Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

saszeta    73

kukurydza na kiszonkę wyjaławia bardziej. Chyba że zawsze wraca w postaci obornika.

wapnowanie zawsze na jesień. Do zadziałania potrzebuje paru miesięcy i optymalnej wilgotności.

pedro2    349

A ja mam takie pytanie, chcę teraz zwapnować i dać obornik na części żeby na wiosnę nie orać. Obornik pod orke zimową, a wapno na wierzch pod agregat?

simson2812    356

No albo na jesieni wapno a wiosną obornik albo na odwrót. Bo tak radzą na forum bo wapno osłabia działanie obornika

Wiadomość z agroFakt.pl

Adrian_K_90    59

bez fosoforu to może tej gnojowicy lać 2x tyle a i tak nic nie wyrośnie... pewny nie jestem ale chyba tego pierwiastka jest mało w oborniku i gnojowicy

Teoretycznie nie jest tak mało, ale kukurydza ma takie wymaganie, że i tak zawsze trzeba jeszcze nawozić mineralnie. Jeszcze nie widziałem aby ktoś miał ładną kukurydzę bez nawozu w podsiewaczu. Do tego na naszych glebach nie tyle problem jest z fosforem, ale potasem(a raczej ego braku). Więc jeszcze stosujemy sól potasową. 

20CBR12    52

Wapno daj przed orka zimową a obornik razem np z solą potasowa jeśli dajesz 3-4 tyg przed siewem i ztalerzuj to na 5-6cm dla mnie to idealne rozwiązanie

pedro2    349

Tak, osłabia ale jak wladowac razem obornik i wapno jedno na drugie, a ja pytam czy takim sposobem też będzie działać niekorzystnie, orka na 20-25cm

master20002    157

U siebie robiłem tak jak piszesz, czyli gnój, po tym orka na głęboko i za jakieś 2-3 tygodnie rozsiałem wapno. Leżało tak do wiosny. Później nawozy, agregat i siew kukurydzy. Pięknie rośnie, ale susza ją miejscami przełamała...

pedro2    349

A po wapnie brona wystarczy na zime czy agregatem wymieszać płytko?

20CBR12    52

Po co obornik pod kuku na zimę kiedy wiosenne rozwiezienie obornika i potem stopniowe uwalnianie składników makro z niego idealnie sie pokrywa w czasie z potrzebami nawozowymi kukurydzy? Przez co w tym przypadku roślina najwięcej skorzysta z obornika

pedro2    349

I najwięcej wilgoci ucieknie przy okazji, do tego obornik też swoje weźmie wody

20CBR12    52

Zakładając że nawozisz dodatkowo solą potasowa to robisz to w jednym zabiegu który i tak powinno się wiosną zrobić żeby przerwać parowanie po zimie

pedro2    349

Wcześniej nie zwracałem uwagi, teraz suche lata trzeba robić tak aby jak najwięcej wilgoci zatrzymać i wiosenna orka jest tylko jak nie ma wyjścia, a mam obornik i chce dac teraz

przemek28_28    41

Ja mam n porównanie w tym roku na zimowej orce kuku na 4 klasie a na 5-6 wiosennej i gołym okiem było widać ze ta na wiosennej była zdecydowanie lepsza a susza w Wielkopolsce jest od lat. Tak samo buraki mam cześć na wiosennej a cześć na zimowej i różnicy nie widać żadnej a sa na tym samym polu. Nie mowię ze wiosenna orka jest lepsza ale tez nie demonizujmy ze jest taka straszna. Szybciej ziemia sie nagrzewa w wiosennej i sa lepsze wschody niż w zimowej.

20CBR12    52

Kolega nie czyta ze zrozumieniem najpierw wapno porem orka zimowa a obornik i sól na wiosne mieszając bronią talerzowa na 5cm i przy okazji masz orzerwane parowanie gleby wiosną

pedro2    349

Widzę, że co głowa to inaczej. Nie wiem ile tego obornika dajesz, ale przy 40t/ha nie da się tego porządnie wymieszać na 5cm potem z siewem problemy.. Parowanie na wiosnę wystarczy przelecieć ciężką broną, sąsiad rozsial wapno orka zimowa we wrześniu, w grudniu obornik i znowu głęboka orka, ale nie widzi mi się wecować 2 razy z plugiem

Mikruss    68

wapno byle wymieszac  po zniwach jakims scierniskowym agregatem lub podorywka i przed bronowaniem a na jesien obornik i orka zimowa, na wiosne włóka tylko.

Co do obornika jak ktos ma go duzo to przy dawce powyzej 50t na ha radze spróbowac talerzówką i błębokosć nawet 10 cm a i tak nie przykryje, wg mnie zbedne przesuszanie gleby.

20CBR12    52

Nie chciałbym nikogo obrażać ale jeśli 50ton na ha nie potraficie broną talerzowa przykryć to albo wymienić trzeba agregat na lepszy lub kupić mocniejszy ciagnik bo za wolno jezdzicie- cóż każdy robi tak jak sam uważa i faktycznie każdy robi inaczej i nic mi do tego

pedro2    349

Problem polega na tym, że wapno dopiero najwcześniej mogę rozsiac ok 20 października jak ziemniaki zejdą z pola, obok było zboże i tutaj muszę dac obornik. Jak 20 grudnia mam rozrzucac obornik to już lepiej chyba na wiosnę orać, a na zime wapno pod agregat

jacek472    16

Po co obornik pod kuku na zimę kiedy wiosenne rozwiezienie obornika i potem stopniowe uwalnianie składników makro z niego idealnie sie pokrywa w czasie z potrzebami nawozowymi kukurydzy? Przez co w tym przypadku roślina najwięcej skorzysta z obornika

Wyjasnij magiku co się stanie z tym obornikiem wywiezionym zimą vs tego wiosną bo bardzo mnie rozbawiła twoja wypowiedź.

Adrian_K_90    59

Problem polega na tym, że wapno dopiero najwcześniej mogę rozsiac ok 20 października jak ziemniaki zejdą z pola, obok było zboże i tutaj muszę dac obornik. Jak 20 grudnia mam rozrzucac obornik to już lepiej chyba na wiosnę orać, a na zime wapno pod agregat

Tak, może nie trzeba się tego tak usilnie trzymać, ale czym dłuższy czas między wapnowaniem a obornikiem tym lepiej. Do tego wapno najlepiej mieszać. Czyli daj te wapno jesienią, wymieszaj, a zaraz z wiosny obornik i orka. Zdarzało mi się tak robić, i jak ktoś tu napisał. Wcale nie była gorsza od tej sianej na orce zimowej. Praktycznie różnicy nie było widać.

pedro2    349

Ok dzięki wielkie, tak chyba będzie najlepiej

Arek    113

Planuję zasiać kukurydzę na nowej działce, z próbek wyszło niskie pH 4,2. Można jakoś doraźnie podnieść pH czy lepiej zasiać np. pszenżyto i dopiero w przyszłym roku po solidnej dawce wapna siać kukurydzę?

PATr    238

a jak wyszła reszta składników? u mnie mimo ph w granicach 4-4,5 kukurydza rośnie bajecznie, mimo nie tak dużych dawek nawozów, ale nawożenie organiczne jest regularne

Adrian_K_90    59

Syp teraz wapno i wiosną siej kukurydzę jak Ci pasuje. Siejąc teraz pszenżyto, i stosując po nim wapno i tak nic się nie zmieni.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji