba badana ph 4.5 azot fosfor potas zawartość bardzo niska. Kuku tam gdzie nie wymiękła jest bardzo ładna nie ma żadnych objaw niedoborów składników takich jak żółte czy fioletowe liście więc gdzie tu teoria a gdzie praktyka. Czy może te badania są nie wiarygodne, tak samo w ziemniakach ph jeszcze niższe bo 4.2 i poszło razem wapno dwa rodzaje bo węglanowe i dolomit + mocznik i polifoska 6 a ziemniaki super

#2005 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 25 lipiec 2013 - 07:01

Wapnowanie pola Rozumie że glebę badałeś na pH i zawartość składników jakiś czas po tych wszystkich zabiegach ?
Ja też miałem taki przypadek na jednym polu pod kukurydzę i najpierw zbadałem po wapnowaniu pH i były wyniki od 3,9 do 5,5 a jedna próbka wyszła 7,5 .
Trochę mnie to zastanawiało wiec następnym razem (po miesiącu) zbadałem i pobrałem nie 3 próbki a 20 i okazało się że wynik są w całej skali od 3.8 do 7,5 :)
Ale to chyba normalne w pierwszym roku po wapnowaniu że gleba musi to przetrawić , bo kukurydza jest tam gdzie wapnowane bardzo ładna w tym roku ale na starcie nie wyglądała najlepiej .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2006 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 25 lipiec 2013 - 08:52

Wapnowanie pola to ja już sam nie wiem jak to zrobić, mam 2 ha pola dość mocno wyjałowiona, dawno nie widziała PK, obornika ani wapna, a chcę zasiać tam trawę, klasa ziemi od IV do VI teraz rośnie tam jeszcze żyto, ale zaraz jak będzie skoszone to wchodzę na to pole, i tak mam na to pole przeznaczone: gnojówkę, obornik, wapniak koszalowski i polifoskę 6 i teraz co w jakiej kolejności ? A co myślicie o takiej kolejności na ściernisko gnojówka i obornik i orka, przed siewem polifoska 6 pod agregat uprawowo siewny, i po siewie wapniak.

#2007 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 25 lipiec 2013 - 09:40

Wapnowanie pola kolejność jest bardzo poprawna :)

Agronom_kujawy Gdybym nie sprawdził to bym nie pytał... Jest tylko Wap-Mag ale to chyba nie to czego szukam.

No nie .
wap-mag to sie nadaje na utwardzenie gruntu co najwyżej. ;)
Musisz poszukać jakiegoś lepszego wapna, w sumie to na 60 arów to mógł byś wysiać około 300 kg wapna granulowanego .
A takie można kupić chyba w markecie ;) cena będzie wysoka ale efekt dobry

#2008 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 25 lipiec 2013 - 10:02

Wapnowanie pola Chce posiać wapno granulowane pogłównie na ok 10 ha pszenicy w nadchodzącym sezonie ( będzię przedsiewnie polidap + sól potasowa) na wiosnę będzie stosowana saletra amonowa z anwilu. Kiedy wysiewać ? Czy na jesień w październiku czy też w kwietniu pare dni po saletrze ? Chce zastosować wapno Polcalc granulowane w ilosći ok 500 kg , początkowo planowałem około 800kg na działke gdzie nie było ani obornika ani wapna z 30 lat więc jaka dawka będzie najlepsza dodam że występują miejsca ok 5,5ph. a kawałek dalej 6,5ph

Natomiast pod buraki będzię jesienią obornik i gnojowica a poźniej poplon z gorczycy. Czy mogę wysiać wapno(polcalc) na wierzch jesienią(po siewie gorczycy, w październiku będzie orka poplonu) bez obawy blokowania się składników?

#2009 Share MARAKAM

MARAKAM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 25 lipiec 2013 - 10:32

Wapnowanie pola A co powiecie o wapnie EKO-Calcium z kopalni w Bełchatowie

#2010 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 25 lipiec 2013 - 11:26

Wapnowanie pola

Chce posiać wapno granulowane pogłównie na ok 10 ha pszenicy w nadchodzącym sezonie ( będzię przedsiewnie polidap + sól potasowa) na wiosnę będzie stosowana saletra amonowa z anwilu. Kiedy wysiewać ? Czy na jesień w październiku czy też w kwietniu pare dni po saletrze ? Chce zastosować wapno Polcalc granulowane w ilosći ok 500 kg , początkowo planowałem około 800kg na działke gdzie nie było ani obornika ani wapna z 30 lat więc jaka dawka będzie najlepsza dodam że występują miejsca ok 5,5ph. a kawałek dalej 6,5ph

Natomiast pod buraki będzię jesienią obornik i gnojowica a poźniej poplon z gorczycy. Czy mogę wysiać wapno(polcalc) na wierzch jesienią(po siewie gorczycy, w październiku będzie orka poplonu) bez obawy blokowania się składników?

Dawkowanie silnie działającego wapna dla gleby lepsze jest zawsze jak się da częściej a w mniejszej dawce.
Tego typu wapna jak polcalc nie możesz pomieszać z saletrą amonową , lepszy będzie mocznik albo saletrzak .
Jak pH nie jest skrajnie niskie to możesz granulat wysiać posiewnie, po wierzchu jako ostatni nawóz, wapno się nie utlenia więc nie będzie z tego powodu żadnej straty .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2011 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 25 lipiec 2013 - 11:32

Wapnowanie pola Ten Polcalc jest tak dobry jak zachwala go sobie producent ? (Pierwszy raz będę stosował)

Pozatym nie odpowiedziałeś co będzię lepsze siew jesienią( przedsiewny polidap) jak pszenica wyjdzie czy też wiosną jak doradziłes po saletrzaku ?

Edytowany przez renovoltage, 25 lipiec 2013 - 11:34.

#2012 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 25 lipiec 2013 - 13:36

Wapnowanie pola Myślę że jak zachowasz odstęp kilkutygodniowy to możesz dać na tą pszenice jesienią pogłównie .
Czy dobry to czas pokaże , moim zdaniem bardzo skuteczny, w testach na odkwaszanie gleby w warunkach laboratoryjnych wypadł najlepiej ze wszystkich granulatów no i ma 100% reaktywność .
Poza tym widać że producent ma duże pojęcie o tym o sprzedaje, wiele firm jak zadzwonisz to nawet nie wiedzą jaka jest różnica między wapnem tlenkowym a węglanowym i co tak naprawdę za produkt sami mają ( chcesz to kupuj nie to nie kupuj ), a tutaj bardzo dużo ciekawych informacji z których sam nieraz korzystam ;)
pozdro

#2013 Share guex1

guex1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 26 lipiec 2013 - 12:00

Wapnowanie pola doszły do mnie wyniki badań gleby. wszędzie fosfor bardzo wysoki potas średni a magnez niski i bardzo niski. agronom jakie wapno polecasz? Ca na hektar muszę posypać 0,9tony

4,9 KWAŚNY
FOSFOR 19WYSOKI
POTAS 7,4 NISKI
NISKI MAGNEZ 3,0
JAKIE NAWOZY I WAPNO ZASTOSOWAĆ POD RZEPAK KTÓRY CHCĘ TU ZASIAĆ? POLE KUPIONE 3 LATA TEMU DLATEGO TAK SŁABO.

#2014 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 lipiec 2013 - 17:02

Wapnowanie pola O ile wyniki z tej próbki mówią całą prawdę i tylko prawdę to magnez należało by uzupełnić kizerytem pod agregat.
Natomiast zakwaszenie trzeba uregulować jakimś porządnym , szybkim wapnem . Najlepsza będzie maczka wapienna kredowa lub granulat kredowy.

#2015 Share tebo

tebo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 26 lipiec 2013 - 19:59

Wapnowanie pola Agronom a co sądzisz o wapnie z Timac Agro Physiomax 975, bo był u mnie przedstawiciel i zachęcał do kupna.

#2016 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 lipiec 2013 - 20:42

Wapnowanie pola Wapno może i jest dobre ale na pewno nie jest lepsze od granulatów kredowych które kosztują połowę tego co timac .
Więc przepłacać chyba nie ma sensu w tym przypadku,
Możesz zapytać tego przedstawiciela czym się różni jego produkt od np. kredy kornickiej czy wapniaka koszelowskiego albo polcalcu ?
Ciekawe co powie ;)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 26 lipiec 2013 - 20:44.

#2017 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 26 lipiec 2013 - 20:55

Wapnowanie pola

Rozumie że glebę badałeś na pH i zawartość składników jakiś czas po tych wszystkich zabiegach ?
Ja też miałem taki przypadek na jednym polu pod kukurydzę i najpierw zbadałem po wapnowaniu pH i były wyniki od 3,9 do 5,5 a jedna próbka wyszła 7,5 .
Trochę mnie to zastanawiało wiec następnym razem (po miesiącu) zbadałem i pobrałem nie 3 próbki a 20 i okazało się że wynik są w całej skali od 3.8 do 7,5 :)
Ale to chyba normalne w pierwszym roku po wapnowaniu że gleba musi to przetrawić , bo kukurydza jest tam gdzie wapnowane bardzo ładna w tym roku ale na starcie nie wyglądała najlepiej .

Badanie było robione zimą. A w tym roku będzie robione po zbiorach

#2018 Share link90

link90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 26 lipiec 2013 - 21:08

Wapnowanie pola

A co powiecie o wapnie EKO-Calcium z kopalni w Bełchatowie

Dobre pytanie moze ktoś sie wypowiedzieć ?
dodam ze u mnie klasa ziemi V

#2019 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1491 postów

Napisany 27 lipiec 2013 - 06:45

Wapnowanie pola A co myślicie o Magnesium z Nordkalku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2020 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 27 lipiec 2013 - 08:34

Wapnowanie pola

Dobre pytanie moze ktoś sie wypowiedzieć ?
dodam ze u mnie klasa ziemi V

Myślę że to całkiem dobre wapno pod orkę . Tyle że ze względu na parametry trzeba go dać średnio około 6-10t na hektar żeby był dobry efekt .

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 lipiec 2013 - 08:35.