Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysieek    337
7 godzin temu, przezuwaczka napisał:

Gdy zaczynałam przygodę z krowami, moje stadko miało może trochę lepsze karmienie, bo qq cały rok jadły wieczorem i rzepak miały z osypką. Najlepsze dawały wtedy 30 l dziennie.

 

Ty to rewolucjonistka jesteś. Twój mąż tak gospodarzył(nie twierdzę że ja potrafię lepiej)?I za Twoją przyczyną stado poszybowało tak ostro do przodu? Pewnie jest posłuch i liczy się z Twoim zdaniem. 😋 Się nie śmieje, podziwiam.

Edytowano przez krzysieek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nokia6002    9

przeżuwaczka, Mam coś takiego w głowie i boję się bardzo przesadzić z karmieniem, kobyłę tak załatwiłam kiedyś ;/ I od tamtej pory boję się sypać więcej.. Nie powiem Ci czemu daję jej koncentrat dla cieląt, bo nie wiem. Myślę, że dla cieląt jest lepiej wzbogacona i lepiej zrobiona. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej nikt. To bykom się nadaje na zapychacz d*py. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441
Cytat

Badania prowadzone przez różne ośrodki naukowe w Polsce potwierdzają przydatność sorgo w żywieniu zwierząt, jednak wartość pokarmowa kiszonki z tej rośliny w porównaniu do kukurydzy jest znacznie niższa. Ponadto w roślinach sorgo występują glukozydy cyjanogenne, z których uwalniany jest cyjanowodór (kwas pruski) - związek szkodliwy dla zwierząt. Więcej tych związków jest w roślinach młodych i uszkodzonych (również przemarzniętych), niż w dojrzałych i zdrowych. W procesie kiszenia związki te ulegają rozkładowi, dlatego kiszonka z sorgo nie stwarza zagrożenia dla zdrowia zwierząt. Wyższa zawartość włókna surowego oraz niższa zawartość energii nie pozwalają na stosowanie jej samodzielnie w żywieniu krów wysokomlecznych. Aby uzupełnić poziom substancji pokarmowych w kiszonce 
z sorgo jest ono stosowane najczęściej razem z kiszonką z kukurydzy. Kiszonka z sorgo nadaje się natomiast do karmienia krów zasuszonych, mamek oraz sztuk mających mniejsze zapotrzebowanie na energię. 

Na pytanie, czy sorgo zastąpi kukurydzę, nie da się odpowiedzieć wprost. Rolnicy, którzy w 2007 r. mieli w swych gospodarstwach tę uprawę, twierdzą, że „sorgo to nie pasza na mleko".

Ja też zamierzam posiać trochę na próbę, nie omieszkam wstawić tu wyników badań jeśli wypali. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
22 godziny temu, krzysieek napisał:

Ty to rewolucjonistka jesteś. Twój mąż tak gospodarzył(nie twierdzę że ja potrafię lepiej)?I za Twoją przyczyną stado poszybowało tak ostro do przodu? Pewnie jest posłuch i liczy się z Twoim zdaniem. 😋 Się nie śmieje, podziwiam.

On jest rewolucjonista, że mnie wziął😁 A tak na poważnie, to gospodarzył, jak umiał, czyli na te czasy nieekonomicznie. Bez szkoły rolniczej i tak lepszy był od sąsiadów. Jak zaczęły się problemy, pojechałam do ODRu po pomoc. Tam fajni ludzie skierowali mnie do PFHBiPM. Trafiliśmy na ludzi, od których uczyliśmy się od podstaw hodowli i produkcji mleka. Po pierwszej wizycie Krzyśka, byliśmy w takim szoku, że wzieliśmy sobie do serca jego krytyczne uwagi. Ja latałam rozdając ręcznie wszystkie dodatki. Mąż zaczął odsiewać trawy i ciąć wcześniej dla lepszego białka i strawności. Potem qq dopieściliśmy, kupiliśmy mieszalnik, a 2,5 roku temu paszowóz. Pierwszy udój 6,5 roku temu był 17 l/ dzień, a ostatni tydzień temu 32l/dzień. Mój mąż to w tej chwili to spec od uprawy ziemi, paszowozu, mechaniki i rozrodu. Mój jest odchów jałówek, zdrowie, kontrola dawki i kontakt ze specjalistami. Bywają i kłótnie, ale ekonomika i zdrowie najważniejsze. Moja największa zasługa, to szlif diamentu😁. Jego, że schował dumę do kieszeni i poszedł z nurtem. No i fajnie, że pasja nas łączy. Chodż o krowach czasem gadania ma dość.😜

9 godzin temu, nokia6002 napisał:

Myślę, że dla cieląt jest lepiej wzbogacona i lepiej zrobiona. 

Tu masz rację, ale jeśli dasz krowie tyle ile potrzebuje, to się okaże, że to nieekonomiczne. Z resztą cielę do 3 mies inaczej trawi. To bardzo rozległy temat.

5 godzin temu, tumiwisizm napisał:

Ja też zamierzam posiać trochę na próbę, nie omieszkam wstawić tu wyników badań jeśli wypali. 

Czekamy. Osobiście dla jałówek i zasuszonych bym się skusiła. W tym roku jałówkom siano kupuję, więc byłoby jak znalazł. W przyszłym zwiększamy areał traw o 30%, więc pewnie obrodzą😓

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Kiedy zaczynacie ciąć kukurydze u nas juz zaczęli te siane z początku maja w łódzkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siałem 20 kwietnia ale jak narazie zieleń trzyma ziarno również jeszcze nie do koszenia minimum tydzień  a na weekend ma padać tagże może i dłużej .pow piotrkowski  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

U nas wczoraj juz 3 sieki chodziły i jeden mówił że na 2 tygodnie ma zapisane i każdy chce już. Ja na 3 zapisany. Woj Mazowieckie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po 1 godzinie ? To nie mało tych krów chyba ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588

Moja siana 8 maja zielona o koszeniu, nawet nie myślę.sąsiad siał kilka dni później i juz w sobotę znosił zielona aż sok prawie leciał ale on tak zawsze a potem ze woda z pryzmy cieknie i się psuje.

9 minut temu, radekz200 napisał:

a u nas kosza po 1h dla krow narazie, ja 8 wrzesnia bede kosil wszystko ☺

A wiesz jaka będzie pogoda czy nie będzie jakiejś obsuwy na sprzęcie. Jak to można taki sztywny plan na 3 tygodnie do przodu snuć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716

zetorki12 napisał:

Po 1 godzinie ? To nie mało tych krów chyba ?

po 1 ha, brawo za czujnosc ☺

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

@radekz200 rogowo, seroczyn , wólka to wali jak leci , chyba już 2 dzień. Mówią , że kolby oblatują. Ja mam po życie 4 ha to jeszcze mleko, ale przy takiej pogodzie to 1,5 tygodnia powinno być ok , razem z tą wcześniejszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Ja te Nutri honey chcę zastąpić za sianokiszonkę nie za kukurydzę i to nie całkowicie tylko 50-50.Co do QQ ja na 5 września, siane 26 kwietnia i po życie 10 maj , sąsiad tnie już jutro ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716
ja tak patrze to moja to tez jeszcze zielona moze dlatego ze rosomak a on ma dobry green stey, dzisiaj na podbielu kosza od rana,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

Moja już sie kisi od wtorku Fabel i Nimba siana 20 kwietnia termin koszenia optymalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie miejscami w połowie sucha ale linia mleczna  jest gdzieś na 1/4 - 1/3 ziarna. Zobaczymy czy jutro popada jakiś obfity deszcz bo straszą ulewami. Wstępnie umówiłem się na 3 września. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223

To u was wszędzie patrzę bieda z sieczkarniami, ze umawiać się trzeba... u nas na telefon kwestia 1-3 dni z odwozem ugniataniem, ale fakt konkurencja duża


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716

pedro2 napisał:

To u was wszędzie patrzę bieda z sieczkarniami, ze umawiać się trzeba... u nas na telefon kwestia 1-3 dni z odwozem ugniataniem, ale fakt konkurencja duża

chyba u Ciebie 😁 u nas jest sporo tego, teraz kolega kupuje nowke Krone za 1,5 banki😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

U mnie może stać spokojnie do następnego poniedziałku. Niższa trochę niż w tamtym roku od 2,5 do 3.5 m ale kolba super. W okolicy zachodnie odmiany z późniejszym fao mają się dobrze, polskie zeschnięte od góry do dołu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam Polskie odmiany moja jest Zielona wielka duża kolba najwcześniej bede kosil 3 wrzesnia,zachodnie to całe żółte  obeschniete kolba mała i już robią.  Co lepsze kukurydza sucha kolba woda. Brawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj