karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

damianos95    436
42 minuty temu, robert55555 napisał:

Tak

Moglbys napisac do mnie na priv bo usunolem cie przez przypadek z rozmowy a miałbym jeszcze jedno pytanie i teraz nie moge nic wyslac bo wyskakuje mi ze nie mozesz otrzymywac wiadomosci nawet jak chce napisac nowa wiadomosc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondominium    84
8 godzin temu, Pigmei napisał:

 60 tys to nie takie marne pieniądze, dla wielu to kupa kasy, a że  jest taki program wsparcia to i  wymogi które mają być spełnione.  Jak komu to nie pasuje lub uważa że za mało kasy to niech  gospodarzy jak dotychczas i będzie szczęśliwszy .

Szczęśliwszy bym był jakby ta cała unia rozsypała się w kawałki. Dzięki niej mamy wszystko drożej od nawozów, po zwykły prąd dla domu. Maszyny rolnicze też są drożej bo są dotacje, dlatego część osób wykorzystuje to aby wykorzystać a nie dlatego że potrzebują, co tworzy sztuczne warunki na rynku. Na chwilę obecną 60 tysięcy to są śmieci i to śmiech że w ogóle takie ochłapy dają. Jak ktoś takie śmieci uważa za coś fajnego, to i za minimalną będzie pracował i cieszył się że ma składki opłacone, a i ucieszy się że za zboże jest 500 zł za tone bo jakby nie to przecież sam by nie zjadł, nawozy mogą być i po 5 tysięcy bo w sumie jak ktoś chce by wyrosło to kupi a to przecież inwestycja i nie ma co wymagać by były tańsze przecież można w zimie pracować za granicą by te nawozy kupić. Jak ktoś ma taką mentalność to w życiu niczego nie osiągnie. Stawiają warunki, produkcja jest utrudniona to niech zwracają pieniądze które nam zabierają byśmy mogli zapłacić za nie za ich maszyny by ostatecznie i tak te pieniąze wylądowały u nich. Na młodego jest 150 tysięcy także to 60 to śmiech na sali bo tak jak poniżej człowiek za te 60 tysięcy w chwili obecnej nie kupi sobie nawet tego ciągnika 35 KM kiepskiej marki, bo mu braknie.  

5 godzin temu, Radeknowy napisał:

Czy ktoś się orientuję czy można zmienić moc zadeklarowanego do zakupu na RMG ciągnika z 25KM na 35KM? Zakup pod 3ha ziemi. 

można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Jak masz tak pisać to nie pisz wcale bo bzdury opowiadasz, ten program pomocowy jest dla małych i kto wie, może i nierentownych po części gospodarstw.  Dzięki temu mają one dodatkową  możliwość rozwoju. jak według ciebie 60 tysięcy to nic to nie mam pytań,  tylu tu dopiero co płakało ze pieniędzy za dopłaty nie mają na kontach  a żyć trzeba, teraz popatrz ile dopłat mają ci mali, kilka, może kilkanaście tysiecy,  dla nich taka suma jest bardzo ważna zatem  nie pisz że wielokrotność dopłat obszarowych  to nic ,ale jak dla ciebie to są śmieci to z własnej kieszeni wyłóż i zobaczymy co wtedy powiesz.

Nie wymyślaj teorii z cenami po wejściu do unni bo fakt, po 2004 poszły do góry, choćby o vat ale teraz  specjalnie nie różnią sie od tych które obowiązują w krajach będących poza nią, przykładów nie brak dookoła patrząc. To, że ceny idą  szybko w górę to norma od upadku starego systemu gdzie była gospodarka planowa, sterowana odgórnie czyli od 89 roku, później  zaczął sie ten kapitalizm i to trwa do dziś. Wolny rynek  czyli prawo popytu i podaży, nikogo nie powinno dziwić, nawet ciebie.

Co do samej sumy to cóż  jest taka a nie inna i jak komu sie nie podoba to da sobie spokój z tym tak jak  ze wsparciem dla młodych. 

Lata gospodarzę, zacząłem bez jakiegokolwiek wsparcia i wiem ile wysiłku trzeba aby uczciwie  zarobić każdy tysiąc  by móc go  dalej inwestować w rozwój więc uwierz, cieszę się że choć tyle co niektórzy młodzi i zaczynający zabawę w rolnictwo mogą dostać a jak komu mało i mało tej darowanej kasy to cóż, złych nawyków uczy sie na starcie. 

Edytowano przez Pigmei
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

Wtrącę swoje co do kwoty 60tys. Brałem MR w pierwszym naborze - 50tysia. Mało ale zaczynałem z pułapu 18ha, zbiornik i płyta są i używka ciągnik z przyczepą używaną i podajnik ślimakowy. Rozliczyłem bo spełniałem warunki. Potem MGR i coś koło 70tysia netto bo więcej mógłbym nie udźwignąć finansowo (zakup ziemi, wymiana starego bizona na starego NH, porządkowanie i scalanie działek i niewielkie zakupy ziemi). Za MGR kupiłem nowy ciągnik, siewnik, rozsiewacz i opryskiwacz. Dobiłem do ~35 +2ha dzierżawy. Jest to moje hobby w dużej mierze bo przez MGR zlikwidowałem zwierzęta i poszedłem do innej roboty. Na obecną MGR się nie załapię, ziemi nie ma ale hobby fajne ;) Pojawia się u mnie jeszcze kwestia że w grudniu 2024 mogę iść na emeryturkę z roboty nierolniczej i nie wiem co rząd spłodzi za ustawy żeby nam tych emerytur nie dać. Oby nie posunął się do tego że będę musiał zbyć gospodarstwo a tak może być i tutaj padł pomysł przepisania części na siostrę. Ona jest na ZUS i na MR się nie załapie ale RMG i 60tysia jako ryczałtowiec żeby nie babrać się z VATem czemu nie?? Zostało przepisać parę hektarów żeby miała 50% gruntów własnych i ułożyć dobrze dopłaty. I teraz najważniejsze.
Kupiona ciągana talerzówka z midexu - elvorti 3,2metra z talerzem 660mm i opryskiwacz agromehanika 1200litrów. Trochę trza było dołożyć ale oba sprzęty wytrzymają myślę i na 40-50ha. Te 60tys nie jest dla każdego, napewno nie jest dla rolnika który jest już dużym i tyle to wyda na coroczne zakupy paliwa ;)
Mi zostało rozliczyć te RMG i pewnie będę miał do was parę pytań ale naprawdę przy tym co się dzieje na rynku warto się zastanowić czy wchodzić w jakiekolwiek dofinansowania a pogoda nie rozpieszcza tych co mają tylko pola.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many13    621
12 godzin temu, Pigmei napisał:

 

Lata gospodarzę, zacząłem bez jakiegokolwiek wsparcia i wiem ile wysiłku trzeba aby uczciwie  zarobić każdy tysiąc  by móc go  dalej inwestować w rozwój więc uwierz, cieszę się że choć tyle co niektórzy młodzi i zaczynający zabawę w rolnictwo mogą dostać a jak komu mało i mało tej darowanej kasy to cóż, złych nawyków uczy sie na starcie. 

Pigmej masz rację - to że nas rolników poniżają jałmużną to fakt ale trzeba zawsze dostosować się do zmiennego otoczenia. Wchodzić w to co dają. Wiem , że my rolnicy mamy swoją godność ale takie bolszewickie czasy. Mamy nierząd który nas klasę rolniczą  mało, że nie szanuje ale tworząc złudzenie,  przed każdymi wyborami będzie nam  coś  co wynegocjowano dla naszej branży przed akcesją wejścia w struktury junijnej po wyborach będzie zaspokojone robi z nas mięsko wyborcze. Przypominam, że ówczesny minister rolnictwa nijaki Kalinowski przed wejściem do junii wynegocjował, iż nasze dopłaty bezpośrednie po roku 2012 finansowo będą zrównane z rolnikami państw zachodnich. I co?. Trzeba sobie zakodować, że ci na Nowogrodzkiej to szabesgoje których dziady przywieziono na  czołgach Wandy Wasilewskiej a rozwój naszego Polskiego rolnictwa nie leży w ich interesie.
 Musimy sobie radzić tak, że za premię RMG można coś w tym gospodarstwie dokonać - brawo tobie - oby nam się chciało chcieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Furios    0
16 godzin temu, Swatkaa napisał:

Witam czy ktoś z lubelskiego dostał już wypłaty z 2021 naboru

 

Mazowieckie, czekam ale ja na początku stycznia składałem o płatność pierwszej transzy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Swatkaa    0
23 minuty temu, Furios napisał:

Mazowieckie, czekam ale ja na początku stycznia składałem o płatność pierwszej transzy. 

Ja również składałam około 3 stycznia a ciekawi mnie już czy ktoś z lubelskiego dostał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik6    114

teraz do wniosku o pierwsza platnosc ptrzebna jest jakas decyzja srodowiskowa

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kot5211    19

Ja składałem o pierwszą ratę to dołączyłem fakturę za paliwo i za nawozów i narazie nic nie odesłali to chyba jest dobrze bo wniosek poszedł 13 grudnia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomik99    2
20 godzin temu, Swatkaa napisał:

Witam czy ktoś z lubelskiego dostał już wypłaty z 2021 naboru

 

Tak. Dostałem dziś. Składałem koło 10 stycznia. Lubartów

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Czy gdybym chciał kupić ciągnik za 100 tys to mogę ze swojej kieszeni do tych 60 dołożyć czy nie pójdą na coś takiego? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Dlaczego mają się nie zgodzić? Poczytaj strony wcześniej, jest z nami jeden użytkownik nie pamiętam nicku, brał na rmg nowego NH4.75 jak dobrze pamietam to grubo ponad 100tys wydał i ze swoich dołożył różnicę ale opisywał że czepiali się że drogi ciągnik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

A coś takiego jak modernizacja budynku pod większą ilość pracowników, myślicie że by przeszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bykupl    1
4 godziny temu, Tomik99 napisał:

Tak. Dostałem dziś. Składałem koło 10 stycznia. Lubartów

Tak szybko płaca ? W odr mi powiedzieli minimum 2 miesiące 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
3 godziny temu, tomn95 napisał:

A coś takiego jak modernizacja budynku pod większą ilość pracowników, myślicie że by przeszło?

Budynek po remoncie ma służyć do produkcji rolnej a nie jako hotel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
16 godzin temu, tomn95 napisał:

No oni zbierają u mnie owoce to się nie liczy? 

Zrób remont jako przechowalnie owoców a po rozliczeniu RMG wstaw łóżka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Modernizacja budynku gospodarczego przeznaczonego pod przechowalnię i sortownię warzyw - wniosek o II ratę rozpatrywany od ponad pół roku, po milionie bzdurnych wymysłów  (chyba pierwszy raz trafiłam na aż tak upierdliwą osobę), pan zażyczył sobie jeszcze opinię sanepidu. Jak rozliczałam już kilkanaście wniosków z inwestycją budowlaną, tak nikt nigdy czegoś takiego nie chciał. Ktoś się z tym spotkał? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Wchodzenie w budowlanke i rozliczanie tych marnych 60 tys jest całkiem bez sensu. Wychodzi dużo drożej niż bez papierów, znacznie dłużej np i stresów co nie miara. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Maszyny albo ziemię, na tym nigdy nie stracisz, tylko możesz zyskać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariu    44

I znowu korekta, jednak faktura za nawóz nie przeszła o wypłatę pierwszej raty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj