nie

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Polecane posty

mirro    6404

Tylko niech sprawdzą czy DPF im nie wycieli bo jak tak to znowu grozi nam Smog. :D :D

Po ostatnim zakupie F16 transfer technologii jest taki, że nasze zakłady mogą jedynie malować te samoloty. Nie ma szans na żadne centrum obsługowe ani transfer. 

Ja bym olał ten zakup. Tu nie ma co analizować za części bulimy jak za zboże, tyle że magazyny chyba są gdzieś blisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5578

Amerykańskie jest najlepsze a parafrazując  niejakiego  R. Sikorskiego - robimy łaskę amerykanom,  więc nie zdziwię się że zakup jest rozważany.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

Jeśli zna to z pewnością doniesie.  W "kapowaniu' , jest niedoścignionym wzorem .

na twoim miejscu to na tematy donosicielstwa bym sie nie wypowiadal B)

 

A dziś kolejna miesięcznica ciekawe czy będzie gorące powitanie.

 bylo gorace -mimo sporego mrozu i krakowskiego splinu-nie mylic ze smokiem, choc w telewizji nie pokazali


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4613

NO ALE PLATFORMY NAJLEPIEJ POWITALI SCHETYNY SZCZEGÓLNIE ŁADNY HYMN CZERWONY JAK CEGŁA 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

bylo gorace -mimo sporego mrozu i krakowskiego splinu-nie mylic ze smokiem, choc w telewizji nie pokazali

 

Relacjonujesz swoją obecność na marszu KOD? A nie zapomniałeś dać się wydymać i wrzuciłeś do puszki na nowego smartfona dla kijowskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4613

 

znowu temat zaczynający się na ?????????????????????????? każda odpowiedz ?????????

axel Springer sponsoruje twoją informacje  ????

jesteś głupi?????

widziałem ze pedałowałeś się ?????

 

 

szczyt propagandy wyjaśniał ostatnio max tv tz Szambo dziennikarskie   

 

wlasciciel_kebaba_dyrektorem_pgnig.jpg

 

 

zapytaj się tego twojego autora jak i ile razy ładnie przepraszał ze łże????

 

 

czołowy w rankingu  

TU SIĘ dOBRZę PISZE

 

gratuluje źródła

proszę o dar dla kijowskiego demokracja ma się złe 

na twoim miejscu to na tematy donosicielstwa bym sie nie wypowiadal B)

 

 bylo gorace -mimo sporego mrozu i krakowskiego splinu-nie mylic ze smokiem, choc w telewizji nie pokazali

 

 

CZYM SIĘ PRZEJMOWAĆ ŻYDAMI Z KRAKOWA ??? W GENACH JESZCZE WAM ZOSTAŁO ZAGAZOWYWANIE WIELBICIELE SMOGU  

na twoim miejscu to na tematy donosicielstwa bym sie nie wypowiadal B)

 

 bylo gorace -mimo sporego mrozu i krakowskiego splinu-nie mylic ze smokiem, choc w telewizji nie pokazali

 

CIEKAWE CZY JAK JA BYM CI wy***ał NA GROBIE BRATA TEŻ MAIŁBYŚ TAK WESOŁO ???

JAKIŚ ZWYCZAJ ŻYDOWSKI ??? 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

NO ALE PLATFORMY NAJLEPIEJ POWITALI SCHETYNY SZCZEGÓLNIE ŁADNY HYMN CZERWONY JAK CEGŁA 

 

Widać  poparcie  mają  ludzi 

Wzięli by  sie  lepiej  za robotę   bo jak na razie  opozycja  tylko się  ośmiesza

Tak jak to ich zbieranie  podpisów  pod referendum  w sprawie reformy szkolnictwa 

Za ich czasów  jak  Miliony  podpisów  pod  referendum było  zebrane  to do  kosza  to  ale  teraz  referendum im się marzy

Żałośni  są   i tyle.

Edytowano przez marekfarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Też z tymi samolotami słyszałem. Zaczyna się murzyńskośc i robienie laski amerykanom. Już pisałem za Sikorskim nie przepadam. Ale maił chłop rację. Teraz będziemy płacić rachunki z ate wojska. Samoloty. Nie zdziwię się jak śmigłowce wyjdą z uzbrojeniem drożej niż caracale. Chociaż już wiadomo, że będzie tylko 16 zamiast jak dobrze pamiętam 50 ciu. Zobaczycie USA jeszcze nieźle nas wydoją teraz dla nich złoty czas nastaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6404

Ogólnie śmigłowce wyjdą drożej bo będziemy mieli kilka mikroflot. Koszt zakupu to tylko jedna składowa kosztów całościowych. Przy podejściu serwisowym np Świdnika do Anakondy które można streścić ( bierz i spier..) i chęci przejęcia za friko państwowego WZL będzie jeszcze gorzej. Trzeba brać pod uwagę także szkolenie pilotów do każdego typu i obsług. To będzie rosło milion tu milion tam a potem jak Duńczykom w przypadku EH101 wyjdzie że koszty urosły 1,4miliarda koron.

Tak poza tym to my właśnie teraz pchamy się w EH 101 choć nie było już dawno zamówień na ten śmigłowiec nawet ze strony szczęśliwych posiadaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

romus- pogrzebowe zwyczaje zydow sa mi rownie obce jak "folksdojczow", zreszta w krakowie jak i calej polsce zydow niewielu juz zostalo-twoi przodkowie sie o to postarali.

 

kazdy normalny czlowiek grzebie swoich rodzicow czy brata i bratowa w poblizu miejsca gdzie mieszka a nie na drugim koncu polski, pali znicze tam gdzie sa pochowaniu a nie przed miejscem pracy i to niedlugiej, wyobrazcie sobie ze zaczniecie palic znicze przed obora gdzie ojciec czy matka zapieprzali cale zycie-jaki lekarz by was odwiedzil ????

 

ja mam szacunek dla zmarlych-  ale to nie chodzi o nich tylko o polityke- kto sieje wiatr,zbiera burze i kaczynski po ponad 80 miesiaca zaczyna tego doswiadczac. zreszta gdyby zaczeli protestowac  w krypcie pod wieza srebrnych dzwonow sam bylbym przeciw.

 

jedno mnie zastanawia-po co zrobiono nagrobek z przesuwana sciana, ktory w kilka chwil mozna otworzyc-nastepne badania, kogos beda dokladac albo wyjmowac za kilka lat-ciekawe ???

 

zaczelo sie od malopolski- 3 uchodzcow z afganistanu [prawdopodobnie], maja ich cofnac na slowacje ale teraz sie okaze czy grupa wyszegradzka to fikcja.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

Obudz się chłopie Owsiak ma pomysł na biznes a przy okazji pomaga chorym dzieciom tyle że znaszych pieniędzy dużo jest takich organizacji którzy wykorzystują ludzką naiwnośćJeszcze sporo kasy z tych zbiórek na zgromadzenie ćpunów i narkomanów na Przystanek Łudstok Owsiak wyprowadza , czego Kijowski akurat nie czynił . Co roku ofiary śmiertelne na tym spędzie są i to za nasze pieniądze , za moje też . Wczoraj w wiadomościach pokazywali przypadek rodziny w której matka trójki dzieci zmarła . Konkubent jest na tyle odpowiedzialnym mężczyzną że chce się opieką tych dzieci zająć . Nie może otrzymać prawa do opieki , bo ma dom za mały . Znalazł się człowiek dobrego serca który tej rodzinie duży dom ofiarował , aby tylko ich nie rozdzielać . Całe szczęście że to nie przeszło przez łapy Owsiaka , bo ten by połowę zajął a część z tego domu na narkomanów by poszło .

Nie bój się - ja jestem obudzony i to od godz. 5 rana. Przecież pisałem, że wiem, iż Owsiak tego nie robi bezinteresownie i że zbiera również kasę, ale również pisałem ile sprzętu on jednak zakupił. Pisałem również, że jak ci to nie odpowiada, to jak ktoś od ciebie będzie umierający i będziesz widział na pogotowiu, sprzęcie w karetce czy sprzęcie w szpitalu serduszko - odmów przyjęcia pomocy i/lub odłączenia od aparatury. Przecież ona i tak nikogo nie ratuje, tylko (mój dopisek apropos nagonki, że Owsiak jest za eutanazją i aborcją) uśmierca.

Będzie się coś paliło, albo jakieś inne zdarzenie zarejestrowane jako lokalne zagrożenie i przyjedzie OSP - też odmów ich przyjęcia i zażądaj tylko jednostek PSP - w końcu pisałeś, że OSP to samo zło i nie wiadomo po co są. Dodam jeszcze, że jak PSP czy tam OSP przyjedzie, też zwracaj uwagę na to, czy nie mają serduszka, a jak będzie ma wozie lub pompie - odmów użycia tego sprzętu. Będzie na ODO - zabroń wchodzić strażakom na teren swojej posesji.

Pisałem też o tym, że Caritas również robi takie przekręty i też się bogaci na czymś, co dostaje za darmo. Nie mniej jednak pokaż mi jakąś organizację czy fundację, która nie służy praniu brudnych pieniędzy? Nawet Lux Veritatis pierze i to grube miliony oraz dolary, a zaobserwować możemy to chociażby przy tych 26mln.zł., które to rząd dał Rydzykowi w drugiej transzy po 20mln. za niby geotermię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A z jakiej racji mam być odłączony o d aparatury ? :P :P :P  To nie jest ani sprzęt ani pieniądze Owsiaka B)  i nikt mi łaski nie robi Jak wiesz że UX vERITATIS  PROWADZI nielegalną działalność to masz obowiązek zawiadomić odpowiednie organy co do OSP to dużo istnieje tylko po to by istnieć powinno się likwidować małe jednostki które często istnieją tylko formalnie a za zoszczędzone pieniądze doposażyć te silniejsze w nowoczesny sprzęt by były bardziej efektywne B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Nooo , świetny pomysł z tym zamykaniem małych . Powiedz to starszym ludziom  , wytłumacz że to dla ich dobra będą jeździć 2 x dalej i 3 x dłużej czekać w kolejce . B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5578

Zobaczycie USA jeszcze nieźle nas wydoją teraz dla nich złoty czas nastaje.

Ale za to będziemy wydojeni w duchu patriotyzmu przez naszego najwiekszego sojusznika a nie przez jakąś Francję

 

 

kazdy normalny czlowiek grzebie swoich rodzicow czy brata i bratowa w poblizu miejsca gdzie mieszka a nie na drugim koncu polski, pali znicze tam gdzie sa pochowaniu a nie przed miejscem pracy i to niedlugiej, wyobrazcie sobie ze zaczniecie palic znicze przed obora gdzie ojciec czy matka zapieprzali cale zycie-jaki lekarz by was odwiedzil ????

 

ja mam szacunek dla zmarlych-  ale to nie chodzi o nich tylko o polityke- kto sieje wiatr,zbiera burze i kaczynski po ponad 80 miesiaca zaczyna tego doswiadczac. zreszta gdyby zaczeli protestowac  w krypcie pod wieza srebrnych dzwonow sam bylbym przeciw.

 

jedno mnie zastanawia-po co zrobiono nagrobek z przesuwana sciana, ktory w kilka chwil mozna otworzyc-nastepne badania, kogos beda dokladac albo wyjmowac za kilka lat-ciekawe ???

 

Pochówek na Wawelu był przepustka do historii i wyróżnikiem spośród innych pełniacych ten urząd. Jeśli jeszcze zmieni się podręczniki do historii i wtłoczy do głów jak wyjątkowym był Lech to oprócz legendy o smoku wawelskim jest szansa na legendę o Lechu Kaczyńskim


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Nooo , świetny pomysł z tym zamykaniem małych . Powiedz to starszym ludziom  , wytłumacz że to dla ich dobra będą jeździć 2 x dalej i 3 x dłużej czekać w kolejce . B)

 

Y nie wiem co brałeś ale odstaw to bo Ci nie służy :P :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8060

staszek chyba blisko masz do jakiegoś molocha (szpitala) skoro chcesz żeby zamykać małe szpitale gdzie personel nie jest chamski w stosunku do pacjenta jak to ma miejsce w dużych molochach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

http://www.wiocha.pl/1411283,Kalambury.

 

primo- ja mieszkam na pograniczu 3 powiatow i czasami przyjezdza pogotowie z sasiedztwa, jak ktos uslyszy ze ma jechac do szpitala do chrzanowa lub wadowic to od razu zdrowieje,  choc jak starsza sasiadke zabrali na oiom do chrzanowa to pozniej chwalila tylko jedno[bo w sumie nic wielkiego jej nie bylo] brak kolejek, nie trzeba bylo czekac godzinami jak w krakowie.na parkingach pod klinikami samochody z polowy polski.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

oprócz legendy o smoku wawelskim jest szansa na legendę o Lechu Kaczyńskim

     A legenda o złotej kaczce się nie liczy czy co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

A z jakiej racji mam być odłączony o d aparatury ? To nie jest ani sprzęt ani pieniądze Owsiaka

Niby nie jego pieniądze, ale kupił i dał służbom ratowniczym. A czy nie jego kasa? To jak ty dostajesz JPO, to to jest twoja kasa, czy dalej ARiMR? 

 

Jak wiesz że UX vERITATIS  PROWADZI nielegalną działalność to masz obowiązek zawiadomić odpowiednie organy 

Nie rozśmieszaj mnie. Rydzykowi nawet JP II nie dał rady, a ja mu mam dać? W szczególności teraz, jak ma błogosławieństwo rządu, który też przy drugiej transzy wynoszącej 26mln. zł dopiero za 3 podejściem zdecydował się na zaksięgowanie tej kasy na fundację z wiadomych celów. Sam pisałeś, że na składki zdrowotne płacisz prawie 300zł, więc albo tą kwotę zerżnąłeś ode mnie z wcześniejszego postu, albo masz własną działalność i jesteś na ZUS-ie a nie KRUS-ie. Zakładam raczej to drugie, bo kłamstwa nie chcę brać pod uwagę, więc powinieneś wiedzieć o co w tym chodzi...

 

co do OSP to dużo istnieje tylko po to by istnieć powinno się likwidować małe jednostki które często istnieją tylko formalnie a za zoszczędzone pieniądze doposażyć te silniejsze w nowoczesny sprzęt by były bardziej efektywne 

W mojej gminie są 4 OSP. Do gminy PSP ma od 12 do 31km (w zależności w jaki zakątek). OSP są rozlokowane tak, że w najdalszy zakątek najbliższe OSP ma 5 km. Jak wykluczymy jedną jednostkę z najmniejszą liczbą wyjazdów (w zeszłym roku miała 5 na cały rok), to najbliższa kolejna jednostka będzie miała do najdalej wysuniętego punktu 14km. A więc trochę matematyki:

- 4 minuty na zebranie się ochotników i wyjazd

- 15-20min. dojazd (w zależności od warunków pogodowych, wóz strażacki jest cięższy od zwykłego auta, na sobie ma wodę, która na łukach drogi również buja, przez wodę droga hamowania jest dłuższa, a każdy kierowca wie, że wiezie ratowników i to on ze swoją drużyną ma ratować innych, a nie by jeszcze go ratowali)

Po przyjeździe szybkie rozpoznanie, zdiagnozowanie sił, ubieranie się w ODO, rozwijanie rot - to wszystko zajmuje czas, a jak za plecami stoi gospodarz i krzyczy "Róbcie coś!", to dodatkowo podnosi ciśnienie. Ale z tym to sobie wszyscy dają rady, bo na takie okoliczności też są szkoleni i przechodzą specjalistyczne badania lekarskie. Mija czas, ogień się rozprzestrzenia, ty rozwijasz 2 linie, z których jedna jest w natarciu, a druga w obronie innych obiektów. Na samochodzie masz 3tyś. litrów wody i masz świadomość, że starcza ci to na ok. 2 minuty. Wysyłasz jednego do pobliskiego hydrantu, bo następna jednostka przybędzie za ok. 10min. W hydrancie powinno być ciśnienie 7bar utrzymane przez min. 1 minutę, a tu zonk: 7 bar na starcie, które po 15 sekundach maleje, a po 40 sekundach mamy 1,5bara i brak ciśnienia na prądownicy. Kombinując podajesz tą wodę do wozu, by ciśnienie robiła autopompa, ale nie starcza ci na zasilanie 2 rot - najbliższa jednostka podaje ci, że dotrze na miejsce za 6 min. Zgłaszasz dyspozytorowi o zadysponowanie autocysterny, bo ogień się rozprzestrzenił ze stodoły na budynki inwentarskie i częściowo zaczyna wchodzić do mieszkalnych. Rezygnujesz z natarcia i decydujesz o oszczędnej obronie budynków mieszkalnych, by chociaż coś uratować... To jest prawdziwy scenariusz, w którym uczestniczyłem jako pierwsza przybyła jednostka. Czas akcji gaśniczej - 6,5h (nie licząc dogaszania trwającego kolejne 3h, dojazdów do pożaru i do remizy). Nikomu nie życzę czegoś takiego, a umiłowana przez Staszka PSP przyjechała po 45min. 2 wozami, po 70min. dojechała drabina i prawie jednocześnie cysterna. Wcześniej przed PSP przybyły 3 OSP. 4-ta, która miała wtedy 3 km. do dojechania - nie przyjechała, ponieważ wójtowi szkoda było 2,5tyś netto dać na opony i została wycofana z podziału. Po tym zdarzeniu na drugi dzień wójt osobiście przywiózł te 2 opony. A co, jak by można było szybciej rozpocząć akcję gaśniczą? Szybciej było by rozpoznanie i podjęte decyzje o zadysponowaniu kolejnych sił?

Reasumując: nawet na te 5 wyjazdów rocznie jest warto trzymać tą jednostkę, gdyż koszt zwróci się przy pierwszym większym pożarze. A dla tych, którzy nie wiedzą i/lub nie są świadomi, jak ogień się szybko rozprzestrzenia, to dedykuję filmik z aktualnym czasem 5min od zapalenia świeczki na tapczanie:

 

Edytowano przez wdaniel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

A z jakiej racji mam być odłączony o d aparatury ? :P :P :P  To nie jest ani sprzęt ani pieniądze Owsiaka B)  i nikt mi łaski nie robi Jak wiesz że UX vERITATIS  PROWADZI nielegalną działalność to masz obowiązek zawiadomić odpowiednie organy co do OSP to dużo istnieje tylko po to by istnieć powinno się likwidować małe jednostki które często istnieją tylko formalnie a za zoszczędzone pieniądze doposażyć te silniejsze w nowoczesny sprzęt by były bardziej efektywne B)

 

 

staszek chyba blisko masz do jakiegoś molocha (szpitala) skoro chcesz żeby zamykać małe szpitale gdzie personel nie jest chamski w stosunku do pacjenta jak to ma miejsce w dużych molochach

Staszek  pisał  o  OSP  a nie  o  szpitalach 

Czytaj  ze zrozumieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8060

 

 

Staszek pisał o OSP a nie o szpitalach

Czytaj ze zrozumieniem

O BROŃCO staszka zrozumiałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5578

oprócz legendy o smoku wawelskim jest szansa na legendę o Lechu Kaczyńskim

     A legenda o złotej kaczce się nie liczy czy co?

Liczy się, liczy i to bardzo! Jak patrzę na Jarosłąwa i Antoniego to wydaje mi się że mogliby zabić wzrokiem. Zupełnie jak Bazyliszek ;)


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Może taka sobie pokutę zadał za to że go wysłał gdzie wysłał żeby pośmiertnie wielkim uczynić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj