Matey

Dopłaty bezpośrednie 2016

Polecane posty

adaammek    24

właśnie  jak to z gruntami niezgłoszonymi

np. czy jeżeli mam 1 ha łaki  a 0,10 ha to zadrzewienia to wpisuje  do niezgłoszonych

mp  2 ha zboża w tym 0,30 ha łaki nie użytkowanej nie  utrzymywanej w dobrej kulturze rolnej

co jeśli działke uzytkuja 2 osoby  działka powierzchnia 6  ha jedna osoba uzytkuje 4 druga 2 jak to wpisywać arimr róznie interpretujje  czy wpisujemy działki utrzymywane w dobrej kulturze rolnej ale z pewnych powodów nie chcemy dopła do tej powierzchni  czy również działki nie spełniające dobrej kultury nie użytkowane   wogółe  co jeśli na działce jest duże oczko wodne  o pow 0,15 ha czy wpisujemy jako grunt nie zgłoszony podobnie zakrzaczenia  zadrzewienia grupowe o pow 0,15 ha tez jako niezgłoszony proszę o odpowieddz dla gos do 10 gru ornych i powyżej  pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co myślicie o powierzchni gruntów niezgłoszonych do płatności - o co konkretnie chodzi?

Czy np mam działke 10 ha i zgłaszam 5 ha do jednego gospodarstwa i 5 ha do drugiego gospodarstwa, wtedy w rubryke wpisuje, że działka rolna ma 5 ha i kolejne 5 ha nie zgłaszam?

Jak to interpretować?

wpisujesz 5 ha w swoim wniosku.obrysowujesz tak jak użytkujesz te 5ha. Nie robisz niezgłoszonych.

drugie 5 ha tak samo robisz w drugim wniosku jak w swoim wniosku.

UWAGA DO NIEZGŁOSZONEJ POWIERZCHNI. Kolezanka Lizelotta (jeśli zrobilem literówkę w nicku, to przepraszam koleżankę)wyjaśnila na przykladzie jak zapisuje takie powierzchnie.

 

Powierzchnia niezgloszona jest wtedy kiedy grunt rolny spełnia zasady dobrej kultury ale Np na ktoś Np na powierzchni 0.05ha położone beloty.

 

następny przyklad. Działka ewidencyjna ma powierzchnie Np. 0.07ha i nie powinno jej wykazać do części VIII wniosku, bo nie spełnia definicji dzialki rolnej (0.10ha).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Witam, mam pytanie odnośnie PRSK, a konkretnie o Rolnictwo Zrównoważone:

 

Załóżmy, że uprawiam 4 grupy roślin (zboże, wieloletnia mieszanka motylkowatych z trawami, mieszanka strączkowo-zbozowa, trawa w siewie czystym na nasiona no i piąta grupa TUZ). Oczywiście spełniam kryteria 65% grupy dominującej i zbóż oraz minimalnej 10%  powierzchni.

 

Czy na działkach na których mam wieloletnią mieszankę motylkowatych z trawami muszą przejść 3 grupy roślin w ciągu 5 lat?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kenu84    0
Napisano (edytowany)

Witam

 

Ja również mam pytanie o dopłaty. Mam za podwórkiem trawę na terenie której co jakiś czas rośnie sobie drzewo owocowe. Inaczej mówiąc mam sad owocowy. :-) Kwestia interpretacji..

 

Ale jako że mam gospodarstwo do 10 ha to jak rozumiem nie musze wpisywać gdzie jaka uprawa się znajduje.

Pytanie mam inne. W tej tabelce, która jest załącznikiem do mapek mam wpisane, że ARMiR nie zaliczył mi wyżej opisanego sadu do obszaru PEG. Ale z tego co wyczytałem to trwałe użytki zielone/sady można podać do JPO.

 

Po pierwsze: czy mogę ten teren podać do JPO (nie mam krów, więc chyba lepiej wpisac jako sad)

 

Po drugie: jak to zrobić, żeby ARMiR powiększyło mi obszar PEG na tej działce o ten sad?

Edytowano przez Kenu84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

właśnie  jak to z gruntami niezgłoszonymi

np. czy jeżeli mam 1 ha łaki  a 0,10 ha to zadrzewienia to wpisuje  do niezgłoszonych

mp  2 ha zboża w tym 0,30 ha łaki nie użytkowanej nie  utrzymywanej w dobrej kulturze rolnej

co jeśli działke uzytkuja 2 osoby  działka powierzchnia 6  ha jedna osoba uzytkuje 4 druga 2 jak to wpisywać arimr róznie interpretujje  czy wpisujemy działki utrzymywane w dobrej kulturze rolnej ale z pewnych powodów nie chcemy dopła do tej powierzchni  czy również działki nie spełniające dobrej kultury nie użytkowane   wogółe  co jeśli na działce jest duże oczko wodne  o pow 0,15 ha czy wpisujemy jako grunt nie zgłoszony podobnie zakrzaczenia  zadrzewienia grupowe o pow 0,15 ha tez jako niezgłoszony proszę o odpowieddz dla gos do 10 gru ornych i powyżej  pozdrawiam

 

proszę o  odpowiedz  jak to z niezgłoszonymi pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

mają to być grunty orne których nie  zgłaszasz

zadrzewienia , zakrzaczenia , nieużytki  czy oczka wodne itp. to nie są grunty orne 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

proszę o odpowiedz jak to z niezgłoszonymi pozdrawiam

 

 

Chcialbym przypomnieć koledze ze juz odpowiadałem jak należy rozumieć powierzchnie niezgloszona. Jak mnie pamięć nie myśli to na 8 stronie instrukcji jest zapis -prowadzona uprawa której nie zgłaszamy do płatności. Nieużytek nie jest uprawa. Mam nadzieje ze juz wszystko jest jasne.pozdrawiam.

Witam

 

Ja również mam pytanie o dopłaty. Mam za podwórkiem trawę na terenie której co jakiś czas rośnie sobie drzewo owocowe. Inaczej mówiąc mam sad owocowy. :-) Kwestia interpretacji..

 

Ale jako że mam gospodarstwo do 10 ha to jak rozumiem nie musze wpisywać gdzie jaka uprawa się znajduje.

Pytanie mam inne. W tej tabelce, która jest załącznikiem do mapek mam wpisane, że ARMiR nie zaliczył mi wyżej opisanego sadu do obszaru PEG. Ale z tego co wyczytałem to trwałe użytki zielone/sady można podać do JPO.

 

Po pierwsze: czy mogę ten teren podać do JPO (nie mam krów, więc chyba lepiej wpisac jako sad)

 

Po drugie: jak to zrobić, żeby ARMiR powiększyło mi obszar PEG na tej działce o ten sad?

Na 1 odpowiedz. Podajesz JPO. Na działce ewidencyjnej w kolumnie 9 podajesz taka sama powierzchnie jak w JPO(czescVIII wniosku) a w kolumnie 10 zmniejszasz powierzchnie o ten sad.

 

Na 2 pytanie.

Na załączniki graficznym negujesz ze jest to teren wylaczony i piszesz sad. Mozesz dolaczyc informacje o działkach i kopie mapy ze starostwa z geodezji, powinno pomoc z powiększeniem pegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Mam 15,45 ha ornych.

 

Żeby spełnić zazielenienie mam zamiar posiać 4 ha międzyplonu ścierniskowego owsa z gorczycą. Czy tyle wystarczy, żeby spełnić warunek zazielenienia? Wychodzi coś ponad 7% a potrzebne jest 5% więc najwyżej sam sobie odpowiedziałem. 

 

Robię sobie wniosek sam i nie chcę zrobić gafy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam 15,45 ha ornych.

 

Żeby spełnić zazielenienie mam zamiar posiać 4 ha międzyplonu ścierniskowego owsa z gorczycą. Czy tyle wystarczy, żeby spełnić warunek zazielenienia? Wychodzi coś ponad 7% a potrzebne jest 5% więc najwyżej sam sobie odpowiedziałem.

 

Robię sobie wniosek sam i nie chcę zrobić gafy.

Mając 15.45 ha gr.o, do efa potrzebujesz 0.78 ha. Mając 4 ha poplonu ścierniskowego da do efa powierzchnie 1.2 ha. Wniosek jest prosty masz obszar do efa większy o 0.42 ha. Jak dla mnie jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Jeśli kuzyn wygrał przetarg z agencji na dzierżawę gruntu , to ja mogę się ubiegać o dopłatę chodź umowa agencyjna nie jest na mnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie przejdzie. Będziesz musiał się okazać tytułem prawnym na dzień 31 maja. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

witam 
wypełniam pierwszy raz sam i mam pare pytan  

czy w kolumnie 12 i 14 tez wpisujemy zera jezeli wpisałem ogółem 0,00  gruntów niezgłoszonych do platnosci   w kol 11
i to samo w nastepnej tabeli : czy wpisywać zera w kolumnie 7 jezeli zadna działka nie jest ONW
zadnych lasów i zakrzeczen nie podaje  do EFA choc występują ale nie chce mi sie bawic 

podaje tylko poplony ozime czyli w oswiadczeniu o pow obszarów ekologicznych zaznaczam EFA14b i nie mam jak dopisac ( chyba długopisem po wydrukowaniu)

owies i groch siewny no i powierzchnia X współczynnik 0,3

 

i pytanie odnosnie mapek: 

czy wpisujemy co jest posiane na mapkach czy tylko A/A1 i zaznaczamy cienie drzew 

i czy wpisujemy informacje o poplonach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam

wypełniam pierwszy raz sam i mam pare pytan

czy w kolumnie 12 i 14 tez wpisujemy zera jezeli wpisałem ogółem 0,00 gruntów niezgłoszonych do platnosci w kol 11

i to samo w nastepnej tabeli : czy wpisywać zera w kolumnie 7 jezeli zadna działka nie jest ONW

zadnych lasów i zakrzeczen nie podaje do EFA choc występują ale nie chce mi sie bawic

podaje tylko poplony ozime czyli w oswiadczeniu o pow obszarów ekologicznych zaznaczam EFA14b i nie mam jak dopisac ( chyba długopisem po wydrukowaniu)

owies i groch siewny no i powierzchnia X współczynnik 0,3

 

i pytanie odnosnie mapek:

czy wpisujemy co jest posiane na mapkach czy tylko A/A1 i zaznaczamy cienie drzew

i czy wpisujemy informacje o poplonach

 

Przede wszystkim zycze udanego wypełnienia wniosku.

 

Kolumny 12-14(VII cz wniosku nie piszesz zer).

 

W VIII cz.wniosku jak działka nie leży na terenie ONW(lub nie chcesz kasy odnośnie płatności ONW)nie wypełniasz kolumn 6 i 7.

 

Na oświadczeniu do EFA wypisujesz(podaje kolejność kolumn) nr dzialki gdzie jest Efa, oznaczenie efa( od 1 do 15, piszesz Efa 14b) i piszesz jakie rosliny wchodzą w ten poplon, następnej piszesz powierzchnie jaka będzie obsiany ten poplon( piszesz w m2), nastepnie piszesz powierzchnie po zastosowaniu przelicznika w m2.

 

Na załączniki piszesz oznaczenie dzialek,Np A/A1, jak występuje element element efa, to piszesz efa14b. Tyle wystarczy. Bo nie będziesz mial na tej samej dzialce innego elementu efa. Gdyby tak bylo to elementy efa numerujemy( jest w instrukcji).

 

mam nadzieje ze jasno napisalem na twoje zapytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Do połowy lipca. 

 

A jeśli mam inne efa na piśmie co przyszło z agencji czyli jakieś drzewa itd, to czy musze je wpisywać do załącznika o obszarach proekologicznych skoro międzyplonów będę miał tyle, że spokojnie mi starczy na spełnienie wymogów zazielenienia?  czy moge sobie je darować i oszczędzić pisania o innych, niż te moje efa14a?  

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

nic nie musisz dodatkowo  opisywać  i wypełniać skoro masz wystarczającą pow.  międzyplonów 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ive    0

Witam!

W gospodarstwie do 10 ha w decyzji za zeszły rok przyszło mi że zawyżyłam powierzchnie PEG na dwóch działkach o niespełna 2% razem, to czy we wniosku na ten rok muszę zmniejszyć powierzchnię tych działek w tabeli VII. (Oświadczenie o powierzchni działek ewidencyjnych) i w tabeli VII. (Oświadczenie o wykorzystaniu działek rolnych)?? Według mnie i wykazu z rejestru gruntów podana powierzchnia była prawidłowa. Na dodatek Agencja pierwszy raz dopatrzyła się tej rzekomej różnicy, pomimo iż wcześniej składałam na te działki wniosku o dopłaty i pomimo wcześniejszej pomyślnej kontroli.

Drugie pytanie: w zeszłym roku wpisałam na trzech działkach A JPO i A1 trawy siane na gruntach ornych, czy w tym roku mam zrobić to samo, tylko w tym roku nie siałam tam trawy a skoszę to co wyrosło, czy mam to zostawić jako A JPO?? Z góry dziękuję za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zrób takie powierzchnie jakie masz po pomniejszeniu. Jeśli masz poniżej 10 ha ornych to nie musisz rozpisywać upraw chyba, że w tym roku znowu masz trawy na gruntach ornych to zawsze trzeba zadeklarować je A JPO, A1 trawy na gruntach ornych.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ive    0

Czy ktoś jeszcze się wypowie? Bo czegoś tu nie rozumiem, jeżeli wypis z rejestru gruntu mówi że mam działkę 0,75, potwierdza to kontrola parę lat temu, a teraz nagle ktoś z agencji po paru latach na podstawie kontroli administracyjnej czyli pomiarem powierzchni ewidencyjnej wykonanej na ortofotomapie twierdzi że mam mniejszą działkę i mam teraz sobie mieszać we wniosku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Możesz wpisać większą powierzchnię i tak ARiMR znowu pomniejszy Ci ją w kontroli administracyjnej. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agropomiary    3

Czy ktoś jeszcze się wypowie? Bo czegoś tu nie rozumiem, jeżeli wypis z rejestru gruntu mówi że mam działkę 0,75, potwierdza to kontrola parę lat temu, a teraz nagle ktoś z agencji po paru latach na podstawie kontroli administracyjnej czyli pomiarem powierzchni ewidencyjnej wykonanej na ortofotomapie twierdzi że mam mniejszą działkę i mam teraz sobie mieszać we wniosku?

 

Jeśli uważasz, że masz większą powierzchnię na działce, zobacz na mapce jakie elementy zostały wyłączone z powierzchni działki. Jeśli te obszary wyłączone uważasz że są użytkowane, obrysuj je i wykreśl - wpisując, że ten teren jest użytkowany rolniczo. I oczywiście podaj powierzchnię, jaka wg Ciebie tam jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naladla    0

Witam,

rodzić ma działkę 10ha oraz 2.6ha. Jestem młody i nigdy nie byłem aktywnym rolnikiem. Rodzice też nie. Chciałbym naturalnie te 10ha działkę zrewitalizowac (do tej pory były siane dotacje, przez poprzedniego wlasciciela). Jest posiane proso na całości.

 

Waham się czy zgłosić teraz tylko 10ha aby nie mieć spraw z dywersyfikacja przez te proso. Czy jest może jakas opcja aby zgłosic jakos nawozenie zielone, poswiecenie roku na poprawe gleby.

 Czy liczy się powierzchnia całkowitą działki czy PEG, przy uwzględnianiu powierzchni gospodarstwa? 

 

Czy za rok będzie program młody rolnik i jeśli tak, czy teraz zgłaszając wniosek o płatności, będę mógł za rok ubiegać się o MR?

 

Mam już numer identyfikacyjny producenta, załączniki graficzne, umowę dzierżawy.

Złożyć wniosek przez internet czy lepiej iść do arimr?

O co chodzi z doradcami?

 

Ogólnie jestem poirytowany enigmatycznością tej całej wiedzy. Czy jedynym porządnym źródłem informacji są doświadczenia i opisy? Jest może jakiś poradnik ( nie jak wypełniać wnioski, tylko szerszy, jak dziala ten cały mechanizm)?

 

Dziekuję bardzo za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Edytowano przez naladla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dorka11    0

Na otrzymanym materiale graficznym są zaznaczone różne elementy EFA np. rowy, zadrzewienie . Czy jeśli zgadzam się z tym co zaznaczyła agencja to musze raz jeszcze czerwonym kolorem opisywać mapki czy zostawić puste?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Elementy proekologiczne musisz oznaczyć na załączniku graficznym.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez livebird
      Ile maksymalnie można uzyskać dopłat do 1ha łąki ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj