Polecane posty

ukaszProcho    91

Ile dni po zastosowaniu lancetu można dać mocznik dolistnie? I czy 20 % będzie dobrze? Pszenica jeszcze się krzewi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mocznik to dobra sprawa do oprysków ale w małej ilości pare kg na ha. Obniża ph roztworu przez co skłądniki są lepiej pobierane i przyśpiesza transport i wchłanianie się zastosowanych oprysków. Dlatego zawsze dodaje z 10 kg mocznika na opryskiwacz. Jeśli chodzi i wprowadzanie azotu to od tego są korzenie i tego sie trzymajmy. Mocznik dolistnie w dużych dawkach tylko w wyjątkowych sytuacjach kiedy zboże jest marne i coś tam chcemy je podratować wtedy łącznie z mikro i siarczanem magnezu można je podgonić troche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Żadnych wiader, ja mam mieszadło zrobione z pralki i podłączone bezpośrednio do opryskiwacza, który na wolnych obrotach pobiera sobie co tam do mieszadla wieje czy wyspie, tu wszystko idzie sprawnie, przewody calowe, szybkozlączki itp. Tylko długo się rozpuszcza ten cholerny mocznik trzeba te kilka czy kilkanaście minut poświęcić na te 20 kg a czas leci, a tu jakbym dodał 100 litrów Rsm na 500 wody to sama przyjemność. Ale pytanie jaki skutek?

Czemu RSM parzy a mocznik nie?

Bo w RSM jest również azot azotanowy i amonowy (formy nieorganiczne) który roślina może szybko pobrać przez liść co powoduje poparzenie (wzrost zasolenia). Forma amidowa jest formą organiczną i roślina musi użyć ureazy aby rozłożyć ją do formy nieorganicznej, którą będzie mogła wykorzystać. Proces ten wymaga trochę czasu.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294

A jest jakieś bezpieczne stężenie azotu azotanowego i amonowego w wodzie, które nie zagraża pszenicy? Czy każda ilość tego azotu powoduje poparzenia?


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Kiedyś mocznika dużo się rozpuszczało teraz tylko dwa razy na rzepak25 kg na 200 litrów wody,rozpuszczam na sicie bez problemu ,w zbożach więcej szkody niż pożytku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A jest jakieś bezpieczne stężenie azotu azotanowego i amonowego w wodzie, które nie zagraża pszenicy? Czy każda ilość tego azotu powoduje poparzenia?

o ile dobrze pamietam to stężenie 1-3 % (zależnie od warunków i faz) jest bezpieczne, także mija się z celem takie nawożenie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Ja rozpuszczam mocznik i siarczan w zbiornikach 1000 litrów (maja obciętą górę). Częściowo zalewam zbiornik wodą (z wodociągu bądź studni) wrzucam mocznik i siarczan magnezu (w ilości zależnej od fazy rozwojowej roślin), dolewam wody. Robię stężenie dokładnie takie jak ma być w opryskiwaczu. Do rozpuszczania nawozów w zbiornikach i zalewania  opryskiwacza używam pompy zatapialnej do brudnej wody. Wydatek pompy to 11tys. litrów/godz a koszt w markecie ok 190pln. Koszt zbiorników 3 lata temu 150 pln/szt.

 

https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/pompy-i-hydrofory/pompy-odwadniajace/pompa-zanurzeniowa-500-w-11000-l-h-sterwins,p269971,l2163.html

 

Tak przygotowany roztwór robię wcześniej aby się ogrzał (czasem parę godzin, czasem dzień wcześniej). Zalewanie opryskiwacza 600 litrów to kwestia 4-5 min. Naprawdę trzeba się uwijać aby zdążyć dodać ŚOR do opryskiwacza. Założe jeszcze zawór kulowy za pompą i wtedy będę mógł regulował wydatek pompy.

 

Nawet jak pryskam bez nawozów też tak napełniam opryskiwacz. Temperatura wody jest bardzo ważna dla skuteczności zabiegu.

 

Acha PAMIĘTAJCIE dobrze UZIEMIENIĆ Pompę !!!!!!!!!!

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Odpowie ktoś na pytanie ile dni po zastosowaniu lancetu mozna pryskac mocznikem?
A drugie to czy jak pszenica jest słaba jeszcze to czy juz sypać druga dawkę saletry czy pryskac ja jeszcze dolistnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Ma minąć 3 dni między zabiegiem herbicydowym a odżywianiem dolistnym.
Kolega losktos na poprzedniej stronie mówił że jak jest pszenica słabsza to można podać trochę szybciej drugą dawkę azotu i niby jest to bardziej wskazane niż podawanie odżywek które tylko oszukują roślinę a nie nadają jej tempa rozwoju. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Saletrę sypiesz na glebę, a nie na liście. Odstęp czasowy między nawozem a opryskiem nie ma żadnego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

4-7 marca poszło 220kg saletry, i na drugą dawkę też może być saletra czy lepiej jakiś saletrzak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294

4-7 marca poszło 220kg saletry, i na drugą dawkę też może być saletra czy lepiej jakiś saletrzak ?

 

Jak byłem niedoinformowany i niewyedukowany to też chciałem sypać Saletrzak pogłównie, o zgrozo.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294

Ja rozpuszczam mocznik i siarczan w zbiornikach 1000 litrów (maja obciętą górę). Częściowo zalewam zbiornik wodą (z wodociągu bądź studni) wrzucam mocznik i siarczan magnezu (w ilości zależnej od fazy rozwojowej roślin), dolewam wody. Robię stężenie dokładnie takie jak ma być w opryskiwaczu. Do rozpuszczania nawozów w zbiornikach i zalewania  opryskiwacza używam pompy zatapialnej do brudnej wody. Wydatek pompy to 11tys. litrów/godz a koszt w markecie ok 190pln. Koszt zbiorników 3 lata temu 150 pln/szt.

 

https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/pompy-i-hydrofory/pompy-odwadniajace/pompa-zanurzeniowa-500-w-11000-l-h-sterwins,p269971,l2163.html

 

Tak przygotowany roztwór robię wcześniej aby się ogrzał (czasem parę godzin, czasem dzień wcześniej). Zalewanie opryskiwacza 600 litrów to kwestia 4-5 min. Naprawdę trzeba się uwijać aby zdążyć dodać ŚOR do opryskiwacza. Założe jeszcze zawór kulowy za pompą i wtedy będę mógł regulował wydatek pompy.

 

Nawet jak pryskam bez nawozów też tak napełniam opryskiwacz. Temperatura wody jest bardzo ważna dla skuteczności zabiegu.

 

Acha PAMIĘTAJCIE dobrze UZIEMIENIĆ Pompę !!!!!!!!!!

U mnie wszystko stoi 2 m nad ziemią i łapię wodę z dachów, więc pompy nie trzeba. Pomyślę nad zbiornikiem do rozcieńczania mocznika, nawet już mi się nasuwa kilka pomysłów. Mocznik sam się rozpuści czy trzeba mieszać, jak wrzucę 50 kg do beczki 300L i zakręcę szczelnie?

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj