Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Agrest    25631

Nigdy nie stosowałem lubofosek, chyba nawet o nie ciężko u mnie.

Yara  to tylko bella extran27 stosowałem/stosuję oraz ich wyrób dla caldeny - macrospeed pk - drogi ale dobry, natychmiastowa rozpuszczalność w sadach.

Dla mnie ważne aby był to nawóz kompleksowy (polifoski, ultra, macrospeed) a nie mieszany - tarnogran, potafoska .

W kompleksowym jest stabilna granula jednakowych rozmiarów i ze stałą zawartością składników. Roślina dostaje wszystko w jednej granuli. A w mieszanych jedno leci za miedzę, drugie pyli , trzecie nie dolatuje na pożądaną odległość.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

a właśnie nie brałem mieszanych bo była a może jest możliwość jakieś 20 km dalej sami mieszali nawozy i tworzyli swoje NPK , do lejka może i warto przy jego precyzji i szerokości roboczej .

U mnie bardzo łatwy dostęp do lubofosek , no w agroloku ich marki , Yara też dostępna , a ultra to czyje ? Ruskie też sprzedają .

A mi chodziło bardziej jakie polecasz bo się dobrze przyswajają albo jak je rozpoznać .

Jak na razie to patrzę jak Ty kiedyś które najtańsze ale cena za kg składnika a nie kg w worku , nieraz wychodzi że droższy kosztuje tyle samo co tańszy przeliczając na zawartość albo i tańszy będzie napewno w transporcie na pole 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Ja nic nie polecam. Jadę głównie na polifosce 6 lub 8. Teraz akurat ultra dap kupiłem z phosagro czyli fosforan amonu. Rosjanie mają najlepsze pokłady fosforanów.

O polifosce była mowa że zakupili ostatnio kiepskie fosforyty z gorszą rozpuszczalnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, Mariusz2903 napisał:

dałem 300 kg na ha pod jeczmień żadnego efektu musiałem szybko walić saletrę pogłównie

Jadę w niektórych uprawach na canwilu i wszystko ładnie rośnie 

@Agrest sam fosforan dasz? Czy mieszasz z potasem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Nie no, sól potasowa obowiązkowo, ale solo, nie mieszam. W tym roku zrobię tak pierwszy raz. Podobnież większość dużych gospodarstw tak jedzie. Choć nie ukrywam że wolałbym jednak jeden przejazd  z polifoską lub ultrą. Ale chcę spróbować innego wariantu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bo pomyślałem że masz  tak wysokim poziomie potasu 😉

@AgrestA co myślisz żeby potas dodatkowo jeszcze uzupełnić wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Tak też będę robił. Pogłównie dam jakieś 70 - 100kg soli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Ja w czasie rozsiewania kizerytu na najsłabsze działki lub tam gdzie brakuje potasu podaje korn-kali


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8985
12 minut temu, Agrest napisał:

Tak też będę robił. Pogłównie dam jakieś 70 - 100kg soli. 

A przed siewem sól  dajesz i coś  jeszcze , jakie dawki? Stosowałeś wczesniej bialfoskę 7 20 30.?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Nie stosowałem.

Tak na marginesie to w tym roku pszenżyta nie sieję.

Pod pszenicę jest plan dać 150 fosforan i 150kg soli. Wiosną 100kg kizerytu i do 100kg soli lub jak Bartek radzi może Kornkali.

Ale i też od zimy będzie zależeć bo jak będzie bardzo sucho to nie wiem czy sens będzie potas uzupełniać.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
5 godzin temu, Agrest napisał:

Ale chcę spróbować innego wariantu.

Na moje to takie "próbowanie innego wariantu" miałoby sens, jakbyś na jednej działce, gdzie gleba jest w miarę taka sama, posiał zboże i do nawożenia podzielił sobie na dokładnie odmierzone części. Wtedy na jednej dać ten "inny wariant", a na drugiej(choćby tylko jakiś 1-2ha kontrolnie) zrobić po staremu. Porobić w trakcie wegetacji zdjęcia itd i potem przy koszeniu podzielić tak jak przy nawożeniu, dokładnie zmierzyć plon i jego parametry. Wtedy można by było powiedzieć, że ten, czy ten wariant jest lepszy na tyle, że warto na niego przejść, czy też pozostać przy starym nawożeniu. A może wyszłoby, że różnica niezauważalna. No w każdym bądź razie można by było wyciągnąć z tego jakieś miarodajne wnioski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukarso    26

Ja jadę właśnie z Bialfoską 7-20-30, ona ma fosfor rozpuszczalny w wodzie na 18% więc tak samo jak w Polifosce 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, Agrest napisał:

Nie stosowałem.

Tak na marginesie to w tym roku pszenżyta nie sieję.

Pod pszenicę jest plan dać 150 fosforan i 150kg soli. Wiosną 100kg kizerytu i do 100kg soli lub jak Bartek radzi może Kornkali.

Ale i też od zimy będzie zależeć bo jak będzie bardzo sucho to nie wiem czy sens będzie potas uzupełniać.

Ja właśnie też myślę o kornkali,zresztą pod kukurydze od paru sezonów daje ten nawóz to myślę że wczesną wiosną będzie dobry wybór 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Ja na wszystkie ozime daję kinto plus. Około 140zł/700kg ale spektrum chorób dość szerokie. Wydaje mi się że akurat pleśń śniegowa jedna z ważniejszych. Niby zim i śniegu brak, ale właśnie wówczas zboża są wybujałe , nie zatrzymują się w wegetacji i nawet krótki epizod z mokrym zalegającym śniegiem może namieszć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

pleśń zaczyna się już jesienią po ostatniej niby zimie (śniegu brak) miałem w melomanie od groma pleśni( mimo zaprawiania) i zastanawiałem się nad likwidacją(meloman wrażliwy na pleśń). A kuzyn który mieszka z km dalej nie zaprawiał i ziarno brał ode mnie pleśni nie miał. A co do kinto plus uważam że zaprawa w stosunku do ceny bardzo dobra ale dodał bym szczyptę prochlorazu  który w pleśni śniegowej jest ponoć the best

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter1908    7

Jaką robicie w tym roku planujecie obsade na m2? Mam kawałek klasa 4 . 5. 6. Na odcinku 4 i 5 mam borowika z centrali a na 6 borowika z własnego zbioru. Czy 350 szt bedzie ok. Przy tej obsadzie to z centrali wyjdzie 165kg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429
1 godzinę temu, Pawel2678 napisał:

pleśń zaczyna się już jesienią po ostatniej niby zimie (śniegu brak) miałem w melomanie od groma pleśni( mimo zaprawiania) i zastanawiałem się nad likwidacją(meloman wrażliwy na pleśń). A kuzyn który mieszka z km dalej nie zaprawiał i ziarno brał ode mnie pleśni nie miał. A co do kinto plus uważam że zaprawa w stosunku do ceny bardzo dobra ale dodał bym szczyptę prochlorazu  który w pleśni śniegowej jest ponoć the best

Miałem kiedyś jęczmień z centrali i po zimie był porażony pleśnią, tam gdzie mi zabrakło ziarna dosiałem niezaprawionym i pleśni nie było 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Też zauważyłem małe ogniska pleśni, placowo wypadały place po 200 - 300cm2 zwłaszcza w pierwszym przejeździe od miedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

po ile u Was Poli? bo u mnie 6 pi 1900 a 8 po 1960. A siał ktoś z Was Potafoske bo ona jest po 1200?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
26 minut temu, semos napisał:

bo ona jest po 1200?

Heh, a jeszcze całkiem niedawno o tym pisaliśmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol06    364
1 godzinę temu, semos napisał:

po ile u Was Poli? bo u mnie 6 pi 1900 a 8 po 1960. A siał ktoś z Was Potafoske bo ona jest po 1200?

1620 brutto tona w bb Poli 6, dwa tygodnie temu, powiat lle

Edytowano przez Karol06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Dlaczego po koszeniu kombajnem z056 pszenżyto orinoko ma w większości potrącanie kłoski w połowie i nie są wymłócone? Kombajnista mi powiedział że to wina odmiany i inaczej się nie ustawi co o tym sądzicie?


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8985
2 godziny temu, semos napisał:

po ile u Was Poli? bo u mnie 6 pi 1900 a 8 po 1960. A siał ktoś z Was Potafoske bo ona jest po 1200?

Daj sobie spokój z potafoską niska zawartość składników ,  gdzie Ty mieszkasz że  takie ceny? O 300zł drożej  niż  u mnie🤔

@Axd529 a może  jeszcze było  za wcześnie na koszenie, kiedyś sasiadowi kosiłem podobna sytuacja była 3 dni i było dużo  lepiej z wymłacaniem.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, semos napisał:

po ile u Was Poli? bo u mnie 6 pi 1900 a 8 po 1960. A siał ktoś z Was Potafoske bo ona jest po 1200?

Mam zamówione Poli 8  1600 z groszami brutto bb 

 potafoska sobie odpuść, jedynie co można jeszcze polecić to holist PK jeśli się kupi w dobrej cenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj