mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

GRZES1545    8980

Czytacie chłopiska ten temat czy tylko aby to co na ostatniej stronie i swój komentarz? Niektórzy owies posiali w lutym, inni pszenicę w listopadzie lub styczniu i się nie martwią, a wy płaczecie że w połowie marca strach bo przymrozki w nocy🤨 O jęczmień to może bym się martwił gdyby miał teraz kiełkować ale o owies to raczej nie ma się co bać.

Edytowano przez GRZES1545
  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Kazdy ma inne podejscie do sprawy wiec nie ma co krytykowac a pogoda jest niezbyt wiosenna a w dodatku prognozy tez zwariowane 

A jeszcze takie pytanie czy siejac np mocznik pod korzen przedsiewnie on sie rozklada do 3 tyg od posiania go do dzialania na rosliny to jesli rosliny dopiero wyjda na powierzchnie za 2 tyg to wiadomo ze nie pobiora odrazu azotu z gleby to czy tez azot z mocznika nie ulegnie duzym stratom ? Czy on zostanie po prostu w glebie i bedzie caly czas dostepny dla roslin a one po prostu pozniej go sobie pobiora??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

pogoda niezbyt wiosenna - zanim owies, jęczmień czy łubiny wyjdą z ziemi minie z 14 dni jak nic. Powiedz mi, jaka będzie pogoda za 14 dni? Równie dobrze może 25 kwietnia wymrozić wszystko, ba nawet w maju. Jest ryzyko jest zabawa. Chociaż nie wiem czy w siewach w drugiej dekadzie marca jest jakies ryzyko, w tym roku.

straty z mocznika sa wieksze jak sie go nie miesza z gleba, jak jest wymieszany to strat nie ma, no chyba ze jakies znikome na wymywanie czy cos, nie chce mi się w ten temat zaglebiac

  • Like 2

KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF3120    10

Kiedyś siałem tak jak wszyscy ale ostatnio co roku coraz wcześniej i na razie jeszcze się nie zawiodłem na tym. Azot poczeka. Ja w tym roku dałem wszystko pod korzeń. W zeszłym roku na część posiałem 2 dawkę i było takie samo jak bez. Wolę żeby miało wcześniej azot a i potem już mniej gniecenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

@Matey miałeś sprawdzić swój w ten weekend i jak ?

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436
2 minuty temu, Matey napisał:

pogoda niezbyt wiosenna - zanim owies, jęczmień czy łubiny wyjdą z ziemi minie z 14 dni jak nic. Powiedz mi, jaka będzie pogoda za 14 dni? Równie dobrze może 25 kwietnia wymrozić wszystko, ba nawet w maju. Jest ryzyko jest zabawa. Chociaż nie wiem czy w siewach w drugiej dekadzie marca jest jakies ryzyko, w tym roku.

straty z mocznika sa wieksze jak sie go nie miesza z gleba, jak jest wymieszany to strat nie ma, no chyba ze jakies znikome na wymywanie czy cos, nie chce mi się w ten temat zaglebiac

Wiadomo ze 2 polowa marca to normalny czas na siewy.

A wiesz ja chetnie poslucham czlowieka ktory ma pojecie na temat nawozow itd bo zawsze moge sie czegos dowiedziec i wymienic doswiadczeniami w koncu od tego jest forum ale jak mozesz i znajdziesz czas chetnie poczytam i inni pewnie tez :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Ale tu już masz 202 stronę na ten temat i było poruszana każda kwestia związane z owsem :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF3120    10

Do wymycia potrzebny jest opad takiej wielkości by woda przesiąkła do głębokości melioracji. Na lekkiej glebie będzie to (z tego co jeszcze pamiętam) około 150 litrów a na ciężkiej nawet 300 w bardzo krótkim czasie. takie opady nie zdążają się często. Nie martw się o swój azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

@Roki212

a wczoraj byłem, pogrzebałem to miał tak z 0,5-0,7 cm korzonek po 10 dniach od siewu.

@MF3120

zawsze sypałem calosc azotu pod korzeń, max 200 kg mocznika i szczerze mowiac nie narzekałem. W latach takich jak rok poprzedni byloby ciezko rzucac jeszcze azot na góre jak wody bylo zero

 

co do wymywania nie chce rzucac liczbami, bo zwyczajnie nie pamietam i nie chce mi sie sprawdzac, ale to sa takie wartosci ze czasami przez 3 miesiace tyle wody nie spada. Tylko w azocie jest jedna forma łatwiej wymywalna i tm potrafi juz mniejszy opad jej troche wymywać. ale w moczniku to nie grozi


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Planuję dać około 80-90 N na ha ale zastanawiam się o ile można by zmniejszyć tą dawkę jeśli na jesieni był przyorany na prawdę piękny poplon z łubinu z domieszką facelii? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Owies siany 7 marca ma już ładny centymetrowy kiełek. Na dniach idzie jęczmień w glebę. Jeżeli mam przedplon z strączkowych zmniejszam dawkę azotu o około 15 kg lub 20 zależne od roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Każdy robi jak uważa....

U mnie poplon jest in plus dla ziemi,podobnie obornik . Nie uwzględniam  ich w liczeniu zapotrzebowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
8 minut temu, soltys48 napisał:

Każdy robi jak uważa....

U mnie poplon jest in plus dla ziemi,podobnie obornik . Nie uwzględniam  ich w liczeniu zapotrzebowania

No ale co ziemia robi z tym azotem z obornika? Sprzedaje go na olx  ? Jakbys posiał browar to byś się przekonał że twój tok myślenia jest błędny. Ale każdy robi tak jak uważa  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436
1 godzinę temu, rolnik31 napisał:

Owies siany 7 marca ma już ładny centymetrowy kiełek. Na dniach idzie jęczmień w glebę. Jeżeli mam przedplon z strączkowych zmniejszam dawkę azotu o około 15 kg lub 20 zależne od roku. 

W jakim regionie polski ? 

A dzis rozmawiałem z sasiadem i stwierdzil ze jak teraz sie posieje zboze i nie bedzie ladnej pogody czyli bedzie zimno deszczowo to ziarno zbutwieje albo zgnije i pozniej trzeba siac 2 raz to po co sie spieszyc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Dziś byłem na polu, owies lada dzień ujrzy światło dzienne


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

u mnie dopiero pewnie koniec tygodnia bo po tych deszczach puścił kiełek dopiero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
15 minut temu, damianos95 napisał:

W jakim regionie polski ? 

A dzis rozmawiałem z sasiadem i stwierdzil ze jak teraz sie posieje zboze i nie bedzie ladnej pogody czyli bedzie zimno deszczowo to ziarno zbutwieje albo zgnije i pozniej trzeba siac 2 raz to po co sie spieszyc 

Ja bym z takim sąsiadem ograniczył kontakty xD

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

@damianos95 pierwsze słysze że przez wczesny siew zboże butwieje u mnie nigdy tak nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Region centralny okolice Częstochowy/ Wielunia. Jedynie obawiam się o jęczmień ze względu na temperatury. A kontakt z takim sąsiadem to ogranicz. Zostało mi jakieś 10 kg owsa z resztek co sprzątałem, zaprawiony, wysypałem go jakoś w grudniu a teraz zaczyna się zielenić także no 😁 

Dodam że jęczmień na dniach też wysieje. Mam nadzieję że będzie szedł w korzeń a w górę po przymrozkach.

Edytowano przez rolnik31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

No wlasnie ja tez sie obawiam o jeczmien ale za ile moze tak wykielkowac jeczmien od siewu zeby byl na powierzchni ziemi albo inaczej wyszedl z ziemi ? 

Sasiad jest po 50 to wiadomo siew w sloneczna pogode jak ziemia jest wygrzana przez slonce i sucho wiec każdy ma swoja polityke a nie mam zamiaru kogos krytykowac bo zaraz bedzie ze on wiecej wie i wiecej widzial ze wzgledy na wiek

@Bartek933 a kiedy siany chyba wczesnie jak zaraz bedzie na powierzchni albo u Ciebie jest wyjatkowo laskawa pogoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Owies zasiany 26 lutego, jęczmień 1 marca....

Wszystko piękne kiełki puściło i małe korzonki....

Jedno i drugie siedzi pod powierzchnią gleby i pięknie się rozbudowuje....

Lada moment wyjdzie na wierzch.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj