Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11295 odpowiedzi na ten temat

#6901 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Części samochodowe.

Napisany 28 luty 2015 - 19:19

Panowie a skracać to powinno się teraz jak rzepak ma te 10-15cm czy po strzeleniu w pęd główny tz jak pęd główny ma 10-15cm?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 19:37
  •  

#6902 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 28 luty 2015 - 19:27

chodzi o długosc pędu tzn jak zacznie rosnąc w góre czyli do10-15 cm optymalnie i maksymalnie zarazem.

#6903 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 28 luty 2015 - 20:46

Tez dzis rozsialem 400kg/ha saltrosanu na nizinach jeszcze  mokro, 2,5 ha najmokrzejsze zostawilem na przymrozki w przyszlym tygoniu bo szkoda kolein narobic. I tak sialem duzym ciagnikiem zeby zminimalizowac ryzyko. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6904 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 28 luty 2015 - 21:07

A jeśli pęd główny będzie dłuższy niż 15cm to oprysk może go zablokować z rośnięciem? Zaszkodzić w jakiś sposób? Dopytuję  tak bo drugi rok sieję rzepak a w poprzednim nie skracałem w ogóle. I nie mam pojęcia kiedy to stosować.

Najpierw lepiej dać saletrosan (ewentualnie polifoskę 21) czy RSM 26 z siarką?

#6905 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 28 luty 2015 - 21:13

Panowie a skracać to powinno się teraz jak rzepak ma te 10-15cm czy po strzeleniu w pęd główny tz jak pęd główny ma 10-15cm?

w rzepaku to sie nie powinno mówić pisać skracanie tylko korygowanie regulacja wzrostu

pierwszy taki zabieg powinieneś wykonać już jesienią w jakim celu to wiadomo nie będę sie rozpisywał

wiosną powinno się to zrobić w miarę wczesnej fazie rozwoju pędu głównego ( 10-15 cm), kiedy mamy jeszcze możliwość ograniczenia intensywnej produkcji fitohormonów w stożku wzrostu.a p0reparatów jest bez liku

Thug

#6906 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 28 luty 2015 - 21:23

Racja w sumie to w żadnym zbożu nie jest to skracanie tylko regulacja wzrostu. Przecież roślina nie maleje :)

#6907 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 28 luty 2015 - 21:29

Co prawda w tym roku nie ma  rzepaku ale podziele sie spostrzeżeniami z poprzedniego roku odnośnie regulacji wzrostu wiosną i jesienią. Może powtórze co już było mówione ale to cenne info. Na jesieni testowałem caryx i toprex 2 lata temu i caryx solo jest troche za mocny mocno wciąga w ziemie stożek aż przybij rośline do gleby wiec należy stosować go tebukonazolem oczywiscie mowa tu o optymalnym terminie oprysku. Toprex natomiast według moich obserwcji spisuje sie idealnie. Nie próbowałem jeszcze na jesien tebukonazolu solo. Na wiosne próbowałem toprex solo oraz tebukonazol+ccc. Musze przyznać że jeżeli są optymalne warunki do oprysku i nie spóźnimy się z opryskiem to tebukonazol+ccc też zrobi robote. Nie widziałem żadnej różnicy między tymi opryskami.

#6908 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 28 luty 2015 - 21:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Jakie dawki stosowałeś tebukonozalu z CCC?

#6909 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 28 luty 2015 - 21:35

ja na pierwszy strzał zawsze jadę tebukonazol i ccc i jest bardzo dobrze i przede wszystkim tanio w tym roku na drugi zabieg poleci amistar xtra  bo już go mam(strobi plus cyprokonazol)

Jakie dawki stosowałeś tebukonozalu z CCC?

jak tebukonazol 250 to wal śmaiło litr bo jak wiemy są jeszce tebu sporo mocniejsze

Thug

#6910 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 28 luty 2015 - 21:53

Rzepak i nawożenie [połączone] CCC wtedy ile dać? Tym amistarem pojedziesz odrazu na początku kwitnienia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6911 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 28 luty 2015 - 22:16

zobaczę jak będzie pewnie opadanie pierwszych płatków accc 0..8l

Thug

#6912 Share dirk41

dirk41

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 08:14

panowie nawożenie wiosenne 220kg polifoski 21 i 500kg saletry amonowej to dobrze czy coś zmienić? na innym kawałku ok.350kg saletrosanu a potem 400saletry amonowej, dobrze?na wszystko do tego 150kg soli potasowej i nawożenie dolistne mikro

#6913 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 08:25

dirk41 a na jesieni dawałes cos pod korzeń? bo to nawożenie na wiosne to mnie przeraża ja bym dał sól jak najwczesniej na 1 dawke 400kg saletrosanu wieksze dawki mijają sie z celem a na 2 300kg saletry to max nawet 250kg bedzie dobrze.

#6914 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 08:51

Jak dasz dobrą ochrone to to nawożenie jest OK na dobre 5 ton ,a na jesieni P i K dałeś

#6915 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 15:23

panowie nawożenie wiosenne 220kg polifoski 21 i 500kg saletry amonowej to dobrze czy coś zmienić? na innym kawałku ok.350kg saletrosanu a potem 400saletry amonowej, dobrze?na wszystko do tego 150kg soli potasowej i nawożenie dolistne mikro

Za mało siarki w porównaniu do azotu, a co z P mysle że poszedł pod pług. Pamietaj że o plonie decyduje to czego masz najmniej w glebie

#6916 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 15:33

a saletrosan dlugo sie bedzie rozkladal bo na mazowszu narazie nie mozna wjechac na pole tzn wjechalby ale porznie strasznie wiec troche trzeba poczekac

#6917 Share dirk41

dirk41

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 16:03

pod korzeń poszło prawie 300kg polifoski 4. Mam zakupiony saletronan i polifoskę 21, więc muszę zasiać i jedno i drugie tylko kwestia jakie dawki żeby było dobrze, nie mogę tylko jednego nawozu urzyć bo nie starczy na całość. ochrona będzie toprex na początek i na płatka coś dobrego. odmiana mieszańcowa.

warchest

a saletrosan dlugo sie bedzie rozkladal bo na mazowszu narazie nie mozna wjechac na pole tzn wjechalby ale porznie strasznie wiec troche trzeba poczekac

dzisiaj patrzyłem i na jedno pole wjadę bez mrozu a na resztę po mrozie, zapowiadają w tym tygodniu.

#6918 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 18:13

czyli w tym tyg beda przymrozki to dobrze trzeba bedzie rano wjechac i tyle

bo u mnie w okolicy narazie nei widac by na rzepaki siali taki jeden tylko obszarnik co ma 300 ha to i pryskał i siał nawozy ale ludzie po sasiedzku mowia ze za wczesnie a ze on tyle kasy ma to nawet jak nawozy pojda w bloto to go nie zaboli bo on juz dawno to sial i pryskal i teraz to juz trzeba bedzie wjechac ale jak da sie nawoz rzepak ruszy a jak przyjda mrozy to nie zaszkodza mu jak ruszy rzepak?

#6919 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 19:02

Zasiej na cześci polifoske a na części saletrosan ,będziesz widział różnice oba sie rozpuszczają wolno ,saletrosan troche lepiej,według mnie to 250do 300 kg na ha,ochrona dobra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6920 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 marzec 2015 - 19:50

A jeśli pęd główny będzie dłuższy niż 15cm to oprysk może go zablokować z rośnięciem? Zaszkodzić w jakiś sposób? Dopytuję  tak bo drugi rok sieję rzepak a w poprzednim nie skracałem w ogóle. I nie mam pojęcia kiedy to stosować.

Najpierw lepiej dać saletrosan (ewentualnie polifoskę 21) czy RSM 26 z siarką?

stosując na dzień dzisiejszy lepiej dać saletrosan. Co do skracanie - stosowanie środka po przekroceniu np. 15 cm wysokości roslin zmniejsza jego działanie skracające

Co prawda w tym roku nie ma  rzepaku ale podziele sie spostrzeżeniami z poprzedniego roku odnośnie regulacji wzrostu wiosną i jesienią. Może powtórze co już było mówione ale to cenne info. Na jesieni testowałem caryx i toprex 2 lata temu i caryx solo jest troche za mocny mocno wciąga w ziemie stożek aż przybij rośline do gleby wiec należy stosować go tebukonazolem oczywiscie mowa tu o optymalnym terminie oprysku. Toprex natomiast według moich obserwcji spisuje sie idealnie. Nie próbowałem jeszcze na jesien tebukonazolu solo. Na wiosne próbowałem toprex solo oraz tebukonazol+ccc. Musze przyznać że jeżeli są optymalne warunki do oprysku i nie spóźnimy się z opryskiem to tebukonazol+ccc też zrobi robote. Nie widziałem żadnej różnicy między tymi opryskami.

co do oprysku jesiennego. Znajomy miał kiedyś rzepak po sąsiedzku ze mną. Odmiana ta sama, termin siewu również. Efekt skracający uzyskłał taki sam po 2 dawkach tebu (po 1l/ha) co ja po toprexie 0,3 l - oczywiście w odpowiednim terminie

nawożenie może być z tym ze zbyt mały udział siarki w stosunku do azotu. Wariant z saletrosanem nieco lepszy

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)