Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Wialnia
bratrolnika    28759

uczciwie mówiąc nie wiem, taki był i został zamontowany, na razie spełnia swoją funkcje w 100%

jeśli nie wytrzyma to będziemy szukać innego, a jeśli padnie sterowanie to czeka już regulator obrotów wentylatora bezstopniowy o większej wytrzymałości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Ja widziałem koło pasowe zamocowane na osi wentylatora. Przy silniku napędzającym plastikowe koło pasowe o średnicy około 4-5 cm. Wialnia ma nieco za duże obroty. Wydajność wynalazku przy wianiu owsa - około 500 kg/godzinę przy udziale 2-3 osób. Według instrukcji 600 kg/godzinę.

Gdzie kupowałeś siatki?

Siatki kupowałem tu http://www.sklep.uni...iczne,1952.html

Co do silnika od frani to posiadam takie dwa silniki jeden w młynku do czyszczenia, a drugi we wialni i śmiga już parę lat

http://zapodaj.net/7...688e23.jpg.html

http://zapodaj.net/a...3d732e.jpg.html

 

A oś na koło od roweru wspawałem bez wyjmowania wiatraka przyłożyłem tylko z obu stron płaskownik aby było prosto przyłapałem sprawdziłem czy jest ok i przyspawałem na gotowo i nie ma bicia

 

Tak wygląda moja wialnia, słabo widać kawałek silnika ale za jakiś czas postaram się zrobić foto od drugiej strony http://zapodaj.net/65006046fe4d1.jpg.html

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Zestaw AVT-5067 powinien sobie poradzić z silnikiem indukcyjnym i nie uszkodzi go. :) Do silników indukcyjnych należy stosować grupowe regulatory mocy. Fazowe nadają się do silników szeregowych (takich jak w wiertarkach).

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leo99    0

Witam,

Właśnie zainstalowałem napęd do wialni, mogę się podzielić informacjami, gdyż moje rozwiązanie jest niezwykle proste. Użyłem silnika szeregowego, powszechnie używanego w pralkach automatycznych, np. Ariston, Whirpool itp. Ma on koło na pasek wielorowkowy. Komplet - silnik, pasek i koło z Allegro, koszt 60zł. Duże koło pasowe z bębna pralki zamontowałem na osi wiatraka (po zdemontowaniu starej przekładni zębatej). Potrzeba było dotoczyć pierścień dopasowujący oś wiatraka i koło. Ponieważ pasek jest stosunkowo krótki, silnik zamontowałem pod kołem na nodze wialni, wałek w silnika z kołem wielorowkowym skierowany do wialni, korpus silnika do zewnątrz. Potrzeba kawałek profilu stalowego 20x20mm, dwie śruby M8 i jeden wkręt do drewna fi8. Do regulacji obrotów wystarczy zwykły regulator na triaku (ściemniacz). Pominięcie starej przekładni zmniejsza straty mocy.

 

Teraz mam problem z doborem sit, to moje pierwsze doświadczenia z tą maszyną i chę czyścić moją pierwszą grykę. Może ktoś mi coś podpowie. Wialnia ma 3 sita, dwa wymienne, trzecie dolne drobne do "piachu".

Edytowano przez Leo99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Podane się pod temat. Rozbieram taki Maly kombajn rolniczy i wpadł mi do głowy taki pomyśl żeby z resztek kombajnu zrobić Wialnie dużej wydajności. Przemlynkowane zboże miałoby się zbierać w zbiorniku i później dopiero w wysypywane np na przyczepę. Wie ktoś jakie obroty powinna mieć dmuchawy żebym mógł odpowiednio dobrać silnik i przekładnie i prędkość napędu sit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Skoro wycinasz kawałek kombajnu, to kieruj się obrotami jakie w nim były ustawione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Tak tylko obroty silnika to powiedzmy 2500 obr/min później jest przekładnia głowna i kilka przełożeń na paskach wiec te obroty wyliczone mogą mieć duża odchyłkę od prawdziwego wyniku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Jeśli masz ten kombajn, to wystarczy pomierzyć średnice kół napędzających i porównać. Obroty silnika to około 2000obr/min. Poleć od głównej przekładni do wentylatora i masz obroty po kolei na poszczególnych kołach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Już zdobyłem siatki, znalazłem je w necie są różne rozmiary oczek cena za mb

U kogo kupowałeś te siatki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

To z tym lidze niem przekładni to wiem ze tak najłatwiej. Tylko ze Części kol juz nie mam no ale juz mniej wiecej juz cos wiem. Zastanawiają mnie tylko inne rzeczy czy taki wynalazek będzie ładnie czyścić czy ktoś juz próbował takie cos robić. No i w kombajnów było tylko jedno sito a tu będę musiał zastosowac

 

minimum dwa zeby mniejsze i pęknięte ziarna odpadały.

 

To z tym lidze niem przekładni to wiem ze tak najłatwiej. Tylko ze Części kol juz nie mam no ale juz mniej wiecej juz cos wiem. Zastanawiają mnie tylko inne rzeczy czy taki wynalazek będzie ładnie czyścić czy ktoś juz próbował takie cos robić. No i w kombajnów było tylko jedno sito a tu będę musiał zastosowac

 

minimum dwa zeby mniejsze i pęknięte ziarna odpadały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Będzie tak czyśćić, jak czyścił kombajn. Nie wiem, co to za maszyna, ale wielkiej wydajności bym się nie spodziewał. W dodatku wialnia z kombajnu jest ciężka do regulacji,w sumie tylko regulacja nadmuchu.

Sito żaluzjowe jest mało przydatne do dokładnego czyszczenia - tu bym się zastanowił nad zmianą na zwykłe. No i dorobić jakiś kanał na grube zanieczyszczenia.

Sam się zastanawiam nad przeróbką starej młockarni "lubelki" na czyszczalnie. Wydajność na godzinę niewielka, za to koszt nieduży, bo młockarnię w bardzo dobrym stanie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Grubsze typu słoma to wyleca same. Sito zeluzjowe to sprzedalem zostały tylko normalne.w gruncie rzeczy to mi bardziej chodzi o zautomatyzowany w samego czyszczenia no ale to się teraz muszę zastanowić czy rzeczywiście warto się w to bawić. I sprzedać to co zostało na złom albo na Części.

Edytowano przez jedrus2020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Witam. Powracam do tematu, gdyż temat teraz jest na czasie. Wykonałem napęd wialni WRL-05. Użyłem do tego silnika z pralki automatycznej, prawdopodobnie POLAR, 2760obr/min i mocy 65W, koło pasowe na wirniku silnika ma średnicę 45mm. Do osi wiatraka wialni dospawałem śrubę M12, na której zamocowałem koło od roweru 26” (średnica 54,5cm), przy czym wymontowałem tulej pomiędzy kołnierzami piasty i skręciłem mocno nakrętką i dałem drugą aby ją skontrować, gdyż w przeciwnym razie koło mogłoby się odkręcić, ponieważ obraca się w lewą stronę.

8940190f37872d69gen.jpg

Jako paska użyłem pasek od kosiarki rotacyjnej i umieściłem silnik za koszem zasypowym.

25600f42a9f7698d.jpg

Przeliczając obroty silnia i przełożenia przekładni pasowej uzyskałem następującą prędkość obrotową wiatraka:

D – średnica koła pasowego na wiatraku wialni;

d – średnica koła pasowego na wirniku silnika;

V – prędkość obrotowa wiatraka wialni;

v – prędkość obrotowa wirnika silnika.

D*V=d*v

V=(d*v)/D

V=(4,5cm*2760obr/min)/54,5cm=227obr/min

Prędkość obrotowa wiatraka wialni wynosi około 227obr/min, czyli mieści się w granicach 207-277obr/min, jak już wcześniej opisywałem zalecane obroty wiatraka.

Próbowałem tak na pusto, efekt zadowalający, obroty wydają się być wystarczające, niedługo wypróbuję pod obciążeniem i wówczas podzielę się doświadczeniami.

Moje spostrzeżenia podczas budowy, silnik mógłby być większej mocy, jakieś 100W, duże obroty i małe koło pasowe na wale silnika powodują, że pasek się troszkę grzeje, pasek też jest w sumie luźno, gdyż podczas jego naciągu silnik gwałtownie spada z obrotów (mała moc silnika).

Jeżeli miałbym robić to znów od podstaw wykonałbym to nieco inaczej, na wał wirnika zamontowałbym również koło roweru 26”, lecz silnik bym zmienił na 1400obr/min i mocy 180-200W np. od FRANI (nie zaszkodzi 250W), koło pasowe na wale silnika o średnicy 9cm, a nawet 10cm uzyskując prędkość wiatraka 231-256obr/min oraz lepszą przyczepność paska.

Gdyby mój obecny sposób napędu nie dawał rady będę próbował właśnie ten drugi.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

 

Przeliczając obroty silnia i przełożenia przekładni pasowej uzyskałem następującą prędkość obrotową wiatraka:

D – średnica koła pasowego na wiatraku wialni;

d – średnica koła pasowego na wirniku silnika;

V – prędkość obrotowa wiatraka wialni;

v – prędkość obrotowa wirnika silnika.

D*V=d*v

V=(d*v)/D

V=(4,5cm*2760obr/min)/54,5cm=227obr/min

Prędkość obrotowa wiatraka wialni wynosi około 227obr/min, czyli mieści się w granicach 207-277obr/min, jak już wcześniej opisywałem zalecane obroty wiatraka.

 

 

A gdzie kolega uwzględnił poślizg ?

Bo przy takich obrotach, naciągu paska jak i wielkości koła napędzającego jest on spory z czego wynika właśnie grzanie się paska.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

To oczywiste, że poślizg jest i to duży, dlatego też polecam ten drugi wariant, gdzie silnik ma mniejsze obroty i większe koło pasowe. W tym wzorze pominąłem poślizg i obliczyłem zgrubnie i podałem wynik w zaokrągleniu (około), tak czy inaczej powinien się mieścić w tych granicach 207-277obr/min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leo99    0

Moje rozwiązanie sprawdziło się.

Dostaję na stronie komunikat "dodałeś więcej obrazków niż jest to dozwolone" i nie dodaje mi zdjęcia.

Edytowano przez Leo99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

temat gorący więc tak zakupiłem wialnię wlr 05  za  flaszkę no niestety brak sit  ,ramka zrobię sobie sam  ale gorzej z sitami chociaż na obecna chwilę wszystko jest do kupienia, więc moje pytanie jakie sita (wielkość oczek)kupić bo to chyba trzy sztuki z tyłu i jedno pod wiatrakiem , może ktoś z kolegów  mógłby pomierzyć , a i jeszcze muszę dorobić napęd elektryszny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rozmiar sit uzależniony jest od gatunku zboża grubości ziarna i potrzebnej grubości odsiewanego. Ja posiadam chyba 10 sit i czasem jednego brakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

ok  będzie to pszenica jęczmień  groch polny i fasola igołomka  i od czegoś  muszę zacząć  by potem w razie potrzeby mieć punkt odniesienia i dobrać ( dorobić ) właściwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Z praktyki powiem, że moje rozwiązanie jest takie średnie, zboże przewiane, lecz silnik zbyt słaby, muszę zastosować większy i nieco, naprawdę niewiele zwiększyć obroty. Na silniku zamontuję większe koło pasowe i podobnie jak już kolega proponował podłączę pod silnik jakiś prosty regulator.

Kolego jacek3773 w tym wątku (na pierwszej stronie) zamieściłem instrukcję od tej wialni, tak są podane wymiary sit i oczek do zboża, może Ci się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bambrzwlkp1
      Witam po wymluceniu saladery przyszedl czas na jej odwianie. I tu jest problem, w saladerze jest duzo powojki.... mam pytanie do was jakie bym musial zalozyc sito zeby ją odwiac. (Moja wialnia jest wlasnej roboty wiec sita tez trzeba samemu zrobic) zrobilem juz jedno sitko z moskietery ale jest za gęste. . ; ( moze macie pomysl jak ja odwiac lub z czego zrobic tak geste sito zeby saladera przeleciala a nie powojka lub na odwrót. dzieki za wszystkie odp.
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam koledzy. mianowicie robie wialnie do zboża. tak zwany młynek czy jak tam sobie nazywacie. wialnia ma by prosta na sam  wiatr bez sit. sam wentylator przegrody. i chał potrzebne mi wymiary. szer długosc wysokosc szer przegrod srednica wentylatora i tak dalej. jesli ktoś wie o co mi chodzi. czekam na odp jesli zna ktos mniej wiecej wymiary albo jakis szkic z wymiarami bo w necie nic nie ma. pozdr
    • Przez mumio
      Szukam maszyn do oczyszczania ziół (majeranek, cząber) przede wszystkim młocarni (popularna chyba była Warmianka), bukownika są jeszcze inne tego typu stare maszyny w budżecie do 10 tys. PLN? Wialnia to chyba tylko dla zbóż?
       
      Jeżeli tak to proszę o nazwy, modele. Jeżeli nie ma jednej maszyny która czyści całkowicie to mogą być dwie osobne maszyny.
    • Przez rabit500
      Witam.
      Mam problem z ustawianiem wialni w 524. A mianowicie ktoś namotal w instalacji. I zaginelo sterowanie obrotami wialni. Więc jeśli ktoś miałby jakieś materiały schemat elektryczny tego układu. Oraz fotke z opisem przycisków w kabinie (w szczególności od wentylatora). Oraz czy regulacja działa bezpośrednio po zapłonie czy dopiero po uruchomieniu silnika.
    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj