mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

mateusz25    66

W zeszłym roku rozlałem rsm na szpilce jak było ścieżki widać, efekt bardzo dobry według mnie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3223
26 minut temu, bartekb6 napisał:

Tak bylo obrabiane.  W tamtym roku było na nim pszenzyto. Średnio co drugi rok jest  na nim obornik. Po prostu życie się tak potoczyło że z dnia na dzień musiałem stać się rolnikiem . Wcześniej ojciec gospodarzył.  Ale już teraz zostałem tylko ja i nie mam się kogo zapytać o rade ...

A ziemia dobrej klasy czy piasek,mi się wydaje że możesz dać zależy od finansów czy masz czy czy nie będzie potrzebny na co innego,owies mało wymagający jest i bez tego urośnie,ale z poligosko raczej byś miał go wiencej ,zresztą jak zaczynasz gospodarować to się za bardzo w koszty nie wdawaj,bo wiadomo rozmaite sprzedawcy bendą ci chcieli wcisnąć towar który dużo kosztuje i małe efekty.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

A ja uważam odwrotnie, jeśli już dawany był obornik to odpuściłbym sobie nawożenie, bo nie znamy ani pH, ani zawartości innych składników. Teraz dać tylko saletrę/saletrzak na szpilkę. Przed żniwami albo zaraz po zrobić rzetelne badania gleby i już będzie wiadomo na czym stoimy.

Nie można doradzić ci, żebyś dał 200kg polfoski bo może fosfor masz wysoki a potas niski, albo odwrotnie. I wtedy połowa z tych pieniędzy jest wywalona w błoto, bo zamiast polifoski można kupić sól potasową albo superfosfat i zrobić to za mniejsze pieniądze a znacznie efektywniej. 

A poza tym ten fosfor z polifoski jeśli nie będzie podany głęboko to w tym sezonie i tak nic nie pomoże, bo po prostu nie przemieści się do strefy korzeniowej. 

Nie mówiąc już o tym, że nie wiemy czy ziemia jest kwaśna czy nie, jeśli jest kwasna to działanie nawozów mineralnych również będzie słabe. 

Mając taką wiedzę jak teraz ja bym zasiał owies i po wschodach rozsiał szybko działajacy azot w postaci saletry / saletrzaku. Odpuściłbym sobie polifoski bo są bardzo drogie a nawożenie nimi na oko jest po prostu nieodpowiedzialne. Zwłaszcza jeśli był dawany obornik (pozostaje kwestia czy był to prawdziwy obornik czy świeże gówno ze słomą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekb6    0

Ziemia  ogólnie V i trochę IV klasy . Ostatnie badania jakie udało mi się znaleźć są z2019r ph4.7 fosfor q0.6 potas 5.3. Tyle wiem od tamtej pory chyba ojciec nie robił badan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trivian    11
23 godziny temu, KlimekPL napisał:

Mocznik im wcześniej podasz tym lepiej, on naprawdę potrzebuje dużo czasu na działanie bo jego rozkład przebiega zupełnie inaczej niż saletry. 

Tylko właśnie myślę czy jak za 2 tyg posieje i zanim owies puści korzenie to z tego azotu do tego czasu niewiele zostanie. Boję się że przez te deszcze się wymyje do głębszych warstw ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

A ja z innym pytaniem, lepiej dać mocznik przedsiewnie w owsie czy saletrę na szpilkę? Cenowo wiadomo lepiej mocznik i drugi plus ze bedzie przemieszany z ziemią więc strat byc nie powinno, druga sprawa czy trafi się z saletrą w jakąś wilgoć. Chyba większe plusy za mocznikiem nie? 200kg/ha? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

Moim zdaniem już za późno na mocznik on się bardzo wolno rozkłada do form przyswajalnych.

Ewentualnie potraktować ten mocznik jako drugą dawkę a na szpilkę dać saletre 

Edytowano przez KlimekPL
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

To po jakim czasie według Ciebie ten mocznik będzie dostępny dla rośliny? Zakładając ze wysiewany jutro pod kultywator  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    353
1 godzinę temu, KlimekPL napisał:

Moim zdaniem już za późno na mocznik on się bardzo wolno rozkłada do form przyswajalnych.

Ewentualnie potraktować ten mocznik jako drugą dawkę a na szpilkę dać saletre 

Jeszcze do niedawna gdy nie było takich problemów z opadami podczas wegetacji literatura zalecała mocznik na liść flagowy. Posypowo. 

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

W poprzednich latach testowałem kombinacje 2x saletra poglownie oraz mocznik przedsiewnie 150kg/ha + saletra poglownie. Jeśli trafisz z saletra przed dobrymi opadami to nie powinno być problemu, ale jeśli będzie susza to jednak mocznik lub nawet saletra czy saletrzak przedsiewnie będzie lepszym rozwiązaniem. Plon w obu przypadkach różnił się nieznacznie, mimo że jednak terminy siewów były różne. Jeśli masz możliwość to syp przedsiewnie mocznik, chyba że pole zakwaszone do saletrzak, nic nie stracisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

Owies zasiany 4 marca ma dopiero 2mm kiełki, to ciekawe kiedy wzejdzie ten którego jeszcze jutro będę siał na lepszych polach które dopiero obeschły :P

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

U mnie w piątek będzie dwa tygodnie, muszę zobaczyć co tam w ziemi siedzi . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67

Wczoraj próbowałem rozsiać pod korzeń nawóz ale niestety mokro więc w sobotę następne próby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3223

I u mnie mokro.Ale nie pada i wysycha.

Widzę ze ludzie robią uprawki gdzie się da wjechać, choroba go wie czy pod owies czy aby pole tak nie wysychało jak wierzchnia warstwa zruszona.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3223

Z tydzień dwa obciągnie,aby nie nalało a delikatny mały deszczyk nie zaszkodzi.

Ogólnie na zamoklinach to lepiej siać qq czy owies bo jak wyschnie i się zasieje to jest ok już tak nie naleje żeby wymokło a oziminy w tym roku jakiś po wymakały w zimę jakoś ta woda długo stoi.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero po niedzieli będę siał. Ogólnie owies pierwszy raz z rsm. Jak to zrobić żeby było dobrze. Wylać przed uprawą czy już jak zasieje?  Rsm26

Ewentualnie pod korzeń saletra a na 2 dawkę rsm. 

Edytowano przez Samsung123321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

Od złej bidy będzie 150 kg owsa na ha ? Myślę dorzucić jeszcze 25-50 kg wyki .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5600
Karollorak93 napisał:

A ja z innym pytaniem, lepiej dać mocznik przedsiewnie w owsie czy saletrę na szpilkę? Cenowo wiadomo lepiej mocznik i drugi plus ze bedzie przemieszany z ziemią więc strat byc nie powinno, druga sprawa czy trafi się z saletrą w jakąś wilgoć. Chyba większe plusy za mocznikiem nie? 200kg/ha? 

Dzisiaj przed przypadek dałem 200 kg mocznika na ha i się obawiam, że dużo za dużo a Ty planowo taką dawkę chcesz dać 🤔


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    353

Ja dałem 190kg mocznika. Trzeba pamiętać ze jakiś procent azotu stracimy. 
Powalony najlepiej sypie. 😎

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeskw75    118
KlimekPL napisał:

Owies zasiany 4 marca ma dopiero 2mm kiełki, to ciekawe kiedy wzejdzie ten którego jeszcze jutro będę siał na lepszych polach które dopiero obeschły :P

 

Ten zasiany 4 marca nie wyjdzie dopóki nie będzie ciepło, będzie budował system korzeniowy. Ten który będziesz siał jutro wyjdzie razem z tamtym albo niewiele później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795
3 godziny temu, mf362 napisał:

Od złej bidy będzie 150 kg owsa na ha ? Myślę dorzucić jeszcze 25-50 kg wyki .

 

A jakie parametry? Ma być co najmniej 450 sztuk na metr

58 minut temu, grzeskw75 napisał:

Ten zasiany 4 marca nie wyjdzie dopóki nie będzie ciepło, będzie budował system korzeniowy. Ten który będziesz siał jutro wyjdzie razem z tamtym albo niewiele później.

Wiem o tym, ale jeszcze korzenia nie widać, tylko malutki kiełek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47

U mnie może nie owies, ale jęczmień jary zasiany 16 marca już ładne korzonki puszcza, ciekawe co to wyjdzie jak teraz zimno i takie opady zapowiadają. Może nie wymoknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj