Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
skantos    5

 daj 100 ml /ha kendo do adexar lub  lub 0,6l  androsa  i załatwi sprawe

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek154    138

Pszenica Jullius ma takie liście, to rdza żółta?  Doradzicie?

_20180506_180417.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

właśnie co powiecie o środku Kendo? Niby typowy do zwalczania mączniaka. Jutro wieczorem lub we wtorek rano będę robił 10ha ostrogi tym właśnie środkiem bo mączniak na spodzie aż w oczy kole. Na T1 poszedł prochloraz 1l i corbel 0,4l. Także teraz trzeba przelecieć tym Kendo bo do T2 i flagi jeszcze trochę, a szkoda roślin...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bravo2    31

A na jesień jaki środek polecacie. A propo lancetu nigdy nie miałem problemu czyscił ładnie a w tym roku coś nie poszło mimo że pogoda była super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

W moich rejonach sprawdza się Snajper 1,5l na ha. Sam na jesieni pierwszy raz zastosowałem i jestem zadowolony. Bez poprawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2352

mam dylemat w pszenicy jarej .  mowicie ze  nawozenie na klos ma maly sens. Przedsiewnie dalem za mala dawke aztu bo poszlo 100 kg saletry.

teraz nie wiem czy dac 200 na strzelanie w zdzblo i 100 na klos

czy moze sypnac teraz 100 na 3-4 lisc i na kolanko 200  

czy moze poporstu na kolanko 250 kg. 

co byscie radzili ?  jaki podzial bedzie najlepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5628
49 minut temu, bravo2 napisał:

A na jesień jaki środek polecacie. A propo lancetu nigdy nie miałem problemu czyscił ładnie a w tym roku coś nie poszło mimo że pogoda była super

Jesień można zrobić Tolurexem 2l/ha ale niektóre odmiany są wrażliwe. Expert met - 0,35kg/ha ok 60 pln lub np Boxer 2,5l/ha za ok 75 pln. Do kazdego z nich dobrze jest dodać 0,15l dff i kilka gramów glean na samosiewy rzepaku. Za 80 pln mozna zrobić dobry zabieg i jeśli toleruje się gdzie nie gdzie chwasty w łanie to można nie poprawiać. Jak trzeba poprawić to za 30 pln/ha zrobisz . 

  • Like 1

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60
5 godzin temu, wiko napisał:

Jak się nie ma o czymś pojęcia to się nie wychyla przed szereg 

Mówisz o sobie?? Ja Tak robie i z plonów jestem zadowolony. Jutro bede pryskał pszenice zrobie zdjecie i pokarze ci jak podczas suszy wyglada pszenicy dokarmiana dolistnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie ile dni po herbicydzie w jarce moge polecic odzywkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
1 godzinę temu, Ulman napisał:

Jesień można zrobić Tolurexem 2l/ha ale niektóre odmiany są wrażliwe. Expert met - 0,35kg/ha ok 60 pln lub np Boxer 2,5l/ha za ok 75 pln. Do kazdego z nich dobrze jest dodać 0,15l dff i kilka gramów glean na samosiewy rzepaku. Za 80 pln mozna zrobić dobry zabieg i jeśli toleruje się gdzie nie gdzie chwasty w łanie to można nie poprawiać. Jak trzeba poprawić to za 30 pln/ha zrobisz . 

Dokładnie jak wyżej, a tolerowanie chwastów to nic innego jak  próg szkodliwości, który każdy chwast ma inny. U mnie pojawiła się przytulia którą przepuścił zabieg jesienny ale rosła jedna na 20 m,  więc sobie poprawkę darowałem bo jej próg to jedna roślina na 2 m kw. A teraz nie mogę jej znaleźć w łanie,  więc zabieg jesienny według mnie 100% powodzenia oczywiście zawsze staram się żeby na  polu było czysto,  więc presja też nie jest duża


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    8023

i u mnie było czysto po takim zabiegu, teraz na wiosnę poprawiłem mustangiem i czysto być musi, choć mozna było nie poprawiac, bo przytuli praktycznie nie było , tylko inne chwasty 2 liscienne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
Napisano (edytowany)
43 minuty temu, Macius napisał:

Mówisz o sobie?? Ja Tak robie i z plonów jestem zadowolony. Jutro bede pryskał pszenice zrobie zdjecie i pokarze ci jak podczas suszy wyglada pszenicy dokarmiana dolistnie :)

Ja tam się nie znam ale myślę, że jeżeli jest susza to  jest problem z pobieraniem składników z gleby bo do tego potrzebna jest woda o czym się wszędzie pisze. A więc to dokarmianie dolistne w tej sytuacji wyjątkowo ma sens i nie robiłbym hejtu z chłopaka, jeżeli popryska z rana z rosą to nic nie poparzy. Jest wiele opracowań i badań które potwierdzają pozytywne stosowanie nawozów dolistnych w czasie takich właśnie trudnych warunków, bo pozwalają roślinie jako tako przetrwać i się rozwijać.

Ja się w dokarmianie nie bawię bo zboża Wyglądają bardzo ładnie mimo  suszy, szczelnie zakryły glebę i w strefie korzenia jeszcze sporo wilgoci jest, ale to dlatego że w hrubieszowskim są dobre gleby które dobrze trzymają wodę. 

Tylko kolega Maciuś Musi pamiętać że żeby takie dokarmianie przyniosło efekt przynajmniej raz w tygodniu musi z opryskiwaczem na pole pojechać, a to już zbyt duży koszt w porównaniu do możliwych korzyści. Te nawozy po prostu nie są warte swojej ceny a roślina w 80 albo 90% składa się z wody i to jest najważniejszy element. Bez wody to i tona plonovitu i crystalonu nie pomoże 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Po pierwsze należałoby przypomnieć, że każdy oprysk to dla rośliny stres. Więc oprócz stresu wywołanego suszą, dokładamy jeszcze "coś od siebie", a efekt można by porównać do karmienia spragnionego człowieka lekko zmoczonym chlebem. Niby chcemy dobrze, ale nie pomagamy. Jak ktoś pisze, że dokarmia dolistnie w czasie suszy i rosliny dobrze reagują, to albo nie wie co to susza, albo 1000l cieczy roboczej wylewa na hektar.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Panowie na T2 azoksystrobina w dawce 0,8 i epoxykonazol 0.8 będą dobrym wyborem ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

ja czwarty raz tej wiosny jutro lece na pszenice 15kg mocznika 10kg siarczanu i 1L Mikro zboże. Jutro wstawie zdjęcie pszenicy dla tych co mówią że podczas suszy nic nie daje dolistne dokarmianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzix123    0

@Macius Co ile dni dokarmiasz dolistnie mocznikiem ? Niby powinno zachować się odstep co najmniej 10 dni w pszenicy :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2186

A zostawiłeś kontrolę, że wiesz, że to dokarmianie daje efekt?


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60
Napisano (edytowany)

Różnie nie cześciej jak tydzień przerwy było ale tak od 7 do 14 dni. Kontroli nie mam bo odżywki dodaje też do grzyba czy skracania a nie bede opryskiwacza specjalnie rozrabiał na jeden przejazd. Widze róźnice na polach w miedzy a moimi. Jutro wstawie fotki to bedziemy dyskutować bedzie wszystko ładnie widać

Edytowano przez Macius

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5628
40 minut temu, globus512 napisał:

Panowie na T2 azoksystrobina w dawce 0,8 i epoxykonazol 0.8 będą dobrym wyborem ? 

azoksy 0,5l wystarczy


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ulman napisał:

49 minut temu, bravo2 napisał:

A na jesień jaki środek polecacie. A propo lancetu nigdy nie miałem problemu czyscił ładnie a w tym roku coś nie poszło mimo że pogoda była super

Jesień można zrobić Tolurexem 2l/ha ale niektóre odmiany są wrażliwe. Expert met - 0,35kg/ha ok 60 pln lub np Boxer 2,5l/ha za ok 75 pln. Do kazdego z nich dobrze jest dodać 0,15l dff i kilka gramów glean na samosiewy rzepaku. Za 80 pln mozna zrobić dobry zabieg i jeśli toleruje się gdzie nie gdzie chwasty w łanie to można nie poprawiać. Jak trzeba poprawić to za 30 pln/ha zrobisz . 

0,15 diflufenikanu (500) to można dawać na piaskach, albo dla spokoju sumienia ;) Od kilku lat daję 0,25 - 0,3 l. na średnich i ciężkich glebach, to wtedy ma to sens, bez poprawek wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256

Susza pojęcie względne, najwidoczniej w glebie masz jeszcze wodę i stąd taki efekt. Daj odżywki na takie zboże, które będzie zwinięte jak szczypior to nie sądzę, że cokolwiek mu pomożesz.

 

Odnośnie mączniaka, to w jednej odmianie widziałem nalot w dolnych partiach, jednak od T1 minęło nieco ponad tydzień więc jeszcze trzeba się wstrzymać z wnioskami, czekam do końca tygodnia i jadę na kontrol, jak się nic nie zmieni to czymś to poprawię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    893
Dnia 5.05.2018 o 09:33, Bugii napisał:

Mam kuzyna ktory uprawia ziemniaki jadalne. Ma kanaly, wode i deszczownie. Ziemniaki zmianuje z pszenzytem ale deszczowni uzywa tylko i wylacznie do ziemniakow. Zboze 3 lata temu na  3 ha deszczowal i jak obliczyl roznice w plonie i koszty to stacil. Mowil ze by kupil wiecej zboza za te koszty niz mu uroslo. A mosisz dac min 20l na m2 Zboze jest zbyt tanie aby je nawadniac. Warzywa, ziemniaki jadalne , ziola. Ale nie zboze po 600zl za tone:D

A jakie są koszty przy nawadnianiu? We Francji widziałem sporo pól nawadnianych. Nawet takich małych, wysoko w górach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    104

panowie lancet przepuścił mi miotłę w pszenicy, czym to teraz w miarę tanio zwalczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj