karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jacek472    40
11 godzin temu, adamn999 napisał:

myślę że tak, najlepiej pytaj księgowego, pamiętaj że każdą darowiznę nawet od rodziców należy zgłosić w US ( od mamy darowizny nie płacicie żadnego podatku)

To to wiem że trzeba zgłosić, ale to przecież na odległość smierdzi chęcią wyłudzenia Vat, ale chyba to nie jest niezgodne z prawem to co napisałem?

A co z tematem intercyzy z żoną i budynków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

Jakie wyłudzenie jak będziesz sprzedawał te zwierzęta oddaasz vat z nawiązką

Zwrot ze skarbówki przychodzi na takie konto jakie zaznaczysz na deklaracji,jeśli wpiszesz w rubryce 58 na rachunek vat ,to będziesz mial na koncie vatowskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a nie D.2.1 Rachunek do zwrotu podatku lub nadpłaty i pole 109 ????
Przynajmniej przy zmianie konta do zwrotu tam się wpisuje bo jeżeli pierwszy raz się podaje to chyba idzie do 103.
NIP-7 (5)

 

Co do odkupywania zwierząt od rodziny itp - a nie lepiej aby istniały dwa gospodarstwa?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

Przy deklaracji vat 7k nie istnieje pole 109,są 73 pola, a co do zwierząt to pewnie najlepiej żeby byly na inne gospodarstwo RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40
2 godziny temu, Nikita_Bennet napisał:

Co do odkupywania zwierząt od rodziny itp - a nie lepiej aby istniały dwa gospodarstwa?

No właśnie do tego dążę aby istniały dwa i dlatego pytam o rozdzielność majątkową z żoną i jakieś przeciwwskazania ku temu, a zwierzęta muszę przenieść ze względów nieporozumień z rodziną "rodzina na zdjęciu ładnie wygląda", 

dlatego chcę na żonę utworzyć gospodarstwo ryczałtowe podobnie jak teraz z matką mam bo jest dużo pola do manewru z vat, a chcę po przepisaniu wziąć odchów prosiąt na siebie, a tucz na żonę, aby mieć większe pole manewru, bo wtedy mogę rozliczyć więcej rzeczy na vat, a przy okazji wytłumaczyć co się dzieje ze zbożem i nie szukać na siłę faktur sprzedażowych zbóż które i tak skarmiam swiniom. 

Dlatego pytam czy US może mieć jakieś ale do takiego systemu? przecież chyba to jest zgodne z prawem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Przy deklaracji vat 7k nie istnieje pole 109,są 73 pola, a co do zwierząt to pewnie najlepiej żeby byly na inne gospodarstwo RR

yyyyy pisałem NIP-7 (5) - druk gdzie podajesz konta.

19 minut temu, jacek472 napisał:

No właśnie do tego dążę aby istniały dwa i dlatego pytam o rozdzielność majątkową z żoną i jakieś przeciwwskazania ku temu, a zwierzęta muszę przenieść ze względów nieporozumień z rodziną "rodzina na zdjęciu ładnie wygląda", 

dlatego chcę na żonę utworzyć gospodarstwo ryczałtowe podobnie jak teraz z matką mam bo jest dużo pola do manewru z vat, a chcę po przepisaniu wziąć odchów prosiąt na siebie, a tucz na żonę, aby mieć większe pole manewru, bo wtedy mogę rozliczyć więcej rzeczy na vat, a przy okazji wytłumaczyć co się dzieje ze zbożem i nie szukać na siłę faktur sprzedażowych zbóż które i tak skarmiam swiniom. 

Dlatego pytam czy US może mieć jakieś ale do takiego systemu? przecież chyba to jest zgodne z prawem?

czyli matka musi przestać gospodarzyć? 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Dokładnie tak, a właściwie to ona nigdy w życiu nie gospodarzyła i z gospodarką nie miała wiele wspólnego, jest nauczycielką, a na nią sprzedaje świnie od śmierci ojca czyli 8 lat i to było ok, ale jak to z rodziną gdy ktoś ma coś tam lepiej to odrazu nuż w plecy więc muszę uciekać z tego tematu, w najbliższym czasie spłacić siostry i zamknąć temat współwłasności i spraw rozrachunkowych z rodziną na zawszę, więc dlatego szukam porady co zrobić aby nie stracić możliwości sprzedaży tuczników na ryczałt i wydaje mi się że intercyza byłaby ok, ale nie chcę się zbytnio narazić skarbówce aby nie zrobić sobie problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

popytaj też dobrze u notariusza. Co do dopłat to ostatnio był wyrok gdzie małżeństwo może mieć dwa oddzielne numery producenta więc w ARiMR się da.
Co do US myślę że też ;) Tylko że nie podpowiem bo temat mi obcy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
15 godzin temu, Kamilek1 napisał:

a nie bd przychodzil na to vatowskie ?

Spójrz na część D (pozycja 58, 59, 60, 61) deklaracji VAT7. Sam wybierasz na jaki rachunek ma wpłynąć zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

aż sam popatrzę u księgowej bo ona robi vat7k


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

To nie masz deklaracji wydrukowanej u siebie w teczce z fakturami,ja mam wydrukowane wszystkie rejestry sprzedaży i kupna ,deklaracje i potwierdzenie UPO co kwartał ,a JPO wudruk UPO co miesiąc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115
35 minut temu, miwigos napisał:

To nie masz deklaracji wydrukowanej u siebie w teczce z fakturami,ja mam wydrukowane wszystkie rejestry sprzedaży i kupna ,deklaracje i potwierdzenie UPO co kwartał ,a JPO wudruk UPO co miesiąc 

Też co miesiąc sobie drukuję, papier jest i się nigdy nie zawiesi.

Dodatkowo na pendrive zapisuje plik zapasowy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40
10 godzin temu, Nikita_Bennet napisał:

popytaj też dobrze u notariusza. Co do dopłat to ostatnio był wyrok gdzie małżeństwo może mieć dwa oddzielne numery producenta więc w ARiMR się da.
Co do US myślę że też ;) Tylko że nie podpowiem bo temat mi obcy.

Dopłaty składam wszystkie na siebie i mam zamiar dalej składać na siebie, bo brałem prow i nie chcę bałaganić z dopłatami, a co do mojego tematu to w moim gronie branżowym to wielu producentów tak robi że rozdzielają produkcje trzody na prosięta VAT i tucz na ryczałt tylko że wszyscy robią to po rodzinie ojciec syn, brat, nawet w jednym gospodarstwie 500 loch dzielą to na troje, ale nikt nie robi tego w intercyzie małżeńskiej, więc nie wiem bo mi osobiście to się nie podoba, ale wg prawa powinno być ok. 

w jednym z mojego powiatu prowadzili postępowanie, ale tam mocno przeginali odliczali koszty produkcji tucznika (pasza,leki itp) na prosiaku, ale finalnie nic im nie zrobili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1255

Nikt nie robi tego w intercyzie małżeńskiej, ponieważ ojciec, matka, brat, za rok będą nadal ojcem, matką, bratem, a żona, dzisiaj jest żoną i za rok, też może być żoną, tyle że sąsiada.


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    269

czy odliczacie VAT od czasopism rolniczych ( prenumerata top Agra), jeśli tak to jaka stawka? I czy od internetu domowego też można odliczyć VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    439

A masz legalne oprogramowanie w komputerze? Znam kilku znajomych co odliczają 50% vat za internet, cześci do kompa, nowy mintor itp ... a Windows pirat 😎 Ciekawe by miał jakby się KAS zainteresawał. Kary za piractwooprogramowania przy prowadzeniu działalnośći gospodarczej są duże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40
2 godziny temu, bezbarwny napisał:

Nikt nie robi tego w intercyzie małżeńskiej, ponieważ ojciec, matka, brat, za rok będą nadal ojcem, matką, bratem, a żona, dzisiaj jest żoną i za rok, też może być żoną, tyle że sąsiada.

to tak może być z intercyzą i bez więc nie wiem w czym problem? Budynki będą 1/1 moje stado podstawowe moje, więc ewentualnie tuczniki do końca żywota będą żony, a i nie będą miały co jeść, a i jeszcze zobowiązania połowy doczesnych kredytów zabierze do sąsiada i pomogą spłacić, 

Więc nie widzę problemu, a zresztą za rok żona sąsiada może być moją żoną, każdy medal ma 2 strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837
3 godziny temu, adamn999 napisał:

czy odliczacie VAT od czasopism rolniczych ( prenumerata top Agra), jeśli tak to jaka stawka? I czy od internetu domowego też można odliczyć VAT?

Oczywiście można odliczyć vat 5%. Od internetu nie odliczam tylko 100% z telefonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
7 godzin temu, adamn999 napisał:

czy odliczacie VAT od czasopism rolniczych ( prenumerata top Agra), jeśli tak to jaka stawka? I czy od internetu domowego też można odliczyć VAT?

jest na fakturze z grene gazetka to odliczam - dokształcam się w wiedzę o nowościach - raz pytali i skończyli pytać o głupoty - nie będę kreślił po fakturach i przeliczał.

Od internetu i telefonu stacjonarnego odliczam 100% - ostatnio czynności sprawdzające i że nie przejdzie a ja im fakturę za 3 komórki + 1x sim z 200GB neta z play i że tego nie odliczam to z neta i stacjonarki będę odliczał. No chyba że mam z obu odliczyć po 50% to wyjdzie to samo. Kobitka dalej nawet nie pytała.

9 godzin temu, miwigos napisał:

To nie masz deklaracji wydrukowanej u siebie w teczce z fakturami,ja mam wydrukowane wszystkie rejestry sprzedaży i kupna ,deklaracje i potwierdzenie UPO co kwartał ,a JPO wudruk UPO co miesiąc 

co kwartał mi daje papiery i powiem Ci że sprawdzam tylko czy wszystkie faktury wróciły do mnie ;)

----------------edited------------------------
masz rację - przeglądam dokumentację za 2018 (za 2019 jest jeszcze u księgowej) i jest opcja zaznaczenia żeby zwrócili na konto VAT ;)
----------------edited------------------------

 

5 godzin temu, Marl napisał:

A masz legalne oprogramowanie w komputerze? Znam kilku znajomych co odliczają 50% vat za internet, cześci do kompa, nowy mintor itp ... a Windows pirat 😎 Ciekawe by miał jakby się KAS zainteresawał. Kary za piractwooprogramowania przy prowadzeniu działalnośći gospodarczej są duże. 

ja mam oryginały nawet the bat voyager czy totalcommander i 100% przy ich zakupie odliczałem, co do office to także oryginał i windows 10 jest upgrade z 7 na który mam nawet certyfikat.
Obecnie można temat łatwo ogarnąć kupując poleasingowego laptopa z win7 + upgrade do 10tki - szwagrowi tak kompa łatwiłem.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    439

@Nikita_Bennet : patrze teraz na xcom.pl a tu windows 10 home 550 zł :/ . Ważne aby miec fakture zakupu i najlepiej wersje BOX. Klucze z allegro to włąsnie sa z policencyjnych komputerów. Do tej pory ludzie się na to nabierają... Albo raczej nikt tego nie sprawdza... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7451

Ćwierć wieku ze skarbówką na karku. Podatki będą się przedawniać nawet po 25 latach .

Ciekawe tworzą prawo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7451
6 minut temu, miwigos napisał:

Masz coś na sumieniu że tak się o to martwisz

Nie mam tylko pomyśleć że za  20 lat jakaś lala nie pomyśli że źle zostało coś zrobione i dobrać się komuś do d*py a ten ktoś już zapomniał ze takie coś było .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj